Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Wszystko, co musisz wiedzieć o materacu memory

28 sierpnia 2021
Materac memory, pianka z pamięcią, zapadanie się w materacu, zasysanie do materaca, pocenie się w nocy

Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią kształtu mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie. Dowiesz się o nich dopiero w domu i zamiast cieszyć się z nowego materaca stanie się on Twoim nowym - nomen omen - koszmarem.
 

W tym artykule znajduje się bolesna prawda na temat materacy wykonanych w górnej warstwie z pianki z pamięcią. Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte spowodują, że decyzję o zakupie materaca podejmiesz świadomie i po prostu wybierzesz produkt, z którego będziesz w pełni zadowolony.

Materac memory – pianka z pamięcią

Pianka memory nazywana również pianką z pamięcią kształtu lub pianką leniwą to tak naprawdę otwartokomórkowa poliuratanowa pianka termoelastyczna. Oznaczana symbolem chemicznym V (z angielskiego Viscoelastic) znajduje zastosowanie w produkcji wielu przedmiotów.
 

Pierwotnie pianka memory została stworzona na potrzeby NASA, aby wyeliminować przeciążenia jakich doznawali astronauci podczas startu w przestrzeń kosmiczną. Po wygaśnięciu patentu, tak jak większość wynalazków stworzonych przez NASA - trafiła na rynek komercyjny. Jako pierwsi pianką memory zainteresowali się producenci branży samochodowej oraz właśnie branży materacowej.

Dziś materac z pianki memory możemy spotkać w każdym sklepie z materacami. Materace termoelastyczne znajdziesz również w każdym sklepie sprzedającym produkty poprzez strony internetowe (wysyłkowo).

Materac memory – właściwości

Pianka termoelastyczna jest miękka i przyjemna w dotyku a po uciśnięciu na jej powierzchni przez chwilę możemy obserwować odciśnięty kształt, który powoli powraca do góry. Dzieje się tak dzięki charakterystycznej budowie poszczególnych komórek pianki.

Gdybyśmy spojrzeli na piankę memory w dużym przybliżeniu to zauważymy, że każda pojedyncza komórka posiada na swej powierzchni liczne perforacje.

Podczas zgniecenia takiej komórki (na przykład gdy uciśniemy materac dłonią) powietrze jest wypychane ze środka komórki. Po zaprzestaniu ucisku wraz z upływem czasu powietrze wypełnia komórkę bardzo powoli (właśnie dzięki tym perforacjom) - dając wrażenie leniwego, powolnego wracania do swojego pierwotnego kształtu.

Poniżej zdjęcie chemicznego visco, czyli pianki memory wykonane w dużym przybliżeniu:
materac z pianki termoelastycznej

To "efekt wow", który często wykorzystywany jest przez sprzedawców materacy. Najczęściej chcąc sprzedać materac z pianki memory sprzedawca poprosi Cię o naciśnięcie pianki i pokaże jak "magicznie" kształt Twojej ręki odcisnął się na piance. Możesz również spotkać sprzedawców, którzy na piankę visco będą upuszczać metalowe kuleczki, które nie odbiją się od jej powierzchni, co miałoby sugerować, że pianka z pamięcią jest lepsza od pianki wysokosprężystej, od której kulka się odbije.

Niektórzy sprzedawcy idą dalej i podczas prezentacji zapewniają, że to ich pianka z pamięcią jest najlepsza a pianka konkurencji zła, tylko że podczas tych prezentacji w miejsce pianki z pamięcią konkurencji umieszczają zwykłą pianke elastyczną, która podbija stalową piłeczkę wiele razy. Klient, który nie wie jak odróżnić pianki szybko przekonuje się do sprzedawcy i ufa przekazywanym reklamom.

Niestety powielane przez sprzedawców informacje o zaletach pianki memory doprowadziły do tego, że nikt nie zastanawia się jak ona naprawdę działa. W myśl starego przysłowia - kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą - niestety i tu się sprawdza.

 

Te wszystkie zagrywki marketingowe robią na Kliencie spore wrażenie i najczęściej nie zastanawia się on w ogóle, czy te właściwości pianki memory mają jakiekolwiek pozytywne zastosowanie. A przecież to, że coś jest nowe, ciekawe czy jak to mawia młodzież - "bajeranckie" wcale nie musi oznaczać, że jest dobre czy użyteczne.

