Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Adrenalina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

30 września 2022
Adrenalina, epinefryna, hormon stresu, hipoadrenalizm, hiperadrenalizm, niedobór adrenaliny, nadmiar adrenaliny
Adrenalina, zwana też epinefryną, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów adrenaliny skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest adrenalina, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar adrenaliny, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Adrenalina, epinefryna, hormon stresu, hipoadrenalizm, hiperadrenalizm, niedobór adrenaliny, nadmiar adrenaliny

Adrenalina – znaczenie

Adrenalina, nazywana przez wielu hormonem strachu, ale też walki i ucieczki, odpowiada za mobilizowanie organizmu do szybkiego regowania w sytuacji zagrożenia. Wytwarzana w korze nadnerczy adrenalina odgrywa bardzo dużą rolę w sytuacjach stresowych, a więc takich, które wymagają silnego pobudzenia nerwowego. Działanie adrenaliny zwiększa też skurcz serca, przyspieszając jego pracę.

Wydzielanie adrenaliny opiera się na przemianach dwóch aminokwasów - tyrozyny i fenyloalaniny. Czyni to adrenalinę jedną z substancji należących do grupy fenyloetyloamin mających najczęściej działanie stymulujące, empatogenne i psychodeliczne.

Obok sytuacji związanych z niebezpieczeństwem, adrenalina wydzielana jest przez organizm także w stanach euforii. Stąd też stężenie adrenaliny we krwi rosnąć może też w sytuacjach bardzo dobrego samopoczucia, lecz również przy wywołujących stan euforii chorobach psychicznych.
 
Norma adrenaliny we krwi u osób dorosłych wynosi od 240 pmol/l do 480 pmol/l. Warto mieć na uwadze, że próbka krwi do badania poziomu adrenaliny powinna zostać niezwłocznie po pobraniu zamrożona. Dlatego też badanie stężenia adrenaliny we krwi najlepiej wykonywać w warunkach szpitalnych.
Adrenalina, epinefryna, hormon stresu, hipoadrenalizm, hiperadrenalizm, niedobór adrenaliny, nadmiar adrenaliny

Adrenalina – działanie

Adrenalina wydzielana jest przez rdzeń nadnerczy będący częścią kory nadnerczy. Jest ona neuroprzekaźnikiem katecholaminowym wydzielanym przez zakończenia włókiem współczulnego układu nerwowego. Właściwości adrenaliny są podobne do działania pirokatechiny, nazywanej też katecholem, zaś jej wydzielanie pobudza testosteron.

Działanie adrenaliny bardzo często wiąże się ze zmniejszeniem poziomu insuliny, bowiem ma ona wobec niej działanie antagonistyczne, czyli zwalczające. Jednocześnie pobudza ona wydzielanie glukagonu. Dodatkowo adrenalina działa pobudzająco na receptory α-adrenergiczne oraz β-adrenergiczne odpowiadające za pobudzenie układu współczulnego. Podobnie do adrenaliny działa również noradrenalina, która działa podobnie, nie wpływając jednak na przemianę materii.

Skutkiem działania adrenaliny jest przyspieszenie czynności serca przy zwiększeniu jego pojemności minutowej. To zaś skutkuje rozszerzeniem źrenic, ale również krtani i oskrzeli. W ten sposób adrenalina przyspiesza, a jednocześnie ułatwia oddychanie.

Poza tym działania adrenaliny ma duży wpływ na przemianę materii. Aktywuje ona bowiem lipazy, które odpowiadają za spalanie tkanki tłuszczowej. Obok tego adrenalina pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych, a także obniża napięcie mięśni gładkich, które znajdują się w jamie brzusznej. Dodatkowo działa ona hamująco na peryslatykę jelit.
Materace piankowe, materac wysokoelastyczny, materace online, najlepszy materac, sklep z materacami

