Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Spanie w samolocie – metody na sen w podróży

18 lipca 2021
Spanie w samolocie, spanie w podróży, sen w samolocie, sen w podróży, jet lag
Spanie w samolocie uchodzi podczas nocnych lotów to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z jet lagiem. Jest to też sposób zdecydowanie bezpieczniejszy i bardziej naturalny od zażywania tabletek z melatoniną.
 
Trudno jest jednak zasnąć w samolocie, kiedy przez wiele godzin lecimy klasą ekonomiczną wymuszającą siedzenie w niewygodnej pozycji, niezapewniającej też odpowiedniej ilości miejsca na nogi. Spaniu w samolocie nie sprzyją też głośne rozmowy innych pasażerów, a także warkot maszyny. Rozpraszające może być także natężenie światła, suche powietrze i zmieniające się ciśnienie.

Dowiedz się, jakie są zasady spania w samolocie i jak posiąść tę umiejętność, aby pomóc sobie w podróży.
Spanie w samolocie, spanie w podróży, sen w samolocie, sen w podróży, jet lag

Spanie w samolocie – zasady

  • Aby zasnąć w samolocie, przed lotem należy unikać alkoholu. Wbrew pozorom alkohol nie ułatwia zasypiania. Sprawia natomiast, że sen jest płytki. Tymczasem brak odpowiedniej ilości głębokiego snu powoduje brak zasłużonego wypoczynku. Dodatkowo picie alkoholu w samolocie nasilać może trudności związane ze zmianami ciśnienia, w tym poskutkować opuchnięciem nóg.
  • Dla zaśnięcia w samolocie ważne jest, aby zadbać o swoją wygodę. Na pokład warto zabrać ulubioną poduszkę i koc. Choć przy dłuższych lotach są one często przez linie lotnicze zapewniane, własne akcesoria do snu przyczynią się do jego lepszej jakości. Przykryć warto się niezależnie od temperatury panującej na pokładzie, choć ta często w samolotach jest dodatkowo zbyt niska. 
  • Warto jest wypróbować maskę do spania w formie coraz popularniejszej opaski na oczy. Odcięcie się od światła ułatwia zaśnięcie, a jednocześnie sprawia, że sen w samolocie jest głębszy. Ta jednak musi być komfortowa i zapewniać odpowiednią wentylację.
  • Obok odizolowania się od światła, spaniu w samolocie sprzyjać będzie też odcięcie się od niechcianych dźwięków. W samolocie zamiast klasycznych stoperów, które przy zmianie ciśnień mogą nasilać problemy z uszami, lepiej sprawdzą się słuchawki lub specjalne opaski tłumiące dźwięk. Istnieją też wersje emitujące relaksacyjną muzykę ułatwiającą zasypianie.
  • Położenie fotela pod kątem 135 stopni jest uważane za najbezpieczniejszy i najwygodniejszy kąt do spania w samolocie. Możliwości poruszania fotelem mogą być utrudnione, a nawet niemożliwe w klasie ekonomicznej
Pielęgnacja skóry, krem na zmarszczki, krem na dzień, krem na noc, regeneracja skóry,

Spanie w samolocie – bezpieczeństwo

Spanie w samolocie jest co do zasady bezpieczne, lecz nigdy nie powinniśmy przesypiać całego lotu. Po maksymalnie czterech godzinach lotu należy zrobić sobie spacer po pokładzie samolotu, żeby zapobiec problemom z krążeniem i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył. Może to być spacer do toalety, ale sprawdzają się również proste ćwiczenia możliwe do wykonania na siedząco. Z tego powodu zażywanie tabletek nasennych na czas lotu nie jest zalecane.

Jeśli lecimy z zachodu na wschód, czyli skracamy sobie dobę, przespać powinniśmy pierwszą część lotu. Przy podróży ze wschodu na zachód, zaleca się spanie w drugiej części lotu. W innym przypadku nasze zegary biologiczne mogą się rozregulować, co w konsekwencji przyniesie nam również jet lag.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Spanie w samolocie – efekty

Choć efekty spania w samolocie są korzystne dla samopoczucia i zachowania rytmu dobowego, niemożliwe jest wyspanie się w nim tak dobrze, jak we własnym łóżku. Sztuka ta nie udaje się nawet doświadczonym członkom załóg lotniczych, które na długich trasach dysponują bardzo komfortowymi warunkami do spania w samolocie.

Dlatetego też po powrocie z długiej podróży warto jest wyspać się na idealnym materacu Osaka Air gwarantującym najlepszy na rynku poziom wentylacji, a także idealne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Zdrowie swojego kręgosłupa powierzyć zaś poduszkom ortopedycznym Osen Sleeping zaprojektowanym przez wybitnych specjalistów i wykonanych według najwyższych standardów.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

FAQ: Spanie w samolocie

Jak wygodnie spać w samolocie?

Do spania w samolocie należy przede wszystkim ubrać się w wygodną, funkcjonalną odzież. Ta powinna zapewnić nam pełen komfort i swobodę ruchów. Warto też usiąść w rzędzie oferującym większą ilość miejsca na nogi, a także wyciszyć się przez użycie stoperów czy muzyki relaksacyjnej.

Jak zasnąć w samolocie?

Przydatne do zasypiania w samolocie jest stosowanie technik oddechowych, jak choćby mindfulness, ale też metody US Navy lub metody 4-7-8. Przybrać należy też odpowiednią pozycję do spania w samolocie, aby zredukować negatywny wpływ foteli lotniczych na kręgosłup.

W jakiej pozycji spać w samolocie?

Optymalną pozycją do snu w samolocie jest pozycja półleżąca. Należy lekko odchylić się do tyłu, a u podstawy kręgosłupa umieścić poduszkę. To pozwoli nam a zmniejszenie ucisku odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co zredukuje wpływ warunków panujących w samolocie. Dotyczy to oczywiście głównie klasy ekonomicznej, bowiem coraz więcej linii lotniczych posiada klasę biznes z rozkładanymi pełnowymiarowymi łóżkami, które pozwalają spać w wygodnej pozycji leżącej.

Czy spanie w samolocie jest bezpieczne?

Spanie w samolocie jest bezpieczne, aczkolwiek w trakcie snu warto jest mieć zapięte pasy. Zapobiegnie to ewentualnym urazom w przypadku wystąpienia nagłych turbulencji. Poza tym co około 4 godziny powinno robić sie przerwę od spania w samolocie, co zapobiegnie ewentualnej zakrzepicy żył.

Co wziąć, aby zasnąć w samolocie?

Branie jakichkolwiek środków farmakologicznych, aby zasnąć w samolocie, jest niewskazane. Mogą one przynieść wiele działań niepożądanych, jak również wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej ciekawostek, które mogą Cię zainteresować...