Zanim kupisz materac memory warto się zastanowić czy warto

Sprzedawca będzie zachwalał piankę z pamięcią słowami "Jest komfortowa i dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejsza ilość punktów nacisku, przez co lepiej rozkłada ciężar ciała". No któżby nie chciał spać na piance, która jest komfortowa i niczym chmurka otacza nasze ciało? Przecież każdy z nas chce być zadowolony z zakupionego produktu i każdy z nas chce cieszyć się komfortem użytkowania.
 

Tyle tylko, że owa pianka zastosowana w górnej warstwie materaca, oprócz tych wspaniałych cech wymienionych powyżej powoduje, że trudno jest przez nią zmienić pozycję, ciało zaczyna się przegrzewać a w konsekwencji pocić.
 

Jeśli nie masz świadomości jak działa pianka memory i kupisz materac, który w swojej górnej warstwie posiada właśnie ten materiał - po powrocie do domu i przespaniu pierwszej nocy możesz być delikatnie mówiąc - średnio zadowolony. Już po kilku dniach użytkowania odkryjesz, że Twój nowy, wymarzony materac to bubel, który po prostu dałeś sobie wcisnąć. Problem będzie większy, jeśli takiego materaca nie będziesz już mógł zwrócić ani wymienić na inny.

Materac memory – zasysanie ciała


Pod wpływem ciepła pianka memory mięknie a pod wpływem ciężaru ciała pianka memory ulega odkształceniu. Im wyższa temperatura i wyższy ucisk - tym to odkształcenie większe. W odróżnieniu od pianek wysokoelastycznych pianka termoelastyczna potrafi zgnieść się "prawie do zera". W efekcie kładąc się na materacu z pianką leniwą w górnej warstwie zaczynamy powoli się zapadać, zapadać i zapadać coraz bardziej.


Przyjemne otulanie materaca zamienia się w wrażenie uwięźnięcia - nasze ciało zostało zassane przez materac i gdy próbujemy zmienić pozycję okazuje się, że jest to bardzo trudne. Teraz wyobraź sobie, że zasypiasz na takim materacu. Przeciętnie w ciągu nocy zmieniasz pozycje kilkanaście razy.

W momencie, gdy materac zassie Twoje ciało aby wykonać jakikolwiek ruch będziesz zmuszony się przebudzić. Jakość Twojego snu drastycznie spadnie a rano wstaniesz niewyspany i zły. Liczne badania wskazują, że zaburzony sen przyczynia się do obniżenia nastroju, efektywności a nawet prowadzić może do bardzo poważnych chorób.

materac z pianki memory

Podobnie sytuacja ma się właśnie w przypadku wstawania z takiego materaca z pianką memory u góry. Kto kiedykolwiek próbował wie, że czasem aby wstać z takiego materaca trzeba wręcz wykonać zamach nogami i z dużym impetem rozpędzić ciało, aby wyrwać się z "uścisku" materaca. Problemy z podniesieniem się z takiego materaca mogą mieć nawet osoby młode i zdrowe, jeśli więc jesteś osobą starszą a dodatkowo chorujesz na stawy lub kręgosłup - z pewnością będzie Ci naprawdę ciężko wstać z takiego materaca.
 

Powstało już zresztą wiele memów na ten temat, również wielu znakomitych komików zaczęło naśmiewać się z materaca z pianki memory (naszym zdaniem najlepiej ujął temat Dara O'Briain w swoim stand-upowym występie począwszy od minuty 53:38 występu aż do 55:12, gdzie opowiada jak sprzedawca w sklepie próbował go namówić do zakupu "łóżka NASA").


Jak świetnie punktuje, po chwili czasu czuje się zassany przez materac, nie może się poruszyć, niczym część elektroniczna przewożona do Singapuru w ciasnym pudełku. A gdy sprzedawca nie ustaje w swych agitacjach stwierdza, że nie jest dwunastolatkiem na którym słowo NASA robi wrażenie. Nie kupi materaca tylko dlatego, że "jest z NASA". Ponadto w jego sypialni nigdy nie było, nie ma i nie będzie tak wymagających warunków jak w przestrzeni kosmicznej, aby była konieczność stosowania tego typu produktu.

Materac memory – przegrzewanie ciała

Materac z pianką visco w górnej warstwie powoduje, że nasze ciało zaczyna się przegrzewać a w konsekwencji pocić. Dzieje się tak dlatego, że ściśnięte pod naciskiem praktycznie do zera komórki pianki tworzą zwartą nieprzepuszczalną strukturę, przypominającą nieco w odczuciu ceratę.

