Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak ocenić materac – ranking materacy czy rzetelna wiedza?

22 czerwca 2022
Ranking materacy - rzetelna wiedza, kto tworzy, dlaczego, po co, z jakiego powodu, prawdziwy, obiektywny, subiektywny
Ranking materacy to coś, po co wielu konsumentów sięga w pierwszej kolejności, kiedy myśli o zakupie nowego materaca. Popularność rankingów rośnie, ponieważ naturalną cechą każdego z nas jest chęć uporządkowania czegoś, umieszczenia w jakichś ramach czy klasyfikacji.
 
Niewielu konsumentów, którzy sięgają po ranking materacy, sprawdza jak dana klasyfikacja powstała i na czyje zlecenie. Tymczasem nawet przy powierzchownej analizie rankingów materaców, trudno jest doszukać się tam jakiegokolwiek obiektywizmu. Dlatego też tworzenie klasyfikacji takich jak ranking materacy pozbawiony jest sensu, zaś z powodzeniem zastąpić może go rzetelna wiedza o materacach.

Przydatne jest także skorzystanie z YouTube, na którym znaleźć można wiele filmów amerykańskich portali zajmujących się materacami, które dokonują porównań materaców wielu producentów o te same kryteria. To zaś pozwala podjąć im prawidłową decyzję dzięki zrozumieniu treści.
1_Dwa materace

Ranking materacy – kto go tworzy i dlaczego?

Najczęściej ranking materacy tworzony jest przez samych producentów lub sprzedawców. Opierają się oni w znacznej większości przypadków wyłącznie na chęci zysku, nie zaś na rzeczywistych testach. Nie trudno jest bowiem dostrzec, że powszechnie w rankingach materacy czołowe miejsca zajmują te materace, z których zysk jest największy – nawet kosztem innych materaców sprzedawanych przez ten sam sklep czy produkowanych przez tego samego producenta.

 
Tworzenie rankingu materaców ma za zadanie najczęściej głównie zoptymalizowanie zysku producenta lub sprzedawcy, nierzadko zaś obu tych podmiotów.
Niemal niemożliwe jest oparcie rankingu materaców tworzonych przez sprzedawców lub producentów na badaniach naukowych, jak również zweryfikowanej wiedzy czy rzetelnym procesie projektowania. Są one tworzone w większości na podstawie całkowicie subiektywnych odczuć autora danego rankingu, których nie sposób rozszerzyć na całą populację. W szczególności biorąc pod uwagę fakt, że co do zasady osoby wynajęte do tworzenia rankingów materacy nie identyfikują się z produktem, ponieważ nie mają żadnego wkładu w jego wykonanie. Nagminnym jest, iż nie posiadają też wiedzy o produkcie, a w szczególności jego projekcie.
 
Niekiedy ranking materacy zawiera element powzięty z zamieszczanych na różnych stronach internetowych opinii klientów, przy czym często opinie te nie są wcale wydawane przez klientów, ale pisane przez wynajęte do tego osoby celem lepszego wypozycjonowania danego materaca i stworzenia złudzenia dobrego produktu. W Onsen opinie klientów zawsze są prawdziwe i niepoddawane cenzurze.

Specjaliści od Onsen korzystają z wiedzy serwisów anglojęzycznych, śledząc branżę materacową od ponad 20 lat. Odwiedzają targi na terenie całej Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także najnowsze badania naukowe – w szczególności te wykonywane na uniwersytetach i przez niezależne organizacje.

 

Jak tworzony jest ranking materacy?

Bardzo często zdarza się, że ranking materacy dostępnych w Polsce pisze się wyłącznie na zlecenie producenta i sprzedawcy, a jednocześnie celowo porównuje się w nim materace o bardzo skrajnych parametrach. Służą więc one wyłącznie do promocji. Stąd też często ranking materacy nie zawiera słów krytyki danego produktu, a jedynie jego opis. Najczęściej opis ten jest swoistą laurką dla danego materaca, który ma w danej klasyfikacji być promowany.

Choć ranking co do zasady powinien uświadamiać konsumentów o różnicach w materacach, w rzeczywistości powszechną praktyką jest, iż tak się nie dzieje. Wtedy bowiem producent musiałby przyznać, że niepromowana część materacy jest gorszej jakości. Także sprzedawcom mającym w ofercie niekiedy nawet 150 materacy trudno jest stworzyć ich ranking, bowiem musieliby wtedy przyznać, że część oferowanych przez nich produktów nie powinna znaleźć się w sprzedaży.

Przy tworzeniu polskich rankingów materaców najczęściej nie bierze się pod uwagę podstawowych funkcjonalności, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze materaca. Nie porównuje się parametrów fizycznych materiałów, z których materace są wykonane, jak również ich twardości, elastyczności, wagi, jakości pokrowca, wysokości...

Ranking materacy co do zasady nie przedstawia też szczegółowej budowy danego materaca, w tym przede wszystkim użytych materiałów i konstrukcji. Nie informuje się też klientów o parametrach używanych pianek poliuretanowych, dzianin i tkanin, sprężyn… Ma to za zadanie ukrycie prawdziwej wartości materaca, a w konsekwencji maksymalizację zysku.

Informacje te są dla każdego z nas ważne, bowiem to właśnie te szczegółowe dane o materacach pozwalają na to, aby zapewnić naszemu ciału komfortowy wypoczynek.
1_Osaka Air - warstwy i wnętrze

Na co zwrócić uwagę, jeśli nie na ranking materacy?

