Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza?

2 lipca 2022
Poduszka ortopedyczna, najlepsze poduszki ortopedyczne, wygodna poduszka, jaką wybrać poduszkę
Poduszka ortopedyczna zaczyna być jednym z symboli naszych czasów. Prowadzony przez większość z nas tryb życia i charakter wykonywanej pracy, a szczególnie długotrwałe siedzenie przy biurkach, niszczy nasze kręgosłupy. W szczególności dotyczy to odcinka szyjnego, którego ból odczuwają coraz młodsze osoby.

Spłycona i zniesiona lordoza czy wszechobecna dyskopatia to tylko początek listy efektów źle dobranych materacy i poduszek. Efektem źle dobranej poduszki może być też utrzymujące się gorsze samopoczucie, trudności w budzeniu się i wstawaniu z łóżka, ale również stany zapalne kręgosłupa oraz jego urazy i zwyrodnienia.
Jaka poduszka ortopedyczna - ból głowy, ból kręgosłupa, ból pleców, ból krzyża

Poduszka do zadań specjalnych – budowa poduszki ortopedycznej

Podstawowym zadaniem poduszki ortopedycznej jest zapewnienie odpowiedniego podparcia głowy i szyi użytkownika w sposób pozwalający na zachowanie fizjologicznego kształtu kręgosłupa podczas całego snu. W efekcie poduszka ta zmniejsza nie tylko obciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, ale też reguluje napięcie okolicznych mięśni, więzadeł i ścięgien. To zaś pozwala na zachowanie wszystkich funkcji organizmu i umożliwia prawidłowe działanie rdzenia kręgowego. Biorąc pod uwagę fakt, że sen stanowi średnio około 1/3 czasu życia każdego z nas, a dodatkowo odbywa się w stanie całkowitej nieświadomości, niedbałość o higienę snu w tym zakresie może spowodować lub nasilić poważne dolegliwości.

Kształt poduszki ortopedycznej stanowi jednen z podstawowych kryteriów wyboru. Ten zależny jest od Twojej budowy ciała i pozycji snu. Inaczej wyglądać będzie poduszka dla osób o przeciętnej budowie ciała, a inaczej dla osób drobnych. Innej poduszki powinniśmy używać do spania na boku, a innej do spania na plecach. Wszystkie dobrej jakości poduszki ortopedyczne łączy jednak to, że nie ich kształty nie są wycinane, ale odlewane w formach.

To pozwala na wykonanie poduszki zaprojektowanej pod ciało człowieka, w której znajdą się także stosowne wgłębienia na barki. Mimo tego powszechną praktyką producentów poduszek ortopedycznych jest ich wycinanie, ponieważ znacznie zmniejsza to koszty produkcji. Dodatkowo łatwiej jest zaprojektować samą poduszkę, jak też jej poszewkę. Poduszki wycinane, co do zasady, nie są jednak w stanie przybrać optymalnych dla nas kształtów. Efekty stosowania takich poduszek często są odwrotne do zamierzonego. Powodują na przykład osłabienie mięśni stożka rotatorów i przykurcz mięśni piersiowych.
Jaka poduszka ortopedyczna - zły sen, krzywy kręgosłup, skrzywienie kręgosłupa, zwyrodnienie kręgosłupa

Poduszka poduszce nie równa – jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza

W sklepach spotykamy się w zasadzie z dwoma rodzajami poduszek ortopedycznych. W obu rodzajach zastosowane do ich produkcji są pianki poliuretanowe, w jednych jednak są to pianki tradycyjne, natomiast w drugich pianki z pamięcią, znane też jako pianki visco czy pianki termoplastyczne. Od około 10 lat popularniejsze są te drugie, mimo że wielu klientów doznaje z ich powodu problemów zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne mogą być poduszki w kształcie fali czy posiadające tzw. kształt szwedzki, które wypychają dwa kręgi i tym samym negatywnie wpływają na stan kręgosłupa.

Pianka z pamięcią, pianka visco, pianka termoplastyczna – to trzy różne nazwy tej samej pianki poliuretanowej, której technologia opracowana została przez jedną z wiodących agencji kosmicznych. Istnieją dwie technologie jej otrzymywania – chemiczna i pneumatyczna. Mimo, że technologia pneumatyczna pozwala na otrzymanie pianki wyższej jakości, która wolniej się zapada, około 90% pianek produkowanych jest w technologii chemicznej, która jest tańsza.

