Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki materac wybrać – zostań ekspertem!

24 maja 2022
Jaki materac wybrać, jaki wybrać materac, który materac wybrać, który wybrać materac, materac wysokoelastyczny, materac visco, materac z pianki z pamięcią, materac z pianki poliuretanowej, materac piankowy, materac sprężynowy, materac lateksowy, materac warstwowy, materac strefowy, dobry materac, wygodny materac, komfortowy materac, zdrowy materac
Chcąc cieszyć się najwyższą jakością snu, zawsze powinniśmy się zastanowić nad tym, co jest kluczowe, a więc jaki materac wybrać, aby spełnił on nasze potrzeby. To bowiem przekłada się bezpośrednio na zdrowie i funkcjonowanie w każdym aspekcie życia. Zatem jaki wybrać materac, aby cieszyć się zdrowiem i szczęściem jak najdłużej? 

Całkowicie normalne jest, że każdy z nas stara się przeżyć swoje życie w jak najlepszy sposób, aby osiągnąć pełnię szczęścia. Przykładamy dużą wagę do tego, aby nasze życie rodzinne układało się możliwie najbardziej pomyślnie, a kariera zawodowa rozwijała się tak, aby zapewnić nam ekonomiczny dobrobyt przez lata. Przywiązujemy też dużą wagę do aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia w każdym wieku. To przekłada się też na jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy co kilkanaście lat – jaki materac wybrać do spania?

Na szczęście coraz częściej społeczeństwo zdaje sobie sprawę z dużego znaczenia higieny snu, która w prosty sposób może poprawić lub pogorszyć codzienne funkcjonowanie każdego z nas. I słusznie, bo na spaniu spędzamy średnio aż 1/3 życia! Biorąc pod uwagę to, że ludzie żyją średnio 25 915 dni, stanowi to łącznie około 207 320 godzin przespanych w trakcie życia.

Stąd też naprawdę warto zapoznać się z artykułem, w którym mówimy o tym, jaki wybrać materac, aby cieszyć się idealnym snem i komfortem przez lata. Piszemy o właściwościach i cechach materaców, które są funkcjonalne. Ciągle obalamy też sztuczki sprzedażowe, aby proces zakupu materaca był dla klienta bardziej klarowny, bez wzglęgu na jego wiedzę.
jaki materac przy endoprotezie

Wybór materaca a kręgosłup

Zadając sobie pytanie o to, jaki wybrać materac, zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na kręgosłup, a więc jego budowę i funkcje. Ten, co do zasady, jest u każdego człowieka taki sam. Siła nośna kręgosłupa wynosi aż około 350 kilogramów, a jego długość to  nawet około 40-45% długości ciała. Kręgosłup u każdego człowieka pełni tę samą rolę i ma tę samą budowę opartą na pięciu odcinkach: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym i ogonowym.

Dla zachowania zdrowego kręgosłupa, co wiąże się bezpośrednio z zachowaniem higieny snu, przez to należy stosować takie same zasady dbania o prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. Tym samym dla każdego z nas odpowiedź na pytanie, jaki wybrać materac, powinna być również taka sama. Istnieje bowiem idealny materac właściwy dla każdego z nas.

Kręgosłup stanowi jeden z najważniejszych elementów ludzkiego ciała. Zbudowany jest z nałożonych na siebie kości nazywanych kręgami oraz leżących między nimi krążkami międzykręgowymi nazywanymi dyskami. Zadaniem kręgosłupa jest zapewnienie przyczepu dla kończyn za pomocą mięśni, wiązadeł i ścięgien. Kluczowym jest zatem to, jaki wybrać materac, aby zachować ich funkcjonalność przez całe życie.

Poza tym kręgosłup pełni rolę otoczki, która chroni rdzeń kręgowy przed uszkodzeniami. Dlatego też utrzymuje ciało w pozycji wyprostowanej, jak również umożliwia wykonywanie ruchów we wszystkich kierunkach, przy wspomaganiu ze strony mięśni grzbietu, a także mięśni brzucha. Aby mógł robić to długo i sprawnie, należy kręgosłupowi zapewnić dobre warunki, a więc wybrać materac spełniający 10 cech dobrego materaca, jakie najczęściej wymieniają klienci.
Jaki wybrać materac, materac średnio twardy, materac H3, materac kręgosłup, materac o średniej twardości, materac piankowy
Musimy zadbać o wybór dobrego materaca dla zdrowego kręgosłupa. Ten jest wspomagany przez zdrowe mięśnie, które go otaczają, co daje nam możliwość normalnego poruszania się, a w konsekwencji sprawnego funkcjonowania. Ponieważ przesypiamy średnio aż 1/3 każdej doby, wybór materaca do spania ma dla zachowania zdrowego kręgosłupa wręcz kluczowe znaczenie.

