Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materace kieszeniowe – lepsze czy gorsze od piankowych?

28 marca 2021
Materace kieszeniowe, materac kieszeniowy, materace sprężynowe, materac sprężynowy, materace bonellowe, materac bonellowy, zły materac, niewygodny materac, sprężyny w materacu, sprężyny w materacach
Wiele osób zastanawia się nad tym jaki materac wybrać do spania - piankowy czy sprężynowy? W  XX wieku, szczególnie w latach 1920 – 1980 popularne były materace sprężynowe, ale od lat 80-tych górę biorą materace piankowe. Jest to związane z postępem technologicznym i  wprowadzeniem na rynek pianki termoelastycznej. Ten dynamiczny rozwój doprowadził do wzrostu zainteresowania klientów materacami piankowymi.

W tym samym okresie twórcy materacy sprężynowych nie wprowadzili żadnych innowacji, oznacza to, że z marketingowego punktu widzenia stały się one mniej atrakcyjne. Najważniejsze jest jednak to, że materace piankowe są bardziej komfortowe. Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy? W tym artykule odpowiemy Ci pytanie, dlaczego spośród wszystkich produktów materace piankowe są najlepsze!

Materace kieszeniowe – czy są dobre

Klienci bardzo często zadają nam takie pytanie. Bezapelacyjnie najlepszym wyborem jest materac piankowy. Amerykańskie badania wykazały, że większość osób decydując się na materace sugeruje się cechami komfortu oraz oraz jakością wykonania. W końcu sen to bardzo ważny element naszego życia!

 

Dobre jakościowo produkty powinny posiadać następujące właściwości i cechy komfortu:

 

- Wysoki komfort
 

- Prawidłowe podparcie kręgosłupa, zgodne z jego fizjologicznymi krzywiznami

 

- Ciało nie zapada się, dzięki czemu łatwo zmieniać pozycje w nocy

 

- W trakcie ruchów nie wydaje skrzypiących dźwięków

 

- Mocny, wytrzymały - oznacza to jego długą żywotność

 

- Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając w ten sposób optymalne ustawienie stawów i kręgosłupa oraz pełną regenerację

 

- Elastyczny i sprężysty, gwarantujący, że ciało nie będzie zapadać się

 

- Posiada elastyczne krawędzie - na obwodzie pianka jest bardziej twarda, dzięki czemu siedząc na jego brzegu nie zsuwamy się

 

- W trakcie zmiany pozycji, nie powoduje ruchów partnera - występuje zjawisko tzw. izolacji ruchów

 

- Posiada dodatkową warstwę w postaci poduszki na całej górnej warstwie tzw. pillow top, która z założenia ma sprawić, że będzie jeszcze bardziej miękki

 

- Odpowiednio miękki, delikatny

 

- Odpowiednia wentylacja - ciało nie przegrzewa się i nie poci

jaki materac piankowy czy sprezynowy

Sugerując się jakością zastosowanych materiałów, należy zwrócić uwagę na cechy jakościowe materiału produktu, takie jak:

 

- Wysokiej jakości tkanina na górnej części pokrowca

 

- Nie ma potrzeby odwracania na drugą stronę, w celu zwiększenia jego żywotności lub dostosowania twardości

 

- Antyalergiczność - powinien być wykonany z materiałów przyjaznych dla alergików

 

- Pikowany materiał na wierzchu

 

- Wypełnienie wysokiej jakości pianką

 

- Posiada uchwyty ułatwiające transport i podnoszenie

 

- W przypadku sprężynowego - im więcej sprężyn tym lepiej

 

- Posiada sprężyny

 

- Nie posiada sprężyn - najczęściej występują w materacach gorszych jakościowo

Materac piankowy jest dużo bardziej komfortowy niż sprężynowy

Materace kieszeniowe – budowa

Każda warstwa materacu powinna być unikatowa i spełniać konkretną rolę. Z jakich warstw składają się dobrej jakości produkty?

 

1. Na samej górze znajduje się warstwa komfortowa,  która jak sama nazwa mówi zapewnia nam komfort w trakcie nocy. Warstwa komfortowa powinna być wykonana z elastycznej, sprężystej pianki o  strukturze otwarto komórkowej (HR), ponieważ to na niej bezpośrednio spoczywa nasze ciało. Otwarte komórki zapewniają wentylację oraz zabezpieczają ciało przed przegrzaniem.

 

2. Na niej spoczywa warstwa wspierająca, która odpowiada za prawidłowe podparcie pleców. Dobrze jeśli stanowi ją pianka otwartokomórkowa termoelastyczna (czyli popularna pianka z pamięcią kształtu).

