Czym jest stres?
Stres to niewydolność adaptacyjna, która pojawia się w odpowiedzi na czynnik określany mianem stresora. Innymi słowy, stres jest reakcją na bodźce, które wywołują w organizmie danego człowieka silne emocje i napięcie nerwowe. Stanowi on doświadczenie nieprzyjemne, które ma bardzo negatywne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia.
Czy stres powoduje bezsenność?
Tak. Nadmierny i długotrwały stres powoduje bezsenność. Wynika to ze zmian w funkcjonowaniu organizmu, które są konsekwencją wydzielanych w sytuacjach stresowych hormonów i neuroprzekaźników, w tym przede wszystkim kortyzolu.
Do czego prowadzi stres?
Stres prowadzi do bezsenności, depresji i szeregu innych zaburzeń natury psychicznej. Działa on także na zdrowie somatyczne, wywołując szereg dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym, ale też układem trawiennym i układem nerwowym. Długotrwały stres może spowodować zmiany hormonalne, nadwagę i otyłość, jak też napięciowe bóle głowy. Dodatkowo stres upośledza działanie układu odpornościowego człowieka, zwiększając podatność na infekcje wirusowe i zakażenia bakteryjne.
Jak zasnąć w stresie?
Aby zasnąć w stresie konieczna jest wieczorna rutyna oparta na wyciszeniu się. Bardzo pomocne jest zastosowanie w tym celu muzyki relaksacyjnej połączonej z medytacją, zaś przede wszystkim trening uważności oparty na mindfulness. W zasypianiu w stresie pomaga także joga oraz ograniczenie używania sprzętów elektroniczych wydzielających niebieskie światło. Bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej higieny snu, w pierwszej kolejności komfortowego materaca wysokoelastycznego.
Jak radzić sobie ze stresem przed snem?
Ze stresem przed snem pozwala poradzić sobie muzyka relaksacyjna, a także medytacja. Bardzo skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem przed snem jest stosowanie treningu uważności opartego na technice mindfulness. Równie ważne jest stosowanie zasad higieny snu, a w tym posiadanie materaca wysokoelastycznego zapewniającego odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, co pozwoli na zachowanie fizjologicznej pozycji przed snem i w trakcie snu. Przed snem należy bezwzględnie ograniczyć dostęp do światła niebieskiego, a więc nie wpatrywać się w ekrany, które je emitują.