Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0
POMOC KONSUMENCKA W ONSEN®
ONSEN®

POMOC KONSUMENCKA W ONSEN®

Skorzystaj z naszej wiedzy w walce z nieuczciwymi sprzedawcami materaców!
Przeczytaj nasze przykłady i sprawdź jak zwrócić towar, jeśli jest niezgodny z umową.
Poznaj argumenty, które pomogą Ci w złożeniu reklamacji, niezależnie od jej trybu.
ONSEN® to nie tylko producent najbardziej funkcjonalnego materaca piankowego na polskim rynku, a także najlepszych poduszek ortopedycznych i innych wyrobów służących Twojemu zdrowiu. Nadrzędnym celem marki ONSEN® zawsze pozostaje edukacja, której efektem ma być zwiększanie świadomości konsumenckiej Polaków i Europejczyków.

Naszym marzeniem jest dać rozsądnym ludziom rzetelną wiedzę po to, aby obalili status quo. Myśląc inaczej, wspólnie z nimi tworzymy nową rzeczywistość opartą na funkcjonalnych i bezkonkurencyjnych produktach. W tym zawiera się również udzielanie całkowicie bezpłatnych porad prawnych w zakresie praw konsumenta związanych z zakupem materaca i innych produktów. Staliśmy się swoistym rzecznikiem praw konsumentów, głównie klientów materacowych.

W znaczącej większości przypadków udzielane telefonicznie porady odnoszą natychmiastowe efekty. Konsumenci wykorzystują wskazywane przez nas argumenty prawne w walce z nieuczciwymi sprzedawcami, dzięki czemu wygrywają spory w niezwykle krótkim czasie. Niektóre ze spraw wymagają większego zaangażowania z naszej strony. To właśnie opisy tych spraw publikujemy poniżej.

Jeśli któraś z sytuacji jest podobna do Twojej, nie wahaj się skorzystać z przedstawionych niżej informacji w walce o swoje prawa. Natomiast jeżeli uważasz, że Twoja sprawa się od nich różni i wymaga naszego zaangażowania, skontaktuj się z nami. Spojrzymy na nią obiektywnym okiem i spróbujemy znaleźć rozwiązanie, które Cię zadowoli.

Materac, który się nagrzewa

01

Sprawa dotyczy konsumentki, która zakupiła materac w sklepie stacjonarnym. Ten okazał się być niezgodny z umową i posiadać wady dyskwalifikujące go z użytku. Odmówiono jej przyjęcia zwrotu sugerując, że zakupy dokonywane w sklepach stacjonarnych im nie podlegają. Sugerowano, że na materacu znajdują się jej ślady biologiczne.
Rozwiń


Co się stało?
W lipcu 2023 roku otrzymaliśmy wiadomość od konsumentki z Małopolski. Poinformowała nas ona, że kilka miesięcy wcześniej odwiedziła jeden ze stacjonarnych sklepów z materacami, aby dobrać materac dla siebie. Poinformowała sprzedawcę, że ma ciepłą sypialnię i poszukuje materaca, który nie będzie oddawał ciepła, ale zapewni idealną cyrkulację powietrza.

Konsumentka zaznaczyła, że poszukuje materaca bez pianki termoelastycznej z powodu obaw związanych z lustrzanym odbiciem ciepła. Zaproponowano jej materac jeden z czołowych międzynardowych firm, który miał miał zapewniać dużą cyrkulację powietrza i nie zawierać 
w składzie pianki termoelastycznej.

Sprzedawca w sklepie nie przekazał jej informacji na temat parametrów pianek poliuretanowych, które użyto do budowy tego materaca, posługując się ich nazwami handlowymi. Wielokrotnie zapewniał ją jednak o tym, że ciepło na tym materacu nie będzie się odbijać, a jego twardość będzie dla niej odpowiednia. Na tej podstawie podjęła decyzję o zakupie poleconego materaca, wpłacając jednocześnie żądaną kwotę i ustalając termin jego dostawy.

Po otrzymaniu materaca klientka ułożyła go na łóżku. Już po około 20 minutach zauważyła, że zaczyna on się zapadać i oddawać ciepło w jej kierunku. Powodowało to, że jej ciało się przegrzewało. Schłodziła więc sypialnię, jednak to nie dało żadnych efektów, ponieważ materac odbijał ciepło ciała.