Wybór materaca niedającego kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia, to niestety decyzja równie odważna, jak również szkodliwa i nieopłacalna, gdy weźmie się pod uwagę dłuższą perspektywę. Z czasem materac taki spowoduje ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a następnie przeniesie się do głowy i szyji, a później do pozostałych jego części. Dodatkowo osłabieniu ulegną mięśnie, więzadła i ścięgna, które powinny go wzmacniać. Efektem zaś może być szereg chorób, takich jak choćby osteoporoza czy zwyrodnienie kręgosłupa, które występują zbyt często.

Zasadą jest, że właściwy materac nie powinien ściśle przylegać do ciała, a tym bardziej zasysać człowieka do środka, co czyni pianka visco. Rzeczywiście dobry materac piankowy powinien jedynie delikatnie konturować śpiącego człowieka, dając przy tym dobre wsparcie dla kręgosłupa w czasie snu. W trakcie spania ludzie są bowiem pozbawieni świadomości, a ciałem bezwiednie steruje mózg. Stąd też to właśnie materac ma do wykonania robotę, jakiej sami nie jesteśmy w stanie wykonać. Wynika to też z badań konsumenckich, a nie jedynie z wiedzy medycznej.
materac na ból kręgosłupa

Skala twardości materaca to bujda

Silnie rozpowszechniona w Polsce skala twardości materaców zaczyna się od H1 i kończy na H4, które rozwija się następująco:
  • H1 dla materaców bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materaców średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materaców średniotwardych lub twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materaców bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
Co jednak istotne, ta skala twardości materaców nie jest oparta o żadne wartości, bowiem nie ma podstaw naukowych, ale jest wymyślona przez producentów. Twardość dwóch materaców określonych jako materace H3 bardzo często jest zupełnie inna, bo brak jest standaryzacji, która opierałaby się na kilopaskalach (kPA) lub niutonach (N), których użycie miałoby jakiś sens. Producenci stworzyli tę skalę twardości materaców nie po to, aby pomóc nam w podjęciu decyzji związanej z tym jaki wybrać materac, lecz dla pozorów i zysków.
Jaki wybrać materac, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, materac miękki, materac średni, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy
Zdecydowanie bardziej przystępna dla klientów jest stosowana przez nas skala twardości materaców, jaką stworzyli Amerykanie. Tamtejsza skala twardości materaców posiada aż 10 poziomów. Te dopasowane są do pozycji snu, jednak z zasady jedna jest najbardziej właściwa dla większości ludzi. Dowodzą temu choćby testy hotelowe wykonane przed jedną z firm.

Z zasady osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać materace średniotwarde mające około 6,5/10 według tej skali. Istnieje jednak również bardzo wąska grupa osób, które śpią na brzuchu, ale jednocześnie są szczupłe, młode i wysportowane, przez co szybciej się regenerują. Dla tych twardość powyżej 7/10 może okazać się korzystniejsza.

Osobom, które śpią na boku, dedykuje się materace o twardości wynoszącej średnio od 4/10 do 7/10, a więc średniotwarde. Natomiast tym, którzy śpią na plecach, proponuje się materace, jakich twardość to średnio od 5/10 do 7/10, także zaliczane do średniotwardych. Pozwala to zachować podparcie kręgosłupa, a jednocześnie daje użytkownikom materaców dużą wygodę, jakiej oczekują w trakcie snu.

Od lat niektóre amerykańskie startupy badają kwestię istnienia idealnej twardości materaca, która odpowiada potrzebom i dolegliwościom zgłaszanym przez konsumentów. Chcąc odpowiedzieć na to, jaki wybrać materac, który będzie idealny dla wszystkich, wykonano szeroko zakrojony test hotelowy, jaki na to pytanie odpowiedział. Dobre hotele bowiem, chcąc zminimalizować ryzyko niezadowolenia gości z jakości snu, stawiają najczęściej na rozwiązania uniwersalne, wygodne i trwałe, aby uniknąć reklamacji. W hotelach goście nie mają możliwości, aby samodzielnie określić, jaki chcą wybrać materac.

