Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
Ś
T
U
V
W
Z
Ż
ENCYKLOPEDIA ZDROWEGO SNU ONSEN®
ONSEN®

ENCYKLOPEDIA ZDROWEGO SNU ONSEN®

Nie wiesz, czym kierować się przy wyborze materaca lub poduszki ortopedycznej? Nie rozumiesz oznaczeń poszczególnych pianek poliuretanowych, które stosują producenci materaców? Poszukujesz rzetelnej wiedzy na tematy związane ze zdrowym snem i komfortem w nocy? Zapraszamy do słownika, który definiuje najważniejsze zagadnienia dotyczące technologii, zdrowia i innych tematów związanych ze snem!

ADRENALINA

Adrenalina, zwana też epinefryną, to hormon produkowany przez nadnercza. Odgrywa ona największą rolę w sytuacjach stresowych, które wymagają silnego pobudzenia nerwowego, stąd też nazywana jest hormonem strachu, walki i ucieczki. Wzrost poziomu adrenaliny wpływa negatywnie na jakość snu.

ADRENOKORTYKOTROPINA

Adrenokortykotropina, zwana także ACTH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu produkcji kortyzolu, działając na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Spadek poziomu adrenokortykotropiny we krwi wpływa negatywnie na jakość snu.

AKUPRESURA

Akupresura to jedna z metod leczniczych pochodzących z Chin, które z powodzeniem stosuje się już od kilku tysięcy lat. Opiera się ona na nacisku palcami określonych punktów na ciele w celu osiągnięcia danego efektu terapetycznego. Należy się jej poddawać wyłącznie specjalistom i w porozumieniu z lekarzem. Podtrzymaniu jej efektów służy komfortowy sen w naturalnej, fizjologicznej pozycji.

AKUPUNKTURA

Akupunktura to jedna z metod leczniczych pochodzących z Chin, które z powodzeniem stosuje się już od kilku tysięcy lat. Opiera się ona na stymulacji określonych obszarów skóry za pomocą cienkich igieł w celu osiągnięcia danego efektu terapeutycznego. Należy się jej poddawać wyłącznie specjalistom i w porozumieniu z lekarzem. Podtrzymaniu jej efektów służy komfortowy sen w naturalnej, fizjologicznej pozycji.

ALERGIA

Alergia, zwana także uczuleniem, to odpowiedź tkanek na oddziaływanie alergenów, które jest jakościowo różne od odpowiedzi fizjologicznej. Wiąże się ona z reakcją immunologiczną polegającą na uwalnianiu przeciwciał IgE prowadzących do wytwarzania mediatorów stanu zapalnego. W przypadku alergii należy zwrócić dużą uwagę na antyalergiczne (hipoalergiczne) właściwości materaca, poduszki i pościeli.

ALOES

Aloes to roślina doniczkowa z rodziny sukulentów. Nadto aloes to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Aloes wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ANATOMIA

Anatomia to nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Jest ona działem biologii, który bada położenie, kształt, skład i ewolucję narządów, ale również tkanek i komórek. Pozostaje więc kluczowa dla produkcji materaców czy poduszek ortopedycznych.

ANHEDONIA

Anhedonia to brak zdolności odczuwania radości i przyjemności w różnych sferach. Może występować w sferze cielesnej, emocjonalnej czy intelektualnej. Występuje w nich odrębnie lub łącznie. Występowanie anhedonii jest bardzo widoczne przy diagnozowaniu różnego rodzaju chorób psychicznych, a przede wszystkim zaburzeń nastroju, jak choćby depresji. Sen w stanie anhedonii zazwyczaj nie przynosi wypoczynku, niezależnie od czasu jego trwania.

ANTURIUM

Anturium to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto anturium to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Anturium wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ARTROSKOPIA

Artroskopia to zabieg chirurgiczny polegający na wziernikowaniu wnętrza stawów z użyciem artroskopu. Może mieć ona charakter artroskopii diagnostycznej, która ma na celu wyłącznie zbadanie stawu od wewnątrz celem określenia jego stanu. Najczęściej jest ona jednak artoskopią terapeutyczną, w trakcie której dokonuje się operacji przy zastosowaniu miniaturowych instrumentów chirurgicznych. Po artroskopii należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jej przyczyną, czemu służy materac ortopedyczny.

BALNEOTERAPIA

Balneoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W balneoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne wód zdrojowych. Do zabiegów leczniczych w ramach balneoterapii zalicza się przede wszystkim kąpiele i inhalacje.

BAWEŁNA

Bawełna to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często bawełnę stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć bawełna jest popularna i uchodzi za zdrową, jej stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura bawełny stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna bawełniane są mało elastyczne, co wpływa na jej niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji bawełny w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

BAWOLI KARK

Bawoli kark nazywa się również bawolim garbem, wdowim garbem lub wdowim karkiem. Jest to charakterystyczna wypukłość z tyłu pleców, a konkretnie w miejscu połączenia odcinka szyjnego kręgosłupa z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Nie jest to jednak garb na plecach wynikający ze schorzeń kręgosłupa, ale będący połączeniem tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne, a szczególnie często występuje w przebiegu zespołu Cushinga. Posiadając bawoli kark należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jego przyczyną, czemu służy poduszka na bawoli kark.

BEGONIA

Begonia to roślina doniczkowa z rodziny begoniowatych. Nadto begonia to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Begonia wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

BEZDECH SENNY

Bezdech senny to schorzenie polegające na wielokrotnie powtarzających się epizodach zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości pracy mięśni oddechowych. Występuje w formie centralnego bezdechu sennego polegającego na całkowitym zatrzymaniu oddechu, jak również jako obturacyjny bezdech senny obwodowy występujący w przypadku częściowego zablokowania dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach jest on chorobą śmiertelną. Pomocne w jego profilaktyce i leczeniu jest zastosowanie poduszki na bezdech senny pozwalającej na zachowanie fizjologicznej pozycji odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu.

BEZSENNOŚĆ

Bezsenność, zwana też insomnią, to coraz powszechniej występujące zaburzenie snu, które polega na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu lub/oraz zbyt wczesnym budzeniu się. Kryterium diagnozowania bezsenności jest również jej wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jej występowaniu sprzyja nieodpowiednia higiena snu.

BIOHACKING

Biohacking to postawa życiowa, która zakłada, że przez wprowadzenie pewnych zmian w sposobie życia, możemy zmaksymalizować swoje możliwości biopsychospołeczne. Innymi słowy, biohacking ma zapewniać zwiększenie wydolności fizycznej i psychicznej oraz kompetencji społecznych człowieka. Istnieje wiele metod na wprowadzenie w życie zasad biohackingu. Bardzo dobrze opisuje je Biohaker, jeden z najpopularniejszych w Polsce blogerów.zwana też 

BLUSZCZ

Bluszcz to roślina doniczkowa z rodziny araliowatych. Nadto bluszcz to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Bluszcz wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

BRADYKARDIA

Bradykardia oznacza stan, w którym serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę, a więc bije zbyt wolno. Choć niekiedy jest ona stanem fizjologicznym, przyczyny bradykardii należy zdiagnozować przy udziale lekarza.

BRUKSIZM

Bruksizm to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Choć występuje on również w ciągu dnia, najczęściej bruksizm ma miejsce w nocy. Jego konsekwencją jest przede wszystkim ścieranie zębów, które prowadzi także do ich pękania i rozchwiania. Prowadzi też do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. W jego profilaktyce i leczeniu ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny snu, jak również zmniejszenie napięcia nerwowego.

BUDZIK

Budzik to zegar zaprojektowany w sposób mający powodować wydawanie dźwięku o określonej porze. Występuje on zarówno w formie tradycyjnej opartej na mechanice, jak i w formie elektronicznej. Coraz częściej spotyka się je w formie inteligentnych budzików, które pozwalają zachowywać odpowiednią higienę snu.

BULGING

Bulging to pierwszy stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na uwypukleniu krążka międzykręgowego przez przesunięcie jądra miażdżystego poza naturalne umiejscowienie. Najczęściej bulging nie daje jeszcze dolegliwości bólowych.

CENA

Cena powinna stanowić pieniężny wyraz wartości danego produktu. Jej zadaniem jest bowiem wyrazić wartość danego produktu lub usługi w pieniądzu. Przy kupnie materaca czy też zakupie poduszki ortopedycznej, cena ma drugorzędne znaczenie, bowiem większość producentów i sprzedawców sztucznie ją zawyża.

CHRAPANIE

Chrapanie to dźwięk, który wydajemy przy drganiu ścian gardła związanym z przepływającym przez nie powietrze. Najczęściej ma ono związek z brakiem możliwości swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe osoby chrapiącej. Jego leczenie odbywać powinno być więc w pełni przyczynowe. Chrapanie zawsze negatywnie wpływa na jakość snu chrapiącego człowieka, ale też osób znajdujących się w pobliżu. W jego profilaktyce i leczeniu warto zadbać o właściwą poduszkę na chrapanie.

CIESIELSKI

Ciesielski to jedno z popularnych polskich nazwisk. Zgodnie z danymi na 2022 rok, nosi je aktualnie aż 15 931 mężczyzn. Jest też to nazwisko Jacka Ciesielskiego, eksperta od spania, dzięki któremu powstała marka ONSEN® będaca producentem najlepszych produktów służących do komfortowego, zdrowego snu.

CIŚNIENIE TĘTNICZE

Ciśnienie tętnicze to pojęcie, jakim określa się siłę nacisku, którą płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Nie jest ono stałe i waha się w zależności od rytmu serca, a także działania układu krwionośnego. W momencie mierzenia ciśnienia tętniczego określa się dwie wartości: ciśnienie skurczowe (maksymalne) i ciśnienie rozkurczowe (minimalne). Ważne jest, aby ciśnienie tętnicze było w trakcie snu bliskie normy, bowiem jest to niezbędne dla zachowania odpowiedniej pracy narządów. Wpływa tym samym na efektywność snu i zdolności regeneracyjne ciała.

CIŚNIENIOWY BÓL GŁOWY

Ciśnieniowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się pod wpływem zmiany ciśnienia atmosferycznego. Najczęściej nie ma on konkretnej przyczyny i czasu trwania. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Ciśnieniowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

COSLEEPING

Cosleeping to wspólne spanie więcej niż dwóch osób w jednym łóżku. Najczęściej cosleeping odnosi się do spania rodziców z dzieckiem, a nawet całej rodziny razem. Dawniej cosleeping wynikał z konieczności zwiększania szans przetrwania dzieci. Dziś cosleeping wraca do łask głównie z powodów praktycznych, przez co zyskuje rzeszę zwolenników, ale i przeciwników.

CUKRZYCA

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która cechuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co nazywa się hiperglikemią. Dzieli się ona na dwa rodzaje, a mianowicie:
 • cukrzycę insulinozależną (cukrzyca typu 1) w przebiegu której doszło do uszkodzenia komórek beta trzustki, czego efektem jest pierwotny brak wytwarzania właściwej ilości insuliny;
 • cukrzycę insulinoniezależną (cukrzyca typu 2) w przebiegu której może dochdozić zarówno do zaburzenia wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, jak i do jej niewłaściwego działania i insulinooporności.

CYKLOTYMIA

Cyklotymia to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy opierają się na naprzemiennym występowaniu stanów depresji i manii, jednak w łagodniejszej formie, aniżeli ma to miejsce przy chorobie afektywnej dwubiegunowej. Do zdiagnozowania cyklotymii jej objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 23 miesiące. Diagnozę cyklotymii może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

CYRKULACJA POWIETRZA

Cyrkulacja powietrza to zjawisko polegające na krążeniu powietrza w danym układzie zamkniętym. Dzięki cyrkulacji powietrza zawsze jest ono świeże. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w materacu i poduszce pozwala na komfortowy, zdrowy sen. Dzięki niej bowiem ogranicza się przegrzewanie ciała i pocenie się podczas snu, a jednocześnie umożliwia usuwanie drobnoustrojów.

DEPRESJA

Depresja to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy opierają się głównie na anhedonii, obniżonym nastroju, utracie zainteresowań czy spadku koncentracji i uwagi. Do zdiagnozowania depresji jej objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej 2 tygodnie. Diagnozę depresji może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

DESIGN THINKING

Design thinking to metoda projektowania skoncentrowana na użytkownikach i ich potrzebach. Oparty jest on na pięciu krokach: empatyzacji, definicji, ideacji, prototypowaniu i testowaniu. Po nich zaś następuje wdrożenie. To właśnie dzięki design thinking produkty ONSEN® są najlepszymi na polskim rynku.

DIAGNOSTYKA

Diagnostyka to proces rozpoznawania danego zjawiska na podstawie obiektywnych danych wraz z określaniem źródeł występujących trudności. Najczęściej pojęcie diagnostyki stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza rozpoznawanie zaburzeń lub chorób na podstawie wyników przeprowadzonych badań.

DIAGNOZA

Diagnoza to ocena danego stanu rzeczy na podstawie przeprowadzonej diagostyki. Najczęściej pojęcie diagnozy stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza rozpoznanie i sklasyfikowanie danego zaburzenia lub choroby.

DLACZEGO?

DLACZEGO? to pytanie, które w ONSEN® zadajemy sobie przed stworzeniem każdego z produktów. Jest ono kluczowe dla powstawania funkcjonalności produktów, które mają czemuś służyć. To dzięki tej idei, jaką przejęliśmy od jej twórcy, Simona Sineka, wyróżniamy się na tle konkurencji i oferujemy najlepsze produkty.

DOPAMINA

Dopamina to hormon produkowany przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odgrywa ona dużą rolę jako naturalny motywator organizmu, stąż też nazywana jest hormonem nagrody. Wpływa również na pamięć i koncentrację, a także na utrzymanie więzi między partnerami. Jej wysokie stężenie pobudza organizm do działania, co silnie zakłóca sen.  

DRACENA

Dracena to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych. Nadto dracena to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Dracena wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

DRZEMKA

Drzemka to krótki sen w ciągu dnia, rzadziej w nocy. Najczęściej drzemka trwa nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Z definicji drzemka trwa mniej niż 50% czasu pełnego snu nocnego.

DYNAMIKA

Dynamika to wypadkowa siły, energii i szybkości, z którą zmieniają się dane zjawiska. W materacach dynamika oznacza zachowanie się wykonanych z nich materiałów pod wpływem ciała człowieka, na co wpływa ich twardość i gęstość.

DYSFUNKCJA

Dysfunkcja oznacza nieprzystosowanie czegoś do pełnienia konkretnie określonych funkcji. Najczęściej pojęcie dysfunkcji stosuje się w medycynie, psychologii i fizjoterapii, gdzie oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie danego narządu, tkanki lub komórki.

DYSKOPATIA

Dyskopatia to zwyrodnienie krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Stanowi ona jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa.

DYSTYMIA

Dystymia to zaburzenie afektywne (nastroju), którego objawy są tożsame z depresją. Utrzymuje się ona jednak zdecydowanie dłużej. Do zdiagnozowania dystymii niezbędne jest bowiem utrzymywanie się obniżonego nastroju przez co najmniej 2 lata. Diagnozę dystymii może postawić wyłącznie lekarz psychiatra. Jej występowanie wpływa negatywnie na jakość snu i jego prawidłową strukturę.

EKSPERT

Ekspert to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę w konkretnej dziedzinie lub dziedzinach. Z tego też powodu ekspert najczęściej jest autorytetem w danych kategoriach wiedzy. Stąd też ważne jest, aby kupować materace i poduszki wyłącznie w firmach, które współpracują wyłącznie z ekspertami, a nie ze sprzedawcami.

EKSTRUZJA

Ekstruzja to trzeci stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na uszkodzeniu większości pierścieni włóknistych, naciskając też na kanał kręgowy i nerwy rdzeniowe. Często ekstruzja powoduje silny ból i trudności z poruszaniem się.

ELASTYCZNOŚĆ

Elastyczność to zdolność danego materiału do czasowego odkształcania się i szybkiego powrotu do pierwotnej postaci. Dzięki elastyczności pianki poliuretanowe zawarte w materacu mogą dać nie tylko komfort użytkowania, ale też zwiększyć żywotność produktu.

