Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak dobrać twardość materaca dla siebie?

14 lipca 2022
twardość materaca, dobór twardości w materacu, materace H3
To właśnie twardość materaca stanowi jeden z jego fundamentów. Najczęściej spotyka się oznaczenia twardości H1, H2, H3 czy H4, a w niektórych sklepach od niedawna także twardość H5, co ma podkreślić występujące między nimi różnice. Największą popularnością cieszy się materac H3, czyli teoretycznie o średniej twardości.

Faktem jest, że ta skala twardości materaców nie posiada żadnej standaryzacji. W efekcie jest problematyczna, bo nie mówi o rzeczywistej twardości materaca, ale często tylko o czyichś odczuciach. Istnieją oczywiście metody określania twardości materaców, ale te nie są powszechnie stosowane.

 

 

Stosunkowo niewielu użytkowników materaców zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę kryje się za materacem H3 czy H4, a tym bardziej nad różnicą między nimi. Dlatego też podczas zakupu materaca należy pytać o twardość określaną w N (niuton) lub kPa (kilopaskal), czyli zgodnie z oznaczeniami fizycznymi, jakie stosuje każdy producent pianki.
co oznacza twardość materaca H3, twardości materaców, materace do sypialni

Kontrowersje wokół twardości materaców

Stosowana w Polsce skala twardości materaców, która klasyfikuje je od H1 do H5, opiera się głównie na wadze użytkowników, co nie ma najmniejszego sensu. W teorii ma to pomóc w prostym doborze twardości materaca, lecz w praktyce tworzy wiele problemów, bo przecież waga ciała wiąże się z jego powierzchnią. Dlatego też rozkłada się proporcjonalnie na danej powierzchni materaca.

Tak skonstruowana skala twardości materaców nie jest wystandaryzowana, przez co z zasady różni się w zależności od producenta czy modelu materaca. Przez to, że nie jest powtarzalna, wprowadza chaos informacyjny. Tym samym stanowi swojego rodzaju dezinformację konsumenta, przez co łatwiej go zmanipulować sprzedawcy.

Najczęściej zaleca się twardość materaca według następujących kryteriów:
  • materac H1, czyli bardzo miękki, przeznaczony dla dzieci i osób dorosłych ważących do 50 kilogramów;
  • materac H2, czyli miękki, przeznaczony dla osób dorosłych ważących do 60 kilogramów;
  • materac H3, czyli średniotwardy, przeznaczony dla osób dorosłych ważących do 80 kilogramów;
  • materac H4, czyli twardy, przeznaczony dla osób dorosłych ważących do 100 kilogramów;
  • materac H5, czyli bardzo twardy, przeznaczony dla osób dorosłych ważących powyżej 100 kilogramów.
Tego typu skala twardości materaca może być wręcz niebezpieczna. Zakłada ona bowiem, że osoba otyła spać powinna na materacu twardym jak deska. To spowoduje, że materac nie będzie u niej konturować ciała, co skutkuje niewłaściwym rozmieszczeniem punktów kumulacji wagi. Ciało oprze się na materacu na łopatkach, biodrach i łydkach, wywierając na nie duży nacisk.

Z kolei osoba o małej wadze, na przykład filigranowa kobieta, miałaby spać na bardzo miękkim materacu, który nie da jej właściwego podparcia. Ten absurd spowoduje wygięcie kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Z czasem spowoduje to ból kręgosłupa, a także szereg innych dolegliwości.

Dlatego z jednej strony mamy do czynienia z brakiem standaryzacji tego rodzaju skali twardości. Natomiast z drugiej strony dopasowanie twardości materaca opiera się na archaicznych przekonaniach, które nie mają podstaw naukowych. Często dwa materace H3 znacząco różnią się od siebie w testach. Notorycznie zdarza się, że nawet w obrębie jednej marki zauważa się istotne różnice, bo w Polsce bardzo rzadko producenci materaców posiadają sprzęt do badania ich twardości. Z tego powodu opierają się na ocenie organoleptycznej, a więc na wrażeniach dotykowych pracowników.
twardość materaca dla dzieci, materac dla nastolatka, twardości materaców
Obecnie każdy producent materaców ma dowolność w określaniu parametru twardości materaca. Wskazane byłoby stworzenie wystandaryzowanej skali, która opierałaby się na konkretnych i powtarzalnych wartościach w niutonach lub kilopaskalach, co jest możliwe i stosunkowo łatwe. Jednak do czasu wprowadzenia skali twardości materaców opartej na takich danych, warto dopytywać sprzedawców o parametry pianek, jakie są w środku.