Wnioski z już wykonanych testów hotelowych nie pozostawiają złudzeń, że najlepsza dla człowieka twardość materaca mieści się między 6/10 a 7/10, co daje podparcie i wygodę. Potwierdzają to także testy wykonane na bazie mapy punktów ucisku, przynosząc pewność co do rozwiązań, jakie stosujemy w ONSEN®. Nasz funkcjonalny materac Osaka Air ma tę właśnie twardość.
Jaki wybrać materac, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, materac miękki, materac średni, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy, sen na brzuchu, sen na plecach, sen na boku

Funkcjonalność materaca jest najważniejsza

Wybór materaca, który spełni swoje funkcje, a w efekcie pozwoli nam na sen dający wypoczynek, który znacznie poprawi nasze funkcjonowanie, nie jest prosty. Wielu konsumentów nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo wybór materaca wpływa na ich życie. Duża rzesza sprzedawców wykorzystuje to, stosując nieuczciwe wobec nich praktyki, których celem jest zmaksymalizowanie zysków, nie zaś rzeczywista pomoc w tym, jaki wybrać materac odpowiedni dla klienta. Sprzedawcy ci bardzo często nie posiadają specjalistycznej wiedzy o tym, jak funkcjonuje ciało i psychika człowieka, są natomiast bardzo dobrze przygotowani do manipulowania klientami, aby kupili oni te materace, na których ustalone zostały największe marże.
 
Materac jest produktem, na którego funkcjonalność nie mamy żadnego wpływu – w trakcie jego użytkowania śpimy. Odróżnia go to od wszystkich innych kupowanych produktów, stąd też do jego zakupu przywiązywać należy zdecydowanie większą wagę. Jaki więc wybrać materac? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort. Nie powinien on zasysać nas do środka ani ściśle do nas przylegać, a jego budowa powinna być idealnie przemyślana. Musi dawać nam on pełne poczucie komfortu – nie w sklepie, ale w codziennym życiu. Taki właśnie jest materac Osaka Air – idealny produkt od Onsen Sleeping. Do produktów niefunkcjonalnych należy przede wszystkim materac visco.
pianka HR, pianka wysokoelastyczna, poliuretanowa, porównanie

Opinie konsumentów przy wyborze materaca

Choć wielu producentów uważa, że nie ma uniwersalnych zasad, które można stosować przy podejmowaniu decyzji w zakresie tego jaki wybrać materac, sami użytkownicy materaców coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, na co powinni zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie materaca.

Dla konsumentów staje się jasne, że materace strefowe czy materace z pamięcią kształtu przynoszą pozytywy producentom i sprzedawcom, niekoniecznie zaś klientom. Stąd też ponad połowa konsumentów zwróciłaby swój materac, gdyby miała taką możliwość. W zamian decydują się na równie niekomfortowe materace nawierzchniowe. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaki wybrać materac wybrać, aby zminimalizować ryzyko.

Świadomość tego, jaki wybrać materac, wzrasta z roku na rok. Klienci, z którymi rozmawiamy, samodzielnie dochodzą do wniosku, że jeden materac podzielony na strefy nie zadziała dla osób o różnym wzroście, a już na pewno nie dla dwojga użytkowników o całkowicie innej budowie ciała. Irytują ich też nagrzane pianki z pamięcią, w których zatapiają się, niczym w maśle. Myśląc o tym, jaki wybrać materac, nie biorą już pod uwagę ofert czołowych producentów, które zdają się od siebie nie różnić.

Trudno przejść obojętnie obok badania, które zostało przeprowadzone w 2016 roku przez amerykańskie Towarzystwo Lepszego Snu (ang. Better Sleep Council), które jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Produktów do Snu (ang. International Sleep Products Association). Organizacja ta postawiła sobie za cel, aby zrozumieć, co kieruje konsumentami podczas myślenia o tym, jaki wybrać materac, a także ich postawy wobec snu i zdrowia. Badanie to obejmowało trzy fazy, w których zastosowano różną metodologię badań. Uzyskane wyniki nie pozostawiły złudzeń.
 
Jak wybrać materac? Po pierwsze komfort!
Niemal 90% badanych uznało, że komfort to podstawowy czynnik wyboru przy zakupie materaca. Materac nie może więc powodować, podobnie jak komfortowe ubranie, że będziemy odczuwać na nim jakikolwiek dyskomfort. Spanie na materacu musi powodować, że będziemy czuć się na nim wygodnie pod względem fizycznym, ale i psychicznym.
 
Wciągnąć może nas film, nie materac!
Zdecydowana większość badanych (81%) jasno opowiedziała się za tym, że wybrany materac musi zapewniać wsparcie dla ich pleców oraz nie może powodować efektu tonięcia (73%). Materac nie może być więc zbyt miękki, ani zbyt twardy, ale musi być „w sam raz”, czyli mieć twardość oscylującą między 6 a 7 w amerykańskiej skali.