ELEKTROENCEFALOGRAFIA

Elektroencefalografia, zwana też EEG, to badanie aktywności mózgu, które wykonuje się z pomocą elektroencefalografu. Pozwala ona ocenić czynności mózgu wraz z określeniem konkretnych obszarów, których dotyczy analizowana aktywność. W trakcie elektroencefalografii rejestruje się impulsy elektryczne przekazywane między neuronami, czemu służą mocowane na głowie elektrody. Encefalografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zaobserwować aktywność danych fal w trakcie trwania określonych faz snu.

ELEKTROKARDIOGRAFIA

Elektrokardiografia, zwana też EKG, to badanie aktywności serca, które wykonuje się z pomocą elektrokardiografu. Pozwala ona ocenić czynność serca wraz z określeniem konkretnych jego części, których dotyczy analizowana aktywność. W trakcie elektrokardiografii rejestruje się impulsy elektryczne związane z pracą serca, czemu służą mocowane na klatce piersiowej i kończynach elektrody. Elektrokardiografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby wykluczyć zaburzenia rytmu serca w trakcie snu.

ELEKTROMIOGRAFIA

Elektromiografia, zwana też EMG, to badanie aktywności mięśni, które wykonuje się za pomocą elektromiografu. Pozwala ona ocenić skurcze mięśni występujące po po stymulacji nerwów za pomocą impulsów elektrycznych. W trakcie elektromiografii stymuluje się dany nerw za pomocą elektrody igłowej lub wszystkie nerwy za pomocą elektrod przyczepianych do skóry. Elektromiografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zbadać napięcie mięśni w trakcie trwania określonych faz snu.

ELEKTROOKULOGRAFIA

Elektrookulografia, zwana też EOG, to badanie aktywności gałek ocznych, które wykonuje się za pomocą elektrookulografu. Pozwala ona ocenić ruch gałek ocznych, najczęściej przy rozszerzonych źrenicach. W trakcie elektrookulografii rejestruje się impulsy elektryczne związane z poruszaniem oczami. Elektrookulografię stosuje się w przebiegu badania polisomnograficznego, aby zaobserwować aktywność gałek ocznych w trakcie określonych faz snu.

ENDOPROTEZA

Endoproteza to sztuczna struktura, którą zastępuje się naturalny staw w ciele człowieka. Zadaniem endoprotezy jest naśladowanie ruchów i funkcji, jakie posiada dany staw. Są one produkowane zazwyczaj z tytanu i stopów stali. Najczęściej spotykana jest endoproteza biodra, rzadziej zaś endoproteza kolana. Po wszczepieniu endoprotezy należy wrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jej przyczyną, czemu służy materac medyczny.

ENDORFINA

Endorfina to hormon produkowany głównie przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona dużą rolę jako neuroprzekaźnik odpowiadający za euforię i dobre samopoczucie, stąd też nazywana jest hormonem szczęścia. Istnieje przynajmniej 20 różnych rodzajów endorfin, choć ich działanie jest do siebie podobne. Odpowiedni poziom endorfin pozwala na spokojny, regenerujący sen.

EPIPREMNUM

Epipremnum to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto epipremnum to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Epipremnum wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ERGONOMIA

Ergonomia to dyscyplina naukowa, która zajmuje się przystosowaniem środowiska do warunków pracy, które odpowiadają anatomicznym, biologicznym i psychologicznym możliwościom człowieka. Z jednej więc strony ma na celu zapewnienie człowiekowi odpowiednich warunków dla zachowania zdrowia, zaś z drugiej zwiększyć jego efektywność podczas pracy lub innego rodzaju czynności. Bardzo ważne jest, aby posiadać produkty do spania, które obiektywnie można ocenić jako ergonomiczne. Pozwala to zwiększać higienę snu, dzięki czemu człowiek lepiej funkcjonuje w ciągu dnia.

ERGOTERAPIA

Ergoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W ergoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne codziennych aktywności życiowych. W ramach ergoterapii pobudza się daną osobę do większej aktywności, aby poprawić jej sprawność fizyczną i koordynację ruchową.

ESTRADIOL

Estradiol, zwany też E2, to hormon produkowany głównie przez jajniki, ale także przez jądra. Odgrywa on kluczową rolę dla rozwoju żeńskich narządów rozrodczych, a także ruchliwość plemników. Wzrost poziomu estradiolu powoduje wydłużenie fazy REM, w trakcie której występują marzenia senne.

ESTROGEN

Estrogen to hormon produkowany przez głównie przez jajniki, ale także jądra, mózg i tkankę tłuszczową. Do estrogenów zaliczają się trzy podobne chemicznie hormony: estradiol, estriol i estron. Odgrywają on dużą rolę w wywoływaniu popędu seksualnego, a także rozwoju cech płciowych. Wzrost poziomu estrogenu powoduje wydłużenie fazy REM, w trakcie której występują marzenia senne.

FAZA SNU NREM

Faza snu nREM pierwsza faza snu. Jest ona snem o wolnym ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy nREM człowiek wypoczywa, a organizm regeneruje się.

FAZA SNU REM

Faza snu REM to druga faza snu. Jest ona snem o szybkim ruchu gałek ocznych. W trakcie fazy REM pojawiają się marzenia senne, a organizm znajduje się w stanie gotowości.

FIGOWIEC SPRĘŻYSTY

Figowiec sprężysty to roślina doniczkowa z rodziny morwowatych. Nadto figowiec sprężysty to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Figowiec sprężysty wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

FIZJOLOGIA

Fizjologia to dziedzina nauki zajmująca się mechanizmami, jakimi kierują się czynności życiowe organizmów. Dzięki wiedzy z zakresu fizjologii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

FIZJONOMIA

Fizjonomia to cechy charakterystyczne, jakie posiada dana materia. W przypadku człowieka jego fizjonomia ma duży związek z anatomią. Dzięki wiedzy z zakresu fizjonomii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa.

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia to dziedzina nauki zajmująca się profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją określonych dolegliwości, które zaburzają pełną sprawność fizyczną. Dzięki wiedzy z zakresu fizjoterapii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy optymalnym podparciu ciała i wsparciu kręgosłupa. Fizjoterapię dzieli się na działy, spośród których najpopularniejsze to:
 • fizykoterapia;
 • kinezyterapia;
 • ergoterapia;
 • hydroterapia;
 • balneoterapia;
 • klimatoterapia;
 • masaż leczniczy;
 • terapia manualna.

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W fizykoterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne czynników fizycznych, jak choćby światła, ciepła i zimna. Do zabiegów leczniczych w ramach fizykoterapii zalicza się przede wszystkim magnetoterapię, światłoterapię, laseroterapię, hydroterapię i elektroterapię.

FOLIKULOTROPINA

Folikulotropina, zwana też FSH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa on dużą rolę dla układu rozrodczego. Odpowiada bowiem za dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, a także spermatogenezę. Wpływa też na pobudzanie estrogenów i testosteronu, przez co jego prawidłowy poziom jest kluczowy dla zachowania zdrowia seksualnego.

FORMALDEHYD

Formaldehyd to aldehyd mrówkowy. Jest on organicznym związkiem chemicznym, którego roztwór wodny nazywa się formaliną. Wielokrotnie dowiedziono, że formaldehyd jest toksyczny i szkodliwy dla zdrowia człowieka. Mimo tego stosuje się go do produkcji większości materaców lateksowych, a także wielu materaców z kokosem. Stąd też nie są one dobrymi produktami dla osób dbających o zdrowy, komfortowy sen.

FUNKCJONALNOŚĆ

Funkcjonalność to cecha, która mówi o tym, że coś dobrze spełnia swoje funkcje. Produktem funkcjonalnym jest taki produkt, którego niezbędne elementy wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a jego zbędne elementy są całkowicie wyeliminowane. Wiąże to funkcjonalność bezpośrednio z racjonalizmem i prostotą. Takie pojmowanie funkcjonalności pozwala na tworzenie produktów zapewniających komfort i długą żywotność. Stąd też ocena funkcjonalności danego produktu jest kluczowa przed jego zakupem. Szczególnie zaś przed zakupem materaca czy poduszki, bowiem w tym przypadku przekłada się ona na codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.

FUNKCJONOWANIE BIOPSYCHOSPOŁECZNE

Funkcjonowanie biopsychospołeczne to ogół funkcji biologicznych, psychicznych i społecznych człowieka. Na funkcjonowanie biopsychospołeczne składa się wiele elementów, a w tym choćby zdrowie somatyczne czy zdrowie psychiczne. Bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania biopsychospołecznego mają też czynniki środowiskowe, jak choćby otoczenie i wzorce kulturowe. Jego poprawie służy wysoka jakość snu i działanie zbliżone do homeostazy.

FUTON

Futon to tradycyjne posłanie, które wywodzi się z Japonii. Za futon uznaje się cienki materac, który najczęściej posiada wypełnienie z naturalnych materiałów. Stosowanie futonów wywodzi się z japońskiej tradycji, lecz aktualnie ich użycie jest skutkiem zmniejszających się powierzchni tamtejszych mieszkań. Futony nie są w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa w fizjologicznej pozycji.

GLIFOSAT

Glifosat to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy fosfonianów. Stosuje się go przede wszystkim w herbicydach, a więc środkach zwalczających chwasty. Coraz częściej mówi się, że znajduje on zastosowanie przy produkcji bawełny, lnu czy konopi. Tymczasem z wielu badań naukowych wynika, iż zwiększa on ryzyko chorób nowotworowych. Poza tym wywołuje on zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera czy chorobę Parkinsona. Choć został on w wielu krajach zakazany, materiały tekstylne wyprodukowane z włókien wyhodowanych z jego użyciem są powszechnie dostępne.

GLUKAGON

Glukagon to hormon produkowany przez trzustkę. Działa on przeciwnie do insuliny, powodując podwyższenie stężenia glukozy we krwi. W ten sposób zapobiega hipoglikemii. Jego fizjologiczny poziom jest kluczowy dla zachowania odpowiedniej glikemii, a tym samym dla gospodarki węglowodanowej i zachowania właściwego poziomu energii.

GARB

Garb to widoczne wyburzuszenie na plecach, karku lub szyji. Najczęściej pojawienie się garbu wynika z pogłębienia się kifozy piersiowej, a tym samym wynika z wad kręgosłupa. Innym wybrzuszeniem na plecach jest wdowi garb, który składa się z tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej, jest zatem nieestetyczną naroślą niemającą związku z kręgosłupem.

GĘSTOŚĆ

Garb to stosunek masy danej substancji do zajmowanej przez nią objętości. W fizyce gęstość oznacza się w kg/m3, czyli kilogramach na metr sześcienny. Wielu producentów i sprzedawców materaców wprowadza konsumentów w błąd, jakoby gęstość pianek poliuretanowych była równa ich twardości. W rzeczywistości są to dwa różne parametry. Zarówno gęstość, jak i twardość materiałów, z których zbudowany jest materac, ma kluczowe znaczenie dla higieny snu oraz żywotności produktu.

GLUKOZA

Glukoza to związek organiczny będący monosacharydem, czyli cukrem prostym. Stanowi ona podstawowe źródło energii dla człowieka, bowiem ludzki mózg zużywa jej codziennie około 120 gramów. Wskaźnikiem stężenia glukozy we krwi jest glikemia, stąd też jej zbyt niskie stężenie nazywa się hipoglikemią, a za wysokie hiperglikemią. Regulacji poziomu glukozy we krwi służą hormony, a przede wszystkim insulina oraz glukagon.

GRASICA

Grasica to gruczoł znajdujący się za mostkiem. Produkuje ona: tymozynę, grasiczy czynnik humoralny, tymulinę, tymopoetynę, tymopentynę i tymostymulinę.

GRUCZOŁ

Gruczoł to zespół komórek lub narząd, który wydziela określone substancje. W przypadku snu najbardziej istotne są gruczoły wydzielania wewnętrznego, czyli gruczoły dokrewne, które odpowiadają za wydzielanie hormonów. Bardzo ważne są także gruczoły układu pokarmowego, które odpowiadają choćby za trawienie. W przypadku pocenia się w nocy, warte uwagi stają się nadto gruczoły potowe. Mniej istotne dla zdrowia podczas snu są gruczoły mlekowe i gruczoły łojowe.

GUARANINA

Guaranina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Guaranina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w guaranie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

HIPERKAPNIA

Hiperkapnia to stan podwyższonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi człowieka. O hiperkapni mówi się, gdy wynosi on więcej niż 6,0 kPa (45 mm Hg). Może ona prowadzić do dezorientacji, drgawek, hiperwentylacji, a nawet śmierci. Często występuje przy bezdechu sennym, dlatego też dla jej zapobiegania należy zadbać o prawidłową higienę snu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

HIPNOZA

Hipnoza to technika terapeutyczna polegająca na wprowadzaniu pacjenta w stan zwiększonej podatności na sugestię, wykorzystywana między innymi w terapii snu.

HIPOKAPNIA

Hipokapnia to stan zmniejszonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (pCO2) we krwi człowieka. O hiperkapni mowi się wtedy, gdy wynosi on mniej niż 4,7 KpA (35 mm Hg). Może ona prowadzić do zawrotów głowy, szumu w uszach i osłabienia mięśniowego, a nawet bezdechu i odruchowego niedokrwienia mózgu. Często stan hipokapni mylony jest w nocy z koszmarami sennymi, dlatego też warto jest skonsultować je z lekarzem.

HIPOKSEMIA

Hipoksemia to stan, w którym poziom tlenu we krwi spada poniżej normy, co może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym do trudności w zasypianiu i utrzymaniu snu.

HIPOKSJA

Hipoksja to niedotlenienie tkanek, spowodowane zmniejszonym dostępem tlenu, które może wpłynąć na jakość snu i prowadzić do jego zaburzeń.

HORMON

Hormon związek organiczny odpowiadający za regulowanie oraz koordynację procesów chemicznych w komórkach i tkankach organizmu. Ich zadaniem jest kontrolowanie wszelkich procesów fizjologicznych, a także ich dostosowywanie do warunków otoczenia. Hormony działają za pomocą przekazywania informacji między narządami.

HORMON NAGRODY

Hormon nagrody to potoczna i popularna nazwa dopaminy, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych z ośrodkiem przyjemności.

HORMON SNU

Hormon snu to potoczna i popularna nazwa melatoniny, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych ze snem.

HORMON STRESU

Hormon stresu to potoczna i popularna nazwa kortyzolu, który odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych ze stresem.

HORMON SZCZĘŚCIA

Hormon szczęścia to potoczna i popularna nazwa serotoniny, która odpowiada za regulowanie i koordynację procesów związanych z nastrojem. Niekiedy hormonem szczęścia nazywa się również endorfiny, których działanie jest podobne.

HYDROTERAPIA

Hydroterapia to jeden z działów fizjoterapii. W hydroterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne wody. Do zabiegów leczniczych w ramach hydroterapii zalicza się przede wszystkim kąpiele, płukania czy natryski.

INSOMNIA

Insomnia, zwana też bezsennością, to coraz powszechniej występujące zaburzenie snu, które polega na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu lub/oraz zbyt wczesnym budzeniu się. Kryterium diagnozowania insomni jest również jej wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jej występowaniu sprzyja nieodpowiednia higiena snu.

INSULINA

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Działa ona przeciwnie do glukagonu, powodując zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. W ten sposób zapobiega hiperglikemii. Jej fizjologiczny poziom jest kluczowy dla zachowania odpowiedniej glikemii, a tym samym dla gospodarki węglowodanowej i zachowania właściwego poziomu energii.

INTELIGENTNY BUDZIK

Inteligentny budzik to aplikacja lub urządzenie służące do pomiaru parametrów snu i budzenia użytkownika w optymalnym momencie, aby zapewnić mu najlepszy sen i możliwie łagodne przejście ze snu do aktywności.