 
Uniwersalną zasadą jest, że pianki w materacach oznacza się w ten sam sposób. Pełen parametr pianki musi składać się z oznaczenia literowego (V, T lub HR), a także ciągu pięciu cyfr. Dwie pierwsze cyfry oznaczają gęstość w kg/m³, a trzy kolejne cyfry to zmierzona i powtarzalna twardość w niutonach. Należy też oczywiście pamiętać, że gęstość to nie twardość, co wielu sprzedawców próbuje wmawiać klientom.

Gdy decydujesz się na kupno materaca, musisz najpierw mieć choćby podstawową wiedzę. Zdecydowanie korzystniej jest podjąć mały wysiłek, aby się z nią zapoznać teraz, aniżeli cierpieć z powodu złego materaca przez kolejne miesiące czy lata.
jak dobrać twardość materaca do wagi, materac a waga, gęstość pianki w materacu
Dzięki wielu testom hotelowym, a w tym szerokiemu testowi przeprowadzonemu w 2014 roku na zlecenie firmy Casper, o doborze materaca wiadomo jeszcze więcej. Ujawniono bowiem, że dobór materaca do wagi jest całkowicie pozbawiony sensu. Wyniki badań udowodnily, że ocena komfortu materaca i jakości snu nie jest związana ze snem na materacu dobranym do wagi. Potwierdzono natomiast, że dobór materaca do pozycji snu jest jak najbardziej uzasadniony.

To właśnie badania amerykańskie były podstawą do naszych działań. Dzięki nim zaprosiliśmy specjalistów do projektowania, prototypizacji i testowania różnych wersji materaców. Następnie testowaliśmy je na osobach trzecich, aby dojść do końcowych wniosków. W konsekwencji powstał fenomenalny materac Osaka Air, który wykonaliśmy zgodnie z filozofią i metodyką design thinking, aby służył Tobie, a nie sklepom.
pianka w materacu, jak dobrać twardość materaca, tabela twardości materaców

Twardość materaca a waga użytkownika

Potocznie przyjęcie wagi użytkownika jako głównego kryterium doboru twardości materaca może dla wielu osób wydawać się intuicyjne, ale w nie ma to uzasadnienia naukowego. Wielu dobrych ortopedów i fizjoterapeutów także podkreśla, że waga nie ma tu znaczenia. Znacznie ważniejsza jest pozycja do spania, jak tak zdolność materaca do wspierania kręgosłupa.

Na przykład osoby śpiące na boku potrzebują materaca, który pozwoli biodrom i ramionom delikatnie zagłębić się w powierzchnię, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. W tym przypadku zbyt twardy materac z zasady może prowadzić do dyskomfortu i bólu. Z kolei osoby śpiące na plecach potrzebują materaca, który będzie w stanie utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji, bez nadmiernego zapadania się. Podobnie jest w przypadku osób śpiących na brzuchu, a przynajmniej większości z nich.
jak rozpoznać twardość materaca, mierzenie twardości w materacach, test ręki

Alternatywna skala twardości materaców

Na całym świecie twardość materaca określa się różnie, zależnie od kraju czy regionu. Zazwyczaj jednak tabele twardości materaców przekładają się na jednostki fizyczne. Niestety polska skala oparta na oznaczeniach od H1 do H5 to uproszczenie, któremu daleko do ustandaryzowania.

W tej skali litera H jest po prostu skrótem od słowa "twardość" (ang. hardness), nie odnosząc się do wartości fizycznych, gdzie twardość określa się w niutonach czy kilopaskalach. Jest to też skala niejednolita, co powoduje duże rozbieżności. Jednak przez to, że jest ciągle upowszechniana, mało kto się nad nią zastanawia.