Materac zapakowała z powrotem do kartonu i kolejnego dnia chciała zwrócić go z powrotem do sklepu. Odmówiono jej jednak, co argumentowano rzekomym oparciem budowy produktu na amerykańskich patentach potwierdzających jego jakość. Poza tym poinformowano ją, że pod żadnym pozorem nie może zwrócić materaca zakupionego w sklepie stacjonarnym. Wskazano też, że na w ocenie sprzedawcy na materacu musi znajdować się jej materiał genetyczny.

Konsumentka została z zapakowanym w folię i karton materacem, którego nie była w stanie używać. Po kilku tygodniach narastającej frustracji zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie pomocy prawnej ze zwrotem materaca, który nie był zgodny z umową. W tym czasie zauważyła, że deklarowane przez producenta parametry materaca odbiegają od rzeczywistych.

Co poradziliśmy?
Po otrzymaniu od konsumentki zestawu niezbędnych informacji, a w tym dowodu zakupu i posiadanych przez nią dowodów, przystąpiliśmy do analizy prawnej. Sprawdziliśmy także, czy sprzedawca i producent umieścili w swoich ofertach wymagane przepisami prawa parametry materaców. Następnie przygotowaliśmy dla konsumentki profesjonalny zestaw informacji pomocny w walce z nieuczciwym sprzedawcą.

Okazało się, że budowa i funkcjonalność materaca dalece odbiega od przekazanych konsumentce informacji. Zarówno sprzedawca, jak i producent materaca, zamieszczał na swojej stronie internetowej nierzetelne opisy materiałów, które użyto do jego budowy. Stosowano nazwy własne pianek poliuretanowych, a te nie wiązały się w żaden sposób z symbolami technicznymi stosowanymi powszechnie na całym świecie. Dodatkowo parametry techniczne zastosowanych materiałów różniły się od tych, jakie deklarowano w ofercie.

Poinformowaliśmy konsumentkę, że pianki poliuretanowe oznaczane są przez ich producentów zawsze w ten sam sposób. Pełen parametr pianki musi składać się bowiem z oznaczenia literowego (V, T lub HR), a następnie ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/3, a dwie kolejne twardość w kPa. Dopuszcza się też ciąg pięciu cyfr w przypadku, gdy twardość określa się w N.

Brak wskazania konkretnych parametrów pianek poliuretanowych należy rozumieć jako celowe wprowadzenie konsumenta dezorientację i w błąd, a także naruszenie art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru i działanie na jego szkodę.

Również zgodnie z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca obowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy. Nieudzielenie informacji dotyczących pełnych parametrów pianek poliuretanowych, które  składają się na rdzeń zakupionego materaca, stanowi naruszenie tego obowiązku.

Zaznaczyliśmy, że zgodnie z art. 546(1) §1 Kodeksu cywilnego, jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca jest obowiązany udzielić mu przed zawarciem umowy jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z rzeczy sprzedanej. W procesie sprzedażowym konsumentce nie udzielono jasnych, zrozumiałych i zgodnych z prawdą informacji, a także ukryto prawdziwe właściwości materaca i jego skład.

Wskazaliśmy też, że zgodnie z art. 546(1) §3 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest obowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające dokonanie wyboru rzeczy sprzedanej i sprawdzenie jej jakości, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów. Sprzedawca nie zapewnił konsumentce możliwości sprawdzenia jakości materaca i jego funkcjonowania w warunkach choćby zbliżonych do naturalnych. Wynika to z faktu, że testowanie materaca w sklepie odbywało się przez krótki czas, a także wymagało od konsumentki pełnej świadomości i kontrolowania ruchów ciała, czego nie ma we śne. Warunki panujące w sklepie z materacami nie odpowiadały także mikroklimatowi sypialni.

