W sklepach spotykamy się w zasadzie z dwoma rodzajami poduszek ortopedycznych. W obu rodzajach zastosowane do ich produkcji są pianki poliuretanowe, w jednych jednak są to pianki tradycyjne, natomiast w drugich pianki z pamięcią, znane też jako pianki visco czy pianki termoplastyczne. Od około 10 lat popularniejsze są te drugie, mimo że wielu klientów doznaje z ich powodu problemów zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne mogą być poduszki w kształcie fali czy posiadające tzw. kształt szwedzki, które wypychają dwa kręgi i tym samym negatywnie wpływają na stan kręgosłupa.
Pianka z pamięcią, pianka visco, pianka termoplastyczna – to trzy różne nazwy tej samej pianki poliuretanowej, której technologia opracowana została przez jedną z wiodących agencji kosmicznych. Istnieją dwie technologie jej otrzymywania – chemiczna i pneumatyczna. Mimo, że technologia pneumatyczna pozwala na otrzymanie pianki wyższej jakości, która wolniej się zapada, około 90% pianek produkowanych jest w technologii chemicznej, która jest tańsza.
W założeniu tego rodzaju pianka jest pianką otwartokomórkową, dopasowującą się do kształtu użytkownika i pozwalającą na swobodną cyrkulację powietrza. Tak rzeczywiście jest – do czasu, aż się na niej nie położymy. W tym momencie pianka termoplastyczna zaczyna reagować na temperaturę ciała użytkownika, co powoduje jej mięknięcie, zamykanie się komórek i znaczne zmniejszenie, a nawet uniemożliwienie cyrkulacji powietrza. Na swój sposób podlega ona zgnieceniu, a głowa śpiącego na niej człowieka – ważąca średnio około 4 kilogramów – opuszcza się w dół, nierzadko będąc też do poduszki wessana.
Tym samym jej używanie w poduszkach powoduje u nas pocenie się i utrudnia nam zmienianie pozycji, a jednocześnie szkodzi zdrowiu użytkowników. Zmniejsza to również komfort użytkowania poduszek wykonanych z pianek visco, a przede wszystkim modyfikuje na czas snu ich budowę. Tym samym nawet poduszka o najlepszym kształcie, lecz wykonana z pianki z pamięcią, w trakcie użytkowania zmienia swoje właściwości, znacznie różniąc się od zapewnień wielu producentów.
Największy komfort snu i rzeczywiste właściwości ortopedyczne zapewniają poduszki ortopedyczne wykonane z pianek poliuretanowych otwartokomórkowych o wysokiej sprężystości. Pianki te powinny też mieć stosowną gęstość, zapewniając optymalny kształt i dynamikę. To zapewnia gęstość rzędu około 70 kg/m3, podczas gdy powszechnie dostępne poduszki mają gęstość wahającą się między 30 kg/m3 a 40 kg/m3.
Przykładem idealnej pianki jest stosowana w
poduszkach ortopedycznych Asana, pianka wysokoelastyczna typu HR wykonana według autorskiej receptury Onsen Sleeping. Jako jedyna poduszka na rynku posiada ona twardość idealną na poziomie 27N (niutonów). Zapewnia ona idealne podparcie dla ciała, a jednocześnie nie utrudnia cyrkulacji powietrza. Dopasowuje się do ciała użytkownika bez dodatkowych, nieprzyjemnych efektów. Tym samym jest pianką dającą rękojmię najwyższego komfortu.
Poduszki, rzecz jasna, obszyte powinny być też wysokiej jakości materiałem, który pozwala skórze oddychać, a jednocześnie cechuje się wysoką sprężystością i możliwością łatwego prania. Powszechną praktyką jest stosowanie przez producentów materiałów niskiej jakości, których właściwości dodatkowo negatywnie wpływają na użytkowanie poduszek ortopedycznych.
W ofercie Onsen znajdziesz
Skin+, materiał tekstylny produkowany przez BekaertDeslee, wzbogacony o kapsułki zawierające probiotyki Bacillus indicus PD01. Te w zetknięciu z ciałem rozmnażają się i produkują karotenoidy będące silnymi przeciwutleniaczami.
Spanie na materiale Skin+ pozwoli Ci zachować skórę odpowiednio gładką, miękką i nawilżoną.