Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Twardości materaca – jaką wybrać

20 lipca 2021
Twardości materaca, materac piankowy, materac visco, materac z pianki z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka memory, materac z pianki memory
Twardość materaca jest jednym z kluczowych elementów budujących komfort snu. Bardzo ważne żeby twardość była odpowiednio dostosowana do potrzeb osoby śpiącej. Dobrze dobrany materac nie powinien być zbyt miękki, bo będziemy się w niego zapadać i ucierpi na tym kręgosłup, który nie będzie miał odpowiedniego podparcia. Nie może też być zbyt twardy, ponieważ będzie nam zwyczajnie bardzo niewygodnie, będziemy mieli problemy z zaśnięciem i jakość snu znacząco spadnie. Dlatego wybierając materac trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego twardość.

Twardości materaca – jak wybrać

Twardość materaca należy dobrać według pozycji w jakiej śpimy. Oczywiście dobierając twardość materaca bierzemy też pod uwagę preferencje danej osoby.

Jeśli komuś lepiej śpi się na nieco twardszym lub nieco bardziej miękkim materacu, to ma prawo kupować takie materace, jakie mu się najbardziej podobają, najważniejszy jest komfort Użytkownika.

Trzeba jednak pamiętać że aby dobrać twardość materaca nie patrzymy wcale na wagę osoby, która ma na nim spać.

 

Materace dobieramy według pozycji snu, a nie według masy ciała
Nosząc się z zamiarem zakupu materaca jesteśmy przekonani, że istnieją jakieś parametry konkretnie precyzujące twardość materacy. Skale - owszem są, ale niestety nie mają żadnych usystematyzowanych norm. W każdym sklepie twardość materaca może być inaczej definiowana. Wprowadza to duży chaos informacyjny.
twardosc materaca

Twardości materaca – dobór do wagi

Wbrew popularnej opinii, waga nie ma nic wspólnego z doborem materaca. To mit, który bardzo często można usłyszeć w sklepie z materacami. Sprzedawcy twierdzą, że materace dobieramy według wagi, a odpowiednie symbole twardości materaca h1, h2, h3, h4 odpowiadają konkretnej wadze Klienta.

Nie warto się na to nabierać, niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę osoby o dowolnej wadze mogą spać na materacach o tej samej twardości. Przy jej dobieraniu liczy się przede wszystkim ulubiona pozycja snu i komfort Użytkownika.

Twardości materaca – dobór do pozycji snu

Każda pozycja snu ma konkretną twardość materaca, która będzie przy niej najbardziej odpowiednia. Oczywiście rzadko zdarza się, że prześpimy całą noc w jednej i tej samej pozycji. Naukowcy wskazują, że niektórzy z nas potrafią zmieniać pozycję nawet do kilkudziesięciu razy w ciągu każdej nocy.

Dlatego też należy wziąć pod uwagę naszą ulubioną pozycję, w której najłatwiej i najprzyjemniej nam się zasypia i potraktować ją jako wskazówkę wybierając dla siebie materac.

Jeśli mamy więcej niż jedną ulubioną pozycję, należy kupić materac, który nadaje się do spania we wszystkich pozycjach, czyli materac średnio twardy. Przyjrzyjmy się jednak najpierw temu, jaka pozycja snu odpowiada jakiej twardości materaca.
jak dobrac twardosc materaca

Twardości materaca – spanie na brzuchu

Do spania na brzuchu konieczny jest materac dość twardy, choć ani jedno (czyli spanie na brzuchu) ani drugie (twardy materac) nie są dobrymi rozwiązaniami. Przy spaniu na brzuchu nasz kark układa się w dziwnej, nienaturalnej dla ciała pozycji i niezwykle łatwo o niechciane urazy kręgosłupa.