JACEK

Jacek to jedno z najpopularniejszych na świecie imion. Pochodzenie tego imienia wywodzi się z greckiego imienia Hyakinthos, które zlatynizowano również do imienia Hiacynt. Nosi je Jacek Ciesielski, ekspert od spania, dzięki któremu powstała marka ONSEN® będaca producentem najlepszych produktów służących do komfortowego, zdrowego snu.

JAJNIKI

Jajniki to gruczoły znajdujące się w podbrzuszu. Produkują one głównie estradiol, progesteron i relaksynę.

JASIEK

Jasiek to zwyczajowa nazwa poduszki z naturalnych materiałów, często stosowanej jako element zdrowej sypialni.

JĄDRA

Jądra to gruczoł znajdujący się w mosznie. Produkują one głównie testosteron.

JEDWAB

Jedwab to tkanina o bardzo delikatnej i miękkiej fakturze, często stosowana jako materiał do produkcji pościeli, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą.

JOBS TO BE DONE

Jobs to be done to teoria mówiąca o tym, że konsumenci nie kupują produktu dla samego posiadania produktu, ale dla zaspokojenia konkretnych potrzeb. Zgodnie z metodą jobs to be done każdy produkt powinien cechować się funkcjonalnościami, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby konsumentów. Jej zastosowanie w produkcji materaców i poduszek pozwala na zachowanie zdrowego, komfortowego snu.

JONIZACJA

Jonizacja to nadawanie atomowi lub cząsteczce cech jonu. Jonem tym może być zarówno kation, jak i anion. W przypadku sypialni znaczenie ma jonizacja powietrza, dzięki której szkodliwe substancje zmieniają swój ładunek elektryczny i osiadają na płaskich powierzchniach. Umożliwia więc ona ich mechaniczne usunięcie. Sama w sobie jonizacja nie usuwa zanieczyszczeń.

KALCYTONINA

Kalcytonina to hormon produkowany przez tarczycę. Odgrywa ona kluczową rolę w regulowaniu gospodarki węglanowej i fosforanowej. Hamuje ona też nadmiernę resorpcję kości, zapobiegając ich zanikowi i osteoporozie.

KAMASUTRA

Kamasutra to indyjski traktat zapisany sanskrytem. Jej autorem jest Vātsyāyana Mallanaga, indyjski poeta. Kamasutra stanowi o seksualności i zachowaniach seksualnych, lecz traktuje również o ówczesnej kulturze. Powszechnie uważa się ją za dzieło filozoficzne mające na celu uszczęśliwić człowieka.

KANNABIDIOL

Kannabidiol, zwany też CBD, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie antynowotworowe, a także pozytywny wpływ na nastrój. Kannabidiol ma też działanie zwiększające apetyt. Wiele badań wskazuje również na jego działanie neuroleptyczne, neuroprotekcyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwskurczowe.

KANNABIGEROL

Kannabigerol, zwany też CBG, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie przeciwlękowe i łagodzące stany bólowe. Kannabigerol ma też działanie zwiększające apetyt. Niektóre badania dowodzą, że obniża on poziom cholesterolu HDL.

KALKULATOR SNU

Kalkulator snu to proste narzędzie, które za pomocą algorytmu oznacza, jak długo powinno się spać. Celem kalkulatora snu jest umożliwienie wybudzenia się w fazie REM, która jest snem płytkim. Dzięki kalkulatorom snu można więc obliczyć, o której się obudzić, aby być wypoczętym. Poza tym kalkukator snu przydaje się przy obliczaniu czasu spania w śnie polifazowym.

KANAPA

Kanapa to mebel służący do siedzenia i wypoczynku, ale także potencjalne źródło bólu pleców i innych problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli jest wykorzystywany do spania.

KAROTENOIDY

Karotenoidy to węglowodory nienasycone o unikalnej budowie. W cząsteczkach karotenoidów znajduje się bowiem co najmniej 7 wiązań podwójnych. W naturze karotenoidy są naturalnym barwnikiem roślin, grzybów i bakterii. Dla człowieka zaś karotenoidy mają kluczowe znaczenie przeciwutleniające, czyli antyoksydacyjne. Wykorzystuje się je w ramach technologii Skin+, która wpływa na odżywianie i regenerację skóry w trakcie snu.

KIFOZA

Kifoza to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka piersiowego kręgosłupa, a także odcinka krzyżowego kręgosłupa. Polega ona na wygięciu danego odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi. W pozostałych częściach kręgosłupa występowanie kifozy jest stanem patologicznym, odbiegającym od normy. 

KIFOZA KRZYŻOWA

Kifoza krzyżowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Kifoza krzyżowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi.

KIFOZA LĘDŹWIOWA

Kifoza lędźwiowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Występowanie kifozy lędźwiowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu kifozy lędźwiowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

KIFOZA PIERSIOWA

Kifoza piersiowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka piersiowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Kifoza piersiowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku tyłowi.

KIFOZA SZYJNA

Kifoza szyjna to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Występowanie kifozy szyjnej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w przód, zaś dolny w tył. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu kifozy szyjnej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

KINEZYTERAPIA

Kinezyterapia to jeden z działów fizjoterapii. W kinezyterapii wykorzystuje się działanie terapeutyczne ruchu. Do zabiegów leczniczych w ramach kinezyterapii zalicza się przede wszystkim różnego rodzaju gimnastykę.

KLASTEROWY BÓL GŁOWY

Klasterowy ból głowy o rodzaj bólu głowy, który pojawia się w regularnych odstępach czasu. Najczęściej jest on skumulowany wokół jednego obszaru. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Klasterowy ból głowy objawia się często jako ból głowy po przebudzeniu.

KLIMATOTERAPIA

Klimatoterapia to jeden z działów fizjoterapii. W klimatoterapii wykorzystuje się przede wszystkim działanie terapeutyczne konkretnego mikroklimatu. W ramach klimatoterapii poddaje się daną osobę przebywaniu w danym miejscu przez określony czas, na przykład w sanatorium.

KOFEINA

Kofeina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Kofeina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w kawie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

KOŁDRA ANTYALERGICZNA

Kołdra antyalergiczna to rodzaj kołdry zaprojektowanej z myślą o osobach z alergią, wykonana z materiałów nieprzepuszczających roztoczy i innych alergenów.

KOŁDRA OBCIĄŻENIOWA

Kołdra obciążeniowa to rodzaj kołdry, który stosuje się u osób wykazujących zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Celem kołdry obciążeniowej jest stymulowanie czucia głębokiego, co wpływa kojąco na układ nerwowy. Stąd też stosuje się je głównie u osób ze spektrum autyzmu, w szczególności jako element terapii integracji sensorycznej. Ich stosowanie u osób zdrowych stanowić może pewne ryzyko. Stymulowanie zmian poziomów neuroprzekaźników i hormonów przez stosowanie kołdry obciążeniowej może bowiem trwale zaburzyć naturalne procesy organizmu.

KOŁDRA POLIESTROWA

Kołdra poliestrowa to rodzaj kołdry wypełnionej syntetycznymi włóknami, często stosowana jako alternatywa dla kołder puchowych, zwłaszcza dla alergików.

KOŁDRA PUCHOWA

Kołdra puchowa to rodzaj kołdry wypełnionej naturalnymi piórami lub puchem, zapewniający ciepło i wygodę podczas snu.

KOŁYSANKA

Kołysanka to najczęściej krótki wiersz lub piosenka, która posiada odpowiedni rytm i melodię. Zadaniem kołysanki jest wywołanie senności u noworodka, niemowlęcia lub dziecka. 

KOMFORT

Komfort to stan, na który składa się fizyczne i psychiczne zadowolenie przy braku jakichkolwiek negatywnych odczuć. Zapewnieniu komfortu służy stosowanie produktów czyniących życie łatwiejszym i przyjemniejszym, które eliminują wszystkie negatywne czynniki. Komfortowy produkt powinien więc zapewniać przyjemność i zaspokajać wszystkie potrzeby, co przekłada się na konieczność jego odpowiedniego zaprojektowania i wykonania z najwyższej jakości materiałów.

KONOPIE INDYJSKIE

Konopie indyjskie to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często konopie indyjskie stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć konopie indyjskie są popularne i uchodzą za zdrowe, ich stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura konopi społecznych stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna konopi indyjskich są mało elastyczne, co wpływa na ich niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji konopi słonecznych w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

KORTYZOL

Kortyzol, zwany też hydrokortyzonem, to hormon produkowany przez nadnercza. Odgrywa on ogromną rolę w mobilizowaniu organizmu do przystosowania się w trudnych warunkach, stąd też nazywany jest hormonem stresu. Wpływa również na metabolizm, a także ciśnienie krwi. Jego wysokie stężenie pobudza organizm do działania, co silnie zakłóca sen. 

KOSZMARY SENNE

Koszmary senne to jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na koszmary senne doznają nieprzyjemnych snów znacznie częściej i silniej niż pozostali ludzie. Koszmary senne są intensywne i obciążające emocjonalnie, przez co często towarzyszy im insomnia oraz pogorszenie funkcjonowania biopschospołecznego w ciągu dnia.

KOZŁEK LEKARSKIu

Kozłek lekarski to roślina z rodziny jasnotowatych, stosowana w medycynie naturalnej jako środek przeciwbólowy i uspokajający, który może pomóc w poprawie jakości snu.

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY

Krążek międzykręgowy to element anatomiczny kręgosłupa, który pełni ważną rolę w amortyzacji wstrząsów i zapewnieniu ruchomości klatki piersiowej i kręgosłupa.

KRĘGOSŁUP

Kręgosłup to oś centralna układu kostno-stawowego, składająca się u dorosłych ludzi z 33–34 kręgów. Jego główną funkcją jest podtrzymywanie ciała oraz umożliwienie ruchów. Ponadto kręgosłup stanowi także osłonę dla rdzenia kręgowego oraz zapewnia stabilność i ochronę dla innych narządów wewnętrznych, takich jak serce i płuca. Problemy z kręgosłupem, takie jak bóle pleców, mogą powodować trudności w snu, co wpływa negatywnie na jakość snu i ogólną kondycję zdrowotną.

KRĘGOZMYK

Kręgozmyk to wada postawy polegająca na bocznym odchyleniu kręgosłupa, które prowadzi do powstania charakterystycznego wygięcia. Zazwyczaj kręgozmyk rozwija się już w okresie dzieciństwa i młodości, a jego przyczyną mogą być czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe nawyki posturalne lub wady wrodzone. Nieleczony kręgozmyk może prowadzić do różnych powikłań, takich jak problemy z oddychaniem, bóle pleców czy ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

LECZENIE

Leczenie to proces podejmowany w celu przywrócenia zdrowia lub poprawy jakości życia danej osoby. W ramach leczenia stosuje się odpowiednie działania medyczne i pozamedyczne, które pozwolą na pokonanie choroby lub złagodzenie jej objawów. W ramach procesu leczenia stosuje się środki farmaceutyczne, ale także zabiegi chirurgiczne, fizjoterapię czy psychoterapię.

LEN

Len to naturalne włókno służące do wytwarzania miękkich tkanin i materiałów opatrunkowych. Bardzo często len stosuje się do produkcji pościeli, a także jako elementy poduszek czy materaców. Choć len jest popularny i uchodzi za zdrowy, jego stosowanie spotyka się z coraz większymi wątpliwościami. Porowata struktura lnu stanowi znakomite siedlisko do rozwoju drobnoustrojów, a także utrzymywania wilgoci. Dodatkowo włókna lniane są mało elastyczne, co wpływa na jego niską odporność. Często mówi się też o tym, że do produkcji lnu w większości plantacji stosuje się glifosat, czyli zakazaną w wielu krajach substancję zwiększającą ryzyko chorób nowotworowych, ale też zaburzeń hormonalnych, autyzmu, choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona.

LEPKOŚĆ

Lepkość to cecha, jaką posiadają płyny i plastyczne ciała stałe. Definiuje się ją jako tarcie wewnętrzne wynikające z przesuwania się warstw danego ciała względem siebie. Ma ona ogromne znaczenie w przypadku pianek poliuretanowych. W ich przypadku określa się lepkość dynamiczną wyrażającą stosunek naprężeń ścinających do szybkości ścinania. Lepkość w tym przypadku mierzy się za pomocą wiskozymetru i podaje w mPa/s, czyli mikropaskalach na sekundę. Wartość lepkości zmienia się wraz ze wzrostem temperatury. Największą lepkością cechują się pianki termoelastyczne typu visco, przez co zapadają się one nadmiernie pod człowiekiem w trakcie snu i zmniejszają jego jakość.

LĘK

Lęk to naturalna reakcja organizmu na stresujące sytuacje, która przygotowuje organizm do walki lub ucieczki. Jednak, kiedy poziom lęku jest zbyt wysoki lub występuje bez powodu, może to wpływać negatywnie na jakość snu. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą mieć trudności z zasypianiem, często budzą się w nocy i mają problem z powrotem do snu.

LĘK PORANNY

Lęk poranny to uczucie niepokoju, które pojawia się tuż po przebudzeniu i utrzymuje się przez pewien czas. Często towarzyszy mu ból głowy, uczucie zmęczenia i dezorientacja. Lęk poranny może wpływać negatywnie na jakość snu i codzienne funkcjonowanie.

LĘKI NOCNE

Lęki nocne to jedna z bardzo popularnych parasomni. Stanowią one jedno z zaburzeń lękowych. Do lęków nocnych dochodzi w fazie nREM. Osoby doznające lęków nocnych nagle wybudzają się ze snu głębokiego, czemu towarzyszy uczucie przerażenia i brak pełnego wybudzenia, co uniemożliwia logiczny kontakt. Niekiedy też krzyczą lub płaczą.

LIBIDO

Libido to poziom popędu seksualnego, który odzwierciedla chęć na aktywność seksualną. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet poziom libido może ulec zmianie w zależności od wielu czynników, takich jak zmęczenie, stres, dieta czy poziom hormonów. Dobra jakość snu może pomóc w regulacji poziomu libido i poprawie życia seksualnego.

LIPOTROPINA

Lipotropina to hormon peptydowy, który w organizmie człowieka pełni wiele funkcji, a w tym reguluje procesy metaboliczne. W kontekście snu lipotropina może być istotna ze względu na jej wpływ na poziom kortyzolu. Niektóre badania sugerują, że niski poziom lipotropiny może prowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu, co z kolei może wpływać negatywnie na jakość snu. Warto jednak pamiętać, że wpływ lipotropiny na sen jest wciąż badany i wymaga dalszych badań naukowych.

LORDOZA

Lorodza to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa, a także odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Polega ona na wygięciu danego odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi. W pozostałych częściach kręgosłupa występowanie lordozy jest stanem patologicznym, odbiegającym od normy.

LORDOZA KRZYŻOWA

Lordoza krzyżowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Występowanie lordozy krzyżowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w tył, zaś dolny w przód. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu lordozy krzyżowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

LORDOZA LĘDŹWIOWA

Lordoza lędźwiowa to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Lordoza lędźwiowa polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi.

LORDOZA PIERSIOWA

Lordoza piersiowa to niefizjologiczne, a więc nienaturalne skrzywienie w obrębie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Występowanie lordozy piersiowej powoduje, że jego górny odcinek wychyla sie nadmiernie w tył, zaś dolny w przód. Zarówno w celeach profilaktycznych, jak też przy rehabilitacji i leczeniu lordozy piersiowej, bardzo ważne jest zadbanie o właściwy materac ortopedyczny, który zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. 

LORDOZA SZYJNA

Lordoza szyjna to naturalne, fizjologiczne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie budzi więc żadnych obaw co do stanu zdrowia. Lordoza szyjna polega na wygięciu odcinka kręgosłupa w łuk skierowany ku przodowi.

LUMBAGO

Lumbago, zwane też postrzałem, to silny i nagły ból kręgosłupa lędźwiowego. Objawia się również sztywnością mięśni w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także ograniczeniem zakresu ruchu i obrzękiem. Dolegliwości spowodowane lumbago pogłębiają się przy siedzeniu lub pochylaniu. Najczęściej jego przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa lub jego czasowe przeciążenie

LUNATYKOWANIE

Lunatykowaniezwane też somnabulizmem, to jedna z popularnych parasomni. Stanowi ono zaburzenie aktywności ruchowej w trakcie snu. Do lunatykowania dochodzi w fazie nREM. Osoba lunatykująca najczęściej siada na skraju łóżka. Niekiedy też z niego wychodzi, a następnie chodzi po sypialni lub wykonuje codzienne czynności. 

