Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Na czym polegał test hotelowy materaca?

5 czerwca 2023
Materac hotelowy, test materaca, piankowe materace do spania
Jeden z najlepszych producentów materaców, amerykańska firma Casper, przeprowadziła test hotelowy w celu ustalenia idealnej twardości materaca. Wyniki tego testu pokazały, że istnieje optymalna twardość materaca, która odpowiada niemal każdemu człowiekowi. To właśnie od testu hotelowego zaczęliśmy przygodę z projektowaniem materaca Osaka Air, choć wcześniej wcale tego nie planowaliśmy.

Test hotelowy zainspirował nas do dalszego eksplorowania tego tematu. Jego wyniki były także interesujące dla specjalistów, których zapraszamy do współpracy w ramach design thinking, a szczególnie dla fizjoterapeutów. Kolejne czytane przez nas artykuły naukowe oraz przeprowadzone przez nas badania punktów ucisku pokazały, że Casper się nie mylił.
Testy hotelowe, materac z hotelu, materace piankowe 180x200

Jak test hotelowy przyczynił się do rewolucji?

Test hotelowy miał ogromny wpływ na branżę materaców w zachodnim świecie oraz przyczynił się do prawdziwej rewolucji w podejściu do dostosowywania właściwej twardości materaca do preferencji klientów. Dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu, Casper zdobył nowe spojrzenie na rozwój produktów i wprowadził wiele zmian, które poprawiły doświadczenie użytkowników.
 
 

 
Efektem testu hotelowego było przede wszystkim zdobycie bezcennych informacji zwrotnych od gości. Umieszczając różne twardości materaców w pokojach hotelowych i pytając gości o ich preferencje, firma Casper gromadziła bardzo cenne dane na temat zupełnie różnych grup klientów. Dzięki temu mogli zidentyfikować wzorce i trendy, które przyczyniły się do stworzenia materaców uniwersalnych dopasowanych do różnych preferencji.

Jak wiadomo, materace hotelowe nie są dostosywane do preferencji gości. Ci zawsze śpią na identycznych materacach, a więc na konkretnym modelu materaca powielanym w różnych pokojach. Mimo tego istnieją hotele, w których niemal wszyscy klienci się wysypiają. Są także takie hotele, w których większość klientów się nie wysypia. Oznacza to, że te pierwsze posiadają rodzaje materaców, które pozwalają gościom na wygodny i zdrowy sen.

W konsekwencji test hotelowy pozwolił na określenie, jakiego rodzaju materac jest odpowiedni dla większości ludzi. Skupiono się głównie na twardości materaca, bowiem to właśnie ona stanowi największą kość niezgody. Ludzie sa bowiem notorycznie przekonywani, że powinni dobierać ją do wagi ciała czy według innych absurdalnych kryteriów. Test hotelowy dowodzi, że to tylko marketingowy bełkot.
Materac do dużej sypialni, twardość materaca, jakie są materace

Jakie wnioski można wyciągnąć z testu hotelowego?

Z testu hotelowego można wyciągnąć kilka istotnych wniosków. Pozwolił on bowiem odkryć, że preferencje dotyczące twardości materaca nie są istotne przy ocenie komfortu snu. Choć w sklepach z materacami istnieje bardzo duże zróżnicowanie twardości materaców, to w rzeczywistości jedna z nich odpowiadała niemal wszystkim. Udało się odkryć, że twardość materaca między 6,0 a 7,0 jest uniwersalna.

Test hotelowy pokazał, że choć każdy ma swoje unikalne preferencje, to uniweralny materac jest w stanie zaspokoić potrzeby i rozwiązać problemy prawie 100% badanych. Choć rzekoma personalizacja materaców staje się coraz bardziej popularna w branży snu, to ma ona na celu głównie stworzenie złudzenia polegającego na oferowaniu tak dużej liczby produktów, która w efekcie wprowadzi konsumenta w konsternację. Tu z rzekomą pomocą przyjdzie sprzedawca materaców, który posłuży radą w taki sposób, aby zmaksymalizować swoją marżę.