Poinformowaliśmy również, że zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana na wadę (rękojmia). Jednocześnie z art. 556(1) Kodeksu cywilnego wynika, że wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, ustalając katalog otwarty tychże wad. Katalog ten określony został w art. 556(1) pkt 1-4 Kodeksu cywilnego i odnosi się do sytuacji, w których rzecz sprzedana:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Sprzedany konsumentce materac nie posiadał właściwości, które wynikały z okoliczności przedstawianych jej w procesie sprzedaży. Nie posiada także właściwości, o których została bezpośrednio zapewniona, a przede wszystkim nie zapewniał cyrkulacji powietrza i prawdopodobnie posiadał piankę termoelastyczną. Nie nadawał się także do celu, o którym sprzedawcę konsumentka informowała przy zawarciu umowy, bowiem nie zapewniał obiecanych funkcjonalności.

Poza tym należy mieć na uwadze, że towar nie jest zgodny z umową na podstawie art. 43b ust. 1 pkt 1-2 Ustawy o prawach konsumenta, bowiem jego opis, jakość i funkcjonalność znacznie odbiega od tego, co wynikało z ustaleń poczynionych w trakcie zawierania umowy. Nadto nie jest on przydatny do szczególnego celu, czyli zapewnienia cyrkulacji powietrza i nienagrzewania się podczas snu, o czym konsumentka sprzedawcę informowała przed zawarciem umowy poinformowani, co ten zaakceptował.

Zakupiony przez konsumentkę materac nie spełnia także warunków określonych w art. 43b ust. 2 pkt 1-4 Ustawy o prawach konsumenta, co także konsumentka wykazała. Co istotne, niezgodność materaca z umową została podstępnie zatajona, co świadczy o złej woli przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 556(2) Kodeksu cywilnego, jeżeli kupującym jest konsument, a wada została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Jednocześnie, zgodnie z art. 43c Ustawy o prawach konsumenta, przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności towaru z umową istniejący w chwili jego dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili, chyba że termin przydatności towaru do użycia, określony przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, jest dłuższy.

Domniemywa się, że brak zgodności towaru z umową, który ujawnił się przed upływem dwóch lat od chwili dostarczenia towaru, istniał w chwili jego dostarczenia, o ile nie zostanie udowodnione inaczej lub domniemania tego nie można pogodzić ze specyfiką towaru lub charakterem braku zgodności towaru z umową. Konsumentka wadę stwierdziła niezwłocznie po otrzymaniu materaca i jego przetestowaniu w naturalnych warunkach, informując o tym sprzedawcę w kolejnym dniu, niezwłocznie po otwarciu przez niego salonu sprzedaży.

Nie sposób również uznać, że materac nie może zostać zwrócony z powodu rzekomego pozostawienia na nim śladów genetycznych konsumentki. Należy zwrócić bowiem uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-681/17, który bezpośrednio stanowi o tym, iż zwrot materaca zakupionego jest dozwolony również wtedy, gdy został on wyjęty z folii lub innego opakowania. W uzasadnieniu wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że nawet potencjalne używanie zwróconego materaca nie czyni go niezdatnym do ponownego użytku. Za przykład podał zaś hotele, gdzie te same materace przez lata służą różnym klientom. Nadto zauważył on, iż istnieją techniki pozwalające na wyczyszczenie materaca tak, aby jego ponowna sprzedaż nie przyniosła żadnego uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny. W ocenie Trybunału materac stanowi produkt tożsamy z odzieżą. Aby przekonać się o konkretnych funkcjonalnościach materaca, a w konsekwencji prawidłowo ocenić jego cechy, konsument musi go rozpakować. Niemożliwe jest bowiem określenie jego właściwości przez folię czy inne opakowanie. Także z punktu widzenia logiki byłoby to całkowicie absurdalne.

Konsumentka złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy z względu na powyższe. Zażądała zwrotu pełnej ceny materaca wraz z odsetkami ustawowymi. Domagała się także odbioru wadliwego towaru, bowiem gabaryt materaca powoduje, że dostarczenie rzeczy wadliwej do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży byłoby nadmiernie utrudnione, co zgodnie z art. 561(2) §2 Kodeksu cywilnego pozwoliło jej udostępnić go do odbioru w miejscu zamieszkania.

Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej o sposobie rozwiązania sprawy.

Jesteś w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te informacje w walce z nieuczciwym sprzedawcą!