W założeniu tego rodzaju pianka jest pianką otwartokomórkową, dopasowującą się do kształtu użytkownika i pozwalającą na swobodną cyrkulację powietrza. Tak rzeczywiście jest – do czasu, aż się na niej nie położymy. W tym momencie pianka termoplastyczna zaczyna reagować na temperaturę ciała użytkownika, co powoduje jej mięknięcie, zamykanie się komórek i znaczne zmniejszenie, a nawet uniemożliwienie cyrkulacji powietrza. Na swój sposób podlega ona zgnieceniu, a głowa śpiącego na niej człowieka – ważąca średnio około 4 kilogramów – opuszcza się w dół, nierzadko będąc też do poduszki wessana.

Tym samym jej używanie w poduszkach powoduje u nas pocenie się i utrudnia nam zmienianie pozycji, a jednocześnie szkodzi zdrowiu użytkowników. Zmniejsza to również komfort użytkowania poduszek wykonanych z pianek visco, a przede wszystkim modyfikuje na czas snu ich budowę. Tym samym nawet poduszka o najlepszym kształcie, lecz wykonana z pianki z pamięcią, w trakcie użytkowania zmienia swoje właściwości, znacznie różniąc się od zapewnień wielu producentów.

Największy komfort snu i rzeczywiste właściwości ortopedyczne zapewniają poduszki ortopedyczne wykonane z pianek poliuretanowych otwartokomórkowych o wysokiej sprężystości. Pianki te powinny też mieć stosowną gęstość, zapewniając optymalny kształt i dynamikę. To zapewnia gęstość rzędu około 70 kg/m3, podczas gdy powszechnie dostępne poduszki mają gęstość wahającą się między 30 kg/m3 a 40 kg/m3.

Przykładem idealnej pianki jest stosowana w poduszkach ortopedycznych Asana, pianka wysokoelastyczna typu HR wykonana według autorskiej receptury Onsen Sleeping. Jako jedyna poduszka na rynku posiada ona twardość idealną na poziomie 27N (niutonów). Zapewnia ona idealne podparcie dla ciała, a jednocześnie nie utrudnia cyrkulacji powietrza. Dopasowuje się do ciała użytkownika bez dodatkowych, nieprzyjemnych efektów. Tym samym jest pianką dającą rękojmię najwyższego komfortu.

Poduszki, rzecz jasna, obszyte powinny być też wysokiej jakości materiałem, który pozwala skórze oddychać, a jednocześnie cechuje się wysoką sprężystością i możliwością łatwego prania. Powszechną praktyką jest stosowanie przez producentów materiałów niskiej jakości, których właściwości dodatkowo negatywnie wpływają na użytkowanie poduszek ortopedycznych.

W ofercie Onsen znajdziesz Skin+, materiał tekstylny produkowany przez BekaertDeslee, wzbogacony o kapsułki zawierające probiotyki Bacillus indicus PD01. Te w zetknięciu z ciałem rozmnażają się i produkują karotenoidy będące silnymi przeciwutleniaczami. Spanie na materiale Skin+ pozwoli Ci zachować skórę odpowiednio gładką, miękką i nawilżoną.
Jaka poduszka ortopedyczna - dobry sen, prosty kręgosłup, zdrowy kręgosłup, leczenie kręgosłupa
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Oszukani przez sen – nigdy w Onsen

Warto zwrócić uwagę na to, że w obecnym stanie prawnym poduszki ortopedyczne wcale nie muszą być ortopedyczne, a określanie ich jako „made in Poland” niekoniecznie świadczy o ich polskim pochodzeniu. Wybierając poduszkę ortopedyczną, warto jest zainwestować w taką, która posiada certyfikat poświadczający, że jest ona wyrobem medycznym klasy pierwszej. Od producenta natomiast należy żądać certyfikatu pochodzenia stosowanych pianek poliuretanowych. Te bowiem często spieniane są w krajach azjatyckich, głównie w Chińskiej Republice Ludowej.
 
Mimo tego wyprodukowane z nich poduszki ortopedyczne oznaczane mogą być jako wyprodukowane w Polsce, jeśli były w niej zapakowane czy też doszyto w niej do nich jakiś element. Ta nieuczciwa praktyka może być również szkodliwa, ponieważ nagminnie zdarza się, że pianki spieniane poza Unią Europejską nie spełniają krajowych i unijnych norm, a w efekcie ich właściwości są znacznie inne. Oprócz wydzielania nieprzyjemnego zapachu, często powodują one alergie i pogłębiają problemy ortopedyczne konsumentów.