Test hotelowy przyczynił się do innowacji i rozwoju technologicznego w branży materaców, lecz głównie w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki. Natomiast w Europie tylko nieliczne firmy zaczęły korzystać z podobnych metod badań i testów, aby lepiej zrozumieć wszelkie preferencje klientów i dostosować swoje produkty. Wprowadzenie testu hotelowego stało się inspiracją polskiej firmy ONSEN®, która prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce podjęła się stworzenia uniwersalnego materaca dla wszystkich. I choć zajęło nam to kilka lat, przeszliśmy przez ten niełatwy proces z powodzeniem.
Materac do małej sypialni, twardości materaców, rodzaje materacy

Jaki wpływ na wybór materaca mają nasze preferencje?

Większość sprzedawców w sklepach z materacami twierdzi, że kluczową rolę przy wyborze materaca odgrywają preferencje. Te mają mieć bezpośredni wpływ na doświadczenia podczas snu. Lecz całkowicie bez znaczenia jest to, czy wolimy miękkie czy twarde materace. Nie powinniśmy też przywiązywać dużej wagi do popularnych mitów, jakoby te najtwardsze materace miały być zdrowsze.

Nieprawdą jest także, że osoby o większej wadze powinny z zasady wybierać twardsze materace, które rzekomo mają odpowiednie podparcie i rozkład ciężaru ciała. Z kolei to, że osoby o mniejszej wadze powinny zdecydować się bardziej miękkie materace, które w założeniu mają dostosować się do ciał, również jest nieprawdą. Ilość punktów ucisku na materac jest u tych osób różna. Rozkładają się one równomiernie na powierzchni materaca, która ma kontakt z ciałem. A więc twardość materaca będzie przez nie odczuwana niemal identycznie.

Preferencje nie mają znaczenia także z tego powodu, że w trakcie spania znajdujemy się w stanie całkowitego rozluźnienia, a nadto jesteśmy w pełni nieświadomi tego, co dzieje się dokoła nas. Nie kontrolujemy więc ruchów ciała w świadomy sposób. Robi to za nas organizm, który z zasady nie kieruje się preferencjami, ale głównie czystą biologią. Ciało w trakcie snu dąży do tego, aby spać możliwie najwygodniej. Jeśli jednak posiadany przez nas materac czy poduszka na to nie pozwalają, pojawiają się nieprzyjemne trudności zdrowotne.

Materac należy wybierać wyłącznie pod względem funkcjonalności, która prosto przekłada się na jobs to be done z nim związane. Nie kupujemy materaca po to, aby po prostu mieć materac. Z zasady dokonujemy zakupu materaca po to, aby wykonał on na naszą rzecz konkretną pracę. Jego zadaniem jest więc rozwiązanie problemów, a także szerokie zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Tak wybrany materac przyniesie nam wygodny i zdrowy sen.
Twardy materac na kręgosłup, materace wysokoelastyczne, na czym spać

Komu służy duży wybór materaców?

Mimo oczywistych wyników testu hotelowego, które znalazły potwierdzenie w wielu innych testach i badaniach, branża materacowa nie uległa w Europie znaczącym zmianom. W większości krajów europejskich materace nadal dobiera się pod względem preferencji, które nie mają często przełożenia na funkcjonalność. Konsekwencją jest wybieranie materaców, które są pozornie wygodne, a dopiero po jakims czasie okazują się destrukcyjne dla zdrowia i wygody.

Duży wybór materaców może często wprowadzać klientów w dezorientację oraz wywołuje znaczne skomplikowanie procesu zakupowego. Zbyt wiele dostępnych opcji twardości, materiałów i technologii sprawia, że wybór staje się przytłaczający. Jednocześnie wiedza konsumencka na temat materaców niestety nadal jest znikoma, a w internecie najczęściej można znaleźć nieprawdziwe informacje. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują tę sytuację, sugerując klientom droższe lub mniej odpowiednie produkty, które bardziej służą ich własnym zyskom niż dobrobytowi klientów.
Branża materacowa jest zmanipulowana. Szacuje się, że w USA stanowi ona drugi najbardziej dochodowy biznes, zaraz po popcornie.
Mimo obietnic personalizacji materaców, duży wybór najczęściej nie przekłada się na rzeczywiste indywidualne podejście do potrzeb klientów. Klienci mogą oczekiwać, że ich preferencje zostaną uwzględnione, ale często ostateczny wybór jest oparty na subiektywnych sugestiach sprzedawcy. To prowadzi do sytuacji, w której klienci nie otrzymują materaca o wartości zbliżonej do ceny, jaką zapłacili za narzucony im produkt. W efekcie kupujemy drogie materace nawet z marżami wynoszącymi nawet kilkaset procent.

