Jak zapewnić sobie najwyższy komfort snu?
Jakie cechy posiada dobry materac?
Z czego jest wykonany idealny materac?
Jaki wybrać materac?
Na stronie internetowej ONSEN® odpowiadamy na te i inne pytania, które zaprzątają głowę osób chcących wyspać się na najwyższej jakości komfortowym materacu i poduszce ortopedycznej.
Jesteśmy tu po to, aby dostarczyć konsumentom rzetelnych informacji i eksperckiej wiedzy w zakresie snu, a także wszystkiego, co z nim związane.
Nie zgadzamy się na wysokie marże i wątpliwe praktyki stosowane przez wielu sprzedawców materacy.
Oferujemy naszym Klientom materac idealny bez żadnego ryzyka - dając aż 100 dni na jego przetestowanie.
Do niedawna jedyną możliwością zakupu materaca było udanie się do sklepu stacjonarnego, który w swojej ofercie posiada produkty różnych firm. W takim multibrandowym sklepie bardzo trudno jest podjąć racjonalną decyzję zakupu.
W sklepie nie jesteśmy w stanie ocenić, czy dany materac jest dla nas wygodny na dłuższą metę, ponieważ leżymy na nim z reguły tylko kilka minut, do dodatku w otoczeniu i w ubraniu, które nie pasują do nocnego odpoczynku, są nienaturalne.
Nie pomagają też niektórzy sprzedawcy, którzy często nie skupiają się na naszych potrzebach. Zamiast tego namawiają na zakup materaca, który nie spełnia podstawowych wymogów, za to dobrze wpisuje się w cele sprzedażowe. Kuszą promocją, rabatem, gratisem, a na nasze pytania odpowiadają, w najlepszym wypadku, w tak pokrętny sposób, że po wyjściu z salonu wiemy mniej, niż kiedy do niego wchodziliśmy.
Jeśli jesteś wytrwały w poszukiwaniu materaca, zapewne nieraz słyszałeś już koronny argument wielu sprzedawców - "Ja śpię na takim materacu i jestem bardzo zadowolony!"
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się - jak to możliwe, że te wielkopowierzchniowe sklepy (200-500m²), obsługujące dziennie tak niewielu klientów (zazwyczaj do dziesięciu), którzy z kolei tak rzadko dokonują zakupu (średnio raz na 12 lat) są tak bardzo dochodowe? Powodem są gigantyczne marże rzędu kilkuset procent - tylko na sprzedaży popcornu w kinie można więcej zarobić!
I co teraz?
- czyli o tym jak i dlaczego powstał Onsen
Kilka lat temu, głównie na rynku zachodnim, pojawiły się firmy, które oferują zupełnie inny model sprzedaży materacy. Jest to tzw. bed in the box. Model ten oferują młode, innowacyjne i kreatywne firmy, które zostały stworzone przez zwykłych ludzi. Skoncentrowani są oni na potrzebach klientów. Idealnym przykładem takich firm są np. amerykański TUFT & NEEDLE, Casper, Amerisleep czy australijska Koala.
W 2012 TUFT & NEEDLE zapoczątkował zmiany, które dla wielu klientów na zawsze zmieniły sposób postrzegania produktu, jakim jest materac. Jak mówią sami o sobie:
„We started this game in 2012 and totally changed the industry. It’s not just a mattress. It’s become an icon for how to solve a problem.”, czyli
„Zaczęliśmy tę grę w 2012 i zupełnie zmieniliśmy branżę. To nie jest tylko materac. To ikona tego, jak rozwiązać problem.”
Również my, zespół Onsen, tworzymy nasze produkty w oparciu o "zaczynaj od - dlaczego?". Zgodnie z zasadą Simona Sineka każda aktywność musi mieć określony cel, który będzie miał wpływ na pozytywną zmianę życia człowieka.
W naszym przypadku tym celem było stworzenie materaca, który rozwiązuje problemy i pozytywnie zmienia nasze życie - wygodnego, zdrowego dla kręgosłupa. Takiego, który nie sprawi, że każdego ranka będziemy budzić się spoceni i zmęczeni. I takiego, na który nie wydamy całych "życiowych oszczędności".
Wiedzieliśmy, że nie osiągniemy celu podążając wydeptanymi, nieprzemyślanymi scieżkami wytyczonymi przez tę branżę i jej tradycje.