W normalnych okolicznościach nie jesteśmy w stanie świadomym ruchem mięśni przekręcić głowy do tego stopnia, żeby było to dla nas szkodliwe. Jednakże podczas snu mięśnie chroniące kark rozluźniają się i głowa obraca się jeszcze bardziej.
Spanie na brzuchu nie jest zalecane przez lekarzy i fizjoterapeutów
Dlatego tak naprawdę należy się tej pozycji oduczyć. Aby dowiedzieć się więcej, dlaczego spanie na brzuchu jest złe zapraszamy Cię do przeczytania artykułu o spaniu na brzuchu. Jeśli jednak już śpisz na brzuchu i nie potrafisz się tego oduczyć - powinieneś mieć twardy lub średnio twardy materac.
twardosc materaca spanie na brzuchu

Twardości materaca – spanie na boku

Spanie na boku to ułożenie bardzo naturalne dla człowieka. Położenie się w pozycji embrionalnej obniża poziom stresu i ułatwia zaśnięcie. Do takiego spania najlepszy będzie średnio miękki materac.

Pozwoli on odpowiednio głęboko zapaść się najszerszym miejscom ciała człowieka (czyli w przypadku kobiet biodrom, a w przypadku mężczyzn barkom), jednak talię i nogi będzie poprawnie podtrzymywał zapewniając najbezpieczniejszą pozycję dla kręgosłupa. Należy pamiętać, że w ułożeniu na boku nogi powinny być lekko ugięte.
 

Niestety większość z nas nie śpi tylko i wyłącznie na boku. Większość ludzi na świecie (około 90%) śpi na boku i plecach. A w pozycji spania na plecach materac miękki to już nienajlepsze rozwiązanie.

Twardości materaca – spanie na plecach

Materac do spania na plecach powinien być średnio twardy. Taki materac pozwoli swobodnie zapaść się pośladkom, które wywierają największy nacisk na materac razem z łopatkami.

Kręgosłup ułoży się dzięki temu w najbardziej naturalnej pozycji i unikniemy bólów spowodowanych złym spaniem.

Taki materac zapewni również poczucie komfortu i dostarczy odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki.
 

Dla różnych pozycji spania najbardziej uniwersalnym materacem będzie średnio twardy

Twardości materaca – tabele

W różnych sklepach można spotkać różne stopnie twardości materaca. Najbardziej popularna jest skala twardości h1, h2, h3 i h4, której głównym kryterium jest waga. Zazwyczaj spotkamy się z nią w sklepach stacjonarnych, które oferują materace różnych marek.

Istnieje też inna skala twardości, skala 1-10, którą stosują głównie sklepy amerykańskie, jednak na polskim rynku też coraz częściej można ją dostrzec. Skala 1-10 jest bardziej miarodajna niż h1-h4, dlatego jeśli chcesz mieć pewność jakiej twardości jest Twój materac, szukaj sprzedawców posługujących się skalą twardości materaca 1-10.
twardosc materaca h1 h2 h3 h4

Twardości materaca – tabela H1, H2, H3, H4 i H5

Co oznaczają symbole h1, h2, h3, i h4? Jest to skala twardości materaca gdzie h1 oznacza materac miękki, h2 i h3 to materace nieco twardsze, a h4 to najtwardsze materace.

Według tej skali dla osób lekkich, zwykle poniżej 60 kg dobry będzie materac o twardości h1 czyli miękki, dla osób ważących około 60 kg - h2 czyli średnio miękki, dla tych co ważą 80 kg - h3, natomiast dla osób powyżej 100 kg - h4. A zatem twardość h1 jest zazwyczaj polecana osobom lekkim, a jeśli ktoś waży ponad 100 kg, na przykład 110 kg powinien patrzeć raczej na materace twarde.

Cały ten system jest błędny, ponieważ opiera się na założeniu, że twardość materacy miałaby być dobrana do wagi Użytkownika. Nie jest to prawda, osoba ważąca 100 kg może mieć równie dobrze materac o twardości h1, miękki, h2, materac h3 lub materac twardy zależnie od tego, w jakiej pozycji lubi spać i od jej osobistego poczucia komfortu.
Skala twardości materaca H1-H4 jest bez sensu

Dlaczego drobna, filigranowa osoba miałaby spać na materacu bardzo miękkim a barczysty, masywny mężczyzna na przysłowiowej "desce"? Przecież żadna z tych osób się nie wyśpi na takim materacu! Często słyszymy te historie od Państwa: "Kupiłem twardy materac, bo jestem ciężki i tak zalecił mi sprzedawca. Materac jest taki twardy, że nie mogę na nim spać.." albo "Sprzedawca w sklepie zalecił mi materac miękki. Strasznie się w niego zapadam i ciężko mi zmienić pozycję.." (zwykle takie miękkie materace mają u góry piankę z pamięcią). Kupujecie materace, które ktoś dobiera Wam na podstawie absurdalnego parametru i później męczycie się z nimi przez wiele lat.
 

