Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Siedzący tryb życia – pomocne spacerowanie

24 stycznia 2021
Spacer, spacery, siedzący tryb życia, aktywny tryb życia, aktywność fizyczna, praca zdalna, bieganie, jogging, prosty kręgosłup, spacerowanie, przechadzka, prosty kręgosłup, bolące plecy, ból pleców, ból krzyża, ból w krzyżu, bóle krzyża, bóle w krzyżu
Siedzący tryb życia stanowi plagę, która opanowała nas we współczesnych czasach. Choć wielu z nas zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie, często nie mamy możliwości lub wystarczająco dużo determinacji, aby wprowadzić w naszych życiach jakieś zmiany. Tymczasem okazuje się, że najbardziej pomocny dla zniwelowania negatywnych efektów siedzącego trybu życia jest zwyczajny spacer.

Ruch aerobowy to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej pożądanych rodzajów aktywności fizycznej, jakie każdy z nas może podjąć. Nie wymaga on żadnych specjalnych przygotowań, zatem również przy siedzącym trybie życia łatwo powinno być znaleźć na niego trochę czasu. Szczególnie, że spacerowanie przynosi bardzo wiele pozytywnych efektów.

Podczas spacerowania, nasze organizmy dotleniają się i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, który siedzący tryb życia może zniszczyć. Dodatkowo w naszych organizmach przyspiesza wtedy metabolizm, jak również 

dotleniamy nasz organizm, wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, przyspieszamy metabolizm, usuwamy toksyny z naszego ciała, poprawiamy sobie jakość snu oraz poprzez wydzielanie endorfin poprawiamy nasze zdrowie psychiczne. Innymi słowy jest duża szansa, że jeśli spacerujesz, uśmiechasz się częściej :)
Wystarczy spacerować zaledwie 30 minut dziennie, aby polepszyć ogólne zdrowie i samopoczucie.

Siedzący tryb życia – spacerowanie


Jak najbardziej! Spacer to idealna forma bezpiecznego treningu i rehabilitacji. Oto dlaczego chodzenie poprawia funkcjonowanie naszego kręgosłupa:

1. Zacznijmy od tego, że siedzący tryb życia osłabia nasze mięśnie i więzadła. Przebywając długo w pozycji zgarbionej dochodzi do dysproporcji napięcia w obrębie mięśni. Niektóre z nich się rozciągają, a niektóre przykurczają powodując ból.
siedzacy tryb zycia oslabia kregoslup
Dotyczy to również mięśni głębokich, które stabilizują nasz kręgosłup i pomagają nam w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Osłabione mięśnie nie „trzymają” odpowiednio kręgosłupa, narażając go na takie czynniki jak dyskopatia czy zwyrodnienie kręgosłupa

Spacer aktywizuje mięśnie przykręgosłupowe, przez co wzrasta ich siła i odporność na zmęczenie. Dzięki temu poprawia się jakość naszej sylwetki a kręgosłup chroniony jest przed uszkodzeniem.

2. Docisk osiowy na kręgosłup, do jakiego dochodzi podczas marszu jest pożądany! Sprzyja on dobremu odżywieniu „dysków”, czyli krążków międzykręgowych. To niezwykle ciekawe zagadnienie, ponieważ dyski praktycznie nie są ukrwione. Nie ma tam żadnej tętnicy, która zaopatruje dysk w tlen i składniki odżywcze. Przekazywanie tych substancji odbywa się wyłącznie na zasadzie osmozy i dyfuzji. A do niej może dojść ...wyłącznie gdy się ruszamy! To właśnie podczas zmiennego obciążenia poszczególnych krążków międzykręgowych następuje ich odżywianie.
ruch kregoslupa umozliwia odzywienie kraka miedzykregowego dysku
3. Spacerowanie może mieć pośrednio wpływ na likwidację bólu kręgosłupa poprzez poprawę funkcjonowania naszych bioder. Wielokrotnie powtarzany ruch biodra poprawia jego zakresy ruchomości oraz normalizuje napięcie w obrębie mięśni miednicy. Uwaga! W przypadku rwy kulszowej nie należy wykonywać zbyt dużych kroków, ponieważ mogą one bardziej podrażnić nerw kulszowy.