Amerykański profesor Christensen Clayton powiedziałby, że materac to przedmiot, który ma wykonać dla nas konkretną robotę i ma nam zapewnić dobry oraz zdrowy sen. Teoria opisana przez Claytona Christensena w książce “Competing Against Luck” ma wiele definicji, które wprowadzili kolejni jej “wyznawcy”. Jednak to Clayton pierwszy sformułował jej ogólne założenia.
Klienci nie kupują produktów tylko je zatrudniają, aby zrealizować określone zadanie w swoim życiu.
Jak więc teoria profesora Christensena przekłada się na nasz materac?
Wynika z niej, że nie kupujemy materaca dla samego materaca, lecz oczywiście wykorzystujemy go w celu zaspokojenia naszych potrzeb. Czy teoria ta jest dla nas zrozumiała i logiczna? Oczywiście - tak. Mamy przecież jeden cel: jest nim głęboki sen, w trakcie którego nasze ciało będzie wygodnie leżało, a nasz cały organizm rano będzie zregenerowany i gotowy do podejmowania nowych wyzwań.
Tutaj pojawia się Jobs-to-Be-Done, znane również jako JTBD. Według tej teorii, konsument "zatrudnia" produkt lub usługę, aby zrealizować swoje zadanie (get a job done) w konkretnych okolicznościach. Jeśli produkt nie potrafi zrealizować tego zadania, wtedy konsument "zwalnia go". Podejście JTBD zakłada, że konsumenci nie wybierają produktów/usług ze względu na ich wyróżniające cechy, a ze względu na skuteczność realizacji ich zadania. Wybór słowa job do opisania tego podejścia nie był przypadkowy. Z języka angielskiego job to praca, do której wykonania zatudniamy tymczasowo jakiś produkt. Sama "praca" często nie zmienia się w czasie - natomiast to, co zatrudniamy do jej wykonania, już tak.
Teoria JTBD zakłada, że zadanie (praca) jest niezależne od produktu.
Możemy zaspokoić naszą potrzebę korzystając z szeregu rozwiazań. Świetnym przykładem jest potrzeba słuchania muzyki. Na przestrzeni ostatnich lat, "wynajmowaliśmy" do słuchania muzyki różne produkty i usługi. Używaliśmy płyt winylowych, kaset magnetofonowych, płyt CD, a w ostatnich latach coraz częsciej płatnych subskrypcji (np. Spotify). Rynek będzie się zmieniał nadal wraz z dostępem do rozwiązań, które będą lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów."1
Metodykę Design Thinking to kolejne zagadnienie, które pozwoliło nam osiągnąć założony przez nas cel. Od 5 lat nasza firma stosuje ją w procesie tworzenia nowych produktów.
Naszym największym mentorem tej metodyki jest profesor Roberto Verganti. To, w jaki sposób przedstawił nam możliwości tej kreatywnej metody projektowania przedmiotów, które chcemy używać, zupełnie zmieniło nasze podejście do projektowania i produkowania funkcjonalnych produktów, takich jak materace i poduszki. Nasz udziału w warsztatach kreatywnych, które prowadził profesor Verganti stał się kamieniem milowym w naszej działalności.
Nasi twórcy marki ONSEN - po lewej Albert Ciesilski, po prawej Jacek Cieslski - z profesorem Roberto Verganti, będącym mentorem metodyki Design Thinking.
Robert Verganti na przestrzeni ponad 20 lat śledził rozwój innowacji w ponad 100 przedsiębiorstwach, począwszy od rynkowych graczy typu Microsoft, Vodafone, skończywszy na małych, ale dynamicznych firmach jak Alessi i Nintendo. Wyniki przeprowadzonych przez niego badań ukazywały się w wielu czasopismach, w tym w Management Science i Harvard Business Review. Za badania w zakresie zarządzania designem we Włoszech otrzymał Compasso d'Oro, prestiżową nagrodę w dziedzinie designu we Włoszech. Prof. Roberto Verganti doradzał wielu instytucjom władz szczebla rządowego i samorządowego przy kształtowaniu polityki związanej z designem i innowacją. W 2009 r. ukazała się jego najnowsza książka "Design - Driven Innovation".
Czym jednak byłyby nasze materace i poduszki, gdyby nie wierne oddanie się idei "Zaczynaj od Dlaczego?" Simona Sineka?