Bądź mądry przed szkodą, nie dobieraj materaca do wagi! Nie stosuj materacy oznaczonych symbolem H1, H2, H3 i H4, bo nie masz pojęcia, co kupisz.
 

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Dodatkowo każdy producent ustala własne wartości odpowiadające symbolom h1-h4. Nie ma żądnych norm, żadnych tabelek twardości materacy. Niemożliwe jest więc porównanie między sobą twardości materacy dwóch różnych firm oznaczonych jednym symbolem (np. H2).

Twardości materaca – tabela amerykańska

Ta skala ma znaczącą przewagę nad wspomnianą wyżej skalą h1-h4. Przede wszystkim pozwala na porównywanie różnych materacy od różnych producentów. Jest to obiektywna, bardziej szczegółowa skala znacznie ułatwiająca wybór materaca.

Liczby od 1 do 10 oznaczają: 1 to materace najbardziej miękkie a 10 to materace bardzo twarde. Wcześniej wspomniane pozycje snu można przypisać do najlepiej im odpowiadających twardości materaca. Odpowiednio dobrany materac dla osób śpiących na brzuchu powinien mieć twardość od 4 do 10, dla osób śpiących na plecach poleca się materace średnio twarde czyli od 4 do 8.

Osobom śpiącym na boku poleca się materace miękkie, od 1 do 7. W przypadku częstego kręcenia się w nocy warto wybrać opcję po środku, odpowiadającą wszystkim pozycjom czyli pomiędzy 4 a 7. Najlepszy będzie materac o średniej twardości, czyli o twardości na poziomie mniej więcej szóstki lub siódemki.
jak dobrac twardosc materaca
Nasz materac, Osaka Air udało nam się zaprojektować w taki sposób, aby był odpowiedni do wszystkich trzech pozycji snu. W dziesięciostopniowej skali twardości plasujemy się na "mocnej szóstce", konrketnie pomiędzy szóstką a siódemką, czyli nasz materac jest średniej twardości.
Jest to optymalny wybór i nie musisz się przejmować, bo materac Osaka Air będzie odpowiedni dla każdej Twojej ulubionej pozycji podczas snu!
twardosc materaca materac o sredniej twardosci

FAQ: Twardości materaca

Jakie są twardości materaca?

W Polsce przyjęła się skala materaca oparta na oznaczeniach H1, H2, H3 i H4, a niekiedy nawet H5. Skala ta nie ma jednak żadnego uzasadnienia merytorycznego i każdy producent interpretuje ją w inny sposób. Prawidłowo twardość materaca powinno się określać według amerykańskiej skali twardości materaców, która oparta jest na liczbach od 1 do 10.

Jaki jest najtwardszy materac do spania?

Najtwardsze materace do spania oznaczane są w Polsce jako materace H4, a nawet materace H5. W rzeczywistości jednak twarde materace nie są wskazane do użytkowania. Optymalną twardością materaca dla 93% populacji jest 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jaka twardość materaca jest najlepsza?

Najlepsza twardość materaca dla 93% populacji ludzkiej to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Materac o twardości 6,5 zapewnia optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. Jednocześnie materac wysokoelastyczny Osaka Air cechuje się najwyższym poziomem wentylacji i komfortu.

Jaka twardość materaca jest dobra przy wadze 100 kilogramów?

Twardość materaca nie powinna być uzależniana od wagi. Zarówno przy wadze 100 kilogramów, jak i przy wadze 50 kilogramów, należy wybrać materac o optymalnej twardości. Najlepsza twardość materaca to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Dodatkowo materac wykonany powinien być w pierwszej warstwie z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, co zapewni maksymalny komfort snu.

Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca powinno dobrać się przede wszystkim na podstawie przyjmowanej pozycji do spania. Całkowicie oderwane od merytorycznych danych są skale twardości materaców, które opierają się na wadze użytkownika.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