-
Jeśli marsz nasila Twoje dolegliwości – nie chodź. Jest to złota zasada, dotycząca właściwie każdej formy aktywności, którą podejmujesz. Gdy boli bardziej - odpuść, bo możesz tylko pogorszyć sytuację. Pamiętaj, że ból kręgosłupa jest sygnałem dla Ciebie, że dzieje się coś niepokojącego.
- Załóż
płaskie buty z elastyczną podeszwą. Staraj się dobrze przetaczać stopę i nie uderzać piętą o podłoże. Przetoczenie stopy zakończ silnym wybiciem z palców, aby Twój krok był sprężysty. Prawidłowe przetoczenie stopy skutkować będzie tym, że podczas marszu Twoja głowa będzie się unosiła i opadała z każdym krokiem.
Tak właśnie powinno być.
- Staraj się wykonywać
długie kroki. To one aktywizują Twoje mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wykonujesz drobne kroczki, dużo z ważnych dla kręgosłupa mięśni nie pracuje odpowiednio. Tu wyjątkiem będzie sytuacja, w której cierpisz z powodu
rwy kulszowej. Wówczas wykonanie długiego kroku naciągać będzie nerw i potęgować ból.
- Pamiętaj o prawidłowej sylwetce i
patrz przed siebie. Podziwiaj widoki, rozglądaj się ale nie patrz pod nogi. Jeśli spacerujesz będąc pochylonym, na przykład z telefonem w ręce, odbija się to na całym Twoim kręgosłupie.
Staraj się cofnąć brodę i wyprostować plecy. Autokorekta postawy jest niezwykle istotna w profilaktyce
spłyconej lub zniesionej lordozy szyjnej.
- Zaskoczymy Cię pewnie, ale
staraj się iść SZYBKO! Wbrew temu, co uważa większość ludzi, powolne chodzenie wcale nie jest zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Idąc szybciej Twój kręgosłup jest mniej obciążony, przez co mniej boli.
- Podczas marszu
używaj barków. Nie chodzi tu o machanie całymi rękami, ale o delikatne ruchy barku ku przodowi, podczas gdy następuje wykrok. Dość ciężko przedstawić to na ilustracji, dlatego zapraszamy do obejrzenia
naszego filmu na YouTube. Przykładowo jeśli wykonujesz krok prawą nogą, w tym samym momencie Twój lewy bark powinien się nieco wysunąć ku przodowi. Taka praca obręczy barkowej powoduje delikatne ruchy rotacyjne w obrębie kręgosłupa, co pozwala na prawidłowe odżywienie dysków.
- Możesz odciążyć dodatkowo swój kręgosłup poprzez zastosowanie
kijków Nordic Walking.
- Jeśli jesteś posiadaczem psa, który bardzo ciągnie Cię na smyczy powinieneś zaprzestać takich spacerów. Czworonóg, wyprowadzający na spacer swojego Pana może nie tylko uszkodzić mu bark, ale również przyczynić się do bólu kręgosłupa u swojego właściciela. Jeśli bowiem Twoje ramię będzie mocno wyciągane do przodu z dużą siłą spowoduje rotację kręgosłupa i będziesz maszerować w ciągłym skręceniu ciała. W tej sytuacji mięśnie pracują asymetrycznie i łatwo może dojść do bolesnego urazu pleców.