Nadto szeroki wybór materaców może prowadzić do niepotrzebnych kosztów i strat finansowych dla klientów. Decyzje oparte na reklamie, emocjach lub niewłaściwej poradzie sprzedawcy nagminnie kończą się zakupem niewłaściwego materaca, który ostatecznie nie spełnia oczekiwań klienta. Konsekwencje mogą obejmować konieczność wymiany materaca, ale także dodatkowe koszta związane z przewożeniem, a także negatywny wpływ na zdrowie i komfort snu. W dodatku okazuje się często, że zwrot materaca jest niemożliwy, albo znacznie utrudniany.

W branży materacowej nadal brakuje jasnych standardów i regulacji, co umożliwia nieuczciwym sprzedawcom oferowanie materaców niskiej jakości lub dezinformowanie, a niekiedy także bezczelne oszukiwanie klientów. W takim środowisku duży wybór materaców staje się jedynie zmyślnym narzędziem, które sprzedawcy wykorzystują do manipulacji i zwiększania swoich zysków. Dlatego właśnie to głównie sprzedawcom służy szeroki wybór materaców.
Rodzaje materaców, wygodny materac do spania, lateks w materacu

Czy naprawdę istnieje uniwersalny materac?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy naprawdę istnieje jeden uniwersalny materac, który spełniłby oczekiwania większości osób. Choć zmanipulowany rynek powtarza bezustannie, że nie ma takiej możliwości, to test hotelowy dowodzi, iż taki materac istnieje. Wybierając materac, można dokonać zakupu doskonałego modelu, który zapewnia nam idealny sen i doskonałe wsparcie dla kręgosłupa przez całą noc.

Istnieją również pewne cechy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze swojego nowego materaca. Ważne jest, aby materac zapewniał funkcjonalność przekładającą się na odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, niezależnie od preferowanej pozycji snu. Powinien równomiernie rozkładać ciężar ciała, zapewniać odpowiednie podparcie dla pleców oraz przez całą noc utrzymywać ich naturalną krzywiznę w prawidłowej pozycji.

Idealny materac powinien być elastyczny i dynamiczny, co pozwoli mu również dostosowywać się do kształtu ciała, zapewniając zgodne z fizjologią ułożenie i komfort podczas snu. Nie może być też wykonany z alergizujących materiałów takich jak lateks czy kokos, ale raczej z właściwej jakości pianek poliuretanowych. Te oczywiście muszą cechować się odpowiednią gęstością i twardością, ale przede wszystkim rodzajem. Unikać należy pianek zamkniętokomórkowych oznaczanych przez producentów literą T lub literami HD, które szybko się wygniatają.
Materac idealny musi cechować się funkcjonalnością, która umożliwi maksymalnie wygodny i zdrowy sen.
Uniwersalny materac nie powinien jednak cechować się jedynie konkretną twardością, ale także wysoką jakością projektu i wykonania. Użyte do budowy materaca materiały, konstrukcja i zastosowane technologie mają istotny wpływ na jego trwałość, wentylację, odprowadzanie wilgoci oraz szereg innych aspektów, które wpływają na jakość snu i komfort użytkowania.

Stworzenie jednego materaca idealnego dla wszystkich jest trudne do osiągnięcia i wymaga kilkuletnich badań. Te są kosztowne, bowiem wymagają opłacenia specjalistycznego zespołu biorącego udział w procesie design thinking, jak też wykonywania licznych prototypów. Poza tym w czasie całego procesu nie sprzedaje się materaców, na co wiele firm nie jest w stanie sobie pozwolić. Łatwiej więc jest stworzyć kilkadziesiąt modeli materaców, często dosłownie losując materiały i ułożenie warstw, niż podjąć się rzetelnego badania.