 

3. Druga warstwa od dołu, twardsza od warstw powyżej to tzw. warstwa pośrednia. Odpowiada za łagodne przejście twardości z najwyższej do średniej.

 

4. Dolna warstwa to tzw. podstawa, która spoczywa bezpośrednio na stelażu łóżka. Jest to warstwa najtwardsza, ponieważ jej zadaniem jest stabilizacja całej konstrukcji, gwarantuje ona prawidłowe podparcie i wysokie odczucie komfortu na całej powierzchni materaca.

 

Materace kieszeniowe – rodzaje

Zacznijmy od materaca sprężynowego, który cieszy się dużą popularnością ze  względu na bardzo niską cenę. Jednak nie oszukujmy się, cena w tym przypadku jest proporcjonalna do jego wykonania.

Wyróżniamy dwa rodzaje materacy sprężynowych: bonellowe – w którym wszystkie sprężyny połączone są razem oraz kieszeniowe – w których każda sprężyna umieszczona jest w indywidualnej kieszeni wykonanej z fizeliny.

Zacznijmy od materacy bonellowych - to zdecydowanie najtańsza opcja, jeśli decydujemy się na sprężynówkę. Połączone ze sobą sprężyny to nic innego jak jedna wielka antena, zbierająca wszelkiego rodzaju ładunki falowe.

Ponadto materace bonellowe, jak każdy długi drut, pod wpływem tarcia kumulują elektrony, co skutkować może "przeskakiwaniem iskry" przy próbach podnoszenia czy przesuwania materaca. Taki "kopiący" materac to naprawdę nic fajnego. Poniżej znajduje się schemat budowy takiego materaca bonellowego: zwróćmy uwagę, że warstwa komfortu jest w takim materacu niezwykle twarda i cienka:

 

materac bonelowy wady (1)
Czy zatem materac kieszeniowy to lepsze rozwiązanie? Na pewno trochę tak, ale jest to wybór mniejszego zła. Materace kieszeniowe (zwane także materacami kieszonkowymi lub materacami multipocket) to materace sprężynowe, w których każda ze sprężyn zamknięta jest w odrębnym fizelinowym worku. Miało to oczywiście na celu zmniejszenie uporczywości, jakie przysparzała tradycyjna, bonellowa sprężynówka. Chodziło głównie o izolację ruchu oraz o rozdzielenie od siebie sprężyn, aby te nie kumulowały ładunków elektrycznych. Czy jednak twórcom udało się osiągnąć zamierzony cel? Niestety nie, ale o tym opowiemy w dalszej części artykułu. Poniżej znajduje się schemat budowy materaca kieszeniowego:
materac kieszeniowy wady (3)

Materace kieszeniowe – cechy

Materace sprężynowe nie zapewniają izolacji ruchu. Co to oznacza? Jeżeli śpisz z  drugą osobą, w trakcie zmiany pozycji porusza się całe łóżko. Zatem pomimo zachowania szczególnej ostrożności, zmieniając pozycję możesz przerwać wypoczynek ukochanej osoby!

Ponadto niedostateczny komfort snu, spowodowany jest ograniczoną budową warstwową. Z jakich warstw składają się sprężynowe materace? Zbudowany jest tylko z 3 podstawowych warstw:

 

- Pierwszą, najniżej położoną warstwą jest tzw. podstawowa - zwykle wykonana z kokosu, filcu lub cienkiej warstwy piankowej, aby zapewnić oparcie sprężynom. Rodzaje używanych do tego celu pianek to PU tradycyjne oznaczone symbolem T lub HD, czy zamknięto komórkowe o bardzo krótkiej żywotności spowodowanej budową pojedynczych komórek.

 

- Nad nią znajduje się warstwa tzw. pośrednia - jest to główny korpus, w którym ułożone są stalowe zwoje. Bezpośrednio na sprężynach znajduje się warstwa kokosowa lub podkład filcowy, grubości ok. 1cm. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed przechodzeniem sprężyny do strefy komfortu. W tej warstwie, pomiędzy sprężynami powstaje przestrzeń, w której najczęściej można znaleźć dużą ilość kurzu, pyłu, który z każdym Twoim ruchem uwalnia się do sypialni. Takie środowisko w miejscu gdzie spędzamy około 8h snu nie jest zbyt zdrowe, a dla alergików wręcz niebezpieczne.