W Onsen nie oszukujemy. Posiadamy wszelkie certyfikaty poświadczające pochodzenie materiałów, z których wykonujemy nasze produkty. Nasze poduszki ortopedyczne są wyrobami medycznymi klasy pierwszej. Dodatkowo możesz je zwrócić w ciągu 100 dni – kupuj bez ryzyka!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

FAQ: Jaka poduszka ortopedyczna będzie dla Ciebie najlepsza?

Jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza?

Poduszkę ortopedyczną należy dobrać indywidualnie. Skontaktuj się z Onsen, ekspertami od snu, a otrzymasz bezpłatną poradę na temat wyboru poduszki idealnej dla Ciebie!

Dla kogo są poduszki ortopedyczne?

Poduszki ortopedyczne wskazane są dla osób, które prowadzą niezdrowy dla kręgosłupa tryb życia, przede wszystkim z powodu długotrwałego siedzenia przy biurku. Poza tym wskazaniem do ich stosowania są dolegliwości bólowe, pogorszone samopoczucie, trudności w budzeniu się i wstawaniu. Używać powinny je też osoby, które doznały urazu kręgosłupa lub cierpią na zwyrodnienie kręgosłupa, albo jego stan zapalny.

Czy można zwrócić poduszkę ortopedyczną?

W Onsen wszystkie produkty możesz zwrócić w ciągu 100 dni! Zapoznaj się z naszą ofertą i dokonaj zakupu bez ryzyka.

Czy poduszki szwedzkie są zdrowe?

Kształt poduszek szwedzkich nie jest zdrowy dla kręgosłupa. Ich wyprofilowanie powoduje jego nienaturalne wygięcie i może być przyczyną poważnych dolegliwości.

Jaka poduszka ortopedyczna działa na ból?

Poduszka ortopedyczna musi być dobrze zaprojektowana i wykonana z materiałów zapewniających komfort użytkowania. Poza tym musi być wyrobem medycznym klasy pierwszej. Zapoznaj się z ofertą poduszek ortopedycznych marki Onsen i testuj je przez 100 dni bez ryzyka!

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Zofia Piegat pisze:
Jestem drobnej budowy ciała, mam 71 lat, aktywny tryb życia. Prawie codziennie budzę się z bólem głowy (głowa "napompowana"), który najczęściej przechodzi po kilkunastu minutach od przyjęcia postawy pionowej i wypiciu małej czarnej. śpię na lewym (najczęściej) boku. Proszę o poradę, jaką poduszkę wybrać. czy macie też poduszki wkładane na noc między nogi? Ponieważ pojawiły się żylaki na łydce, myślę też o spaniu z nogami lekko podniesionymi. Czy są jakieś podkłady unoszące nogi? dziękuję Zofia
Dodano: 12 września 2023, 09:30. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Poduszkę ortopedyczną należy dobrać do swojej budowy ciała. Zachęcamy do kontaktu w tym celu. Natomiast poduszką między nogi może być zwyczajny jasiek :)
Dodano: 24 września 2023, 13:19. Dodaj odpowiedź
Iwona pisze:
Witam, jaką gęstość (kg/m3) mają poduszki "Enso" i "Hiro"?
Dodano: 13 października 2024, 13:13. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
W przypadku produktów, które są odlewane w formach, a w tym naszych poduszek ortopedycznych, nie mierzy się gęstości materiału. Kluczowym wskaźnikiem, na który zwraca się uwagę w przypadku poduszek z pianek HR (wysokoelastycznych), jest twardość określana w N (niuton) lub kPa (kilopaskal), ponieważ to ona determinuje komfort i właściwości użytkowe danego produktu. Jeśli chodzi o produkty przeznaczone do znoszenia znacznych obciążeń, takie jak choćby materace, gęstość materiału jest faktycznie istotnym parametrem. Jednak w przypadku poduszek ortopedycznych z dynamicznych pianek otwartokomórkowych, które mają podtrzymywać głowę, czyli część ciała o wadze 3-6 kilogramów, nie mierzy się gęstości, ponieważ może się ona delikatnie zmieniać i nie jest wskaźnikiem jakości. Pełne parametry pianek, czyli parametr rodzaju, gęstości i twardości, dotyczy poduszek wycinanych z bloków pianek. Tam wartości te mogą wpływać na końcowe właściwości produktu. Natomiast w przypadku poduszek odlewanych w formach, a więc każdej z poduszek ortopedycznych ONSEN?, kluczowa pozostaje dynamika i twardość, która bardziej oddaje funkcjonalność tego typu wyrobów.
Dodano: 14 października 2024, 08:58. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...