Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj sekrety długowiecznych firm!

5 grudnia 2024
długowieczny biznes, sukcesja w firmie, jak prowadzić firmę
Jak pokazują statystyki, średnia długość życia firm notowanych na liście S&P 500 w USA dramatycznie spadła z 67 lat do 15 lat w ciągu ostatnich 80 lat. Z kolei w Wielkiej Brytanii aż 76% firm w ciągu ostatnich 30 lat zniknęło z listy FTSE 100. Istnieją jednak takie marki, które przetrwały 100 lat i ani myślą kończyć żywot. Firmy te nadal doskonale prosperują, przekraczając granice czasu.
kosmos, wszechświat, przemysł kosmiczny, statki kosmiczne

Fundamenty długowiecznego biznesu

Fundamentem długowiecznego biznesu jest stabilny rdzeń oparty na misji. Te marki, które przetrwały stulecia, mają jasno zdefiniowaną misję, która wykracza poza zyski finansowe. Ich działania są ukierunkowane na kształtowanie społeczeństwa i wpływanie na przyszłe pokolenia, a nie na krótkoterminowe cele. Dobrym przykładem jest choćby Eton College, który od bardzo dawna kładzie nacisk na edukację dzieci z mniej zamożnych rodzin. Innym przykładem jest NASA, której działalność koncentruje się na bardzo szeroko rozumianej pomocy ludzkości, a zna ją niemal każdy na świecie. To właśnie zaangażowanie w działalność społeczną nadaje im głębi oraz trwałości, które przyciągają talent i lojalność.

Innym filrem jest długoterminowe liderowanie, jakie stanowi nieodłączna cechę stuletnich firm. Długie kadencje liderów, jak w przypadku Eton College, gdzie kierownicy domów są zatrudniani na ustalone z góry 13-letnie okresy, zapewniają ciągłość zarządzania i stabilność polityki organizacyjnej. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie wiedzy i wartości między pokoleniami liderów. Taka forma kierownictwa sprzyja utrzymaniu spójności i realizacji dalekosiężnych celów, które stawiane są zgodnie z ideą gry nieskończonej.

Niezwykle ważna jest też skromność i dziedzictwo, co w obecnych czasach należy do rzadkości. Stuletnie marki odrzucają liderów z dużym ego na rzecz osób, które są skromne i skoncentrowane na dziedzictwie. Takie podejście pomaga w zachowaniu ciągłości, co sprzyja skupieniu na długofalowym rozwoju biznesu. Przykładem może być All Blacks, nowozelandzka drużyna rugby, która jest znana z promowania wartości, takich jak pokora i zespołowy duch. Jest to klucz do długotrwałego sukcesu, jaki osiągnęli.
orkiestra symfoniczna, balet, sztuka

Otwartość na innowacje

Dla zbudowania stabilnego biznesu ważna jest współpraca z zewnętrznymi ekspertami. Dobrze jest posiadać lojalny i kompetentny zespół, jednak ten z czasem staje się swoistą bańką. Dlatego należy mieć stabilne podstawy, ale także być otwartym na świeże pomysły. Na zasadzie takiej, jak British Cycling współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin, a w tym trenerami baletu czy producentem McLaren, aby ulepszać swoje metody treningowe. Tego rodzaju nietypowa otwartość na innowacje pozwala im pozostać na czele w swojej dziedzinie.

Prowadząc biznes, należy integrować nowości w ramach tradycji. Długowieczne firmy doskonale potrafią włączać nowe idee do tradycyjnych ram działania w taki sposób, aby nie zaburzać istniejącej kultury organizacyjnej. Przykładem znów może być NASA, która mimo swojej historycznej roli w eksploracji kosmosu, nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a w tym celu współpracuje z różnorodnymi instytucjami naukowymi, aby rozszerzać swoją misje o kolejne obszary.