LUTEINA

Luteina, zwana też progesteronem, to hormon produkowany przez jajniki, jądra i nadnercza. Odgrywa on kluczową rolę dla implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Wpływa również na budowę ciała i libido. Jego wysokie stężenie powoduje wzrost ilości snu głębokiego, jak też zwiększa senność w ciągu dnia.

LUTROPINA

Lutropina to hormon gonadotropowy wydzielany przez przysadkę mózgową, regulujący funkcjonowanie gonad. Wpływa on również na rytm snu i czuwanie organizmu, co może mieć wpływ na jakość snu.

ŁÓŻKO DREWNIANE

Łóżko drewniane to rodzaj łóżka wykonanego z drewna, który może wpłynąć na jakość snu poprzez swoje właściwości akustyczne i termiczne. Drewno jest materiałem naturalnym, który może zapewnić dobrą wentylację, co jest ważne dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała podczas snu. Ważne jest, aby stosować na nim odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie materac piankowy, a przede wszystkim wysokiej jakości materac wysokoelastyczny.

ŁÓŻKO KONTYNENTALNE

Łóżko kontynentalne to rodzaj łóżka składającego się z trzech warstw: stelaża, materaca i pokrowca. Taki układ może zapewnić dobrą elastyczność i amortyzację, co może wpłynąć na jakość snu. Ważne jest, aby stosować na nim odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie materac piankowy, a przede wszystkim wysokiej jakości materac wysokoelastyczny.

ŁÓŻKO PIĘTROWE

Łóżko piętrowe to rodzaj łóżka, w którym jedno łóżko jest umieszczone na górze drugiego, pozwalając zaoszczędzić miejsce w pokoju. Takie rozwiązanie może być korzystne dla osób z mniejszymi sypialniami, jednak należy pamiętać, że spanie na górnym łóżku może być nieco mniej wygodne ze względu na ograniczenie przestrzeni. Ważne jest, aby stosować na nim odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie materac piankowy, a przede wszystkim wysokiej jakości materac wysokoelastyczny.

ŁÓŻKO TAPICEROWANE

Łóżko tapicerowane to rodzaj łóżka, które posiada tapicerowany zagłówek i ramę, co może wpłynąć na estetykę sypialni. Jednakże, należy pamiętać, że wybór materaca jest kluczowy dla jakości snu, niezależnie od rodzaju łóżka. Ważne jest, aby stosować na nim odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie materac piankowy, a przede wszystkim wysokiej jakości materac wysokoelastyczny.

ŁÓŻKO WODNE

Łóżko wodne to rodzaj łóżka, w którym materac wypełniony jest wodą. Taki materac może zapewnić dobry efekt relaksacyjny, jednakże, niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort podczas snu na takim łóżku. Ważne jest, aby stosować na nim odpowiedni materac. Najlepszym wyborem będzie materac piankowy, a przede wszystkim wysokiej jakości materac wysokoelastyczny.

MARŻA

Marża to róznica między ceną wytworzenia danego towaru a ceną jego sprzedaży. Jej głównym celem jest pokrycie kosztów, jakie dane przedsiębiorstwo poniosło na produkcję. Przy kupnie materaca czy też zakupie poduszki ortopedycznej, marża najczęściej jest bardzo wysoka i wynosi nawet kilkaset procent. Większość producentów i sprzedawców ją bowiem zawyża.

MASAŻ LECZNICZY

Masaż leczniczy to jeden z działów fizjoterapii. W masażu leczniczym wykorzystuje się siłę mięśniową fizjoterapeuty. Może on przybierać różne formy, jak choćby ugniatanie, oklepywanie czy rozcieranie.

MATCHA

Matcha zielona herbata w formie proszku. Pochodzi ona z Japonii, gdzie uważa się ją za jeden z najszlachetniejszych rodzajów herbaty. W matchy znajduje się wiele przeciwutleniaczy. Dodatkowo matcha wspomaga procesy poznawcze i relaksuje. Posiada ona również właściwości odmładzające. Choć matcha jest bardzo zdrowa, nie zaleca się jej picia przed snem ze względu na jej właściwości energetyzujące.

MATEINA

Mateina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Mateina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w yerba mate. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

MATERAC

Materac to podkład, który służy do zapewnienia komfortu snu w łóżku. Z definicji materac powinien posiadać odpowiednią gęstość i twardość, co przekłada się na jego dynamikę. Posiadanie dobrego materaca jest kluczowe dla zachowania prawidłowej higieny snu, która ma wpływ na zdrowie każdego człowieka.

MATERAC BONELLOWY

Materac bonellowy to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn bonellowych, które cechują się bardzo słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca bonellowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC DWUSTRONNY

Materac dwustronny to rodzaj materaca, który posiada różne cechy z obu stron. Najczęściej obie jego strony posiadają odmienną twardość, co nie ma racjonalnego uzasadnienia. Materaca dwustronnego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC GRYCZANY

Materac gryczany to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z łusek gryki. Taki materac najczęściej nie jest higieniczny, ani antyalergiczny. Dodatkowo jego dynamika jest wątpliwa. Materaca gryczanego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KIESZENIOWY

Materac kieszeniowy, zwany też materacem pocket, to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach. Cechuje się słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca kieszeniowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KOKOSOWY

Materac kokosowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z maty kokosowej. Taki materac najczęściej nie jest higieniczny, ani antyalegiczny. Dodatkowo najczęściej jest zbyt twardy. Materaca kokosowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC KONTYNENTALNY

Materac kontynentalny to rodzaj materaca, który układa się na łóżku kontynentalnym, a więc posiadającym pokaźny zagłówek i dużą wysokość. Jako materac kontynentalny może służyć każdy rodzaj materaca. Dobry materac kontynentalny powinien zapewniać optymalną dynamikę i twardość.

MATERAC KOREKCYJNY

Materac korekcyjny to rodzaj materaca, który zapewnia specjalne właściwości korygujące postawę ciała podczas snu. Taki materac może być szczególnie korzystny dla osób z bólem pleców lub innymi problemami z kręgosłupem.

MATERAC LATEKSOWY

Materac lateksowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z lateksu kauczukowego. Najczęściej materace lateksowe produkuje się z lateksu syntetycznego, a konkretnie lateksu butadienowo-sterynowego. Jednak nawet do otrzymywania lateksu naturalnego najczęściej stosuje się szkodliwe stabilizatory i koagulanty, jak choćby formaldehyd. Stąd też materace lateksowe nie są uznawane za naturalne i hipoalergiczne. Dlatego też materaca lateksowego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC MEDYCZNY

Materac medyczny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca medycznego jest zwiększanie możliwości regeneracyjnych organizmu, a w konsekwencji poprawienie jakości snu i funkcjonowania biopsychspołecznego. Ważne jest, aby materac medyczny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC MULTIPOCKET

Materac multipocket to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach, których w każdym metrze kwadratowym jest więcej, aniżeli w materacu kieszeniowym. Różnice w ich specyfikacji mają jednak głównie charakter kosmetyczny i marketingowy. Jego dynamika jest słaba, żywotność niska, a komfort wątpliwy. Dlatego też materaca multipocket nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC NATURALNY

Materac naturalny to rodzaj materaca, którego wnętrze w całości lub części zostało zbudowane z materiałów pochodzenia organicznego. Najczęściej za materac naturalny uznaje się materac lateksowy, a obok niego również materac z kokosem i mniej popularne produkty. Wśród nich są materace z końskim włosiem, wełną czy gryką. Ich dynamika najczęściej jest słaba, żywotność niska, a komfort wątpliwy. Dlatego też materaca naturalnego nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen, a w szczególności alergikom.

MATERAC NAWIERZCHNIOWY

Materac nawierzchniowy to rodzaj materaca, który kładzie się na innym materacu. Założeniem stosowania materaca nawierzchniowego jest poprawienie jakości snu na materacu, którego twardość nie została odpowiednio dobrana. Ma on za zadanie przykryć stary materac i zmienić jego właściwości. W rzeczywistości natomiast rzadko materac nawierzchniowy spełnia swoje funkcje, choć jego cena często dorównuje cenie nowego materaca.

MATERAC ORTOPEDYCZNY

Materac ortopedyczny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca medycznego jest przede wszystkim wspieranie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji schorzeń związanych z kręgosłupem, ale też całym układem mięśniowo-szkieletowym. Ważne jest, aby materac ortopedyczny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC PIANKOWY

Materac piankowy to rodzaj materaca, który posiada wkład wykonany z pianek poliuretanowych. Mogą być one zarówno piankami otwartokomórkowymi, jak i piankami zamkniętokomórkowymi. Dodatkowo producenci zawierają w nich nie tylko pianki wysokoelastyczne (HR), ale również pianki tradycyjne (T) czy pianki termoelastyczne typu visco (V). Właściwości danego materaca piankowego zależą od tego, z jakich warstw się składa i jakie parametry posiadają jego poszczególne pianki.

MATERAC POCKET

Materac pocket, zwany też materacem kieszeniowym, to rodzaj materaca sprężynowego. Posiada on wkład ze sprężyn umieszczonych w kieszeniach. Cechuje się słabą dynamiką, niską żywotnością i brakiem komfortu. Materaca pocket nie poleca się osobom dbającym o komfortowy i zdrowy sen.

MATERAC REHABILITACYJNY

Materac rehabilitacyjny to rodzaj materaca, który powinien dbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa w trakcie snu. Zadaniem materaca rehabilitacyjnego jest wspieranie naturalnych możliwości regeneracyjnych organizmu w trakcie leczenia i rehabilitacji, a w konsekwencji poprawienie jakości snu i funkcjonowania biopsychspołecznego. Ważne jest, aby materac rehabilitacyjny posiadał status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC SEX-FRIENDLY

Materac sex-friendly to rodzaj materaca, który posiada właściwości pozwalające na swobodne uprawianie seksu. Zadaniem materaca sex-friendly jest zapewnienie takiej dynamiki, która nie pozwoli na żadne negatywne doznania podczas zbliżenia. Powinien on więc posiadać stosowną twardość i sprężystość, a także nie zapadać się pod wpływem ciężaru i temperatury ciała. Ważne jest nadto, aby zapewniał on odpowiednią cyrkulację powietrza, aby Cechować powinien się też odpowiednią gęstością i twardością użytych do jego produkcji materiałów.

MATERAC SPRĘŻYNOWY

Materac sprężynowy to rodzaj materaca, który posiada wkład ze sprężyn. Może być on wykonany ze sprężyn bonellowych, jak również umieszczonych w kieszeniach typu pocket lub multipocket. Materace sprężynowe są bardzo tanie w wykonaniu, lecz nie zapewniają komfortu przez nieodpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

MATERAC STREFOWY

Materac strefowy to rodzaj materaca, który w założeniu został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu różnych poziomów podparcia dla różnych części ciała. Materiał, z którego jest wykonany materac strefowy, jest podzielony na kilka stref o różnej twardości. W rzeczywistości jest on niefunkcjonalnym rodzajem materaca, ponieważ strefy te nie mają możliwości bycia dopasowanymi do osób o różnym wzroście i wadze. Dodatkowo z punktu widzenia technologicznego nie mają żadnego sensu. Można więc rozpatrywać go w kategoriach produktu będącego chwytem marketingowym.

MATERAC TERMOELASTYCZNY

Materac termoelastyczny to rodzaj materaca, którego pierwszą warstwę stanowi pianka termoelastyczna typu visco. Pozostałe jego wartstwy najczęściej stanowią innego rodzaju pianki poliuretanowej o różnych parametrach jakościowych. Często zawiera on również sprężyny i materiały pochodzenia organicznego. Nie poleca się go osobom, które dbają o komfort snu i zdrowie.

MATERAC VISCO

Materac visco to rodzaj materaca, który jest wypełniony memory foam. Ta pianka teoretycznie dopasowuje się do kształtu ciała osoby śpiącej. Ze względu na zapadanie się i niską elastyczność, nie zapewnia on optymalnego podparcia dla kręgosłupa. Jego stosowanie może prowadzić do problemów z krążeniem i dyskomfortu. Nadto może on prowadzić do przegrzewania się podczas spania.

MATERAC WODNY

Materac wodny to rodzaj materaca, w którym wypełnienie stanowi woda, a konstrukcja pozwala na regulację twardości oraz podział materaca na strefy. Nie sprzyja to dopasowaniu materaca do fizjologicznej pozycji kręgosłupa, a także głowy i całego ciała. Dodatkowo jest on podatny na uszkodzenia i trudny w transporcie.

MATERAC WYSOKOELASTYCZNY

Materac wysokoelastyczny to rodzaj materaca, którego pierwszą warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR. Ten sam rodzaj pianki powinien stanowić również większość jego pozostałych warstw. Dobry materac wysokoelastyczny nie zawiera sprężyn, lateksu czy materiałów pohodzenia organicznego. Jest on najlepszym wyborem dla osób dbających o komfort snu i zdrowie.

MATERAC Z SIATKĄ

Materac z siatką to rodzaj materaca, w którym rdzeń wykonany jest z warstw pianki poliuretanowej, zaś między nimi znajduje się specjalna siatka, która zapewnia lepsze odprowadzanie wilgoci i poprawia wentylację materaca. Przy zachowaniu odpowiedniej technologii produkcji, jest to najlepszy rodzaj materaca wysokoelastycznego na rynku.

MEDYTACJA

Medytacja to praktyka polegająca na skupieniu uwagi i odprężeniu umysłu. Regularne medytowanie może pomóc w redukcji stresu i poprawie jakości snu. Medytować należy przed snem lub rano po przebudzeniu. Pozwoli to zrelaksować ciało i umysł.

MELATONINA

Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę. Odgrywa ona dużą rolę w zachowaniu rytmu snu i czuwania, stąd też nazywana jest hormonem snu. Wpływa również na obniżanie temperatury ciała i przeciwdziałanie starzeniu się. Jej niskie stężenie powoduje trudności z zasypianiem, zaś jej nadmiar może doprowadzić do hipotermii.

MELISA

Melisa to zioło o działaniu uspokajającym, które może pomóc w zasypianiu i poprawie jakości snu. Wystarczy przygotować napar z melisy i pić go przed snem, aby zrelaksować się i złagodzić napięcie. Jej działanie jest jednak bardzo słabe, przez co pomoże tylko w łagodnych stanach napięcia emocjonalnego.

MEMORY FOAM

Memory foam to rodzaj pianki poliuretanowej, która odznacza się posiadaniem "pamięci" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

MENOPAUZA

Menopauza to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się zakończeniem cyklu miesiączkowego i spadkiem produkcji hormonów żeńskich. Może to wpłynąć na jakość snu, powodując uderzenia gorąca i nocne poty. Dlatego też w okresie menopauzy ważne jest to, aby dbać o zdrowy styl życia i regularnie odwiedzać lekarza.

MIAŻDŻYCA

Miażdżyca to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczów i cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do ich zwężenia i utrudnienia przepływu krwi. Miażdżyca może wpłynąć na jakość snu, powodując bezdech senny i inne zaburzenia oddychania w nocy.

MIELOPATIA

Mielopatia to zespół dolegliwości, które związane są z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Może być ona spowodowane tropikalnym porażeniem spastycznym, które wywołuje wirus limfotropowy T-komórkowy typu 1 (HTLV-1). W Polsce częściej jest jednak związana ze zwyrodnieniem kręgosłupa oraz jego urazami.