Niewygodny materac do spania

02

Sprawa dotyczy konsumenta, który zakupił materac w sklepie internetowym. Produkt okazał się niezgodny z umową i posiadał wady dyskwalifikujące go z użytku. Odmówiono mu przyjęcia zwrotu, argumentując, że materac został rozpakowany.
Rozwiń


Co się stało?
We wrześniu 2023 roku konsument zakupił materac marki znanej włoskiej marki w sklepie internetowym. Po doręczeniu i rozpakowaniu produktu, klient zgłosił chęć jego zwrotu z uwagi na niespełnienie jego oczekiwań oraz brak odpowiedniego oznaczenia na stronie sprzedawcy, co uniemożliwiło mu weryfikację parametrów produktu. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu produktu, argumentując, że materac został rozpakowany.

Na stronie internetowej sprzedawcy nie było żadnych informacji dotyczących parametrów pianek użytych do budowy materaca, takich jak rodzaj, gęstość i twardość. Używano jedynie nazw własnych producenta materaca, które nie miały żadnego odzwierciedlenia w nazwach technicznych stosowanych przez producentów pianek poliuretanowych

Co poradziliśmy?
Po otrzymaniu niezbędnych informacji, w tym dowodu zakupu i pozyskanych przez konsumenta dowodów, przystąpiliśmy do analizy prawnej. Sprawdziliśmy, czy sprzedawca i producent umieścili w swoich ofertach wymagane przepisami prawa parametry materaców. Następnie przygotowaliśmy dla konsumenta profesjonalny zestaw informacji pomocny w walce z nieuczciwym sprzedawcą.

Okazało się, że budowa i funkcjonalność materaca dalece odbiegały od przekazanych mu informacji. Zarówno sprzedawca, jak i producent materaca, zamieszczali na swojej stronie internetowej nierzetelne opisy materiałów użytych do jego budowy. Nazwy własne pianek poliuretanowych nie miały odzwierciedlenia w symbolach technicznych stosowanych powszechnie na całym świecie. Dodatkowo, parametry techniczne zastosowanych materiałów różniły się od tych, które deklarowano w ofercie.

Poinformowaliśmy konsumenta, że pianki poliuretanowe oznaczane są przez ich producentów zawsze w ten sam sposób. Pełen parametr pianki musi składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, a dwie kolejne twardość w kPa. Brak wskazania konkretnych parametrów pianek poliuretanowych uznaliśmy za celowe wprowadzenie konsumenta w błąd, co narusza art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru i działanie na jego szkodę.

Zgodnie z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest obowiązany przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy. Nieudzielenie informacji dotyczących pełnych parametrów pianek poliuretanowych, które składają się na rdzeń zakupionego materaca, stanowi naruszenie tego obowiązku. W procesie sprzedażowym nie udzielono jasnych, zrozumiałych i zgodnych z prawdą informacji, ukrywając prawdziwe właściwości materaca i jego skład.

Sprzedawca naruszył również art. 556 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia). Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, co zostało określone w art. 556(1) pkt 1-4 Kodeksu cywilnego:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Podkreśliliśmy również, że zgodnie z art. 43b ust. 1 pkt 1-2 Ustawy o prawach konsumenta, opis, jakość i funkcjonalność materaca znacznie odbiegały od tego, co wynikało z ustaleń poczynionych w trakcie zawierania umowy. Towar nie spełniał warunków określonych w art. 43b ust. 2 pkt 1-4 Ustawy o prawach konsumenta, co także konsument wykazał. Niezgodność materaca z umową została podstępnie zatajona, co świadczy o złej woli przedsiębiorcy.

Zwróciliśmy również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-681/17, który stanowi, że zwrot materaca zakupionego jest dozwolony również wtedy, gdy został on wyjęty z folii lub innego opakowania. Trybunał wskazał, że nawet potencjalne używanie zwróconego materaca nie czyni go niezdatnym do ponownego użytku. Istnieją techniki pozwalające na wyczyszczenie materaca tak, aby jego ponowna sprzedaż nie przyniosła żadnego uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny.

Na tej podstawie, konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądał zwrotu pełnej ceny materaca wraz z odsetkami ustawowymi oraz odbioru towaru na koszt sprzedawcy, ze względu na jego gabaryty, które uniemożliwiają wysyłkę tradycyjnymi metodami. Brak odbioru materaca i zwrotu środków w terminie 14 dni od otrzymania pisma skutkować będzie wniesieniem powództwa do właściwego sądu.

Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej o sposobie rozwiązania sprawy.

Jesteś w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te informacje w walce z nieuczciwym sprzedawcą!

Łóżko kontynentalne wątpliwej jakości

03

Sprawa dotyczy konsumentki, która zakupiła łóżko kontynentalne w sklepie internetowym. Produkt okazał się niezgodny z umową i posiadał wady dyskwalifikujące go z użytku. Odmówiono jej przyjęcia zwrotu, argumentując decyzję faktem, że łóżko zostało rozpakowane.
Rozwiń


Co się stało?
W dniu 25 września 2023 roku konsumentka zakupiła łóżko kontynentalne w sklepie internetowym. Po doręczeniu i rozpakowaniu produktu, zgłosiła chęć jego zwrotu z uwagi na niespełnienie jej oczekiwań oraz brak odpowiedniego oznaczenia na stronie sprzedawcy, co uniemożliwiło jej weryfikację parametrów produktu. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu produktu, argumentując to faktem, że łóżko zostało rozpakowane.

Na stronie internetowej sprzedawcy nie było żadnych informacji dotyczących parametrów pianek użytych do budowy materaca i toppera umieszczonego na łóżku, takich jak rodzaj, gęstość i twardość. Opisy zawarte na stronie internetowej wprowadzały w błąd. Wynikało z nich, że materac główny wykonany jest ze sprężyn bonellowych oraz pianki wysokoelastycznej T30, a topper dołączony do zestawu miał być wykonany z pianki wysokoelastycznej T30.

Co poradziliśmy?
Po otrzymaniu niezbędnych informacji, w tym dowodu zakupu i pozyskanych przez konsumentkę dowodów, przystąpiliśmy do analizy prawnej. Sprawdziliśmy, czy sprzedawca i producent umieścili w swoich ofertach wymagane przepisami prawa parametry materaców. Następnie przygotowaliśmy dla konsumentki profesjonalny zestaw informacji pomocny w walce z nieuczciwym sprzedawcą.

Okazało się, że budowa i funkcjonalność materaca na łóżku kontynentalnym dalece odbiegały od przekazanych jej informacji. Zarówno sprzedawca, jak i producent materaca, zamieszczali na swojej stronie internetowej nierzetelne opisy materiałów użytych do jego budowy. Nazwy własne pianek poliuretanowych nie miały odzwierciedlenia w symbolach technicznych stosowanych powszechnie na całym świecie, bowiem pianka T nie może być pianką wysokoelastyczną, która określa się jako HR. Dodatkowo, parametry techniczne zastosowanych materiałów różniły się od tych, które deklarowano w ofercie.

Poinformowaliśmy konsumentkę, że pianki poliuretanowe oznaczane są przez ich producentów zawsze w ten sam sposób. Pełen parametr pianki musi składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, a dwie kolejne twardość w kPa. Brak wskazania konkretnych parametrów pianek poliuretanowych uznaliśmy za celowe wprowadzenie konsumenta w błąd, co narusza art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru i działanie na jego szkodę.

Zgodnie z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest obowiązany przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy. Nieudzielenie informacji dotyczących pełnych parametrów pianek poliuretanowych, które składają się na rdzeń zakupionego materaca, stanowi naruszenie tego obowiązku. W procesie sprzedażowym nie udzielono jasnych, zrozumiałych i zgodnych z prawdą informacji, ukrywając prawdziwe właściwości materaca i jego skład.

Sprzedawca naruszył również art. 556 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia). Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, co zostało określone w art. 556(1) pkt 1-4 Kodeksu cywilnego:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Zwróciliśmy również uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-681/17, który stanowi, że zwrot materaca zakupionego jest dozwolony również wtedy, gdy został on wyjęty z folii lub innego opakowania. Trybunał wskazał, że nawet potencjalne używanie zwróconego materaca nie czyni go niezdatnym do ponownego użytku. Istnieją techniki pozwalające na wyczyszczenie materaca tak, aby jego ponowna sprzedaż nie przyniosła żadnego uszczerbku dla wymogów w zakresie ochrony zdrowia lub higieny.