Jeśli spróbujemy dmuchnąć przez kawałek pianki memory gdy jest ona rozprężona - oczywiście uda nam się to łatwo. Gdy jednak ściśniemy piankę i spróbujemy dmuchnąć okaże się, że powietrze praktycznie w ogóle nie przechodzi przez materiał.
materac z pamiecia ksztaltu
Ta zwarta, nieprzepuszczalna warstwa powoduje gromadzenie się ciepła i wilgoci pomiędzy materacem a naszą skórą co w konsekwencji powoduje, że ciało chcąc się schłodzić - w procesie termoregulacji zaczyna wydzielać pot. Pocenie się i przegrzewanie ciała to zresztą numer jeden wśród wad wskazywanych przez osoby korzystające z materaca termoelastycznego. Nie ma się zresztą co dziwić - jeśli kiedykolwiek spociłeś się w nocy to doskonale wiesz, jak bardzo to nieprzyjemne. Budzisz się zlany potem (często podczas pocenia się śnią nam się koszmary), musisz się przebrać, często również musisz przebrać również pościel, zostajesz wytrącony ze snu i ciężko Ci ponownie usnąć. Ponadto sam materac przesiąka potem, co jest niehigieniczne i sprzyja namnażaniu i rozwojowi drobnoustrojów.

Materac memory – seks

Jeśli jesteś nieszczęśliwym posiadaczem materaca z pianki termoelastycznej cóż tu dużo mówić - podczas seksu zapadasz się i Ty i Twój partner. Na materacu z pianką memory ciężko jest uprawiać seks w wielu wyższych pozycjach a i te bardziej standardowe mogą sprawić kłopot poprzez ciągłe zapadanie Waszych ciał.

Problem, który może wydawać się z pozoru banalny wbrew pozorom wcale taki nie jest. Wielu Klientów, którzy zdecydowali się na zakup materaca z pianki memory przestaje na nim spać właśnie z tego powodu.

Materac memory – zwrot

Wcale nas to nie dziwi, szkoda tylko, że trafiłeś na ten artykuł gdy już kupiłeś materac - jako "mądry po szkodzie". To co możemy doradzić to jak najszybsze oddanie materaca z powrotem do sklepu. Oczywiście jeśli od czasu zakupu nie upłynęło jeszcze 14 dni a sprzedający zezwala na zwroty używanego materaca zakupionego na odległość.

Bo nie każdy sklep daje taką możliwość - większość używanych produktów nie możesz już zwrócić (w przypadku naszego materaca Osaka Air masz na to aż 100 dni).
Kupuj tylko materace z możliwością testowania i zwrotu
Jeśli jednak upłynęło już zbyt wiele dni lub po prostu nie masz możliwości zwrotu czy musisz męczyć się na niewygodnym materacu? Na szczęście nie. Ponieważ jako producent materacy często odbieramy telefony od osób, które kupiły tradycyjne termoelastyczne materace stworzyliśmy produkt, który pozwoli uzyskać pewien kompromis.

To siatka 3D Airflow Mesh w formie nakładki, którą możesz zastosować na swój materac visco. Siatka 3d sprawia, że materac przestaje być taki miękki i zapadający się. Gdy materac będzie bardziej twardy łatwiej będzie Ci zmienić pozycję. Ponadto siatka 3D zniweluje nieco przegrzewanie podczas spania dzięki swojej specjalnej strukturze, która nigdy nie zgniecie się pod Twoim ciężarem (pomiędzy Twoją skórą a materacem zawsze będzie przestrzeń powietrzna). Ułatwi to odprowadzanie ciepła i wilgoci i sprawi, że nie będziesz się tak pocić.
materac memory za miekki jak usztywnic
Nie jest to rozwiązanie idealne, bo lepiej abyś od samego początku kupił dobrej jakości materac. Ale jeśli już jest zbyt późno - zastosowanie siatki 3D Airflow Mesh może znacząco poprawić jakość i komfort spania. Siatka 3D dostępna jest we wszystkich standardowych wymiarach materacy. W narożnikach posiada gumowe naciągi mocujące siatkę do materaca. Jest lekka i bardzo wytrzymała.