 

- Kolejna i jednocześnie ostatnia warstwa, ta na której śpimy bezpośrednio to tzw. warstwa komfortu. Z racji, że spanie bezpośrednio na cewkach jest niepraktyczne, dlatego „rdzeń” ma na wierzchu cienką 2- 3cm warstwę komfortu, wykonaną z tradycyjnej pianki poliuretanowej - zamknięto komórkowej. Zwróć uwagę, że materace sprężynowe posiadają zaledwie 2- 3cm strefy komfortu, pokrytej pokrowcem!

Nie zapominajmy także o tym, że materace sprężynowe przy każdym ruchu wydają skrzypiące dźwięki. Oczywiście producenci wielokrotnie próbowali rozwiązać ten problem produkując tzw. materace kieszeniowe lub materace hybrydowe.

W przypadku kieszeniowych każda sprężyna umieszczona jest w indywidualnej kieszonce polipropylenowej. Producenci materacy kieszeniowych twierdzą, że poruszają się one zupełnie odrębnie. Nie do końca jest to prawda, ponieważ kieszenie te są ze sobą połączone, więc sprężyny raczej działają w grupach niż pojedynczo.

Komfort spania będzie na pewno lepszy, niż na materacu bonellowym. Jednak czy wystarczający by Cię zadowolić?

Kupując materac sprężynowy spotkasz się z tzw. "testem kieliszka"

Test kieliszka to majstersztyk sztuki sprzedażowej. Sprzedawca, który chce Ci sprzedać materac sprężynowy przyniesie ze sobą kieliszek na wąskiej nóżce (zwykle taki do wina) napełniony ciemnym napojem. Następnie postawi go na sprężynowej kostce, która odwzorowuje jak zbudowany będzie zakupiony przez Ciebie materac (zwykle są to fizelinowe kieszonki materaca multipocket). Następnie sprzedawca położy rękę obok kieliszka i przyciśnie znajdujące się obok sprężyny. Wino się nie rozleje! A to znaczy, że każda ze spręzyn pracuje oddzielnie! Cóż za izolacja ruchów, od razu stajesz się przekonany, że taki materac to doskonały wybór.

Jest tylko jeden szkopuł. Zwykle taki test wykonywany jest bezpośrednio na sprężynach a nie na całym materacu. Gdy warstwę sprężyn przykryje twarda warstwa kokosu lub twardej pianki - ucisk pociąga za sobą sprężyny obok i wino się rozlewa. Ale o tym dowiesz się dopiero w domu, po zakupie.

 

materac test kieliszka

Pamiętaj o tym, że nadal masz do czynienia z materacem sprężynowym i prędzej, czy później sprężyny odkształcą się pod wpływem ucisku śpiącego. Zgodnie z prawem dynamiki Newtona:

 

Jeżeli napieramy ciężarem ciała sprężynę z odpowiednią siłą - to sprężyna odwdzięczy się nam tym samym!

 

Fizyki nie da się oszukać, dlatego warto uświadomić sobie, że wywierają ucisk na ciało o niemałej sile, a Ty tracisz komfortowy sen śpiąc na łóżku.

Materace kieszeniowe – żywotność

Warto tutaj wspomnieć także o żywotności materacy sprężynowych. Po niedługim czasie użytkowania sprężyny bonellowe wgniatają się, a w centralnej części tworzy się zagłębienie.

Prawdopodobieństwo, że w końcu (może to nastąpić nawet po 2- 3 latach) wylądujesz i ugrzęźniesz w tym zagłębieniu jest niemalże 100%. To tylko kwestia czasu.

Materace kieszeniowe – promieniowanie elektromagnetyczne

Warto podkreślić jeszcze jedną negatywną cechę materaca sprężynowego, o której wspominaliśmy już wcześniej. Metalowa, spiralnie zwinięta sprężyna zachowuje się jak cewka elektromagnetyczna. Zastanów się – przecież w takim materacu jest tego mnóstwo!

Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na pole elektromagnetyczne. Działa to na podobnej zasadzie, jak antena radiowa, a zbliżając do niego kompas igła automatycznie się odchyla.

Więcej o negatywnym działaniu promieniowania elektromagnetycznego wyzwalanego przez materace sprężynowe pisaliśmy na naszym blogu.