Na tej podstawie, konsumentka złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądała zwrotu pełnej ceny materaca wraz z odsetkami ustawowymi oraz odbioru towaru na koszt sprzedawcy, ze względu na jego gabaryty, które uniemożliwiają wysyłkę tradycyjnymi metodami. Brak odbioru materaca i zwrotu środków w terminie 14 dni od otrzymania pisma skutkować będzie wniesieniem powództwa do właściwego sądu.

Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej o sposobie rozwiązania sprawy.

Jesteś w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te informacje w walce z nieuczciwym sprzedawcą!

Narożnik z funkcją spania

04

Sprawa dotyczy konsumenta, który zakupił narożnik ze stelażem włoskim w sklepie internetowym. Produkt okazał się niezgodny z umową i posiadał wady dyskwalifikujące go z użytku. Odmówiono mu przyjęcia zwrotu, mimo podjętej próby naprawy, która nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
Rozwiń


Co się stało?
W dniu 6 marca 2023 roku konsument zakupił narożnik kosztujący niemal 10 000 złotych w jednym ze sklepów internetowych. Produkt doręczono mu dopiero w dniu 4 maja 2023 roku. Opis produktu zawierał informacje o jego przeznaczeniu do codziennego użytku i zapewnianiu komfortowego snu, ale brakowało pełnych parametrów dotyczących pianki użytej w materacu.

Podczas procesu zakupowego konsument próbował uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące składu materaca, jednak sprzedawca nie dostarczył pełnych danych, zapewniając jedynie, że pianka jest wysokiej jakości i wspiera kręgosłup. Po pewnym czasie użytkowania narożnika konsument zaczął doświadczać bólów kręgosłupa, które ustępowały po zmianie miejsca snu na inny mebel, ale powracały po ponownym korzystaniu z narożnika.

Co poradziliśmy?
Konsument złożył reklamację z tytułu rękojmi. Przedstawiciel producenta umówił się na naprawę produktu, która odbyła się 5 stycznia 2024 roku i polegała na umieszczeniu sztywnych poprzecznych belek w stelażu. Jednak naprawa spowodowała nadmierne wygięcie stelaża w drugą stronę, co pogorszyło sytuację i nadal nie zapewniało właściwego podparcia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Naprawa nie przyniosła oczekiwanego efektu i nie rozwiązała problemu bólów kręgosłupa podczas snu. Produkt nadal nie spełnia swojej funkcji i nie dostarcza oczekiwanego komfortu. Konsument prowadził korespondencję z producentem, który przyznał, że wada stelaża jest mu znana i dokonuje napraw we własnym zakresie.

Brak ujawnienia pełnych informacji o produkcie uznaliśmy za celowe wprowadzenie konsumenta w błąd, co narusza art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru. Pełen parametr pianki musi składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, a dwie kolejne twardość w kPa. Takich informacji o materacu konsument nie otrzymał. Nie wskazano również, że stelaż włoski posiada wady konstrukcyjne, mimo że producent narożnika jest ich świadom.

Zgodnie z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca zobowiązany jest dostarczyć kupującemu potrzebne wyjaśnienia przed zawarciem umowy, szczególnie jeśli chodzi o pełne parametry pianek poliuretanowych. Brak udzielenia takich informacji to naruszenie obowiązku. Poza tym, zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia). Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, co zostało określone w art. 556(1) pkt 1-4 Kodeksu cywilnego:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Produkt nie spełnia również warunków określonych w art. 43b ust. 1 pkt 1-2 Ustawy o prawach konsumenta, bowiem jego opis, jakość i funkcjonalność znacznie odbiegają od tego, co wynikało z informacji przekazanych podczas sprzedaży. Brak zgodności towaru z umową został podstępnie zatajony, co świadczy o złej woli przedsiębiorcy.

Konsument ma prawo odstąpić od umowy na podstawie art. 560 §1 Kodeksu cywilnego. Jak stanowi przepis, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę. Uprawnienie to wynika również z art. 43e ust. 1 pkt 1-5 Ustawy o prawach konsumenta.