Inaczej wygląda to w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie konsumenci są bardziej wyedukowani niż w Europie. To tam powstała skala twardości materaców, która opiera się na 10 stopniach. Jest ona bardziej precyzyjna, ponieważ bierze pod uwagę komfort użytkownika w zależności od pozycji snu, a nie jego wagi. Zgodnie z jej zalożeniami:
  • dla osób śpiących na brzuchu poleca są w zasadzie zawsze materace o twardości powyżej 6, które zapobiegają zapadaniu się bioder;
  • dla osób śpiących na plecach rekomendowane są materace o twardości od 6 do 7, które zapewniają równomierne podparcie dla kręgosłupa;
  • dla osób śpiących na boku optymalne są materace o średniej twardości od 5 do 7, które pozwalają na delikatne konturowanie ramion i bioder.
Korzystając z doświadczeń rynku amerykańskiego, a także szeregu własnych badań, udało nam się stwierdzić, że twardość wynosząca około 6,5 to najlepsza twardość dla większości konsumentów. Istnieje natomiast mała grupa osób, dla których materac delikatnie utwardzamy. Są to osoby, które są młode, szczupłe i wysportowane, a jednocześnie śpią na brzuchu.
co oznacza twardość materaca H2, materac miękki, skala miękkości materaców

Dobór twardości materaca

Wybierając dla siebie nowy materac, kluczowe jest zapoznanie się z rzetelną wiedzą, co pozwoli dobrać twardość materaca do swojej pozycji snu. Zbyt twardy materac powoduje nacisk na stawy i kręgosłup, podczas gdy zbyt miękki co do zasady nie jest w stanie zapewnić właściwego wsparcia, co w dłuższej perspektywie prowadzi do dolegliwości zdrowotnych.

Dlatego warto zwrócić uwagę na materac Osaka Air polskiej marki ONSEN®, który jest bezczelnie perfekcyjnym produktem. Został on zaprojektowany zgodnie z nowoczesną metodologią, zapewniając swoim użytkownikom niezmienną, optymalną i uniwersalną twardość 6,5 w 10-stopniowej skali.

Dzięki zastosowaniu pianek HR połączonych z umieszczoną w drugiej warstwie nowoczesną pianką V, materac ten zapewnia idealne połączenie komfortu i podparcia. Pozwala on na konturowanie ciała bez efektu zasysania, zapewniając zdrowy sen każdej nocy. Stanowi w pełni innowacyjne rozwiązanie, które łączy najlepsze cechy nowoczesnych technologii z naukowym podejściem do snu. Z kolei dzięki optymalnej twardości i elastyczności, zapewnia idealne warunki do regeneracji organizmu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
co to znaczy twardość materaca H3, materac średnio twardy, materace piankowe H3

FAQ: Twardość materaca

Jaka twardość materaca jest najzdrowsza?

Najzdrowsza twardość materaca wynosi około 6,5 w amerykańskiej skali twardości. Jest to twardość właściwa dla około 97% populacji. Oznacza to, że idealny materac o najlepszej twardości powinien równoważyć podparcie i komfort. To pozwoli na odpowiednie podparcie kręgosłupa i wygodę podczas snu.

Lepiej wybrać materac H2 czy H3?

Generalnie lepszy wydaje się być materac H3, o ile rzeczywiście będzie on średniej twardości. H2 czy H3 to jednostki twardości, które nie istnieją w systemie pomiarowym. Zamiast tego lepiej skupić się na wyborze materaca o twardości wynoszącej około 6,5 na amerykańskiej skali twardości, co zapewni optymalne podparcie i wygodę.

Na materacu jakiej twardości najlepiej się śpi?

Najlepiej śpi się na materacu o twardości wynoszącej około 6,5 w amerykańskiej skali. Jest to materac, który balansuje między średniotwardym a twardym, zapewniając równowagę między wsparciem a komfortem, co pozytywnie wpływa na jakość snu i zdrowie kręgosłupa.

Jak dobrać twardość materaca na chory kręgosłup?

Osoby ze schorzeniami kręgosłupa powinny zdecydowanie wybrać materac o twardości 6,5, ponieważ zapewnia on odpowiednie podparcie dla pleców, a przy tym zapobiega nadmiernemu naciskowi na stawy. Warto wybrać materac o wysokiej elastyczności, który dostosuje się do naturalnych krzywizn ciała, co także przynosi ulgę przy bólach kręgosłupa.

Czy lepiej jest spać na twardym materacu?

Co do zasady nie. Zbyt twardy materac nie jest właściwym wyborem, ponieważ może powodować dyskomfort i nadmierny ucisk na ciało. Należy wybrać taki materac, który da nie tylko podparcie, ale też wygodę. Musi on konturować ciało, ale go nie zasysać. Na to pozwala materac piankowy Osaka Air, jaki wspiera naturalne krzywizny kręgosłupa i zapewnia wygodę przez całą noc.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...