 

Materace kieszeniowe – wady

 • brak izolacji ruchu – śpiąc we dwoje przy zmianie pozycji jednej osoby, powoduje to poruszanie drugiej osoby i jej wybudzenie;
 • pomimo dużej przestrzeni miedzy sprężynami, która mogłaby zapewnić wentylację - wdychamy opary z kurzu i pyłu;
 • uciskające na Twoje ciało w trakcie snu sprężyny zmniejszają komfort snu;
 • brak właściwego podparcia dla pleców, ze względu na cienką warstwę piankową 2 - 4 cm;
 • krótka żywotność, ponieważ sprężyny dość szybko tracą na elastyczności tzw. pamięć stali;
 • tkaniny słabe jakościowo - największą ich wadą jest brak elastyczności, co powoduje że trudno się do nich dopasować. Sztywna, najczęściej przepikowana tkanina z warstwą poliestru i sztywną fizeliną od spodu powoduje, że np. w pozycji spania na boku, bark nie może zapaść się swobodnie;
 • słaba jakość i wytrzymałość sprężyn - wygniatanie się materaca w centralnej części  i zapadanie ciała;
 • promieniowanie elektromagnetyczne i kumulacja ładunków elektrycznych - ryzyko zdrowotne.

 

Zatem jaki materac wybrać? Czy możemy stwierdzić, że materac sprężynowy posiada wyłącznie wady? Okazuje się, że jedyną zaletą tego rodzaju materaców jest jego cena.

Większość hoteli, czy sanatoriów decyduje się na zakup właśnie tego typu materacy, chcąc zaoszczędzić. Często sklep oferuje także 7 stref twardości na piance dopasowujących się do sylwetki. Wiele osób skusi się przez to niesłusznie na zakup.

Pamiętajcie jednak, że na zdrowiu nie warto oszczędzać i warto inwestować w lepsze produkty.

Materace kieszeniowe – co w zamian

Materac piankowy to zdecydowanie lepszy wybór i jest ku temu cały szereg powodów. Ale od początku. Czym w ogóle jest materac piankowy? To nic innego jak materac, który w całości wykonany jest z pianki poliuretanowej. Najlepiej, gdy takie materac posiada kilka warstw ułożonych kolejno po sobie pianek (optymalna ilość warstw piankowych wynosi 4). 

materac termoelastyczny

Przyjrzyjmy się dokładniej temu zjawisku – jak to się dzieje, że struktura otwartokomórkowa visco nie zapewnia wentylacji? Rozważmy trzy warianty:

1. W sytuacji, kiedy na piankę termoelastyczną nie jest wywierany żaden nacisk - wentylacja jest niemalże 100%,

2. Co dzieje się kiedy na niej śpimy? Przy temperaturze pokojowej (+19 stopni Celsjusza),  wywierając nacisk ciężarem ciała sprawiamy, że po około 5 minutach leżenia komórki visco są zgniatane i zamykają się. W zależności od ciężaru ciała ilość spłaszczonych komórek będzie inna. Może nawet dojść do sytuacji, że osoba z nadwagą będzie spać na materacu niemalże całkowicie pozbawionym wentylacji!

3. Sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna, gdy temperatura pomieszczenia jest wyższa. Wówczas zapadamy się jeszcze głębiej w materac, zmniejszając powierzchnię jego wentylacji. Zobaczcie sami:

materac piankowy czy sprezynowy (1)

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w górnej warstwie materaca pianki wysokosprężystej. W przeciwieństwie do pianki termoelastycznej, pianka wysokoelastyczna (wysokosprężysta, HR) jest bardzo sprężysta, ma dużą elastyczność, dzięki czemu skutecznie odzyskuje swój pierwotny kształt nie zapadając się.

Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej właśnie górnej warstwie materaców piankowych, dzięki czemu uzyskujemy wysoki komfort snu oraz swobodę zmiany pozycji i doskonałą wentylację. Taką funkcję spełnia pianka typu BluPur, zastosowana w materacu Osaka Air.

Poniżej przedstawiamy Państwu schemat budowy materaca Osaka Air, nad którym pracowaliśmy kilka lat. Stworzyliśmy naszym zdaniem najlepszy materac piankowy, jaki obecnie w Polsce jest na rynku. Składa się on z 4 warstw odpowiednio dobranych pianek, z których każda pełni konkretną funkcję. Nie zastosowaliśmy pianki termoelastycznej u góry, lecz jako drugą warstwę materaca:

materac piankowy czy sprezynowy

Wykorzystanie pianki wysokoelastycznej w górnej warstwie materaców piankowych, która zbudowana jest otwartych komórek, sprawia, że zyskujemy oczekiwaną wentylację. Wywierając nacisk na materac o dużej sprężystości, komórki pianki nie zapadają się i nie zamykają – zapewniając cyrkulację powietrza.