To nie ranking materacy, ale rzetelna wiedza pozwala nam na podjęcie dobrej decyzji przy zakupie materaca. Ważne jest przy tym, aby nie dać się opisywanym przez nas sztuczkom sprzedawców i skorzystać z artykułu, który mówi o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca.
 
Ranking materacy tworzony przez sprzedawców czy producentów to najczęściej kolejny chwyt marketingowy. W Polsce nie przeprowadzono bowiem dotychczas rzetelnych badań naukowych, które pozwoliłyby w sposób empiryczny określić to, co jest dla polskich konsumentów ważne przy wyborze materaca, a przede wszystkim jakie czynniki wpływają na ich poczucie komfortu. To jest bowiem kluczowe do tego, aby móc przeciwstawić się codzienności napotykanej w większości sklepów stacjonarnych – nabijaniu konsumentów w butelkę.
 
Badania dotyczące materacy zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki, o czym wspominaliśmy już na naszym blogu. Choć one są bardzo szerokie i zderzają metody ilościowe z metodami jakościowymi, niemal żaden sprzedawca nie bierze ich pod uwagę.

Co powinien zawierać ranking materacy?
W optymalnej wersji ranking materacy powinien opierać się na - co potwierdzają obiektywnych danych co do:
  • komfortu;
  • podparcia kręgosłupa;
  • łatwości zmiany pozycji;
  • trwałości, wytrzymałości;
  • dopasowywaniu się do kształtu ciała;
  • niezapadaniu się;
  • elastyczności krawędzi;
  • izolacji ruchu;
  • twardości;
  • systemu wentylacji.

Również raport z badań konsumenckich potwierdzaj, że są to informacje kluczowe przy wyborze materaca. Ważne jest również przedstawienie struktury materaca i szczegółowych informacji co do tego, z czego jest wykonany. Informacje te w 100% należą się klientom i – wbrew stanowisku większości sprzedawców – nie są objęte tajemnicą handlową.

Warte uwagi są także zagraniczne rankingi materaców, jak choćby wewnętrzny ranking brytyjskiego producenta materaców Simba. Mimo, że jest on wewnętrznym rankingiem producenta, opiera się na rzetelnym przedstawieniu danych. Inne, trafne i profesjonalne rankingi materaców, przedstawia portal SleepLikeTheDead.com działający na rynku amerykańskim.

Rzetelna, ekspercka wiedza o materacach

W Onsen nie skupiamy się na klasyfikowaniu produktów. Nie potrzebujemy stosowania narzędzi takich jak ranking materacy, bowiem każdy z naszych produktów posiada optymalnie dobrane parametry użytkowe. Nie uznajemy kompromisów, dlatego w materacach i poduszkach Onsen znajdziesz wyłącznie najwyższej jakości materiały, które zapewnią Ci najwyższy komfort snu. Wiemy, co jest ważne przy wyborze materaca.

Wierzymy, że kiedyś powstanie rzetelny polski ranking materacy, który nie będzie sponsorowany przez nieuczciwych sprzedawców i producentów, a dodatkowo będzie oparty na tym, co jest ważne dla konsumentów. Obecnie takiego rankingu jeszcze nie ma, a obecnie dostępne rankingi materaców nie odpowiadają na najważniejsze pytania.
 
Kup materac online bez żadnego ryzyka! Testuj idealny materac Osaka Air z 15-letnią gwarancją jakości oraz możliwością zwrotu przez 100 dni!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Jak zwrócić materac, zwrot materaca, testowanie materacy, materac piankowy, materace wysokoelastyczne

FAQ: Jak ocenić materac – ranking materacy czy rzetelna wiedza?

Jak ocenić materac, jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Materac musi dawać maksymalny komfort, a przede wszystkim odpowiednie wsparcie ciała i kręgosłupa. Przy wyborze materaca warto sięgnąć po poradnik od Onsen, w którym znajdziesz rzetelną wiedzę na temat tego, jak ocenić materac.

Jak znaleźć dobry ranking materacy?

W Polsce obecnie trudno o znalezienie rzetelnego rankingu materacy. Zamiast korzystać z rankingów, warto jest skorzystać z wiedzy eksperckiej. W Onsen udzielimy Ci bezpłatnych porad i powiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze materaca.

Ranking materacy H3 – który wybrać?

Optymalnym materacem, na którym wyśpi się prawie każdy człowiek, jest materac o twardości około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Tabela twardości materaców używana w Polsce oparta jest na niedostatecznych danych. Wypróbuj materac Osaka Air bez żadnego ryzyka. W Onsen zawsze masz 100 dni na zwrot.

Ranking materacy online – który najlepszy?

Korzystanie z rankingów w przypadku materaców jest pozbawione sensu, bowiem te prawie zawsze tworzone są na podstawie subiektywnych odczuć i na zlecenie sklepu czy producenta. Skorzystaj z bezpłatnego poradnika, który oferuje Onsen i zdobądź profesjonalną wiedzę, dzięki której wybierzesz swój materac idealny.

Czy warto korzystać z rankingów materacy?

Nie, ponieważ bardzo trudno jest o znalezienie rankingu, który miałby rzetelne podstawy naukowe i byłby oparty na empirycznych danych. Warto natomiast jest posiadać odpowiednią wiedzę o tym, jakie cechy powinien posiadać materac, aby dawał komfortowy sen. Te informacje znajdziesz na blogu Onsen.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...