MIELOPATIA KRZYŻOWA

Mielopatia krzyżowa to niefizjologiczny i długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy w obrębie odcinka krzyżowego kręgosłupa. Wiąże się najczęściej z uszkodzeniem tkanki nerwowej w wyniku niedokrwienia. Konsekwencją mielopatii krzyżowej są ubytki neurologiczne, a w tym także postępująca utrata ruchomości ciała. Co do zasady wynikające z niej uszkodzenia nie są odwracalne

MIELOPATIA LĘDŹWIOWA

Mielopatia lędźwiowa to niefizjologiczny i długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wiąże się najczęściej z uszkodzeniem tkanki nerwowej w wyniku niedokrwienia. Konsekwencją mielopatii lędźwiowe są ubytki neurologiczne, a w tym także postępująca utrata ruchomości ciała. Co do zasady wynikające z niej uszkodzenia nie są odwracalne.

MIELOPATIA PIERSIOWA

Mielopatia piersiowa to niefizjologiczny i długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa.Wiąże się najczęściej z uszkodzeniem tkanki nerwowej w wyniku niedokrwienia. Konsekwencją mielopatii piersiowej są ubytki neurologiczne, a w tym także postępująca utrata ruchomości ciała. Co do zasady wynikające z niej uszkodzenia nie są odwracalne.

MIELOPATIA SZYJNA

Mielopatia szyjna to niefizjologiczny i długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa.Wiąże się najczęściej z uszkodzeniem tkanki nerwowej w wyniku niedokrwienia. Konsekwencją mielopatii szyjnej są ubytki neurologiczne, a w tym także postępująca utrata ruchomości ciała. Co do zasady wynikające z niej uszkodzenia nie są odwracalne.

MIGRENA

Migrena to silny ból głowy, często występujący z nudnościami, wymiotami i nadwrażliwością na światło i dźwięki. Migrena może wpłynąć na jakość snu, powodując trudności w zasypianiu i budząc z bólem głowy w nocy. W jej profilaktyce i leczeniu warto zadbać o właściwą poduszkę na migrenę.

MIKROKLIMAT

Mikroklimat to warunki klimatyczne wewnętrzne, które wpływają na jakość snu. Odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu mogą pomóc w lepszym zasypianiu i utrzymaniu się w głębokim śnie.

MINDFULNESS

Mindfulness to forma medytacji, która ma za zadanie zwiększyć uważność. Dodatkowo mindfulness służy zwiększeniu akceptacji otoczenia i poziomu zadowolenia z życia. Dzięki temu znacznie poprawia funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Stosowanie mindfulness bezpośrednio wpływa na jakość snu oraz samopoczucie o poranku. 

MIŁOŚĆ

Miłość to uczucie, które może mieć wpływ na jakość snu. Osoby zakochane często czują się bardziej zrelaksowane i spokojne, co może pomóc w zasypianiu, a nawet prowadzić do wydłużenia snu głębokiego, który odpowiada za regenerację.

MIOKLONIE PRZYSENNE

Mioklonie przysenne, zwane też miokloniami hipnagogicznymi, to gwałtowne i krótkotrwałe skurcze mięśni podczas zasypiania. Niekiedy odczuwa się je jako spadanie w dół, a nawet wzdrygnięcia. Prawdopodobną przyczyną mioklonii przysennych jest spadek napięcia mięśniowego w momencie zasypiania.

MONSTERA

Monstera to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto monstera to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Monstera wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

MÓZG

Mózg to organ, który jest najważniejszym elementem układu nerwowego. Jednocześnie mózg stanowi organ najbardziej złożony. Jego zadaniem jest oddziaływanie na całe ciało, a także reagowanie na wszelkie bodźce.

MÓZGOWIE

Mózgowie to centralna część ośrodkowego układu nerwowego. Stanowi ono część najważniejszą dla życia, bowiem nadzoruje i steruje pracami całego organizmu. Aktualnie medycyna dzieli mózgowie na trzy części: pień mózgu, móżdżek i mózg. 

NADWAGA

Nadwaga to stan, w którym organizm ma nadmierną ilość tłuszczu, co może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym problemów związanych ze snem. Osoby z nadwagą powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór materaca, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie dla ciała.

NAKŁADKA NA MATERAC

Nakładka na materac to dodatkowy element wyposażenia do spania, który położony jest na materacu w celu poprawienia jego właściwości. Służy przede wszystkim do ochrony przed wilgocią, bakteriami, czy alergenami. Nakładki mogą także utwardzać za miękki materac, a także poprawiać cyrkulację powietrza.

NAME GAME

Name game to technika sprzedażowa, polegająca na zmianie nazwy produktu lub jego opisu w celu zwiększenia atrakcyjności i przyciągnięcia klientów. W przypadku materaców, technika ta może polegać na dodaniu nowego, atrakcyjnego opisu lub nazwy, aby przekonać klientów do zakupu konkretnego modelu. Najczęściej spotykanym przykładem name game jest sprzedawanie tego samego materaca pod dwiema różnymi nazwami handlowymi, a nawet pod dwiema odrębnymi markami (producenta i sklepu). Pozwala to na manipulowanie klientem przez oferowanie sztucznych systemów rabatowych.

NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY

Napięciowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się obustronnie i ma charakter symetryczny. Najczęściej nie ma on konkretnej przyczyny i czasu trwania. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Napięciowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

NARKOLEPSJA

Narkolepsja to zaburzenie snu, które objawia się nagłymi napadami senności w ciągu dnia, a także może powodować mimowolne, nagłe zwiotczenie mięśni. Osoby z narkolepsją mogą mieć trudności w utrzymaniu stałych rytmów snu i budzenia się w porannych godzinach.

NERWOBÓL

Nerwoból to ostry, piekący ból wynikający z uszkodzenia lub uszkodzenia nerwu. Nerwoból może występować w różnych miejscach ciała, a także wpływać na jakość snu i jakość życia pacjenta.

NEUROCHIRURGIA

Neurochirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem zaburzeń neurologicznych poprzez operacje na mózgu, rdzeniu kręgowym lub innych częściach układu nerwowego. Niektóre zabiegi neurochirurgiczne mogą wpływać na sen i jakość życia pacjentów.

NEUROLOGIA

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom układu nerwowego. Niektóre choroby neurologiczne mogą wpływać na sen. Należą do nich choćby: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy padaczka.

NORADRENALINA

Noradrenalina to hormon produkowany przez nadnercza, który pomaga regulować funkcje układu nerwowego, w tym reakcje na stres i mobilizację organizmu. Nadmiar noradrenaliny może prowadzić do trudności w zasypianiu i zaburzeń snu.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się ciągłym podwyższonym ciśnieniem krwi w tętnicach. Osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą mieć trudności z zasypianiem, a niekiedy również doznawać bezdechu sennego.

NADNERCZA

Nadnercza to gruczoł znajdujący się w jamie brzusznej. Produkują one głównie adrenalinę, noradrenalinę i aldosteron.

NAWYK

Nawyk to powtarzające się zachowanie lub działanie, które staje się automatyczne, odruchowe. Niektóre nawyki, takie jak picie kawy, herbaty lub alkoholu przed snem, mogą wpływać na jakość snu i uniemożliwiać osiągnięcie pełnego i regenerującego snu.

NERW KULSZOWY

Nerw kulszowy to nerw, który biegnie przez mięśnie pośladkowe, uda i nogi, odpowiadający za unerwienie wielu mięśni nóg. Ucisk lub podrażnienie tego nerwu może powodować ból w dolnej części pleców i w nogach, co znacznie utrudnia zasypianie.

NERW ŁOKCIOWY

Nerw łokciowy to nerw, który biegnie wzdłuż kości łokciowej i odpowiada za unerwienie pewnych mięśni oraz części skóry dłoni i palców. Przy zbyt długim przebywaniu w jednej pozycji, na na przykład podczas snu na złym materacu, może ulec uciskowi i spowodować ból lub drętwienie w dłoni.

NERW MIĘDZYŻEBROWY

Nerw międzyżebrowy to nerw, który biegnie wzdłuż żeber i odpowiada za unerwienie mięśni klatki piersiowej i okolic brzucha. Ucisk lub podrażnienie tego nerwu może powodować ból, szczególnie podczas snu na nieodpowiednim materacu.

NERW PISZCZELOWY

Nerw piszczelowyl to nerw, który biegnie od kręgosłupa przez pośladki i uda do stopy, odpowiadający za unerwienie mięśni nóg i stóp. Ucisk lub podrażnienie tego nerwu może powodować ból, mrowienie lub drętwienie w nodze, co może utrudniać zasypianie i prowadzić do niespokojnego snu.

NERW SZYJNY

Nerw szyjny to nerw, który biegnie od kręgosłupa przez szyję do ramion, odpowiadający za unerwienie mięśni ramion i szyi. Ucisk lub podrażnienie tego nerwu może powodować ból lub drętwienie w ramieniu i ręce, co może wpływać na jakość snu.

NIEDOCIŚNIENIE TĘTNICZE

Niedociśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi spada poniżej normy, co może prowadzić do uczucia osłabienia i zmęczenia. Osoby cierpiące na to schorzenie powinny być ostrożne w stosowaniu melatoniny i niektórych leków nasennych, które mogą dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi i pogorszyć stan zdrowia.

NYLON

Nylon to syntetyczne włókno rzadko stosowane w produkcji materaców. Używane jest w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak pianka poliuretanowa, aby zwiększyć trwałość i odporność na deformacje.

OCHRANIACZ NA MATERAC

Ochraniacz na materac to mata, którą nakłada się bezpośrednio pod prześcieradło. Rodzaj właściwego toppera na materac zależy od indywidualnych oczekiwań. Odpowiedni jego wybór pozwala na zwiększenie jakości snu na materacu, który nie spełnia oczekiwań danej osoby.

ODCINEK KRZYŻOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek krzyżowy kręgosłupa łączy się z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Pozwala na przenoszenie ciężaru ciała na kończyny dolne, a także chroni narządy wewnętrzne. Składa się z kręgów S1, S2, S3, S4 i S5. Ból kręgosłupa krzyżowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości

ODCINEK LĘDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa stanowi połączenie odcinka piersiowego kręgosłupa z odcinkiem krzyżowym kręgosłupa. Pozwala wyraźnie oddzielić kręgosłup piersiowy od miednicy oraz tworzy usztywnienie osiowe dla brzusznej części tułowia. Składa się z kręgów L1, L2, L3, L4 i L5. Ból kręgosłupa lędźwiowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości

ODCINEK PIERSIOWY KRĘGOSŁUPA

Odcinek piersiowy kręgosłupa stanowi połączenie czaszki z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Składa się z kręgów TH1, TH2, TH3, TH4, TH5, TH6, TH7, TH8, TH9, TH10, TH11 i TH12. Pozwala na podtrzymanie klatki piersiowej i ochrania narządy wewnętrzne. Ból kręgosłupa piersiowego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości.

ODCINEK SZYJNY KRĘGOSŁUPA

Odcinek szyjny kręgosłupa stanowi połączenie czaszki z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Składa się z kręgów C1, C2, C3, C4, C5, C6 i C7. Pozwala na obracanie głowy i jej pochylanie. Ból kręgosłupa szyjnego negatywnie wpływa na jakość snu i może być objawem poważnych dolegliwości.

ODPORNOŚĆ

Odporność to zdolność organizmu do obrony przed chorobami i infekcjami. Sen jest jednym z ważnych czynników wpływających na układ odpornościowy, dlatego odpowiednie warunki snu są kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania.

OKSYTOCYNA

Oksytocyna to hormon wydzielany przez mózg, który odgrywa ważną rolę w procesie porodu oraz laktacji. Oprócz tego, oksytocyna wpływa na nasze samopoczucie i poziom stresu, co może mieć wpływ na jakość snu.

OBWODOWY UKŁAD NERWOWY

Obwodowy układ nerwowy to część układu nerwowego, która odpowiada za przekazywanie informacji między mózgiem a pozostałymi częściami ciała. Niedobór snu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, dlatego ważne jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków snu.

ODLEŻYNY

Odleżyny to uszkodzenia skóry, które mogą powstać w wyniku długotrwałego przebywania w jednej pozycji, np. podczas leżenia w łóżku. Aby zapobiec odleżynom, ważne jest regularne zmienianie pozycji podczas snu oraz wybór odpowiedniego materaca i poduszki.

OSTEOFIT

Osteofit to wyrostek kostny, który może powstać na skutek przeciążenia lub uszkodzenia stawów. W przypadku problemów z kręgosłupem, wybór odpowiedniego materaca jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa na ułożenie kręgosłupa i zapobiega powstawaniu osteofitów.

OSTEOPATA

Osteopata to specjalista zajmujący się leczeniem problemów układu kostno-mięśniowego za pomocą terapii manualnej. Doświadczony osteopata może zalecić zmianę materaca lub poduszki, aby poprawić funkcjonowanie układu kostno-mięśniowego i złagodzić ból.

OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY

Ośrodkowy układ nerwowy to część układu nerwowego, która składa się z mózgu i rdzenia kręgowego, kontrolujących większość funkcji organizmu, w tym także rytm snu i czuwania. Poprawa jakości snu i wprowadzenie odpowiednich nawyków snu może wpłynąć na zdrowie ośrodkowego układu nerwowego.

ONSEN

Onsen to japońskie źródła termalne, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i relaks. Kąpiel w onsenach może przyczynić się do poprawy jakości snu, redukcji stresu i bólu mięśniowego. Stanowi on również inspirację dla powstania marki ONSEN®, polskiego producenta materaców piankowych i poduszek ortopedycznych.

ORTOPEDIA

Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem i zapobieganiem schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego, w tym także bólom pleców, szyi i stawów.

OSTEOARTROZA

Osteoartroza to choroba zwyrodnieniowa stawów, która często powoduje ból i ograniczenia ruchowe,

OTYŁOŚĆ

Otyłość to chorobliwe lub nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i trudności ze snem.

PALMA BAMBUSOWA

Palma bambusowa to roślina doniczkowa z rodziny arekowatych. Nadto palma bambusowa to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Palma bambusowa wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

PAPROĆ

Paproć to roślina doniczkowa z rodziny paprotkowatych. Nadto paproć  to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Paproć wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

PARALIŻ SENNY

Paraliż senny jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na paraliż senny nie mają pełnej kontroli nad mięśniami, a często towarzyszy temu wrażenie ucisku na klatkę piersiową lub bezwłasnego spadania. Poza tym z paraliżem sennym niekiedy występują halucynacje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe.

PARASOMNIA

Parasomnia to grupa zaburzeń snu, które powodują nieprawidłowości w zachowaniu, ruchach i emocjach podczas snu. Może to obejmować chodzenie po śnie, mówienie, jedzenie, koszmary senny i nocne napady paniki.

PEPTYD NATRIURETYCZNY

Peptyd natriuretyczny to hormon produkowany przez komórki mięśnia sercowego, który wpływa na regulację ciśnienia krwi i równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Jest również związany z regulacją snu i wybudzania.

PIANKA HD

Pianka HD to rodzaj pianki poliuretanowej, który w nomenklaturze technologicznej nie istnieje. Mianem pianki HD wielu producentów nazywa pianki T, czyli pianki tradycyjne, które posiadają wysoką gęstość. Nie wpływa to jednak na ich twardość, a także na trwałość. Jest to pianka zamkniętokomórkowa, która bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Nie powinna być w nim używana w materacach.

PIANKA HR

Pianka HR to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się wysoką sprężystością. Oznaczenie HR wzięło się od angielskiej frazy high resilience, która oznacza właśnie zwiększoną sprężystość. Jest to pianka otwartokomórkowa, którą bardzo trudno uszkodzić. Jest ona najlepszym materiałem, jaki można zastosować w materacu, a jednocześnie posiada również szereg innych zastosowań. Najczęściej spotykane w materacach pianki HR to:

 • pianka HR25, a w tym: pianka HR2520 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 2,0 kPa);
 • pianka HR30, a w tym: pianka HR3010 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 1,0 kPa), pianka HR3020 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 2,0 kPa), pianka HR3032 (gęstość 3,0 kg/m3 i twardość 3,2 kPa);
 • pianka HR35, a w tym: pianka HR3530 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka HR3537 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,7 kPa);
 • pianka HR40, a w tym: pianka HR4037 (gęstość 40 kg/m3 i twardość 3,7 kPa).

