Czym grozi nieleczona neuropatia cukrzycowa?
Nieleczona neuropatia cukrzycowa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych Wśród nich takich jak utrata czucia, a zwłaszcza w stopach. To z kolei zwiększa ryzyko niezauważenia urazów i powstawania trudno gojących się owrzodzeń. Może także prowadzić do deformacji stóp i zwiększonego ryzyka amputacji.
Czym objawia się polineuropatia cukrzycowa?
Specyficzne objawy polineuropatii cukrzycowej obejmują najczęściej mrowienie, ból oraz osłabienie mięśni. Mogą występować też zaburzenia czucia, głównie w kończynach dolnych. Istnieje także możliwość wystąpienia bólu neuropatycznego, który jest często opisywany jako palący, kłujący lub przypominający porażenie prądem. Możliwe jest też występowanie objawów niespecyficznych, o których warto porozmawiać z lekarzem.
Czy można cofnąć neuropatię cukrzycową?
W wczesnym stadium neuropatii cukrzycowej udaje się cofnąć neuropatię cukrzycową, jednak w większości przypadków zmiany są nieodwracalne. Dzięki ścisłemu monitorowaniu i kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi oraz odpowiednim zmianom w stylu życia, można natomiast znacząco zmniejszyć objawy. Potencjalnie da się też odwrócić część uszkodzeń w układzie nerwowym.
Czego nie jeść przy polineuropatii cukrzycowej?
Osoby cierpiące na polineuropatię cukrzycową powinny zdecydowanie unikać alkoholu i pikantnych posiłków, które mogą zaostrzać objawy choroby. Zalecane jest spożywanie posiłków bogatych w witaminy z grupy B, które wspomagają regenerację nerwów oraz utrzymanie zdrowej diety z niskim indeksem glikemicznym, unikając jednocześnie tłuszczów trans i cukrów prostych.
Jaka jest różnica między neuropatią a polineuropatią?
Neuropatia to ogólny termin odnoszący się do wszelkich zaburzeń nerwowych, które mogą występować w wyniku różnych stanów zdrowotnych. Przede wszystkim występuje ona przy cukrzycy, infekcji, urazach fizycznych czy zaburzeniach immunologicznych. Polineuropatia, znana również jako wieloogniskowa neuropatia, to cięższy rodzaj neuropatii, w którym jednocześnie dochodzi do uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. Często także w różnych częściach ciała, co jest typowe dla powikłań cukrzycy.