Siedzący tryb życia – zasady spacerowania


- Jeśli marsz nasila Twoje dolegliwości – nie chodź. Jest to złota zasada, dotycząca właściwie każdej formy aktywności, którą podejmujesz. Gdy boli bardziej - odpuść, bo możesz tylko pogorszyć sytuację. Pamiętaj, że ból kręgosłupa jest sygnałem dla Ciebie, że dzieje się coś niepokojącego.

- Załóż płaskie buty z elastyczną podeszwą. Staraj się dobrze przetaczać stopę i nie uderzać piętą o podłoże. Przetoczenie stopy zakończ silnym wybiciem z palców, aby Twój krok był sprężysty. Prawidłowe przetoczenie stopy skutkować będzie tym, że podczas marszu Twoja głowa będzie się unosiła i opadała z każdym krokiem.

Tak właśnie powinno być.
- Staraj się wykonywać długie kroki. To one aktywizują Twoje mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wykonujesz drobne kroczki, dużo z ważnych dla kręgosłupa mięśni nie pracuje odpowiednio. Tu wyjątkiem będzie sytuacja, w której cierpisz z powodu rwy kulszowej. Wówczas wykonanie długiego kroku naciągać będzie nerw i potęgować ból.

- Pamiętaj o prawidłowej sylwetce i patrz przed siebie. Podziwiaj widoki, rozglądaj się ale nie patrz pod nogi. Jeśli spacerujesz będąc pochylonym, na przykład z telefonem w ręce, odbija się to na całym Twoim kręgosłupie. Staraj się cofnąć brodę i wyprostować plecy. Autokorekta postawy jest niezwykle istotna w profilaktyce spłyconej lub zniesionej lordozy szyjnej.

- Zaskoczymy Cię pewnie, ale staraj się iść SZYBKO! Wbrew temu, co uważa większość ludzi, powolne chodzenie wcale nie jest zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Idąc szybciej Twój kręgosłup jest mniej obciążony, przez co mniej boli.

- Podczas marszu używaj barków. Nie chodzi tu o machanie całymi rękami, ale o delikatne ruchy barku ku przodowi, podczas gdy następuje wykrok. Dość ciężko przedstawić to na ilustracji, dlatego zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na YouTube. Przykładowo jeśli wykonujesz krok prawą nogą, w tym samym momencie Twój lewy bark powinien się nieco wysunąć ku przodowi. Taka praca obręczy barkowej powoduje delikatne ruchy rotacyjne w obrębie kręgosłupa, co pozwala na prawidłowe odżywienie dysków.

- Możesz odciążyć dodatkowo swój kręgosłup poprzez zastosowanie kijków Nordic Walking.

- Jeśli jesteś posiadaczem psa, który bardzo ciągnie Cię na smyczy powinieneś zaprzestać takich spacerów. Czworonóg, wyprowadzający na spacer swojego Pana może nie tylko uszkodzić mu bark, ale również przyczynić się do bólu kręgosłupa u swojego właściciela. Jeśli bowiem Twoje ramię będzie mocno wyciągane do przodu z dużą siłą spowoduje rotację kręgosłupa i będziesz maszerować w ciągłym skręceniu ciała. W tej sytuacji mięśnie pracują asymetrycznie i łatwo może dojść do bolesnego urazu pleców.
Kręgosłup człowieka został stworzony do ruchu. Ruszajmy zatem na spacer!

Siedzący tryb życia – co oprócz spacerowania

Zdrowie naszego kręgosłupa zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Mamy tu do wyboru naprawdę bogaty wachlarz bezpiecznych sportów, które możemy uprawiać. Przy bólu pleców, oprócz spacerowania, doskonale sprawdzi się na przykład pływanie czy ćwiczenia wykonywane na macie.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, które ćwiczenie jest dla Ciebie odpowiednie - skonsultuj się z fizjoterapeutą, który dobierze ćwiczenia precyzyjnie do Twojego schorzenia, stanu zdrowia i możliwośi ruchowych.

Siedzący tryb życia – jak sobie pomóc

Jako producent materaców i poduszek ortopedycznych polecamy również, aby zadbać o swój kręgosłup podczas nocy i odpoczynku. Nasz materac został zaprojektowany właśnie z myślą o osobach, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Osaka Air, bo o tym materacu mowa, to wyrób medyczny klasy pierwszej.

Jest to materac o średniej twardości wykonany z kilku warstw pianek oraz siatki 3D Aero, która zapewnia odpowiednią wentylację materaca. Dodatkowo oferujemy możliwość testowania materaca nawet przez 100 dni, bez żadnych zobowiązań.
najlepszy materac piankowy Onsen Osaka Air

Siedzący tryb życia – poduszka ortopedyczna

W naszej ofercie posiadamy kilka modeli poduszek przeznaczonych do spania na boku i plecach. Wszystkie poduszki są wyrobami medycznymi i posiadają kształt dostosowany do potrzeb danej pozycji snu.

Innowacyjny profil naszych poduszek sprzyja zachowaniu prawidłowego łuku kręgosłupa szyjnego jakim jest lordoza szyjna. Nasze poduszki mogą być stosowane zarówno w profilaktyce jak i wspomagająco w leczeniu spłyconej lordozy szyjnej. Więcej o problemie spłyconej lordozy szyjnej znajdziecie na blogu.
 
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
poduszka ortopedyczna na splycona lordoze szyjna

FAQ: Siedzący tryb życia

Co to jest siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia to bardzo szkodliwa ogólnoświatowa tendencja wynikająca ze skoku cywilizacyjnego skutkującego informatyzacją większości z branż. Konieczność spędzania długiego czasu przed komputerem jest najprostszą drogą do prowadzenia siedzącego trybu życia. Po całym dniu pracy przy monitorze organizm ludzki jest bowiem często tak zmęczony, że rzadko ma się ochotę na jakiekolwiek aktywności. Mimo tego ważne jest, aby wywołać w sobie zdrowe nawyki, które zmodyfikują siedzący tryb życia tak, by nie był on dla nas tak dużym obciążeniem. Kluczowe jest zapewnienie sobie też właściwej higieny snu, przede wszystkim zaś najlepszego materaca i poduszki ortopedycznej, co w dużej mierze zapobiegnie trudnościom związanym z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. 

Co się dzieje z ciałem, kiedy prowadzi się siedzący tryb życia?

Gdy prowadzi się siedzący tryb życia, ciało cierpi nie tylko pod względem biologicznym, ale i psychicznym, a w konsekwencji też społecznym. Funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka jest bowiem zależne od wielu czynników, które wzajemnie się przenikają. Przez siedzący tryb życia cierpi ludzki kręgosłup i narządy wewnętrzne, ale również mięśnie i układ nerwowy. Wszystko to prowadzi do zaburzeń snu i zmniejszenia jakości życia. W konsekwencji powoduje to trudności natury psychicznej, które wpływają na społeczny aspekt funkcjonowania każdego z nas. Tym samym z całą stanowczością należy unikać siedzącego trybu życia.

Co wywołuje siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia wywołuje ucisk jelit w jamie brzusznej, co negatywnie wpływa na procesy trawienne i ogólne funkcjonowanie narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu. Dodatkowo często siedzący tryb życia prowadzimy bez zwrócenia uwagi na prawidłową ergonomię krzeseł i foteli używanych w trakcie pracy. To prowadzi do nadmiernego obciążania kręgosłupa, osłabiania otaczających go mięśni i ścięgien, a także zmiany w zakresie jego naturalnych krzywizn. Tym samym siedzący tryb życia może doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa i negatywnych zmian w zakresie funkcjonowania układu nerwowego, ale także układu kostno-szekieletowego.

Jak zmienić siedzący tryb życia?

Każde zmniejszenie natężenia siedzącego trybu życia, a więc czasu spędzanego w pozycji siedzącej, jest bardzo ważnym krokiem ku zmianie trybu życia na korzystniejszy dla zdrowia. Zacząć należy od krótkich spacerów w trakcie dnia, jak również ćwiczeń usprawniających wykonywanych w przerwach podczas pracy. Następnie powinno przejść się do uprawiania lekkich sportów, a także zwiększania ilości spacerów, biegania czy pływania.

Jakie choroby wywołuje siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia wywołuje szereg chorób związanych z niefizjologicznym ułożeniem kręgosułupa, jak również nadmiernym uciskiem narządów wewnętrznych, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Prowadząc siedzący tryb życia zwiększa się ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa, a także chorób sercowo-naczyniowych.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...