PIANKA LENIWA

Pianka leniwa to rodzaj pianki poliuretanowej, który szybko zapada się pod danym kształtem, zaś powoli powraca do pierwotnej formy. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA LEPKOSPRĘŻYSTA

Pianka lepkosprężysta to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się powolnym powrotem do pierwotnego kształtu po zwolnieniu nacisku. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA MEMORY

Pianka memory to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się "zapamiętywaniem" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA OTWARTOKOMÓRKOWA

Pianka otwartokomórkowa to rodzaj pianki poliuretanowej, który jest jednym z materiałów stosowanych w produkcji materaców. Charakteryzuje się ona strukturą z otwartych komórek, co oznacza, że pomiędzy ich ściankami pozostają puste przestrzenie. Dzięki temu jest bardzo elastyczna i sprężysta, co przekłada się na komfortowy sen. Dodatkowo, struktura otwartych komórek zapewnia dobrą wentylację, co jest szczególnie ważne dla osób mających problemy z poceniem się w nocy. Pianka otwartokomórkowa jest również trwała i odporna na odkształcenia, co gwarantuje długoletnie użytkowanie materaca wykonanego z tego materiału.

PIANKA POLIURETANOWA

Pianka poliuretanowa, zwana też pianką PUR, to materiał wykonany głównie z poliolu i izocyjanianu, które są pochodnymi ropy naftowej. Stanowi ona obecnie najlepszy materiał do produkcji materaców. Przypisuje się jej właściwości antyalergiczne, a dodatkowo stanowi produkt ekolgiczny w związku z istnieniem efektywnych metod jej recyklingu.

PIANKA T

Pianka T to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się niską sprężystością. Oznaczenie T wzięło się od angielskiej frazy traditional foam, która oznacza piankę tradycyjną. Jest to pianka zamkniętokomórkowa, która bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Jest ona najgorszym materiałem, jaki można zastosować w materacu i nie powinna być w nim używana. Najczęściej spotykane w materacach pianki T to:

 • pianka T18, a w tym: pianka T1830 (gęstość 18 kg/m3 i twardość 3,0 kPa);
 • pianka T20, a w tym: pianka T2015 (gęstość 20 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka T21, a w tym: pianka T2121 (gęstość 21 kg/m3 i twardość 2,1 kPa);
 • pianka T22, a w tym: pianka T2221 (gęstość 22 kg/m3 i twardość 2,1 kPa), pianka T2233 (gęstość 22 kg/m3 i twardość 3,3 kPa);
 • pianka T23, a w tym: pianka T2315 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 1,5 kPa), pianka T2330 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T2345 (gęstość 23 kg/m3 i twardość 4.5 kPa);
 • pianka T25, a w tym: pianka T2543 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 4,3 kPa), pianka T2523 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 2,3 kPa), pianka T2533 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 3,3 kPa), pianka T2538 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 3,8 kPa), pianka T2545 (gęstość 25 kg/m3 i twardość 4,5 kPa);
 • pianka T28, a w tym: pianka T2826 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 2,6 kPa), pianka T2830 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T2842 (gęstość 28 kg/m3 i twardość 4,2 kPa);
 • pianka T30, a w tym: pianka T3030 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 3,0 kPa), pianka T3037 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 3,7 kPa), pianka T3042 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 4,2 kPa), pianka T3050 (gęstość 30 kg/m3 i twardość 5,0 kPa);
 • pianka T35, a w tym: pianka T3538 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 3,8 kPa), pianka T3542 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 4,2 kPa), pianka T3546 (gęstość 35 kg/m3 i twardość 4,6 kPa);
 • pianka T40, a w tym: pianka T4050 (gęstość 40 kg/m3 i twardość 5,0 kPa).

PIANKA TERMOELASTYCZNA

Pianka termoelastyczna to pianka poliuretanowa, który odznacza się termoelastycznością. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA TRADYCYJNA

Pianka tradycyjna to pianka poliuretanowa, który cechuje się niską wytrzymałością i zwiększoną gęstością na uszkodzenia. Określa się ją mianem pianki T, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA VISCO

Pianka visco to rodzaj pianki poliuretanowej, który cechuje się dużą wrażliwością na zmianę temperatury i siłę nacisku. Oznaczenie V wzięło się od angielskiej frazy viscoelasticity, które oznacza jej jednoczesną lepkość i elastyczność w momencie odkształcenia. Występuje zarówno w formie pianki otwartokomórkowej, która i tak w większości zamyka się w trakcie użytkowania, jak i w formie pianki zamkniętokomórkowej. Jest ona materiałem, który powinno stosować się w drugiej warstwie materaca, a dodatkowo posiada również szereg innych zastosowań. Najczęściej spotykane w materacach pianki visco to:

 • pianka V45, a w tym: pianka V4515 (gęstość 45 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka V47, a w tym: pianka V4706 (gęstość 47 kg/m3 i twardość 0,6 kPa);
 • pianka V50, a w tym: pianka V5015 (gęstość 50 kg/m3 i twardość 1,5 kPa);
 • pianka V85, a w tym: pianka V8506 (gęstość 85 kg/m3 i twardość 0,6 kPa), pianka V8515 (gęstość 85 kg/m3 i twardość 1,5 kPa).

PIANKA WYSOKOELASTYCZNA

Pianka wysokoelastyczna to pianka poliuretanowa, który odznacza się zwiększoną elastycznością. Nazywa się ją również pianką wysokoodbojną. Określa się ją mianem pianki HR, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA WYSOKOSPRĘŻYSTA

Pianka wysokosprężysta to pianka poliuretanowa który odznacza się zwiększoną sprężystością. Nazywa się ją również pianką wysokoodbojną. Określa się ją mianem pianki HR, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA Z PAMIĘCIĄ KSZTAŁTU

Pianka z pamięcią kształtu to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się "pamięcią" kształtu. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

PIANKA ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWA

Pianka zamkniętokomórkowa to rodzaj pianki poliuretanowej, który jest stosowany w produkcji materaców. W przeciwieństwie do pianki otwartokomórkowej, charakteryzuje się ona zamkniętą strukturą komórkową, co oznacza, że puste przestrzenie między ściankami komórek są zamknięte. Ze względu na tę strukturę, pianka zamkniętokomórkowa jest mniej elastyczna i sprężysta, a jednocześnie mało trwała i nieodporna na uszkodzenia mechaniczne.

PIERZE

Pierze to materiał pochodzenia zwierzęcego, najczęściej używany w produkcji kołder i poduszek. Dobra jakość pierza zapewnia lepszą izolację termiczną i oddychalność, co przyczynia się do lepszego snu.

PIŻAMA

Piżama to luźny strój nocny, który zapewnia wygodę i komfort podczas snu. Najlepiej wybierać piżamy wykonane z funkcjonalnych materiałów poliestrowych, które zapewniają odpowiednią wentylację i pochłanianie wilgoci. Popularne są są także piżamy wykonane z bawełny, której stosowanie budzi wątpliwości.

PODOLOGIA

Podologia to dziedzina nauki zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Najczęściej z pomocy podologa korzystają osoby borykające się z odciskami, modzelami czy brodawkami wirusowymi, które popularnie nazywa się kurzajkami. Poza tym podolog pomaga osobom cierpiącym z powodu wrastających paznokci czy pękających pięt.

PODOMKA

Podomka to luźny strój nocny, który jest lżejszy i bardziej przewiewny niż piżama. Jest to szczególnie dobry wybór na ciepłe letnie noce, ponieważ zapewnia odpowiednią wentylację i pozwala na swobodny przepływ powietrza przez ciało.

PODUSZKA ERGONOMICZNA

Poduszka ergonomiczna to rodzaj poduszki, która została zaprojektowana z myślą o maksymalnym wsparciu kręgosłupa i szyi podczas snu. Charakteryzuje się ona zazwyczaj nietypowym kształtem, który zapewnia właściwą pozycję głowy i karku, zmniejszając tym samym ryzyko bólu i napięcia mięśniowego.

PODUSZKA KLASYCZNA

Poduszka klasyczna to poduszka o tradycyjnym kształcie prostokąta, która zapewnia podstawową funkcję podpierania głowy podczas snu. Może mieć różne wypełnienie, jak choćby z pierza, puchu, pianki poliuretanowej czy lateksu.

PODUSZKA MEDYCZNA

Poduszka medyczna to poduszka, która została zaprojektowana z myślą o specyficznych potrzebach zdrowotnych. Może być polecana osobom z problemami z kręgosłupem, astmą, alergiami czy też reumatyzmem. W zależności od potrzeb, może mieć różne właściwości, a przede wszystkim antyalergiczne, antybakteryjne czy termoregulacyjne.

PODUSZKA MEMORY

Poduszka memory to rodzaj poduszki wykonanej z pianki termoelastycznej. W zamyśle poduszka ta ma dostosowywać się do kształtu ciała użytkownika, zapewniając mu wsparcie i wygodę. Rzeczywiście jednak zapada się ona przez ciężar głowy użytkownika, a także temperaturę jego ciała. Dodatkowo nie zapewnia ona należytej cyrkulacji powietrza. Nieco lepsze właściwości mają poduszki memory wykonywane z pianek termoelastycznych produkowanych metodą pneumatyczną. Ta nie jest jednak popularna.

PODUSZKA ORTOPEDYCZNA

Poduszka ortopedyczna to poduszka, która została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu prawidłowej postawy ciała w trakcie snu. Dzięki specjalnym profilom, wypustkom lub wgłębieniom, poduszka ortopedyczna zapewnia odpowiednie wsparcie dla szyi i kręgosłupa. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem lub które chcą zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości. Dzięki takiej poduszce można zminimalizować napięcie mięśni szyi i zapewnić sobie spokojny, zdrowy sen.

PODWZGÓRZE

Podwzgórze to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ono głównie wazopresynę, oksytocynę i hormony sterujące czynnością przysadki mózgowej

POKROWIEC NA MATERAC

Pokrowiec na materac to specjalna osłona, która chroni materac przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Pokrowce mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najlepsze wykonane są z mieszanki poliestru i elastanu. Powinny być one bowiem wielokierunkowo elastyczne. Dobrej jakości pokrowiec na materac nie tylko zapobiega przedostawaniu się do materaca kurzu i roztoczy, ale także zabezpiecza przed nadmiernym zużyciem materaca i wpływa na wygodę snu.

POLIESTER

Poliester to syntetyczny materiał, który często wykorzystuje się do produkcji pościeli i pokrowców na materace. Jest to materiał odporny na zniszczenia, łatwy do utrzymania w czystości i szybkoschnący. Dodatkowo odpowiedniej jakości poliester zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza.

POLISOMNOGRAFIA

Polisomnografia to badanie polegające na rejestrowaniu różnych funkcji organizmu podczas snu. W trakcie polisomnografii monitoruje się przede wszystkim aktywność mózgu, ruchy gałek ocznych, pracę serca i płuc oraz napięcie mięśni. Badanie to pozwala na diagnozowanie różnych zaburzeń snu i pomaga w doborze odpowiedniego leczenia.

PÓŁSEN

Półsen to stan, w którym jeszcze rejestrujemy bodźce zewnętrzne, lecz nie reagujemy na nie. Stanowi on swoiste przejście między jawą a snem. Najczęściej występuje on w pierwszym etapie fazy nREM.

PREBIOTYK

Prebiotyk to składnik pokarmowy, który nie ulega trawieniu. Zadaniem prebiotyku jest pobudzanie wzrostu lub stymulowanie aktywności probiotyków, które znajdują się w ludzkim organizmie. Najczęściej prebiotykami są oligosacharydy, polisacharydy i skrobie.

PROBIOTYK

Probiotyk to żywy drobnoustrój, który wywiera korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Najczęściej probiotyki to konkretne kultury bakterii lub drożdży. Można podawać je doustnie, ale również stosować zewnętrznie.

PROCESY POZNAWCZE

Procesy poznawcze to procesy umysłowe, które umożliwiają nam przetwarzanie informacji, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Są one szczególnie ważne dla zdrowego snu, ponieważ umożliwiają nam skuteczne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami i stresami.

PROFILAKTYKA

Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom i utrzymanie dobrego zdrowia. W przypadku snu, profilaktyka może obejmować odpowiednią higienę snu, wybór odpowiedniego materaca i poduszki, regularne ćwiczenia i relaksację.

PROGESTERON

Progesteron, zwany też luteiną, to hormon produkowany przez to hormon produkowany przez jajniki, jądra i nadnercza. Odgrywa on kluczową rolę dla implantacji zarodka i utrzymania ciąży. Wpływa również na budowę ciała i libido. Jego wysokie stężenie powoduje wzrost ilości snu głębokiego, jak też zwiększa senność w ciągu dnia.

PROLAKTYNA

Prolaktyna, zwana też PRL, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Odgrywa ona kluczową rolę do występowania laktacji i mamnogenezy. Wpływa także na produkcję progesteronu, ale też testosteronu, mając wpływ na funkcje seksualne. Jej wyższy poziom wydłuża epizody fazy REM, co istotnie wpływa na jakość snu.

PROSTATA

Prostata to gruczoł znajdujący się w okolicy pęcherza moczowego. Produkuje ona głównie płyn nasienny.

PROTRAKCJA

Protrakcja to wysunięcie głowy w przód względem linii ciała. Głowa w protrakcji nadmiernie obciąża odcinek szyjny kręgosłupa, co może prowadzić do jego chorób. Stąd też bardzo ważne jest, aby spać na odpowiednim materacu i poduszce, co pozwoli na zapewnienie sobie odpowiedniego ułożenia ciała w nocy. Pozwoli to na zniwelowanie protrakcji podczas snu, a w konsekwencji przeciwdziałanie ewentualnym chorobom.

PROTRUZJA

Protruzja to drugi stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na podrażnianiu zewnętrznych warstw pierścieni włóknistych. Najczęściej protruzja daje już lekkie dolegliwości bólowe.

PRZEPUKLINA

Przepuklina to choroba polegająca na wypadnięciu narządów lub tkanki przez otwór w powłoce brzusznej. W przypadku snu, przepuklina może powodować ból i dyskomfort, dlatego ważne jest, aby osoby cierpiące na tę chorobę dobierały odpowiednią pozycję do snu i stosowały odpowiednie poduszki i materace.

PRZEŚCIERADŁO BAWEŁNIANE

Prześcieradło bawełniane to rodzaj prześcieradła wykonanego z naturalnej tkaniny bawełnianej. Choć bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, jej stosowanie bywa ryzykowne. Materiał ten może bowiem być produkowany z wykorzystaniem toksycznych substancji. Tkanina bawełniana jest też higroskopijna, co oznacza, że łatwo wchłania wilgoć. Z uwagi na jego porowatą strukturę, stanowi idealne siedlisko do rozwoju alergenów i drobnoustrojów.

PRZEŚCIERADŁO FROTTE

Prześcieradło frotte to rodzaj prześcieradła wykonanego z bawełnianej tkaniny frotte. Charakteryzuje się ono gęstym, puchowym runem, który nadaje mu miękkość i puszystość. Tkanina frotte jest bardzo higroskopijna, co oznacza, że może łatwo wchłaniać wilgoć. Z uwagi na swoją konstrukcję, prześcieradło frotte stanowi dobre miejsce dla rozwoju alergenów. Nie poleca się go więc osobom z alergiami.

PRZEŚCIERADŁO JERSEY

Prześcieradło jersey to rodzaj prześcieradła wykonanego z miękkiej i elastycznej tkaniny dżersejowej, która najczęściej jest wykonana z bawełny. Tkanina jersey jest higroskopijna, ale dzięki swojej porowatej strukturze sprzyja cyrkulacji powietrza. Prześcieradło jersey jest bardzo elastyczne i dopasowuje się do kształtu materaca, co zapewnia wygodny sen.

PRZYSADKA MÓZGOWA

Przysadka mózgowa to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ona głównie somatotropinę, prolaktynę, tyreotropinę, adrenokortykotropinę, lipotropinę, folikulotropinę i lutropinę.

PRZYTARCZYCE

Przytarczyce to gruczoł znajdujący się w okolicy szyji. Produkują one głównie parathormon.

PSYCHIATRIA

Psychiatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem zaburzeniom psychicznym. W kontekście snu psychiatria zajmuje się między innymi diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń snu, takich jak bezsenność, zaburzenia rytmu dobowego, lęki nocne i koszmary senne.

PSYCHOLOGIA

Psychologia to dziedzina nauki zajmująca się prawami i mechanizmami, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniami człowieka. Nadto psychologia bada funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka oraz wzajemne zależności tych sfer. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii możliwe jest stworzenie materaców, poduszek oraz innych produktów do spania, które zapewnią najwyższą higienę snu przy zapewnieniu odpowiednich warunków służących optymalizacji funkcjonowania psychicznego. Psychologię dzieli się na działy, spośród których najpopularniejsze to:

 • psychologia kliniczna;
 • psychologia zdrowia i rehabilitacji;
 • psychologia małżeństwa i rodziny;
 • psychologia sądowa;
 • psychologia poznawcza;
 • psychologia sportu;
 • psychologia pracy;
 • psychologia rozwoju człowieka;
 • psychofizjologia;
 • psycholingwistyka;
 • neuropsychologia;
 • psychoterapia.

PUCH

Puch to miękka, delikatna i ciepła w dotyku naturalna izolacja, która pochodzi z piór ptaków. W kontekście snu puch jest popularnym materiałem wykorzystywanym w pościeli, ponieważ zapewnia ciepło i komfort podczas snu. Jest jednocześnie jednym z najmniej odpornych na zużycie materiałów, a także doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów, pleśni, bakterii czy roztoczy.

RDZEŃ KRĘGOWY

Rdzeń kręgowy to ważna część układu nerwowego, która przebiega w kanale kręgowym w obrębie kręgosłupa. Jest to rdzeń nerwowy, który odpowiada za przekazywanie sygnałów między mózgiem a resztą ciała. W kontekście snu rdzeń kręgowy pełni ważną rolę w regulacji rytmu dobowego i stanów snu.

REFLEKSOLOGIA

Refleksologia to metoda terapeutyczna, która polega na pobudzaniu punktów refleksyjnych na stopach, dłoniach i uszach, aby pobudzić naturalne mechanizmy samoleczenia organizmu. W kontekście snu refleksologia może pomóc w łagodzeniu stresu i napięcia, co może wpłynąć na poprawę jakości snu.

REFLUKS

Refluks to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, a niekiedy również do krtani i gardła. Poza tym refluks może powodować przemieszczanie się treści pokarmowej do oskrzeli, co wywołuje stan zapalny. W jego leczeniu i rehabilitacji warto zadbać o właściwą poduszkę na refluks.

​​RETRAKCJA

Retrakcja to wysunięcie głowy w tył względem linii ciała. Głowa w retrakcji  nadmiernie obciąża odcinek szyjny kręgosłupa, co może prowadzić do jego chorób. Stąd też bardzo ważne jest, aby spać na odpowiednim materacu i poduszce, co pozwoli na zapewnienie sobie odpowiedniego ułożenia ciała w nocy. Pozwoli to na zniwelowanie retrakcji podczas snu, a w konsekwencji przeciwdziałanie ewentualnym chorobom.

REUMATYZM

Reumatyzm to grupa chorób, które dotyczą układu mięśniowo-szkieletowego, w tym stawów, mięśni i kości. W kontekście snu reumatyzm może wpływać na jakość snu, powodując bóle i dyskomfort, które utrudniają zasypianie i utrzymanie snu.

REHABILITACJA

Rehabilitacja to proces, który ma na celu przywrócenie sprawności w stopniu pozwalającym na samodzielne funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Zgodnie z modelem rehablitacji autorstwa Wiktora Degi, powinna być ona powszechnie dostępna, wcześnie zapoczątkowana, kompleksowa i ciągła. Wielu specjalistów uważa, że rehabilitację należy rozpocząć jeszcze w trakcie leczenia, nie zaś po jego zakończeniu.

RELAKS

Relaks to stan odpoczynku i wyciszenia, w którym organizm regeneruje siły i redukuje napięcie. W kontekście snu relaks jest kluczowy, ponieważ pozwala na łatwiejsze zasypianie i zapewnienie głębokiego snu.

RELAKSACJA

Relaksacja to proces redukcji napięcia i stresu poprzez różne techniki, takie jak medytacja, masaż czy oddychanie. W kontekście snu relaksacja jest często stosowana jako narzędzie do łagodzenia bezsenności i poprawy jakości snu.

REZONANS MAGNETYCZNY

Rezonans magnetyczny zwany też MR, to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych. Jest to badanie diagnostyczne wykorzystujące pole magnetyczne i fale radiowe, które generują obrazy wnętrza ciała człowieka. Metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych obrazów struktur anatomicznych, w tym również mózgu, co jest szczególnie ważne w przypadku różnego rodzaju zaburzeń snu i rytmu dobowego.

ROZTOCZA

Roztocza to mikroskopijne organizmy żyjące w środowiskach wilgotnych, w tym również w materacach i poduszkach. Mogą one powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych, a w skrajnych przypadkach nawet astmę. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie produktów związanych ze snem, a także wybór odpowiedniego materaca i poduszki ortopedycznej.

RWA BARKOWA

Rwa barkowa to nagłe i krótkotrwałe drgania mięśniowe w okolicach barku, które mogą powodować silny ból. Często występuje podczas snu i może wpływać na jakość snu.

RWA KULSZOWA

Rwa kulszowa to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerwy, prowadząc do bólu w okolicach pośladków i ud. Ból może być silny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, w tym również sen.

RWA UDOWA

Rwa udowa to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerwy, prowadząc do bólu w okolicach uda. Ból może być silny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, w tym również sen.

SATYNA

Satyna to rodzaj tkaniny jedwabistej, która charakteryzuje się gładką i lśniącą powierzchnią. Ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywana w produktach związanych z rynkiem snu, w tym pościeli.

SEKS

Seks to intymny akt międzyludzki, który może mieć wpływ na jakość snu. Badania sugerują, że seksualna aktywność przed snem może wpłynąć na lepszą jakość snu.

SEKWESTRACJA

Sekwestracja to czwarty stopień zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Występuje w przebiegu dyskopatii i polega na całkowitym uszkodzeniu pierścieni włóknistych, co prowadzi do wypływania jądra miażdżystego. Niemal zawsze wywołuje bardzo silny ból i znaczne trudności z poruszaniem się.

SEN

Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się on cyklicznie i przemija w rytmie dobowym. W trakcie snu jesteśmy pozbawieni świadomości, a nasze ruchy są ograniczone. Poza tym sen jest zjawiskiem odwracalnym.

SEN BIFAZOWY

Sen bifazowy to rodzaj snu polifazowego, który skraca czas spania do sześciu godzin na dobę. Podzielony jest on na dwa etapy, które odbywają się o różnych porach. 

SEN GŁĘBOKI

Sen głęboki to jedna z faz snu wolnofalowego, a więc fazy nREM. W trakcie trwania snu głębokiego nasz oddech i tętno spowalniają, zaś wszystkie mięśnie rozluźniają się.

SEN POLIFAZOWY

Sen polifazowy to sen, który składa się z wielu faz. Najczęściej łączy on ze sobą drzemkę i sen zasadniczy. Czasami jednak składa się wyłącznie z samych drzemek.

SEN ŚWIADOMY

Sen świadomy to sen w stanie świadomości. Świadomy sen, zwany też snem przejrzystym, ma miejsce wtedy, gdy śpiący człowiek w trakcie snu zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Dzięki świadomości może kontrolować to, co dzieje się we śnie.

SEROTONINA

Serotonina to hormon produkowany przed podwzgórze i komórki enterochromafinowe żołądka i jelit. Odgrywa ona dużą rolę we właściwym przesyłaniu informacji między komórkami mózgowym oraz wpływa korzystnie na samopoczucie i redukuje napięcie emocjonalne, stąd też nazywana jest hormonem szczęścia. Poziom serotoniny jest ściśle związany z poziomem melatoniny, co powoduje jej wpływ na kontrolowanie zegara biologicznego.

SKIN+

Skin+ to opatentowana technologia zastosowana w dzianinach, które wykorzystuje się przy produkcji poszewek na najlepsze poduszki ortopedyczne. Stosuje ją bardzo niewielu producentów. Opiera się ona na zastosowaniu mikrokapsułek zawierających substancje aktywne, a konkretnie karotenoidy produkowane przez probiotyk.

SKLEP Z MATERACAMI

Sklep z materacami to miejsce, w którym sprzedawane są materace. Może być on zarówno stacjonarny, jak i oferujący materace online, czyli w sprzedaży na odległość. Od wyboru właściwego sklepu z materacami zależy to, jak spędzimy kolejne lata życia. Stąd też warto wybierać wyłącznie taki sklep z materacami, w którym otrzymamy rzetelne odpowiedzi na właściwie zadane pytania.

SKOLIOZA

Skolioza to choroba kręgosłupa charakteryzująca się bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Może ona prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kości, mięśni oraz innych tkanek w obrębie kręgosłupa, co może wpłynąć negatywnie na jakość snu.

SKRZYDŁOKWIAT

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Nadto skrzydłokwiat to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Skrzydłokwiat wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

SOFA

Sofa to mebel służący do siedzenia, leżenia i wypoczynku. W kontekście zdrowego snu, sofa może pełnić rolę dodatkowego miejsca do odpoczynku w ciągu dnia lub w nocy, jednak nie zastąpi ona właściwego łóżka.

SMART CHOICE

Smart choice to kategoria, która w języku polskim oznacza dobry wybór. Jako produkty będące smart choice określa się te wyroby, które odznaczają się przede wszystkim funkcjonalnością wnoszącą do życia konkretne wartości dodane.

SOMATOTROPINA

Somatotropina, zwana także GH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Stymuluje ona wytwarzanie somatomedyn, dzięki któremu pobudza przyrost masy ciała i wzrost, stąd też nazywana jest hormonem wzrostu. Poziom somatotropiny najbardziej wzrasta w trakcie snu głębokiego, stąd też dla jej wydzielania ważne jest zadbanie o prawidłowy komfort snu.

SPRĘŻYSTOŚĆ

Sprężystość to właściwość fizyczna danego materiału do odzyskiwania pierwotnej postaci po usunięciu sił zewnętrznych, jakie wywołały czasowe odszktałcenie. Dzięki sprężystości pianki poliuretanowe zawarte w materacu mogą dać nie tylko komfort użytkowania, ale też zwiększyć żywotność produktu.

SOMNABULIZM

Somnabulizm, zwany też lunatykowaniem, to jedna z popularnych parasomni. Stanowi ono zaburzenie aktywności ruchowej w trakcie snu. Do somnabulizmu dochodzi w fazie nREM. Osoba dotknięta somnabulizmem nocą siada na skraju łóżka. Niekiedy też z niego wychodzi, a następnie chodzi po sypialni lub wykonuje codzienne czynności.

STAW

Staw to połączenie dwóch lub więcej kości, które umożliwiają ruch. W ciele ludzkim znajduje się wiele różnych stawów, które mogą wpłynąć na jakość snu w przypadku chorób stawów, bólu lub ograniczonej ruchomości.

STAW BIODROWY

Staw biodrowy to staw znajdujący się w obrębie kości miednicy, który umożliwia ruch kończyn dolnych. Problemy ze stawem biodrowym, takie jak choroby czy kontuzje, mogą wpłynąć negatywnie na jakość snu.

STAW KOLANOWY

Staw kolanowy to staw, który umożliwia ruch kończyny dolnej w obszarze kolana. Choroby lub kontuzje stawu kolanowego mogą powodować ból i dyskomfort, co z kolei może wpłynąć na jakość snu.

STRES

Stres to stan, w którym odczuwamy zwiększone napięcie nerwowe. Najczęściej stres jest reakcją na działanie bodźców zewnętrznych, niekiedy jednak również wewnętrznych. W sytuacji stresu organizm wytwarza hormony, które pozwalają organizmowi dostosować się do nowych warunków. Jest to przede wszystkim kortyzol, którego wysokie stężenie wpływa negatywnie na jakość snu.

STWARDNIENIE ROZSIANE

Stwardnienie rozsiane, zwane również SM, to choroba przewlekła układu nerwowego. Ma ona charakter zapalno-demielinizacyjny, co przekłada się na wieloogniskowe uszkodzenie tkanki nerwowej. Najczęściej stwardnienie rozsiane przebiega okresowo z naprzemiennymi zaostrzeniami i remisjami. Medycyna klasyfikuje stwardnienie rozsiane jako chorobę autoimmunologiczną, w której ciało chorego człowieka zwalcza własną tkankę nerwową. W wyniku ich uszkodzenia niemożliwe staje się przekazywanie impulsów w mózgowiu i rdzeniu kręgowym. Pomocne w stwardnieniu rozsianym jest posiadanie materaca ortopedycznego dającego optymalne podparcie ciała w fizjologicznej pozycji.

STWARDNIENIE ZANIKOWE BOCZNE

Stwardnienie zanikowe boczne, zwane również SLA, to choroba przewlekła układu nerwowego. Ma ona charakter neurodegeneracyjny, co przekłada się na wybiórcze uszkodzenia obwodowego neuronu ruchowego i ośrodkowego neuronu ruchowego. Najczęściej stwardnienie zanikowe boczne przebiega stopniowo. Źródła wskazują, że choroba ta ma w wielu przypadkach charakter genetyczny. Stwardnienie zanikowe boczne prowadzi do zaników mięśni, a także ich fascykulacji. Pomocne w stwardnieniu zanikowym bocznym jest posiadanie materaca ortopedycznego dającego optymalne podparcie ciała w fizjologicznej pozycji.

SUKCES

Sukces to dla większości ludzi osiągnięcie założonego wcześniej celu lub pozytywny wynik podjętego działania. Do osiągnięcia sukcesu niezbędne jest zachowanie zdrowia i dobrego funkcjonowania biopsychospołecznego. Stąd też kluczowa dla sukcesu jest odpowiednia higiena snu.

SUPLEMENT DIETY

Suplement diety to środek spożywczy, który ma na celu uzupełnienie diety podstawowej. Powinien być on źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które dają określony efekt. Jednym z najpopularniejszych suplementów diety jest melatonina na sen, której stosowanie może wiązać się z niebezpieczeństwami.

SZLAFROK

Szlafrok to luźna odzież noszona po kąpieli lub podczas odpoczynku w domu. Może pełnić funkcję dodatkowego warstwy izolacyjnej, która utrzymuje ciepło ciała, co może pomóc w uzyskaniu lepszego snu.

SPLOT GUZICZNY

Splot guziczny to zespół nerwowy powstający z połączenia gałęzi rdzeniowych nerwów szyjnych i górnego pnia współczulnego. Splot ten odgrywa ważną rolę w regulacji pracy narządów wewnętrznych oraz w reakcjach na stres.

SPLOT KRZYŻOWY

Splot krzyżowy to zespół nerwów tworzący się z połączenia gałęzi rdzeniowych nerwów lędźwiowych i krzyżowych. Splot ten przesyła sygnały z kończyn dolnych oraz narządów miednicy mniejszej.

SPLOT RAMIENNY

Splot ramienny to zespół nerwów powstający z połączenia gałęzi rdzeniowych nerwów szyjnych i górnego pnia splotu ramiennego. Splot ten odpowiada za unerwienie mięśni i skóry ramion oraz dłoni.

SPLOT SŁONECZNY

Splot słoneczny to zespół nerwów powstający z połączenia gałęzi rdzeniowych nerwów piersiowych i lędźwiowych. Odgrywa on ważną rolę w regulacji pracy narządów wewnętrznych i trawienia.

SPLOT SZYJNY

Splot szyjny to zespół nerwów powstający z połączenia gałęzi rdzeniowych nerwów szyjnych. Splot ten odpowiada za unerwienie mięśni i skóry szyi oraz głowy.

SZYSZYNKA

Szyszynka to gruczoł znajdujący się w mózgu. Produkuje ona głównie melatoninę.

