Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Funkcjonalność – co oznacza i za co ją kochamy?

24 lutego 2022
Funkcjonalność, sklep z materacami, świadomość
Wszyscy w swoim codziennym życiu powinniśmy dbać o jak najwyższą funkcjonalność produktów i usług, z których korzystamy. Znajduje to odzwierciedlenie w jobs to be done, według której powinny one być skutecznymi narzędziami do osiągania aspiracji, jakie mają użytkownicy. Funkcjonalność wśród rozsądnej części społeczeństwa stała się kluczowym elementem, zdecydowanie wykraczającym poza tradycyjną konsumpcję, który jest oparty na posiadaniu wiedzy służącej do bardzo świadomego "zatrudniania" produktów lub usług w celu rozwiązania problemów i zaspokojenia potrzeb, jakie posiadają.

W dzisiejszym społeczeństwie, gdzie komfortowy sen i ergonomia pracy stanowią priorytet, skupienie się na funkcjonalności staje się kluczowym elementem każdego procesu zakupowego. Decydując się na zakup nowego materaca, ale też dowolnego innego produktu, zwracamy uwagę na funkcjonalności. Te jednak muszą być użyteczne, a nie być tylko po to, aby być. W tym kontekście to właśnie funkcjonalność staje się fundamentem wpływającym bezpośrednio na jakość życia w długim horyzoncie czasowym.
Materace, materac 100x200, jobs to be done

Definicja funkcjonalności

Jak słusznie wskazywał Steve Jobs, ludzie nie są tylko i wyłącznie konsumentami chcącymi kupić produkt, ale przede wszystkim osobami, które posiadają swoje własne ambicje, marzenia czy nadzieje. Nie chodzi więc o to, aby posiadać produkt, ale o jego funkcjonalność, bowiem ma być on w konsekwencji skutecznym narzędziem do realizacji aspiracji.

Łączy się to z jobs to be done, czyli stosowaną przez nas filozofią. Zgodnie z nią ludzie nie tylko kupują produkty, ale zatrudniają je, aby wykonywały na ich rzecz pewne zadania i aktywności, zwane robotą. To wymaga zawarcia w nich konkretnych funkcjonalności, które będą mogły rozwiązywać problemy i zaspokajać potrzeby. Jest to więcej niż konsumpcja, bowiem jest oparta na wiedzy. Funkcjonalność łączy się więc z "zatrudnianiem" produktów i usług, aby te wykonały wskazaną robotę.

Człowieka nie interesuje zakup wiertarki, lecz interesuje go w pierwszej kolejności dziura w ścianie, jaką ma ona wykonać. W sferze zainteresowań człowieka leży więc osiąganie progresu w danej czynności. W tym przypadku wiercenie ma za zadanie stworzenie otworu pozwalającego zawiesić półkę. Wobec tego spełni swoją potrzebę związaną z przestrzenią do ułożenia książek, a także rozwiąże problem skupiony wokół braku miejsca.

Dlatego też, gdy myślimy o funkcjonalności, bierzemy pod uwagę głównie wypełnianie przez produkt lub usługę konkretnych zadań. Wykonywana przez nie robota to postęp, jaki mamy w danej sytuacji osiągnąć. Innymi słowy, funkcjonalność ma sprawić, że człowiek przybliży się do zrealizowania swojego celu, czyli przejścia z punktu A do punktu B. Funkcjonalność staje się zatem kluczowym czynnikiem, gdy coś pomaga ten postęp osiągnąć, pokonując jednocześnie ewentualne bariery stojące na drodze do realizacji celu.
Funkcjonalność, materace do spania, spełnienie marzeń

Funkcjonalności materaca

Obecnie już każdy świadomy człowiek wie, że to właśnie rzetelne skupienie się na funkcjonalnościach w materacu jest fundamentem zakupu. Decydują one bowiem o wygodzie i zdrowiu, jakie wynikają z jakości snu. Warto zadbać o to, aby przytulna sypialnia, w której wszyscy spędzamy według statystyk aż jedną trzecią życia, stała się oazą relaksu i regeneracji.

Podstawową funkcjonalnością materaca do spania powinna być właściwa dynamika. Jedynie bowiem materace o odpowiedniej dynamice dostosowują się do ruchów i budowy ciała, zapewniając harmonię snu przez całą noc. Dzięki temu materac pozwala utrzymać komfortowy sen, wspierając regenerację.

Należy zwrócić też uwagę na twardość materaca, która także jest ważną z funkcjonalności. Ta uniwersalna wynosi około 6,5 w skali twardości materaców. Gwarantuje ona, że materac spełni oczekiwania różnych osób. Jest to bowiem określenie twardości materaca średniotwardego, który odpowiada niemal każdemu. Gwarantuje też, że materac nie będzie za twardy czy za miękki, ale optymalny.