Adrenalina – niedobór

Niedobór adrenaliny może wiązać się z dolegliwościami ze strony nadnerczy, w których jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru adrenaliny to:
 • niedoczynność nadnerczy;
 • nowotwór nadnerczy;
 • wady genetyczne.
Utrzymujące się niskie stężenie adrenaliny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru adrenaliny to:
 • tachykardia;
 • niedociśnienie;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • trudności z koncentracją;
 • zwiększenie się masy ciała;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Adrenalina, hormon strachu, poczucie bezpieczeństwa, eurforia

Adrenalina – nadmiar

Nadmiar adrenaliny ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru adrenaliny to:
 • nadczynność nadnerczy;
 • nowotwór nadnerczy;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • przewlekły stres.
Utrzymujące się wysokie stężenie adrenaliny we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru adrenaliny to:
 • bradykardia;
 • nadciśnienie;
 • zawroty głowy;
 • zaburzenia widzenia;
 • nieuzasadniony niepokój;
 • wyczerpanie psychiczne;
 • wyczerpanie fizyczne;
 • zaburzenia widzenia;
 • zaburzenia lękowe;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Adrenalina, epinefryna, bezsenność, ból głowy, nadciśnienie, budzenie się w nocy

Adrenalina – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar adrenaliny. O ile bowiem adrenalina jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar adrenaliny powodować może nadciśnienie i spowodowane nim zawroty głowy. Przede wszystkim prowadzi on jednak do zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, a w tym przede wszystkim depresji związanej z psychosomatyką. Wywołuje on też insomnię i inne zaburzenia snu.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom adrenaliny także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie adrenaliny poniżej normy zdarza się bardzo rzadko, lecz powoduje tachykardię i istotne zaburzenia funkcji poznawczych, a przede wszystkim trudności z koncentracją. Dodatkowo niedobór adrenaliny prowadzi utrudnia chudnięcie, mogąc też wywoływać zwiększenie masy ciała. Poza tym każde odejście od jej fizjologicznego stężenia znacznie wpływa na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, obniżeniu poziomu adrenaliny we krwi sprzyja odpowiednia ilość snu w nocy. Dowodzi to, że adrenalina ma związek z rytmem snu i czuwania. Nadto wykazało ono, że zmniejszenie stężenia poziomu adrenaliny we krwi obniża temperaturę ciała oraz zmniejsza subiektywne poczucie zmęczenia.

Zachowaniu optymalnego poziomu adrenaliny we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Adrenalina

Za co odpowiada adrenalina?

Adrenalina odpowiada za prawidłowe reakcje organizmu w sytuacji zagrożenia. Dlatego też adrenalina nazywana jest hormonem strachu, walki i ucieczki. Dodatkowo adrenalina jest wytwarzana w stanie euforii.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu adrenaliny?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu adrenaliny jest tachykardia. Dodatkowo niedobór adrenaliny może prowadzić do niedociśnienia, a także przewlekłego zmęczenia. Niski poziom adrenaliny powoduje także trudności z odchudzaniem, ale przede wszystkim poważne zaburzenia nastroju i snu.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu adrenaliny?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu adrenaliny jest bradykaria. Dodatkowo wysoki poziom adrenaliny może wywoływać nadciśnienie, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Wywołuje też nieuzasadniony niepokój. Często osoby posiadające zbyt dużo adrenaliny doznają wyczerpania fizycznego i psychicznego. Poza tym adrenalina przyczynia się do zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, a także trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Jak zwiększyć wydzielanie adrenaliny?

Zwiększyć wydzielanie adrenaliny można przez zwiększenie wysiłku fizycznego i częstsze popadanie w stan euforii. Dodatkowo wydzielanie adrenaliny pobudza się za pomocą leków.

Jak zmniejszyć wydzielanie adrenaliny?

Zmniejszyć wydzielanie adrenaliny można przez prowadzenie spokojnego trybu życia i unikanie stresu. Dodatkowo poziom adrenaliny zmniejsza się wraz z wydzielaniem endorfiny, dlatego też warto być szczęśliwszym. Obniżeniu stężenia adrenaliny we krwi służy też uprawianie seksu oraz odpowiednia dieta.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...