"Zaczynaj od Dlaczego?" - od siedmiu lat prowadzimy nasz zespół w określonym kierunku, co powoduje, że nasze produkty tworzonę są z myślą o Kliencie i zaspokojeniu jego najważniejszych potrzeb. Jeśli w produkcie nie widzimy najważniejszej wartości, czyli odpowiedzi na "Dlaczego (tworzymy ten produkt)?" to dla nas sygnał, że trzeba zacząć od początku. Nasze produktu nie powstają po to, aby je jak najszybciej sprzedać z maksymalnym zyskiem. Nie powstają też, aby stały się następnym niepotrzebnym, bezużytecznym przedmiotem, który nie spełnia swojej funkcji, nie przynosi radości i jedynie zajmuje przestrzeń w Twoim domu.
Jakie są cechy dobrego materaca?
- omawiamy wyniki badań
To właśnie te trzy metody, które z pasją opisujemy powyżej, doprowadziły nas do punktu, w którym byliśmy w stanie zaprojektować i stworzyć materac oraz poduszki idealne.
Przecież każdy z nas zbudowany jest tak samo - mamy jedną głowę, dwie ręce, dwie nogi, prawda? Różnice wzrostu i wagi sa drugorzędne. Niezależnie też od tego,czy najbardziej lubisz spać na boku, czy na plecach - materac Osaka Air doskonale pasuje do każdej pozycji spania. Niezależnie od ksztaltu Twojego ciała, tego czy jesteś wysoki, niski, ciężki, czy lekki - zaznasz na nim relaksującego snu. Osaka Air jest jednym z niewielu materacy, które są najbardziej odpowiednie dla wszystkich typów ciała. Chroni on ponadto przed tzw. protrakcją barków, co potwierdziły nasze testy. Dotyczy to osób śpiących na plecach, u których tułów opada głębiej niż barki, co może prowadzić do chrapania lub naprężenia mięśni.
Testy, które przeprowadziliśmy, zostały opracowane w oparciu o klasyfikację HEIA, która podzieliła kształty ciała na określone grupy. Klasyfikacja HEIA opiera się na wyglądzie liter, które opisują różne kształty ciała. Typ H wygląda zatem podobnie jak kompaktowe „H”, typ E jak duże i silne „E”, typ I jak wąskie „I”, a typ „A” jak rozszerzające się w dół „A”.
Dobry materac powinien być średniej twardości, wentyloway, nie zasysający, ułatwiający zmianę pozycji i nie przegrzewający ciała. Dodawanie nieistotnych i niemających wpływu na komfort funkcji jest tylko chwytem marketingowym, obliczonym na uzyskanie wyższej ceny. Przykładem takiego zbędnego lub niefunkcjonalnego dodatku może być przepikowany pokrowiec z pianką z pamięcią, którego nie można wyprać czy też siatka szerokości 5 cm, która umieszczona w pokrowcu, ma za zadanie wentylować cały materac... który to nie ma nawet odpowiednich kanałów odprowadzających wyciętych w piance.
Taka oferta producentów powoduje, że niezorientowany klient ma problemy z podjęciem decyzji, czuje się zdezorientowany, co z kolei bezwzględnie wykorzystuje sprzedawca. Niełatwo jest podjąć decyzję, gdy zostaje się przytłoczonym nadmiarem informacji, mnogością ofert, właściwości, funkcji , promocji i gratisów.
PAMIĘTAJ!
Najważniejsza informacja, której potrzebujesz, to odpowiedź na pytanie - dlaczego kupujesz materac?
Światowe badania wskazały, że motywacją 73% klientów jest poprawa swojego zdrowia i komfortu. Następną grupę stanowią klienci, których materac uległ zużyciu. Aż 62% wśród osób, ktore dokonają wymiany materaca na nowy, uzasadniają decyzję szukaniem innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii. 51% dokonuje wymiany materaca w związku z remontem domu, a aż 49% stanowią osoby, które uważają że nadszedł czas na wymianę materaca bez względu na jego stan.
Badanie zostało przeprowadzone na 2000 osób zainteresowanych zakupem materaca, każda z nich odpowiadała na 5 pytań dotyczących powodu zakupu w skali 1-10
PAMIĘTAJ!
Zastanów się - jakie cechy materaca są dla Ciebie najważniejsze?.