ŚMIERTELNA BEZSENNOŚĆ RODZINNA

Śmiertelna bezsenność rodzinna to rzadka choroba neurologiczna dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, charakteryzująca się stopniowym postępującym brakiem zdolności do snu, któremu towarzyszy poważna degeneracja mózgu. Choroba ta zwykle prowadzi do śmierci w ciągu kilku miesięcy lub lat od momentu pojawienia się pierwszych objawów.

ŚRÓDSENNY BÓL GŁOWY

Śródsenny ból głowy to ból głowy, który jest wynikiem pobudzenia receptorów bólowych w naczyniach krwionośnych wewnątrz mózgu. Ból ten jest często opisywany jako pulsujący i może powodować nudności, wymioty, a także wrażenie ucisku w okolicy czołowej i skroniowej.

ŚWIATŁO NIEBIESKIE

Światło niebieskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali 380-500 nm, które jest emitowane przez niektóre źródła sztucznego oświetlenia, takie jak telewizory, telefony komórkowe i tablety. Badania wykazały, że nadmierne narażenie na światło niebieskie może zakłócać naturalny rytm dobowy organizmu i wpływać na jakość snu.

TACHYKARDIA

Tachykardia oznacza stan, w którym serce kurczy się szybciej niż 100 razy na minutę, a więc bije zbyt szybko. Choć niekiedy jest ona stanem fizjologicznym, przyczyny tachykardii należy zdiagnozować przy udziale lekarza.

TARCZYCA

Tarczyca to gruczoł znajdujący się w okolicy szyji. Produkuje ona głównie trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę.

TEINA

Teina to związek organiczny będący alkaloidem purynowym. Posiada ona właściwości psychoaktywne, stymulujące. Często stosuje się ją jako dodatek do napojów energetyzujących. Teina wzięła swoją nazwę z pochodzenia, bowiem spotykana jest w herbacie. Jeśli zaś pochodzi z innego źródła, nazywana jest inaczej. Ze względu na właściwości pobudzające, nie zaleca się jej picia przed snem.

TESTOSTERON

Testosteron to męski hormon płciowy, który jest wytwarzany przez jądra u mężczyzn i przez jajniki u kobiet w mniejszych ilościach. Testosteron pełni wiele funkcji w organizmie, w tym wpływa na rozwój męskich cech płciowych, wzrost masy mięśniowej, poziom energii i libido.

TETRAHYDROKANNABINOL

Tetrahydrokannabinol, zwany też THC, to związek organiczny występujący przede wszystkim w konopiach indyjskich. Przypisuje mu się działanie odurzające, z którym wiąże się też tachykardia i rozdrażnienie. Tetrahydrokannabinol ma też działanie nasenne, przeciwbólowe czy antylękowe, jednak wyłącznie z połączeniu z CBD lub CBG.

TĘŻYCZKA

Tężyczka to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Clostridium tetani, które produkują toksynę, która powoduje skurcze mięśni. Choroba ta może prowadzić do skurczów mięśni twarzy, szyi i ramion, a w cięższych przypadkach może prowadzić do skurczów mięśni oddechowych i śmierci.

TERAPIA

Terapia to proces, który opiera się na spotkaniach ze specjalistą w celu rozwiązania konkretnych trudności. Najczęściej jest ona kojarzona z terapią psychologiczną. Dzięki właściwie przeprowadzonej psychoterapii rozwiązać można wiele trudności, jakie składają się na zaburzenia snu. 

TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna to jeden z działów fizjoterapii. W terapii manualnej wykorzystuje się siłę mięśniową fizjoterapeuty. Może ona przybierać różne formy, a przede wszystkim uciskanie i masaż tkanek w celu doprowadzenia ich do fizjologicznego stanu.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Tomografia komputerowa, zwana też TK, to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych. Jest to diagnostyczne badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i specjalny komputer do uzyskania szczegółowego obrazu wewnętrznych struktur ciała. Tomografia komputerowa jest stosowana do diagnozowania różnych stanów chorobowych, w tym urazów, chorób układu krążenia i chorób nowotworowych.

TOPPER NA MATERAC

Topper na materac to mata, którą nakłada się bezpośrednio pod prześcieradło. Rodzaj właściwego toppera na materac zależy od indywidualnych oczekiwań. Odpowiedni jego wybór pozwala na zwiększenie jakości snu na materacu, który nie spełnia oczekiwań danej osoby.

TORUŃ

Toruń to drugie pod względem wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim. To właśnie w Toruniu powstała i funkcjonuje firma ONSEN® produkująca wysokoelastyczne materace piankowe, poduszki ortopedyczne oraz inne akcesoria służące do komfortowego, zdrowego snu.

TRYPTOFAN

Tryptofan to aminokwas egzogenny, a więc dostarczany do organizmu z zewnątrz. Z rozkładu tryptofanu powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia. Bierze on też udział w wytwarzaniu melatoniny, która odpowiada za regulowanie rytmu dobowego.

TRZUSTKA

Trzustka to gruczoł znajdujący się w jamie brzusznej. Produkuje ona głównie insulinę i glukagon.

TRÓJJODOTYRONINA

Trójjodotyronina, zwana też T3, to hormon produkowany przez tarczycę. W postaci wolnej trójjodotyroninę oznacza się jako FT3. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu procesów metabolicznych, ale też reguluje procesy mielinizacyjne i wpływa na tworzenie się tkanki kostnej. Spadek poziomy trójjodotyroniny (T3) we krwi powoduje nasilenie objawów bezdechu sennego i zachwianie gospodarką hormonalną organuzmu.

TWARDOŚĆ

Twardość to miara odporności ciała stałego na odkształenia plastyczne związane z działaniem sił mechanicznych. W fizyce twardość oznacza się w kPa, czyli kilopaskalach, a także w N, czyli niutonach. Wielu producentów i sprzedawców materaców wprowadza konsumentów w błąd, jakoby twardość pianek poliuretanowych była równa ich gęstości. W rzeczywistości są to dwa różne parametry. Zarówno twardość, jak i gęstość materiałów, z których zbudowany jest materac, ma kluczowe znaczenie dla higieny snu oraz żywotności produktu.

TYREOTROPINA

Tyreotropina, zwana też TSH, to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje tarczycę do wytwarzania hormonów tarczycy. Badanie poziomu tyreotropiny jest często wykonywane w celu diagnozowania chorób tarczycy.

TYROKSYNA

Tyroksyna, zwana też T4, to hormon produkowany przez tarczycę. W postaci wolnej tyroksynę oznacza się jako FT4. Odgrywa ona dużą rolę w stymulowaniu procesów metabolicznych, ale też wpływa na rozwój cech płciowych u człowieka. Spadek poziomy tyrokyny (T4) we krwi powoduje nasilenie objawów bezdechu sennego i zachwianie gospodarką hormonalną organizmu.

UCZULENIE

Uczulenie to stan, w którym układ odpornościowy reaguje na obce substancje zwane alergenami. Może objawiać się różnymi objawami, takimi jak swędzenie, kichanie, kaszel, trudności w oddychaniu, wysypki skórne, obrzęk i inne. Niektóre alergeny, takie jak roztocza, mogą wpływać negatywnie na sen i jakość snu.

UPOJENIE SENNE

Upojenie senne, zwane też zespołem Elpenora, to jedna z rzadkich parasomni. Stanowi ono zaburzenie świadomości o charakterze psychotycznym, które występuje w trakcie snu. Do upojenia sennego dochodzi w fazie nREM. Osoby cierpiące na upojenie senne często podejmują się ryzykownych aktywności, których następnie nie pamiętają.

VISCOELASTIC FOAM

Viscoleastic foam to rodzaj pianki poliuretanowej, który odznacza się jednocześnie lepkością, jak i sprężystością. Określa się ją mianem pianki visco, stąd też więcej informacji uzyskasz pod tym hasłem.

WALERIANA

Waleriana to roślina, której korzeń jest stosowany jako naturalny środek uspokajający. Działa ona relaksująco na organizm, co wpływa korzystnie na jakość snu.

WAZOPRESYNA

Wazopresyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, który pełni rolę regulacji gospodarki wodnej organizmu. Wpływa ona na skład moczu i poziom nawodnienia organizmu, a jej zaburzenia mogą prowadzić do problemów związanych z oddawaniem moczu w nocy i zakłóceń snu.

WDOWI GARB

Wdowi garb nazywa się również wdowim karkiem, bawolim garbem lub bawolim karkiem. Jest to charakterystyczna wypukłość z tyłu pleców, a konkretnie w miejscu połączenia odcinka szyjnego kręgosłupa z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Nie jest to jednak garb na plecach wynikający ze schorzeń kręgosłupa, ale będący połączeniem tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne, a szczególnie często występuje w przebiegu zespołu Cushinga. Posiadając wdowi garb należy zwrócić uwagę na sen w fizjologicznej pozycji, który pełnić będzie nie tylko rolę w rehabilitacji i leczeniu, lecz także zapobiegać nawrotom schorzeń będących jego przyczyną, czemu służy poduszka na wdowi garb.

WEŁNA

Wełna to naturalny materiał pochodzenia zwierzęcego, wykorzystywany do produkcji kołder i poduszek. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym wełna zapewnia odpowiednią temperaturę podczas snu oraz przepuszczalność powietrza, co korzystnie wpływa na jakość snu.

WENTYLACJA

Wentylacja to zjawisko, które polega na wymianie powietrza na danym obszarze. Dzięki wentylacji powietrze jest z niego usuwane, a następnie dostarczane jest świeże. Odpowiednia wentylacja materaca i poduszki pozwala na komfortowy, zdrowy sen. Dzięki niej bowiem ogranicza się przegrzewanie ciała i pocenie się podczas snu, a jednocześnie umożliwia usuwanie drobnoustrojów.

WERSALKA

Wersalka to mebel z funkcją spania, popularny w mniejszych mieszkaniach i pokojach gościnnych. Jednocześnie wygodną wersalkę do spania należy uznać za oksymoron, bowiem nie jest ona funkcjonalna i nie zastąpi odpowiedniego łóżka z właściwym materacem. Spanie na wersalce jest generalnie niezdrowe.

WISKOZA

Wiskoza to syntetyczny materiał, który można wykorzystać do produkcji pościeli. Charakteryzuje się ona miękkością i delikatnością, co zapewnia wysoki komfort podczas spania.

WYGODA

Wygoda to  stan, w którym odczuwa się zaspokojenie potrzeb. Pojęcie wygody jest często utożsamiane z komfortem, a także z funkcjonalnością. Wygodny materac i poduszka sprzyjają higienie snu, co pozwala na zwiększenie jakości życia.

WYSYPKA

Wysypka to objaw chorobowy, którego towarzyszy wystąpienie czerwonych lub białych grudek na skórze, swędzenie i pieczenie. Może ona wpłynąć negatywnie na jakość snu, ponieważ pacjenci z tym objawem często odczuwają dyskomfort i trudności z zasypianiem.

ZABURZENIE AFEKTYWNE DWUBIEGUNOWE

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zwane też ChAD, to choroba psychiczna charakteryzująca się naprzemiennym występowaniem stanów maniakalnych oraz depresyjnych. Objawy choroby mogą wpływać na jakość snu oraz jego czas trwania, co wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia pacjenta.

ZABURZENIA ADAPTACYJNE

Zaburzenia adaptacyjne to zaburzenia emocjonalne wynikające z przeciążenia lub trudności w dostosowaniu się do nowych sytuacji życiowych. Pacjenci z zaburzeniami adaptacyjnymi często zgłaszają problemy ze snem, w tym trudności z zasypianiem, nadmierną senność w ciągu dnia lub koszmary nocne. 

ZABURZENIA NASTROJU

Zaburzenia nastroju to grupa chorób psychicznych, do których zaliczają się między innymi depresja i choroba afektywna dwubiegunowa. Objawy zaburzeń nastroju mogą wpływać negatywnie na jakość snu, co w dalszej perspektywie może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

ZABURZENIA ZACHOWANIA W TRAKCIE SNU

Zaburzenia zachowania w trakcie snu to jedna z parasomni występujących w fazie REM. Osoby cierpiące na zaburzenia zachowania w trakcie snu często wykonują gwałtowne ruchy, rzucają się w łóżku, a także kopią i machają rękoma. Ustętpują one samoistnie po przejściu do fazy nREM. Powatarzające się zaburzenia zachowania w trakcie snu mogą być pierwszym objawem poważnych chorób neurologicznych.

ZAKRZEPICA ŻYŁ

Zakrzepica żył to choroba polegająca na powstawaniu skrzepów krwi w żyłach, co prowadzi do zaburzeń krążenia krwi. Pacjenci z zakrzepicą żył często odczuwają ból w kończynach dolnych, co wpływa negatywnie na jakość snu.

ZATOKOWY BÓL GŁOWY

Zatokowy ból głowy to rodzaj bólu głowy, który pojawia się nagle i obejmuje górną część twarzy. Najczęściej ma on chrakter pulsujący i intensywny. Jego częste występowanie należy skonsultować z lekarzem. Napięciowy ból głowy objawia się często jako migrena, a także jako ból głowy po przebudzeniu.

ZERO WASTE

Zero waste to zwrot, który skupia się wokół takiego projektowania oraz zarządzania procesami i produktami, które ma na celu stopniowe i systematyczne eliminowanie ilości odpadów. W filozofii zero waste zawiera się idea, aby w miarę możliwości odzyskiwać wszystkie zasoby, które jeszcze do niedawna ludzkość uważała za niepotrzebne. Ma to na celu zniwelowanie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko, jak również zmniejszenie ich objętości. Idea ta przyświeca ONSEN® od początku istnienia.

ZESPÓŁ ELPENORA

Zespół Elpenora to choroba charakteryzująca się napadowymi epizodami bezdechu sennego. Choroba wpływa negatywnie na jakość snu pacjentów oraz może prowadzić do występowania różnego rodzaju powikłań zdrowotnych.

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG

Zespół niespokojnych nóg to choroba neurologiczna, charakteryzująca się niepokojem w kończynach dolnych, co wpływa negatywnie na jakość snu. Pacjenci z zespołem niespokojnych nóg często odczuwają potrzebę poruszania kończynami, co uniemożliwia im zasypianie lub utrzymanie snu przez całą noc.

ZIELISTKA

Zielistka to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych. Nadto zielistka to jedna z roślin oczyszczających powietrze. Znakomicie radzi sobie z wchłanianiem lotnych związków organicznych, tlenku węgla, benzopirenu czy ołowiu. Zielistka wykazuje też zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku, benzenu, ksylenu, toluenu, trichloroetenu czy formaldehydu.

ZIEWANIE

Ziewanie to naturalny odruch organizmu, który polega na wykonaniu głębokiego wdechu i wydechu. Często ziewanie łączone jest ze zmęczeniem i sennością. Obok tego występuje ono jednak także przy niedotlenieniu, a także jako przekaz niewerbalny sugerujący znudzenie. 

ZWYRODNIENIE KRĘGOSŁUPA

Zwyrodnienie kręgosłupa, nazywane też osteoartrozą, to uszkodzenie chrząstki stawowej kości, którego organizm nie jest w stanie naprawić samodzielnie. Choć najczęściej mówi się o zwyrodnieniu kręgosłupa, może ono dotyczyć też innych stawów, a przede wszystkim bioder i kolan. W większości przypadków zwyrodnienie kręgosłupa spowodowane jest dehydratacją krążka międzykręgowego.

ŻYWOTNOŚĆ

Żywotność to czas, w którym dany materiał zachowuje swoją funkcjonalność, a więc jego parametry są takie same lub zbliżone do wyjściowych. W przypadku materaca żywotność jest bardzo istotnym elementem. Wpływ na nią ma przede wszystkim to, jakie materiały zostały użyte to jego produkcji, a przede wszystkim twardość i gęstość pianek poliuretanowych, które się w nim znajdują.

Zawarte tu definicje to tylko część wiedzy specjalistów ONSEN® , jaką dzielimy się na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, do którego lektury gorąco zachęcamy. Znajdziesz u nas nie tylko najbardziej funkcjonalne materace oraz najlepsze i dostosowane do budowy ciała poduszki, ale przede wszystkim rzetelną wiedzę.
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!