Dlaczego materac robi się żółty?
Materace do spania, a zwłaszcza te wykonane z pianek poliuretanowych (T, HR lub V), mogą z czasem żółknąć. Bez znaczenia jest to, czy mamy do czynienia z pianką z pamięcią kształtu, wysokoelastyczną czy tradycyjną. Dzieje się tak głównie pod wpływem promieni UV i kontaktu z tlenem, co wywołuje naturalne reakcje chemiczne w materiałach użytych do produkcji materaca. Nie wpływa to na funkcjonalność materaca.
Czy żółknięcie materaca wynika ze złej higieny?
Żółknięcie pianki materaca nie zawsze świadczy o złej higienie. Pokrowiec materaca może zmieniać kolor z powodu brudu, wilgoci lub potu, co może być wynikiem niedostatecznej higieny. Natomiast żółknięcie samej pianki to naturalny proces i najczęściej nie oznacza, że materac jest brudny lub uszkodzony, ale po prostu zmienia swój kolor w wyniku utlenienia.
Czy żółta pianka jest gorsza?
Nie, co do zasady zmiana koloru pianki nie wpływa na jej jakość. Ważniejsze są parametry techniczne, takie jak rodzaj pianki oraz jej gęstość i twardość, które decydują o funkcjonalności i komforcie materaca.
Co wywołuje żółknięcie pianki poliuretanowej?
Żółknięcie pianki poliuretanowej, niezależnie od jej rodzaju (V, HR czy V), jest efektem działania promieni UV i tlenu. Wszystkie pianki poliuretanowe, które zawierają ugrupowania aromatyczne z izocyjanianu, żółkną pod wpływem światła słonecznego i powietrza. Nie powinno to wywoływać zmartwień, bowiem jest to proces nieszkodliwy i naturalny.
Jak przywrócić kolor materaca, który zżółknął?
Przywrócenie oryginalnego koloru materaca, który zżółknął, jest niemożliwe. Żółknięcie pianki w materacu to proces chemiczny, który nie wpływa na komfort ani właściwości użytkowe produktu, więc zmiana koloru nie powinna budzić niepokoju. Można jednak chronić materac przed szybkim żółknięciem przez unikanie bezpośredniego nasłonecznienia.