Materac memory – jak wykorzystać technologię

Absolutnie nie! Ale należy ją zastosować w innej warstwie materaca, czyli nie w pierwszej a w drugiej, aby skorzystać z jej zalet i jednocześnie wyeliminować jej wady.

Zacznijmy od początku. Zdecydowana większość materacy termoelastycznych na rynku to materace zbudowane z dwóch rodzajów pianek: na dole znajduje się warstwa pianki wysokoelastycznej (jako baza) a u góry mamy właśnie piankę memory.

W takim ułożeniu warstw niestety doświadczymy wszystkich wyżej opisanych przykrości związanych z pianką visco. Tak właśnie wygląda typowy materac z pianki memory:
materac z pianki memory
Aby zniwelować problemy jakie stwarza pianka memory w górnej warstwie wystarczy, że umieścimy ją jako drugą. Nasze materace Osaka Air są właśnie tak skonstruowane. Górną warstwę naszego materaca stanowi pianka wysokoelastyczna HR, która zapewnia swobodną zmianę pozycji oraz pozwala na lepszą cyrkulację powietrza pomiędzy naszym ciałem a materacem. Warstwa memory znajduje się jako druga - i w takim ułożeniu w pełni możemy skorzystać z jej zalet: komfortu i rozkładania ciężaru ciała zapewniając doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Kolejną warstwą materaca Osaka Air jest siatka 3D, której zadaniem jest przekazywanie ciepła i wilgoci skumulowanych w warstwie visco do kanałów znajdujących się w trzeciej, niższej warstwie. Najniższą, bazową warstwę naszego materaca stanowi pianka HR o dość wysokiej twardości, stanowiąca solidną podstawę (u nas to aż HR4037).
materac z pianki z memory
Dzięki takiemu rozkładowi warstw nasz materac Osaka Air nie pozostaje ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Nadaje się do spania we wszystkich trzech pozycjach: zarówno na boku, na plecach jak i na brzuchu. Jego twardość wynosi około 6-7 w dziesięciostopniowej skali twardości, dzięki czemu nasz materac odpowiedni jest zarówno dla osób o niskiej, średniej jak i wysokiej wadze. Do produkcji wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości substraty pochodzenia europejskiego a pianki pienimy już tu, bezpośrednio w naszym zakładzie produkcyjnym w Polsce. Gwarancja na nasz materac to aż 15 lat. Tak długa gwarancja jest możliwa tylko dzięki zastosowaniu najwyższej jakości, wytrzymałych i przebadanych pianek. Sprawdź nasz materac już dziś, jesteśmy przekonani, że nie pożałujesz zakupu
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać
W naszej ofercie znajdziesz również inne produkty, jak na przykład poduszki ortopedyczne czy akcesoria do sypialni. Zachęcamy również do sprawdzenia naszej oferty produktowej marki Skin+, gdzie do produkcji używamy materiału wysyconego naturalnymi probiotykami karotenoidowymi. Aby uzyskać dodatkowe informacje o produktach Skin+ przejdź ze strony głównej do zakładki Skin+.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

FAQ: Materac memory

Czym jest materac memory?

Materac memory to materac z pamięcią kształtu. Jego górna warstwa wykonana jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej typu visco. Materace te, choć cieszą się popularnością, są mniej komfortowe od materacy wysokoelastycznych.

Jaki materac memory wybrać?

Osobom dbającym o komfort i zdrowie odradza się kupno materaca memory. Wybrać należy materac, w którym pianka memory stanowi drugą warstwę, a jego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR.

Jakie są właściwości materaca memory?

Materac memory jest bardzo miękki. Przy pierwszej styczności sprawia wrażenie komfortowego. W rzeczywistości materac memory utrudnia zmiany pozycji poprzez zasysanie ciała oraz powoduje, że organizm przegrzewa się i poci. Często informacje o wadach materaca memory są ukrywane przez ich sprzedawców.

Dlaczego materac memory nie jest zdrowy?

Materac memory nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, ponieważ zapada się pod wpływem ciężaru i ciepłoty ciała. Dodatkowo cechuje się małym poziomem wentylacji, co może wzmagać pocenie się w nocy.

Czy materac memory jest dobry?

Materac memory ma swoje zalety, ale nie jest to dobry produkt. Ze względu na nieprawidłowe podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, jego użytkowanie może nasilać trudności z kręgosłupem. Jednocześnie brak wentylacji powodować może nadmierne pocenie się w nocy.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