Twardość materaca, a więc to, aby nie był on zbyt miękki, była ważna dla ponad połowy (60%) badanych. Nie może on też ściśle przylegać do ciała, ani zasysać go do środka – tak zachowują się materace z pianki memory. Ważne dla konsumentów i ich zdrowia jest to, aby materac konturował ciało i dopasowywał się do jego anatomicznej budowy. Dla badanych istotne jest również to, aby materac izolował ruch. Innymi słowy, materac nie powinien poruszać drugą osobą, która również na nim śpi.
Pianka z pamięcią połączona z ciepłotą ciała zmienia swoje właściwości i opada, co powoduje, że rano ich użytkownicy budzą się zdecydowanie niżej, niż poszli spać.

Hałas? Nie w sypialni!

Większość badanych (63%) za ważny czynnik uznało to, aby materac nie wydawał żadnych dźwięków. Odrzuciło tym samym szkodliwe materace sprężynowe, a w tym popularne materace kieszeniowe, które przy każdej zmianie pozycji falują i głośno hałasują. Wszyscy wiemy, że skrzypiący materac to jedne z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić.

 

Sypialnia to nie sauna, kolejność warstw ma znaczenie!

Badani (60%) potwierdzili znany od lat fakt, że sypialnia musi pozostawać wolna od wysokich temperatur. Na przegrzewanie w trakcie snu i nadmierną potliwość narzeka więcej niż połowa badanych! Nikt z nas nie lubi budzić się w nocy z powodu wysokiej temperatury materaca, następnie zaś przez cały dzień cierpieć z powodu złego snu. To zaś nie jest możliwe do wykonania, jeśli posiadamy materac, w którym górna warstwa wykonana jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej z pamięcią, znanej jako pianka visco, których cena dodatkowo jest najczęściej sztucznie windowana.

Kiedy tylko użytkownik materaca się na niej położy, ta traci swoje właściwości typowe dla pianek otwartokomórkowych i zbliża się jakością do pianek zamkniętokomórkowych. Innymi słowy, przestaje przepuszczać powietrze. To zaś powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła – ciepło organizmu jest przez piankę absorbowane, a następnie wydzielane z powrotem w kierunku ciała śpiącego człowieka. Oprócz tego, że dochodzi do przegrzania ciała, utrudnia to zmianę pozycji snu. Dla zdrowia i komfortu warto wybierać więc materace i poduszki wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokosprężystych typu HR.

Życie na krawędzi nie musi być niebezpieczne!
Co ważne, dobry materac posiada też mocne krawędzie, które nie wgniatają się pod wpływem ciężaru ciała, kiedy ktoś na nich usiądzie. Siedzenie na materacu i wstawanie z niego musi być równie wygodne, a także równie łatwe, co spanie. To zaś niemożliwe jest w wielu materacach, szczególnie tych, w których zastosowano piankę termoelastyczną typu visco, a więc piankę z pamięcią. Ich użytkownicy zwyczajnie się z krawędzi zsuwają, co jest nie tylko niewygodne i irytujące, ale też może być niebezpieczne. Zastanawiając się, jaki wybrać materac, istotnym jest zwrócenie na ten element należytej mu uwagi.

Dla wygody użytkowania, ale też jego bezpieczeństwa i łatwego czyszczenia, dobrej jakości pokrowiec materaca wykonany winien być z tkaniny wysokiej jakości. Mało dostępnych na rynku materaców w rzeczywistości taki pokrowiec posiada. Myśląc o tym, jaki wybrać materac, warto zwrócić uwagę na to, aby pokrowiec materaca odznaczał się dwukierunkową elastycznością i gramaturą rzędu przynajmniej 500g/m2.

Większość materaców dostępnych na rynku posiada pokrowiec wykonany z materiałów o nawet kilkukrotnie niższej gramaturze wynoszącej nawet 120g/m2! Dodatkowo przez sposób wykonania – przepikowanie nieelastycznych materiałów wraz z owatą – nie są one odpowiednio elastyczne. Jaki wybrać materac, który wyróżnia się najwyższą jakością? Zdecydowanym faworytem jest materac Osaka Air, który powstał na bazie rzetelnej wiedzy.

Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Zalety kupowania materaców przez internet

Po lekturze naszego artykułu odpowiedź na pytanie „Jaki wybrać materac?” nasuwa się sama. W sklepie stacjonarnym łatwo jest o zakup drogiego materaca, bardzo natomiast trudno o zakup materaca dobrej jakości. Powszechnie stosowaną praktyką sklepów stacjonarnych jest to, iż materaca po zakupie nie można już zwrócić lub warunki tego zwrotu obwarowane są wieloma zasadami, których stosowanie może skutkować utratą dużych pieniędzy.
Ciało we śnie zachowuje się zupełnie inaczej niż w sklepie, gdzie mamy nad nim pełną kontrolę.
Myśląc o tym, jaki wybrać materac i jak tego dokonać, warto posłużyć się prostym porównaniem. Zakup materaca w sklepie stacjonarnym porównać można do zakupu spodni ze wciągniętym brzuchem czy też do zakupu okularów z zamkniętymi oczami i bez doboru mocy szkieł.

W obu przypadkach czujemy, że coś na sobie mamy i zdajemy się na sprzedawców, a przez pewien czas możemy nawet być zadowoleni. Na dłuższą metę okazuje się to jednak zakupem nieudanym, mogącym szkodzić naszemu zdrowiu. Zostajemy więc z czymś, co do niczego już się nam nie przyda, na co nierzadko wydaliśmy ogromne pieniądze.

Materace online – przyszłość i jedyny słuszny wybór materaca
Każdy zakup obarczony jest jakimś ryzykiem. Dlatego też najlepszą drogą zakupu jest kupno materaca online. Jako rzetelny i pewien jakości swojego produktu producent, Onsen Sleeping gwarantuje nawet 100 dni na zwrot materaca! Nie zastanawiaj się, jaki materac wybrać – zamów materac Osaka Air bez żadnego ryzyka!

Nasze innowacyjne materace, produkowane z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR, posiadających europejskie certyfikaty pochodzenia, odznaczają się najwyższą jakością. Gwarantujemy, że na naszych materacach doświadczysz nowej jakości spania, a Twoje ciało zrelaksuje się jak na żadnym materacu dotąd.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

FAQ: Jaki materac wybrać

Jaki materac wybrać, aby był zdrowy?

Zdrowy materac powinien zapewniać pełen komfort i odpowiednie wsparcie dla ciała, mieć dobrą cyrkulację powietrza i być odporny na działanie siły. Materac Osaka Air od ONSEN® spełnia te wymagania dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, takim jak siatka Aero 3D zastosowana dla lepszej wentylacji, co zapobiega przegrzewaniu się i poceniu ciała podczas snu.

Jaki materac wybrać, aby nie ryzykować?

Badania pokazują, że na sprawdzenie materaca potrzebne jest przynajmniej 32 noce testów. Stawiając na pierwszym miejscu dobro i zdrowy sen klientów, ONSEN® pozwala swoim klientom na zwrot materaca w ciągu 100 dni. Dlatego też zakup materaca Osaka Air jest całkowicie pozbawiony ryzyka. Wszystkie produkty marki ONSEN® zostały zaprojektowane przy udziale specjalistów różnych dziedzin. Następnie wykonywaliśmy prototypy, które stanowiły bazę do produktów finalnych. Firma zwraca uwagę na każdy szczegół projektu, a nadto starannie kontroluje proces produkcji.

Jaka firma produkuje najlepszy materac?

Najlepszy materac, jakim jest Osaka Air, produkowany jest przez firmę ONSEN®, która ma siedzibę w Toruniu. Firma ta kładzie duży nacisk na jakość i innowacyjność swoich produktów, zapewniając klientom funkcjonalne materace wysokiej klasy.

Jak dobrać materac do wagi?

Materaca nie dobiera się do wagi, ale do pozycji snu. Punkty nacisku ciała rozkładają się proporcjonalnie. Dzięki równomiernemu rozkładaniu punktów nacisku, funkcjonalne materace mogą być używane przez osoby o różnej wadze, zapewniając komfort i wsparcie dla każdego.

Czym wyróżnia się materac Osaka Air?

Materac piankowy Osaka Air wyróżnia się na tle innych materaców innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak unikalna technologia antypoślizgowa, która zapobiega przesuwaniu się materaca na łóżku czy podłodze. Jest to szczególnie ważne w przypadku łóżek kontynentalnych, gdzie tradycyjne materace mogą mieć tendencję do przesuwania. Jego wnętrze nie jest żadną tajemnicą, bowiem ONSEN® podaje jego pełen skład. Dodatkowo ten materac charakteryzuje się wysoką gramaturą dzianin w pokrowcu, co zapewnia nie tylko trwałość, ale także uczucie luksusu i relaksu. Stworzony z myślą o różnych powierzchniach, materac Osaka Air oferuje stabilność i bezpieczeństwo snu na nietypowych powierzchniach, eliminując niepokój związany z przesuwaniem się materaca.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...