Cechy materaca możemy podzielić na kategorie, takie jak:
Komfortu i podparcia
Konstrukcyjne i materiałowe
Wielkość i grubość
W oparciu o badania, przeprowadzone na grupie 2000 osób, którym polecono ocenić jak ważne są dla nich wybrane cechy materaca (w skali od 1, czyli nie istotne, do 10, czyli bardzo ważne), otrzymano wyniki wskazujące na to, iż większość z nas ma podobne priorytety. Wynik ten będzie bardzo pomocny przy wyborze najlepszego materaca dla Ciebie.
Poniżej przedstawiamy krótkie omówienie najważniejszych wniosków wynikających z badania.
Komfort
Badania wykazały, że aż 89% uzyskał komfort. Oznacza to, że najważnieszą cechą w materacu jest szeroko pojęta wygoda. W innym teście, tzw. „hotelowym”, wynik potwierdził, że wszyscy mamy bardzo podobne poczucie komfortu. Polegał on na analizie preferencji osób, które spały w hotelach wyposażonych w różnego typu materace.
Takie wyniki badań dowodzą, że większość z nas ma podobne poczucie komfortu i istnieje możliwość zbudowania materaca, który będzie wygodny dla zdecydowanej większości osób, bez względu na ich budowę ciała.
Podparcie
Ta cecha okazała sie bardzo ważna i istotna aż dla 81% klientów. Sugeruje to, że wielu z nas ma problemy z kręgosłupem i to właśnie materac ma je rozwiązać. Każdy producent zachwala swój materac pod względem podparcia, ale nie każdy chyba wie o co tak naprawdę w tym chodzi. Przykładowo, pianka z pamięcią zastosowana w górnej części materaca nie podpiera, a tylko stabilizuje plecy, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia mięśni i tylko pogarsza stan kręgosłupa.
Brak zasysania
Cecha ta, tak zachwalana przez prawie wszystkich producentów materacy z wierzchnią warstwą pianki poliuretanowej (termoaktywnej,visco), na świecie jest niepożądana przez aż 73% użytkowników. To właśnie ten "kosmiczny materiał" - pianka visco, jest powodem zasysania, którego nie akceptuje większość klientów. Proces zasysania (przez wierzchnią warstwę pianki visco) powoduje, że nasze ciało przegrzewa się i zaczyna pocić. Pianka ta jest nieodbojna, więc nie pomaga nam się przekręcić, a wręcz nas "trzyma", co powoduje, że nie zmieniamy pozycji i nasze ciało zaczyna cierpnąć.
Bezdźwięczność
63% badanych nie lubi, gdy materac wydaje dźwięki. Najczęściej chodzi o materace sprężynowe i hybrydowe (często są to jednak także materace lateksowe i piankowe). Powodem wydobywania się dźwięków w materacach sprężynowym są metalowe elementy, czyli sprężyny, które ocierają się o siebie. W materacach niesprężynowych dźwięk pochodzi ze źle dobranych materiałów tekstylnych, posiadających np. różny poziom elastyczności.
Nieprzegrzewanie
Dochodzimy do bardzo istotnej cechy materacy, która od kilkunastu lat jest prawdziwą zmorą. Od kiedy pojawiły się materace z pianki viscoelastycznej, ich użytkownicy zaczęli narzekać na przegrzewanie ciała i pocenie się, czego konsekwencją jest bardzo niski komfort snu.
Twardość
60% badanych preferuje materace bardziej twarde. Ostatnie badania naukowe mówią o tym, że za twardy materac ma niekorzystny wpływ na nasz układ kostno-mięśniowy, dlatego obecnie zalecane są materace o średniej twardości.
Twarde krawędzie
Ta cecha ma spory wpływ na komfort wstawania z materaca, czy chociażby ubierania się podczas siedzenia na jego brzegu. Cecha ta istotna jest dla 51% badanych. Można podejrzewać, że dużą część tej grupy stanowią dotychczasowi użytkownicy materacy z górną warstwą z pianki visco o grubościach powyżej 5cm, ponieważ to ten rodzaj materaca ma na brzegach najmniejsze usztywnienie.
Izolacja ruchów
To cecha szczególnie istotna dla par śpiących na jednym materacu, ponieważ właśnie w takiej sytuacji przenoszenie/ilozowanie ruchów ma największe znaczenie. Nikt nie chciałby być nieustannie wybudzany przez nieświadomie wiercącego się, śpiącego partnera, prawda?
Jakość materiałów w pokrowcu
Jakość materiałów użytych do produkcji pokrowca jest bardzo ważna, bo będzie stanowiła o komforcie i okresie użytkowania. Aż 60% osób wybrało ten element jako najważniejszy. To jeden z najdroższych elementów w materacu, dlatego warto dokładnie mu się przyjrzeć. Różnorodność materiałów jest gigantyczna, na rynku dostępne są produkty np. z tkanin odmładzających skórę, które zawierają nanokapsułki z probiotykami karotenoidalnymi, które to wskutek pocierania uwalniają swoją zawartości do skóry; czy tkanin z umiejętnością wyeliminowania 99% roztoczy i alergenów sierści psa i kota. N
Niebrak na rynku także pokrowców wątpliwej jakości lub odwrotnie - pięknych i/lub wysokogatunkowych powłok, które kryją bardzo tani wkład materaca.
Brak potrzeby odwracania
Bardzo dużo producentów chwali swoje materace poprzez możliwość odwracania, twierdząc, że możemy spać np. raz na twardej stronie, a raz na miękkiej. 51% klientów uważa tą cechę za zupełnie zbędną. Oczywiście - mają oni rację, ponieważ nasze poczucie komfortu i potrzeba podparcia są stałe i charakterystyczne dla nas. Materac, który posiada z jednej strony lateks 5cm, a z drugiej piankę visco 5cm daje totalnie inne odczucia. Ponadto, jeśli będzie on leżał na stelażu łóżka stroną posiadająca piankę visco do dołu, to grubość materaca zmniejszy się o około 3-4 cm, ponieważ pianka ta jest nieodbojna i pod wpływem wagi materaca zgniecie się. Prawidłowa budowa materaca przypomina piramidę, której dolna warstwa jest twarda, a każda następna układana ku górze jest coraz bardziej miękka (oczywiście z zachowaniem umiaru).
Kontrola alergenów
W dzisiejszych czasach problemy z alergią ma wiele osób (szczególnie dzieci), dlatego ten element budowy materaca jest tak ważny. Kontrola alergenów odpowiada za to w jaki sposób my, jako użytkownicy, możemy wpłynąć na ich poziom w materacu. Metody to np. możliwość prania pokrowca; ograniczenie miejsc, w których mogą występować roztocza; specjalne tkaniny antyalergiczne (eliminujące roztocza i alergeny sierści psa i kota). Ważne jest też ograniczenie elementów posiadających lateks, na który uczulonych jest 5-10% populacji. Co ciekawe, w przypadku lekarzy i pielęgniarek ten odsetek zwiększa się do miażdzących 90%, co potwierdza, że osoby będące w ciągłym kontakcie z tym alergenem zaczynają być na niego uczulone.
Jakość materiału na wierzchniej stronie pokrowca
To pierwsza warstwa, którą dotykamy, czyli ta, która będzie odpowiadała za nasze odczuwanie materaca.
To ona zestarzeje się szybko lub wolno, porozciąga, zpilinguje (zmechaci), nie będzie elastyczna lub sztywna, co spowoduje nieprawidłową pracę materaca. Wstając rano, będziemy mieli odciśniętą kratkę na plecach lub nie. Dlatego, aż 45% użytkowników przywiązuje do jakości tej tkaniny tak dużą uwagę - i ma całkowitą rację. Różnorodność materiałów jest gigantyczna, na rynku dostępne są produkty np. z tkanin odmładzających skórę, które zawierają nanokapsułki z probiotykami karotenoidalnymi, które to wskutek pocierania uwalniają swoją zawartości do skóry; czy tkanin z umiejętnością wyeliminowania 99% roztoczy i alergenów sierści psa i kota.
Podsumujmy - co musisz wiedzieć przed kupnem materaca?
Pierwsze i najważniejsze, co powinieneś zrobić, to dokładnie przemyśleć jakie potrzeby i oczekiwania ma zaspokoić Twój nowy materac.
W dokonaniu świadomego wyboru pomoże Ci odwiedzenie naszego Bloga oraz kanału Onsen na Youtube, gdzie dzielimy się naszą wiedzą m.in. na temat właściwości i budowy materacy.
Zachęcamy również, abyś zapoznał się z Zaletami materaca Osaka Air, który opracowaliśmy tak, aby zaspokajał potrzeby większości użytkowników.
Pamiętaj - kto pyta, nie błądzi!
Jeśli masz pytania, które chciałbyś spokojnie omówić ze specjalistą, nie wahaj się do nas napisać lub zadzwonić. Obiecujemy udzielić wyczerpujących odpowiedzi :)