To łączy się z podparciem ciała i kręgosłupa, jakie zapewnia materac. Ten bowiem element jest jednym z kluczowych funkcjonalności, które wykorzystujemy w trakcie snu. Od niego zależy to, jak będziemy kolejnego dnia funkcjonować. Tylko i wyłącznie materace, które utrzymują ciało w fizjologicznej pozycji, rzeczywiście wspomagają zdrowy sen, a przy tym również eliminują dyskomfort, wykonując swoją robotę.
Materac musi wykonać za nas wiele pracy.
Nie jest tajemnicą, że materace muszą wykonywać za nas w ciągu nocy wiele pracy, bowiem nasze ciała pozostają wtedy bezwładne i rozluźnione. Jednak nawet najwygodniejszy materac może przeszkadzać w wysypianiu się, jeśli nie będzie cichy. Warto jest zatem unikać materaców sprężynowych, bowiem wydawanie przez nie dźwięków dźwięków skrzypienia czy piszczenia zaprzecza idei funkcjonalności. To cisza sprzyja głębokiemu i spokojnemu wypoczynkowi nocą.

Inną z cech funkcjonalnego materaca jest niezatapianie się w nim, co ma miejsce w wielu modelach materaców memory, o czym świadczą obiektywne recenzje. Jest to zresztą podstawową cechą pianki termoelastycznej, jaka znajduje się w ich pierwszej warstwie. Właściwie zaprojektowane materace nie powodują uczucia zatapiania się. Dają one odpowiednie wsparcie dla ciała, pozwalając na swobodną zmianę pozycji.

Łatwe zmienianie pozycji do spania to też bardzo ważna funkcjonalność. Przejawem wykonywania przez dobre materace swojej pracy jest bowiem ich zdolność do łatwej adaptacji przy zmianie pozycji w trakcie spania. To jest bardzo istotne nie tylko dla osób, które często ją zmieniają, ale też dla śpiących we dwoje, aby nie poruszać drugą osobą.

Jedynie funkcjonalne materace o warstwowej budowie oferują właściwy poziom wsparcia przez rozkładanie punktów kumulacji wagi, co pozwala im w pełni dostosować się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Każda warstwa pełni bowiem konkretną funkcję, a dla optymalnego komfortu następuje między nimi harmonijna współpraca przez całą noc.

Funkcjonalnością materaca jest też właściwa wentylacja, która pozwala na regulowanie temperatury ciała, ale również na eliminowanie nadmiaru wilgoci pochodzącej z powietrza. Powinien on być też w pełni hipoalergiczny, aby mogły na nim spać osoby z uczuleniem. Łączy się to z funkcjonalnością, jaką jest zdejmowany pokrowiec, który da się zdjąć i wyprać.
Materace, materac 90x200, średnia twardość materaca

Zadania poduszki

Na pierwszy rzut oka poduszka do spania to niewielki element wyposażenia sypialni, jednak również ona musi mieć określoną funkcjonalność, bo odgrywa niebagatelną rolę. Jej funkcjonalności mają znaczący wpływ na jakość snu, co przekłada się w bardzo bezpośredni sposób na zdrowie i samopoczucie u użytkowników.

Oczywiście głównym zadaniem poduszki jest zapewnienie odpowiedniego podparcia głowy. To właśnie ona powinna pozwalać na utrzymanie prawidłowej pozycji głowy w trakcie snu snu. Jej zadaniem jest także podparcie kręgosłupa, co wpływa na komfort i zdrowie. Dlatego tak ważne jest wybieranie poduszek anatomicznych, które mają ergonomiczny kształt.

Do anatomicznego kształtu zalicza się wcięcia na ramiona, czyli specjalne wyprofilowania w piance. Tego rodzaju innowacyjne rozwiązanie pozwala na naturalne ułożenie ramion względem głowy i szyi, co w konsekwencji przekłada się na skuteczną redukcję napięcia mięśniowego w obrębie barków i szyi.
Poduszka ma więcej zadań, niż na pierwszy rzut oka można by się spodziewać.
Oczywiście funkcjonalności dobrych poduszek nie kończą się jedynie na aspektach związanych z podparciem, ale zawiera też inne elementy. Także właściwa wentylacja to ważny element, który skutecznie eliminuje występujące niekiedy uczucie duszności podczas snu, ale przede wszystkim zapobiega poceniu się w nocy przez cyrkulację powietrza. To jest możliwe jedynie z pianką wysokoelastyczną, która ma otwarte pory.