 

Materacem, który zapewnia aż 92% wentylacji jest Osaka Air. Poza wykorzystaną w pierwszej warstwie pianką wysokoelastyczną Blupur, posiada specjalną siatkę 3D Aero. Odprowadza ona ciepło, które może kumulować się w 2 warstwie - piance termoelastycznej.

 

Dodatkowo materac wyposażony jest w piankę wysokoelastyczną otwarto komórkową w  3 warstwie. Na jej powierzchni znajdują się specjalne poprzecznie ułożone kanały, wspomagające proces wentylacji.

materac sprezynowy czy piankowy
 • Zapewnia duży komfort w trakcie snu, ponieważ górna warstwa posiada odpowiednią elastyczność;
 • gwarantuje optymalne, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa;
 • posiada wentylację na poziomie 92%, którą zapewniają dodatkowo specjalne kanały oraz siatka 3D aero;
 • ma długą żywotność w porównaniu do innych dostępnych na rynku materacy (gwarancja 15 lat na rdzeń piankowy materaca);
 • nie odkształca się pod wpływem temperatury (tak jak robią to tradycyjne materace termoelastyczne, gdzie pianka visco jest u góry);
 • nie przesuwa się w trakcie snu, dzięki zastosowaniu materiału antislipp;
 • wykonany jest z wysokiej jakości materiałów (tkaniny belgijskie);
 • ciało nie zapada się w materac, dzięki czemu łatwo zmieniać pozycje w trakcie snu;
 • materac jest hipoalergiczny, wykonany z certyfikowanych pianek i tkanin;
 • zapewnia izolację ruchu w łóżku, każda część materaca pracuje odrębnie ze względu na dużą liczbę punktów podparcia ciała.
Reasumując, jeżeli rozważasz zakup materaca sprężynowego – zapomnij o komforcie i długiej żywotności! Zdecydowanie lepiej zainwestować jest w materac piankowy o średniej twardości, który wykonany jest z 4 warstw pianek. Pamiętaj o tym, aby górna warstwa wykonana była z wysokoelastycznej pianki, natomiast drugą warstwę powinna stanowić termoelastyczna visco. Taki układ materaca zapewni Ci maksimum komfortu, wentylacji oraz ergonomii w trakcie snu!

Warto dodać, że nasz materac Osaka Air możesz testować przez 100 dni. Wszystko na jasnych, prostych zsadach. Jeśli materac nie spełni Twoich oczekiwań (w co wątpimy) - możesz nam go zwrócić a my oddamy Ci pełną kwotę!


Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ: Materace kieszeniowe

Co to znaczy materac kieszeniowy?

Materac kieszeniowy to materac sprężynowy, którego sprężyny umieszczone są w fizelinowych kieszeniach. Pod względem niskiego poziomu komfortu i możliwych negatywnych konsekwencji dla zdrowia, materace kieszeniowe nie różnią się zbyt mocno od innego rodzaju materacy sprężynowych, w tym też materacy bonellowych.

Czy materace kieszeniowe są dobre?

Nie. Materace kieszeniowe nie są dobre, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. Dodatkowo ich sprężynowe wnętrze może z powodzeniem zastąpić antenę radiową, bowiem przyciąga ono pole elektromagnetyczne. Żywotność materacy kieszeniowych jest zdecydowanie krótsza, aniżeli materacy wysokoelastycznych.

Czy warto kupić materac z kokosem?

Nie. Materace z kokosem nie są warte zakupu. Kokos nie jest materiałem, który należy umieszczać w materacach. Jego zastosowanie w materacu nie zwiększa w żaden sposób jego funkcjonalności, zaś zmniejsza jego żywotność i komfort. Dodatkowo w materacach kokosowych często pojawiają się różnego rodzaju insekty, robaki, owady.

Jaki materac wybrać - kieszeniowy czy bonellowy?

Materac kieszeniowy i materac bonellowy to materace sprężynowe. Nie gwarantują więc one odpowiedniego poziomu komfortu i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zdecydowanie lepiej jest wybrać materac wysokoelastyczny.

Jaki materac wybrać - kieszeniowy czy piankowy?

Materac kieszeniowy jest materacem sprężynowym, a więc posiada wszelkie jego wady. Lepiej wybrać jest materac piankowy, którego pierwsza warstwa wykonana jest z pianki wysokoelastycznej typu HR. Idealnym wyborem jest materac Osaka Air, który zapewnia najwyższy komfort oraz podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: