Jakie są objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego?
Podstawowym objawem bólu kręgosłupa lędźwiowego jest ból w obrębie pleców. Obok niego pojawia się jednak często także ból pośladków i kończyn dolnych. Dodatkowo wraz z bólem kręgosłupa lędźwiowego mogą nastąpić zaburzenia czucia i niedowłady mięśniowe w obrębie nóg, jak również ich drętwienie czy mrowienie. Poza tym ból kręgosłupa lędźwiowego wiąże się najczęściej ze zwiększonym napięciem mięśniowym wokół odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Jak długo może boleć kręgosłup lędźwiowy?
To, jak długo może boleć kręgosłup lędźwiowy, zależy od pierwotnej przyczyny tego bólu. Jeśli wynika on z nieprawidłowych warunków i nawyków snu, objawy powinny ustąpić po zmianie materaca i poduszki. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany innymi czynnikami ustępuje po ustaniu tych czynników, a więc w wyniku wdrożonego leczenia przyczynowego i objawowego. Samo leczenie objawowe, a więc skupiające się wyłącznie na usunięciu bólu, nie ma najmniejszego sensu. Ten bowiem powróci po kilku dniach lub tygodniach, zaś za każdym razem może być większy.
Gdzie boli kręgosłup lędźwiowy?
Kręgosłup lędźwiowy boli w obrębie kręgosłupa na odcinku od dwunastego żebra do pośladków. Często jednak ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do kończyn dolnych, szczególnie w postaci przewlekłej.
Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
Gdy boli kręgosłup lędźwiowy, należy przede wszystkim sprawdzić przyczynę pojawiającego się bólu i w ramach możliwości wdrożyć leczenie przyczynowe. Podstawowym krokiem przy bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest zmiana warunków snu i higieny snu. Wiąże się to ze zmianą materaca na taki, którego twardość jest optymalna dla kręgosłupa, a więc wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Warto dodatkowo zainwestować w odpowiednią poduszkę ortopedyczną i przyjmować fizjologiczne pozycje do spania.
Co najbardziej obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa?
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa najbardziej obciąża niefizjologiczna pozycja podczas snu, jak również długotrwałe stanie i siedzenie. Ludzki kręgosłup naturalnie przyzwyczajny jest do aktywności fizycznej, dlatego też odpowiednia ilość ruchu jest niezbędna do zachowania zdrowia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.