Na tej podstawie konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądał zwrotu pełnej ceny narożnika wraz z odsetkami ustawowymi oraz odbioru towaru na koszt sprzedawcy. Brak odbioru narożnika i zwrotu środków w terminie 14 dni od otrzymania pisma skutkować będzie wniesieniem powództwa do właściwego sądu.

Otrzymaliśmy informację, że nieuczciwy sprzedawca rozpatrzył reklamację z powyższą argumentacją i ją uwzględnił.


Jesteś w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te informacje w walce z nieuczciwym sprzedawcą!

Materac na zamówienie

05

Sprawa dotyczy konsumentki, która zakupiła materac w sklepie internetowym. Produkt nie został dostarczony w terminie, a analiza opisów na stronie sprzedawcy oraz producenta ujawniła niespójności co do parametrów i funkcjonalności materaca. Konsumentce wmawiano, że materac 120x200 jest materacem w rozmiarze niestandardowym i nie podlega zwrotowi.
Rozwiń


Co się stało?
W dniu 11 marca 2024 roku konsumentka zakupiła materac znanej marki w rozmiarze 120x200 w jednym ze sklepów internetowych. Do dnia 10 maja 2024 roku materac nie został doręczony. Konsumentka zaczęła mieć wątpliwości co do funkcjonalności i składu produktu po analizie opisów na stronie sprzedawcy oraz producenta. Zdecydowała się odstąpić od umowy, wskazując na brak pełnych informacji o produkcie oraz niezgodność z zapewnieniami sprzedawcy.

Na stronie internetowej sprzedawcy brakowało pełnych informacji dotyczących parametrów pianek poliuretanowych użytych do produkcji materaca. Opisy były niespójne z informacjami na stronie producenta, co wzbudziło wątpliwości konsumentki. Poza tym wystawiona jej faktura pro-forma obejmowała stawkę VAT wynoszącą 23%, podczas gdy wyroby medyczne, jakim rzekomo miał być ten materac, są objęte stawką VAT wynoszącą 8%. Uznano jednak, że materac jest robiony na zamówienie, przez co nie może go zwrócić.

Co poradziliśmy?
Po otrzymaniu niezbędnych informacji przystąpiliśmy do analizy prawnej. Sprawdziliśmy, czy sprzedawca i producent zamieścili w swoich ofertach wymagane przepisami prawa parametry materaców. Okazało się, że sprzedawca wprowadzał konsumentkę w błąd, co narusza art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru.

Poinformowaliśmy konsumentkę, że pianki poliuretanowe oznaczane są zawsze w ten sam sposób: oznaczenie literowe (V, T lub HR) oraz ciąg czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/m³, a dwie kolejne twardość w kPa. Takich informacji o materacu konsumentka nie otrzymała, a użycie nazwy Flexifoam nie jest zgodne z powszechnymi standardami.

Zgodnie z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest zobowiązany przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy. Brak udzielenia takich informacji stanowi naruszenie obowiązku. Sprzedawca nie dostarczył jasnych, zrozumiałych i zgodnych z prawdą informacji o materacu.

Sprzedawca naruszył również art. 556 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę (rękojmia). Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową, co zostało określone w art. 556(1) pkt 1-4 Kodeksu cywilnego:
  • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
  • nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Produkt nie spełnia również warunków określonych w art. 43b ust. 1 pkt 1-2 Ustawy o prawach konsumenta, bowiem jego opis, jakość i funkcjonalność znacznie odbiegają od tego, co wynikało z informacji przekazanych podczas sprzedaży. Niezgodność towaru z umową została podstępnie zatajona, co świadczy o złej woli przedsiębiorcy.

Konsumentka ma prawo odstąpić od umowy na podstawie art. 560 §1 Kodeksu cywilnego. Jak stanowi przepis, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę. Uprawnienie to wynika również z art. 43e ust. 1 pkt 1-5 Ustawy o prawach konsumenta.

Na tej podstawie konsumentka złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zażądała zwrotu zaliczki w terminie 14 dni od otrzymania niniejszego oświadczenia. Brak zwrotu środków w terminie 14 dni skutkować będzie wniesieniem powództwa do właściwego sądu.

Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej o sposobie rozwiązania sprawy.

Jesteś w podobnej sytuacji? Wykorzystaj te informacje w walce z nieuczciwym sprzedawcą!
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!