Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Które pozycje do spania dla kogo?

10 lipca 2022
Pozycje do spania – poradnik dla ceniących komfort
Poczucie komfortu jest coraz częściej pożądaną przez nas cechą. Wpływ na jego poziom ma w dużej mierze to, jakie przyjmujemy pozycje do spania. O ile zaś mamy wpływ na wiele czynników przekładających się na nasz komfort, o tyle sen przebiega w stanie całkowitego braku świadomości.
 
Dodatkowo na spaniu spędzamy średnio aż 1/3 życia, co łącznie daje około 207 320 godzin przespanych podczas życia trwającego średnio 25 915 dni. Jakie więc pozycje do spania przyjąć, aby przez tę ogromną liczbę godzin dać naszemu organizmowi szansę wypoczynku i zregenerowania się w stopniu, który pozwoli nam żyć w zdrowiu?
Pozycje do spania – najzdrowsze, najlepsze, porady eksperta, poradnik

Pozycje do spania dla pary

Niezależnie od tego, czy śpimy sami czy też w parze, musimy zapewnić sobie taki materac i poduszkę, który pozwoli nam zapewnić ciału jego fizjologiczne ułożenie wraz z odpowiednim, równomiernym podparciem. W szczególności zadbać należy o kręgosłup i występujące w nim naturalne krzywizny, ale równie ważna jest dbałość o pozostałe części ciała
 
Podczas spania na łyżeczkę, a więc w pozycji na boku, należy zwrócić uwagę na to, aby nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa w wyniku przyjętej wtedy pozycji nóg. Warto jest włożyć między nogi poduszkę, zaś rąk pod żadnym pozorem nie wkładać pod głowę. Te same zasady dotyczą spania w splocie i węźle, a także każdej innej pozycji snu na boku.
 
Najlepszy sen para uzyska, kiedy oboje spać będą w pozycji na plecach, trzymając się za ręce czy też obejmując w inny sposób. Przy czym nie powinni oni dopuszczać do rotowania głowy. Jednocześnie najgorszym wyborem jest sen na brzuchu, o którym wspominamy niżej.
Pozycje do spania – dla pary, na łyżeczkę

Pozycje do spania w ciąży

Z medycznego punktu widzenia ciąża nie powoduje konieczności zmiany pozycji snu, bowiem znajdujący się wewnątrz ciała płód jest w pełni chroniony przez narządy wewnętrzne, kości i płyn owodniowy.
 
Zarówno w ciąży, jak i nie w ciąży, najlepszy jest sen na plecach. Najczęściej jednak kobiety w ciąży śpią na boku, co może nadmiernie przeciążać ich kręgosłup i kończyny, jeśli nie zapewnią one im odpowiedniego wsparcia. Z jednej więc strony zadbać należy o prawidłową poduszkę i materac, zaś z drugiej warto włożyć osobną poduszkę między kolana.
Pozycje do spania – w ciąży, dla ciężarnej

Pozycje do spania po zabiegach - artroskopia, endoproteza i inne

Pozycja do spania po zabiegach chirurgicznych kręgosłupa, bioder czy kończyn, a w tym przede wszystkim po wszczepieniu endoprotezy lub przebytej artroskopii, wymaga co do zasady ograniczania ucisku na poddane operacji części ciała. Tym samym operowany staw czy kręgosłup nie powinien być nienaturalnie wygięty. Ciało podczas snu powinno znajdować się w fizjologicznej, naturalnej pozycji.
 
Po wszelkiego rodzaju zabiegach najlepszą pozycją snu jest sen na plecach na materacu średnio twardym, czyli takim, który posiada około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jednocześnie materac ten nie może mieć górnej warstwy wykonanej z pianki termoelastycznej z pamięcią – typu visco. Ta bowiem może spowodować nieprawidłową wentylację, zasysanie ciała do środka i ograniczenie ruchomości w trakcie snu, co przełoży się na spanie w pozycji niekomfortowej i niefizjologicznej. Istotne jest także wybranie odpowiedniej poduszki. To pozwoli na zmniejszenie napięć i tym samym ograniczenie bólu oraz zwiększenie zdolności regeneracyjnych organizmu.
 
Jeśli mimo wszystko śpisz na boku, włóż między nogi poduszkę i nie uginaj ich. Przywodzenie nóg oraz rotowanie kończyny, powodować może pogłębienie się dolegliwości, a nawet zwichnięcie stawu!

Pozycje do spania – zdrowe i niezdrowe

Najzdrowszą pozycją snu jest sen na plecach, ale też na boku, choć w obu przypadkach wyłącznie pod pewnymi warunkami. Nie dziwi więc, że od około 93% do około 96% populacji ludzkiej śpi na plecach lub na boku, choć nadal wiele osób robi to źle, czego przyczyną najczęściej jest nieprawidłowo dobrany materac – zbyt twardy materac lub za miękki materac. Podczas spania na boku na uwadze trzeba mieć to, aby zapobiec nieodpowiednim ruchom nóg, w czym pomaga włożona między nie poduszka. Jednocześnie spania na boku nie należy mylić ze spaniem w pozycji embrionalnej, która nadmiernie nadwyręża kręgosłupy tak śpiących osób.
 
Najmniej popularne, a jednocześnie najbardziej niezdrowe, jest spanie na brzuchu. Wynika to przede wszystkim z niefizjologicznego ułożenia kręgosłupa, a także jego rotowania, szczególnie w odcinku szyjnym. Rotacja odcinka szyjnego kręgosłupa bardzo obciąża nasze kręgosłupy i prowadzi do wielu dolegliwości, jak choćby naciągnięcia splotu barkowego czy naciągnięcia mięśni szyi. Następuje wtedy również ucisk na narządy wewnętrzne, co zmniejsza ich wydolność. Dodatkowo podczas spania na brzuchu znacząco ograniczamy ilość tlenu, co zwiększa skutki zmęczenia i daje poczucie braku wypoczynku.
2_Spanie na brzuchu

Skala twardości materaców a pozycja snu

Rozpowszechniona w Polsce skala twardości materaca zaczyna się od H1 i kończy na H4, które tłumaczy się następująco:
  • H1 dla materacy bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materacy średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materacy twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materacy bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
W rzeczywistości wybór twardości materaca na podstawie wagi użytkownika nie ma najmniejszego sensu i kompletnie żadnego uzasadnienia naukowego. Tym samym w Onsen stosujemy amerykańską skalę twardości materaców, która opiera się na tym, jaką ktoś przybiera pozycję do spania. Prawidłowo zatem:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości powyżej 7;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 4 do około 7.
 

Wnioski z przeprowadzanych testów i badań nie pozostawiają złudzeń – optymalna twardość materaca plasuje się w amerykańskiej skali między 6,0 a 7,0. Na materacach o tej twardości wysypia się – co do zasady – każdy. Tym samym materac o twardości około 6,5 jest materacem, na którym wyśpisz się niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpisz.

 
Pozycje do spania - tabela twardości materaca, skala twardości materaców, H1-H4

Materac idealny wspierający wszystkie pozycje do spania

W ofercie Onsen znajdziesz materac, który cechuje się idealną twardością wynoszącą 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jego warstwy zostały starannie zaprojektowane, a górną warstwę wykonano z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR – znanego ze swojej doskonałości BluPur. Zapewnia ona wyjątkowy komfort i fenomenalną jakość snu.
 
Oferowany przez Onsen materac Osaka Air posiada 15-letnią gwarancję. Dodatkowo produkty Onsen możesz kupić i zwrócić bez ryzyka w ciągu 100 dni od ich otrzymania!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
 
Materac najlepszy - sen na plecach, sen na boku, sen na brzuchu, twardość idealna, uniwersalny, sen, dobre spanie

FAQ: Pozycje do spania

Jak spać, żeby się wyspać?

Należy spać tak, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie ciała, a także optymalną jego temperaturę. Optymalny, zdrowy sen gwarantują materace wykonane z BluPur, a w tym przede wszystkim materac Osaka Air marki Onsen.

Pozycje dla spania dla pary – jakie?

Pary często śpią w pozycji na łyżeczkę i innych pozycjach bocznych. Muszą więc zapewnić sobie odpowiednie wsparcie kręgosłupów i kończyn, co wymaga użycia dodatkowych poduszek wkładanych między kolana oraz prawidłowego ułożenia ciał. Jednocześnie powinny one spać na materacu, którego twardość wynosi około 6,5 według amerykańskiej skali twardości materaców.

Jak spać po zabiegu, operacji?

Najlepszą pozycją snu po zabiegu chirurgicznym jest sen na plecach. Powinien on odbywać się na materacu zapewniającym pełen komfort, którego górna warstwa wykonana jest z wysokospreżystej pianki poliuretanowej typu HR, jak na przykład BluPur. Po operacjach szczególnie unikać należy materaców mających górną warstwę wykonaną z pianek termoelastycznych z pamięcią (typu visco).

Jak spać z endoprotezą biodra?

Optymalną pozycją snu po wszczepieniu endoprotezy biodra jest sen na plecach. Spać należy na materacu zapewniającym najwyższy komfort, a więc na takim, którego górna warstwa wykonana jest z wysokospreżystej pianki poliuretanowej typu HR, jaką jest BluPur. Po zabiegach ortopedycznych należy szczególnie unikać materaców z górną warstwą wykonaną z pianki termoelastycznej z pamięcią (typu visco).

Jak spać w ciąży?

Podczas ciąży nie trzeba zmieniać pozycji snu. Warto jednak spać najzdrowiej, a więc na plecach lub na boku – z zachowaniem zasad zdrowego snu. Zapewnić należy sobie również maksymalnie komfortowy materac, jakim jest Osaka Air od Onsen.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...