Podobnie jak Royal Academy of Music, chcąc prowadzić biznes, który przetrwa co najmniej sto lat, należy być otwartym na publiczną ocenę, a więc nie unikać rzetelnych opinii. Zwiększa to bowiem odpowiedzialność i motywację organizacji do ciągłego ulepszania. Royal Academy of Music regularnie transmituje swoje występy, zapraszając publiczność do wystawiania ocen, co skłania muzyków do ciągłego rozwoju.
innowacyjny biznes, polska firma, budowanie wizerunku marki

Tradycja jako model biznesowy

Dobrze pojmowana tradycja oznacza balans między nowym a starym, który zawsze należy dobrze wyważyć. Radzenie sobie z wyzwaniami nowoczesności przy jednoczesnym zachowaniu sprawdzonych metod i podążaniu za wartościami to klucz do długowieczności marki, który otworzy wiele drzwi. Organizacje, które osiągają stuletnią trwałość, robią to przez zachowanie swoich pierwotnych wartości przy jednoczesnej adaptacji do zmieniającego się świata, a więc dzięki zrównoważeniu stabilności z innowacyjnością.

Oczywiście wymaga to wyciągania nauki z historii, którą już organizacja posiada. Podejmując decyzje strategiczne, rozsądne stuletnie organizacje odwołują się do swojej historii, ucząc się z własnych doświadczeń, ale też nieustannie planują przyszłość, przewidując zmiany i przygotowując się na nowe wyzwania. To podejście pozwala im nie tylko przetrwać, ale i prosperować przez wieki.

Takie podejście pozwala na tworzenie zdrowej równowagi między tradycją a innowacją. Stałe dążenie do doskonałości, otwartość na zmiany, ale też pielęgnowanie tradycji i wartości, które stanowią o unikalności marki, to solidne fundamenty, na których stuletnie organizacje budują swój nieprzemijający sukces.

Stuletnie organizacje oferują cenne lekcje dla nowoczesnych firm i instytucji, które dążą do tego, aby zachować długoletnią trwałość w szybko zmieniającym się świecie. Wnioski z ich doświadczeń mogą stanowić drogowskaz dla liderów na kolejne dekady.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
zestaw pościeli, poszwa na kołdrę, poszewka na poduszkę, pościel dla alergika

FAQ: Sekrety długowiecznych firm

Jakie są kluczowe fundamenty długowiecznego biznesu?

Długowieczne firmy opierają się na stabilnym rdzeniu z jasno zdefiniowaną misją wykraczającą poza zyski finansowe. Ich działania koncentrują się na kształtowaniu tego, jak funkcjonuje społeczeństwo, a także na wpływaniu na przyszłe pokolenia.

Jakie znaczenie ma długoterminowe przywództwo?

Długie kadencje zarządów firm, a w tym ich prezesów, zapewniają ciągłość zarządzania i stabilność polityki organizacyjnej. W przykładowym Eton College kierownicy są zatrudniani na ustalone z góry 13-letnie okresy, co umożliwia przekazywanie wiedzy i wartości między pokoleniami liderów.

Dlaczego dziedzictwo jest ważne dla długowieczności firmy?

Firmy o ponad stuletniej historii promują liderów, którzy są skromni i skoncentrowani na dziedzictwie, co sprzyja długofalowemu rozwojowi biznesu. Przykładem jest nowozelandzka drużyna rugby All Blacks, znana z wyznawania wartości takich jak pokora i duch zespołowy.

Jakie znaczenie dla firmy ma otwartość na innowacje?

Długowieczne firmy potrafią włączać nowe idee do tradycyjnych ram działania, nie zaburzając istniejącej kultury organizacyjnej. NASA, mimo swojej historycznej roli w eksploracji kosmosu, nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań technologicznych i współpracuje z różnorodnymi instytucjami naukowymi, aby zmieniać świat na lepsze.

Dlaczego firma potrzebuje ekspertów z zewnątrz?

Długowieczne firmy współpracują z ekspertami z różnych dziedzin, aby ulepszać swoje metody i pozostawać na czele w swojej branży. British Cycling współpracuje z trenerami baletu czy producentem McLaren, co pozwala im na ciągłe doskonalenie. Posiada jednocześnie wydajny i dobrze funkcjonujący zespół, który nie tylko razem pracuje, ale w pełni sobie ufa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej ciekawostek, które mogą Cię zainteresować...