Oczywiście również higiena to ważny aspekt. Na tę składa się możliwość zdjęcia i wyprania poszewki na poduszkę. To pozwala utrzymać poduszkę w czystości i świeżości, co niekiedy ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Szczególnie u osób z uczuleniami, które powinny spać na poduszkach antyalergicznych, a więc unikać lateksu czy naturalnych wypełnień, na rzecz wysokoelastycznych rdzeni. 
Funkcjonalność, krzesło biurowe, fotel dla graczy

Ergonomia mebli

Świat zmienił się na tyle, że długotrwałe siedzenie stało się normą. To głównie z tego powodu ergonomia mebli staje się bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i komfort w perspektywie makrospołecznej. Idąc z duchem czasu, także w ofercie polskiej marki ONSEN® pojawiają się użyteczne i innowacyjne rozwiązania. Pierwszym z tych rozwiązań jest krzesło biurowe będące połączeniem funkcjonalności i ergonomii, a także nowoczesnego designu.

Mamy świadomość, że nie tylko sen wpływa na człowieka. W przyszłości nasza oferta poszerzy się o inne ergonomiczne meble biurowe, które zmienią branżę. Obecnie oferujemy alternatywę dla znanych krzeseł na kółkach, stworzoną przez naszych specjalistów. Anatomiczne krzesło biurowe Seiza zostało stworzone, aby zapewnić nie tylko wyjątkowy komfort, ale także niespotykaną dotąd dbałość o zdrowy kręgosłup jego użytkowników.

Funkcjonalność oferowana przez krzesło na kółkach, jakie oferujemy pod nazwą Seiza, czyni je uniwersalnym. Doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach, będąc przy tym także idealnym krzesłem dla graczy czy fryzjerów, a także szeregu innych osób. Siedzisko wykonane z trwałego poliuretanu integralnego jest bardzo trwałe i wygodne, natomiast jego aluminiowa podstawa stanowi silną bazę. Jednocześnie dołączone do zestawu gumowane kółka zapewniają ochronę podłogi.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, materac 80x200, urządzanie sypialni

FAQ: Funkcjonalność

Co wpływa na zachowania konsumenta?

Wpływ na zachowania konsumenta ma funkcjonalność produktów i usług. Klienci zwracają uwagę na to, czy dany produkt czy usługa spełniają ich potrzeby i aspiracje. Należy podkreślić, że ludzie nie są jedynie konsumentami, ale w pierwszej kolejności osobami posiadającymi własne cele i marzenia. Wpływ na zachowania konsumenta ma również świadomość funkcji, jakie dany produkt ma spełniać w kontekście jobs to be done. Klienci są bardziej skłonni do zakupu, gdy są w stanie stwierdzić, że produkt jest skutecznym narzędziem do osiągania określonych celów.

Co oznacza funkcjonalność?

Słownik Języka Polskiego PWN mówi, że funkcjonalność wiąże się z dobrym spełnianiem swojej roli przez funkcjonalną rzecz. Oznacza to więc, że ma ona funkcję użytkową, a tym samym jest przydatna i użyteczna. Nowe definicje funkcjonalności dodają do tego, że funkcjonalność przedmiotu lub usługi oznacza, że jest ona skutecznym narzędziem służącym do osiągania jakichś celów. Na przykład funkcjonalny materac ma rozwiązywać problemy użytkowników, a także spełniać ich potrzeby.

Po czym poznać funkcjonalny materac?

Funkcjonalność oznacza zdolność produktu lub usługi do efektywnego spełniania określonych zadań lub realizacji konkretnych funkcji. Produkty powinny być użyteczne i skuteczne w rozwiązywaniu problemów oraz zaspokajaniu potrzeb konsumentów. Funkcjonalność łączy się z koncepcją jobs to be done, według której produkty lub usługi są "zatrudniane" do wykonywania określonych zadań i aktywności. Funkcjonalny materac powinien spełniać kilka kluczowych kryteriów zgodnych z potrzebami świadomego konsumenta. Powinien mieć on więc odpowiednią dynamikę, twardość i dawać wsparcie kręgosłupa przy konturowaniu ciała. Poza tym funkcjonalny materac musi być cichy, a także odpowiednio wentylowany.

Jakie są przykłady jobs to be done?

Bardzo dobrym przykładem jobs to be done jest wiertarka. W zakupie wiertarki nie chodzi bowiem o samą wiertarkę, ale na przykład o stworzenie otworu w ścianie do zawieszenia półki. Innym przykładem jest zakup materaca, który służy do zapewnienia zdrowego i wygodnego snu, albo zakup poduszki służącej do utrzymania prawidłowej pozycji głowy i kręgosłupa podczas snu.

Czym kieruje się świadomy konsument?

Świadomy konsument kieruje się przede wszystkim funkcjonalnością produktów. Jest to osoba, która posiada świadomość swoich potrzeb, trudności i celów. Decydując się na zakup produktu lub skorzystanie z usługi, zwraca najpierw uwagę na to, czy dany produkt lub usługa faktycznie spełni jego oczekiwania, jak również czy będzie skutecznym narzędziem do osiągnięcia określonych celów. Kieruje się również wiedzą dotyczącą konkretnych funkcji, jakie każdy produkt powinien spełniać, co głębiej opisuje filozofia jobs to be done.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...