Choć każdy z nas ma unikalne preferencje, potrzeby i zdrowie, wszystkie te elementy braliśmy pod uwagę przy tworzeniu materaca Osaka Air, który jest od lat najbardziej funkcjonalny na polskim rynku. Nadaje się on dla osób różnych pod względem wagi, budowy ciała czy pozycji snu. Cechuje się też idealną twardością 6,5 będącą optymalną dla właściwego podparcia ciała i kręgosłupa w trakcie spania.

Musimy pamiętać również, że kupno materaca to kwestia dość osobista i nietypowa. Dlatego niemożliwe jest ich testowanie podczas krótkich wizyt w sklepie. Istotne jest, aby móc skorzystać z okresu próbnego, który nie będzie wiązał się z niekorzystnymi zapisami regulaminowi. Dzięki testowaniu materaca przez co najmniej 30 dni możemy przekonać się o tym, czy dany materac będzie dla nas odpowiedni.

Z tego powodu na materac Osaka Air oferowany przez polskiego producenta ONSEN® klientom przysługuje aż 15 lat gwarancji opartej na niespotykanie jasnych i przejrzystych zasadach. Dodatkowo każdy zakup dokonany bezpośrednio na naszej stronie internetowej objęty jest nieograniczoną w czasie ofertą, która pozwala na zwrot materaca aż przez 100 dni po dostawie. Możesz kupić ten najbardziej funkcjonalny materac bez jakiegokolwiek ryzyka związanego z zakupem online. Także w korzystnym bezprowizyjnym systemie ratalnym oferowanym we współpracy z kilkoma bankami.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Funkcjonalny materac, producent materaców, wygodne materace, łóżko kontynentalne

FAQ: Test hotelowy

Co jest najważniejsze przy wyborze idealnego materaca?

Kluczowym elementem przy wyborze idealnego materaca jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa, niezależnie od preferowanej pozycji snu. Materac powinien równomiernie rozkładać ciężar ciała, zapewniać podparcie dla pleców i utrzymywać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Poza tym materac powinien być funkcjonalny, a więc zaspokajać nasze potrzeby i rozwiązywać problemy, jakich doświadczamy podczas snu.

Z jakich materiałów powinien być wykonany idealny materac?

Idealny materac powinien być wykonany z najlepszej jakości pianek poliuretanowych. Należy unikać alergizujących materiałów takich jak lateks czy kokos. Ważne jest, aby pianki miały odpowiednią gęstość i twardość, ale również odpowiedni rodzaj. Nie powinny być to pianki zamkniętokomórkowe oznaczane przez producentów literą T lub literami HD. Dobrze jest wybrać materac zbudowany z pianek wysokoelastycznych, który w drugiej warstwie zawiera piankę termoelastyczną. Należy też zwrócić uwagę na ich parametry.

Jakie cechy wpływają na funkcjonalność materaca?

Funkcjonalność materaca zależy od kilku czynników, takich jak twardość, ułożenie warstw pianek oraz parametry użytych materiałów. Właściwa twardość, dobrze ułożone warstwy pianek i wysoka jakość materiałów są istotne dla zapewnienia maksymalnego komfortu i zdrowego snu.

Czy istnieje uniwersalny materac dla wszystkich osób?

Stworzenie jednego materaca idealnego dla wszystkich jest trudne do osiągnięcia. Wszyscy mamy różne preferencje, potrzeby i stan zdrowia. Mimo tego po długotrwałych badaniach udało się stworzyć materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalny i uniwersalny. Jego właściwości są zgodne także z idealnym materacem określonym w ramach testów hotelowych.

Jak można przetestować materac przed zakupem?

W przypadku materaca Osaka Air oferowanego przez polskiego producenta ONSEN®, klienci mają możliwość skorzystania z okresu próbnego trwającego aż 100 dni. Dzięki temu mają czas na przekonanie się, że materac jest odpowiedni dla nich. Unikać powinno się sklepów, w których zwrot materaca nie jest możliwy, albo obwarowany jest niekorzystnymi zasadami.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...