Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy, przyczyny, leczenie

25 sierpnia 2022
Ból kręgosłupa lędźwiowego, bolące plecy, ból krzyżu, ból krzyża, materac na ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa lędźwiowego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych naszych czasów. Bolący odcinek lędźwiowy kręgosłupa występuje głównie u osób dorosłych, ale coraz częściej także u dzieci. Często jego stopień nasilenia i uporczywy charakter wpływa wyjątkowo negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.

Zdarza się, że ból kręgosłupa lędźwiowego powoduje całkowite wycofanie się z codziennych aktywności na wiele godzin, a niekiedy nawet całe dnie. Tymczasem postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie właściwie dobranego leczenia może znacznie ograniczyć dolegliwości bólowe lub nawet całkowicie cofnąć objawy. Kluczowe przy tym jest zapewnienie sobie optymalnych warunków snu, który będzie nie tylko komfortowy, ale i pozwalający na pełną regenerację organizmu.

Co do zasady ból kręgosłupa lędźwiowego jest tylko objawem stanów chorobowych toczących się w organizmie. Przyczyny bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są różne, choć najczęściej wynika on ze zwyrodnienia kręgosłupa i dyskopatii. To od konkretnej przyczyny zależy sposób leczenia. Dlatego też nie można bólu kręgosłupa lędźwiowego bagatelizować.
Ból kręgosłupa lędźwiowego, bolące plecy, ból krzyżu, ból krzyża, materac na ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Najczęściej ból kręgosłupa lędźwiowego jest bólem o charakterze przewlekłym, rzadziej zaś występuje nagle. Niekiedy jego siła zwiększa się wraz z pochylaniem, co wiąże się nadmiernym rozciąganiem struktur, jakie otaczają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, jak również samego kręgosłupa.

Podstawowe objawy, które występują wraz z bólem kręgosłupa lędźwiowego to najczęściej:
  • ból pośladka;
  • ból kończyn dolnych;
  • zwiększone napięcie mięśni wokół kręgosłupa lędźwiowego;
  • zesztywnienie w obrębie pleców;
  • zeszytywnienie kończyn dolnych;
  • mrowienie kończyn dolnych;
  • drętwienie kończyn dolnych;
  • zaburzenie czucia w obrębie pleców;
  • zaburzenie czucia kończyn dolnych;
  • niedowłady mięśniowe kończyn dolnych.
W zależności od przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego, mogą pojawiać się dodatkowo objawy związane z funkcjonowaniem danych struktur, jak choćby nerek.
Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kamica nerkowa, dyskopatia, ból pleców, ból szyi, materac na kręgosłup

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Przyczyny bolu kręgosłupa lędźwiowego niemal w całości są mechaniczne. Tylko do 3% przyczyn bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa wynika z przyczyn chemicznych.

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego jest zwyrodnienie krążka międzykręgowego i jego przepuklina, czyli dyskopatia. Dyskopatia występuje w dwóch formach. W większości przypadków jest jednopoziomowa, która oznacza, że zwyrodnienie krążka międzykręgowego dotyczy tylko jednego segmentu kręgosłupa. Coraz częściej zdarza się jednak również jej wielopoziomowa wersja, w przebiegu której zwyrodnienie dysku dotyka więcej niż jeden segment jednocześnie.

Bardzo często kręgosłup lędźwiowy boli również z powodu rwy kulszowej. W jej przebiegu dochodzi do bólu spowodowanego drażnieniem korzeni rdzeniowych i uciskiem na nerwy rdzeniowe, jak również pozostałe struktury kanału kręgowego. Ból ten jest specyficzny, bowiem bywa nagły i przypomina rozrywanie. W tym przypadku ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do pośladka i łydki, a nawet stopy. Wtedy też odczuwane jest drętwienie kończyn, a także zaburzenia czucia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego wynikać może też z kolki nerkowej spowodowanej kamicą nerkową. W takim przypadku, obok utrzymującego się bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, doświadczać możemy również krwiomoczu, podwyższenia temperatury ciała i ogólnego osłabienia. Do potwierdzenia lub wykluczenia bólu kręgosłupa spowodowanego kamicą nerkową najlepiej jest wykonać badania obrazowe, jak choćby ultrasonografię. Typowym objawem dla tego typu schorzenia jest też objaw Goldframa.
Niezależnie od przyczyny, bólu kręgosłupa lędźwiowego nie należy bagatelizować.
Kamica nerkowa nie jest jednak jedyną przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego, który nie jest powiązany bezpośrednio z kręgosłupem. Coraz częściej bowiem na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa uskarżają się osoby cierpiące na stany zapalne jelit, zapalenie pęcherzyka źółciowego czy silne zaparcia. Jeśli więc chorujemy na wrzodziejące zapalenie jelita grubwego, niedrożność jelit lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, istnieje duże ryzyko, że wystąpi u nas także ból kręgosłupa lędźwiowego. Dotyczy to w takim samym stopniu osób chorujących na zapalenie pęcherza, a także choroby żołądka, trzustki czy wątroby. Szczególnie wtedy, gdy dodatkowo doznajemu objawów dyspeptycznych.

U kobiet natomiast często notowaną przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego jest menopauza, a take schorzenia natury ginekologicznej. Najczęściej są one związane z endometriozą czy zapaleniem przydatków. Młode kobiety zaś doświadczają niekiedy bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie miesiączki.

Obok oczywistych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego notowane jest też zwiększenie odsetka cierpiących z tego powodu osób, u których jest on wynikiem istotnie zwiększonego napięcia mięśniowego w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W czasach przykładania zbyt dużej wagi do wydajności w pracy przy wykazywaniu zbyt małego zainteresowania zdrowiem, jako najczęstszą przyczynę tego stanu rzeczy odnotowuje się przewlekły stres. Ten jest zaś powiązany z brakiem aktywności fizycznej i otyłością.
Ból kręgosłupa lędźwiowego, pochylanie, schylanie się, czego nie robić przy dyskopatii
Obok przyczyn związanych bezpośrednio z jednostkami chorobowymi, wielu z nas uskarża się na ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany spaniem na za miękkim materacu. Ten bowiem nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa z powodu zapadania się. Spanie na nim powoduje nienaturalne skrzywienie kręgosłupa w trakcie całego snu.

Szczególną ostrożność w przypadku spania na złym materacu powinny zachować osoby, które cierpią na ból biodra przy spaniu na boku. W ich przypadku dochodzi bowiem dodatkowo do nadmiernego przywiedzenia kończyny, co skutkować może poważnymi dolegliwościami w obrębie stawu biodrowego.
Za miękki materac, ból pleców, ból kręgosłupa lędźwiowego, materac na kręgosłup, materac visco, materac memory
Także sen na twardym materacu nie jest wskazany dla kogoś, kto cierpi na ból kręgosłupa lędźwiowego. Ten bowiem powoduje trudności związane z odpowiednim rozkładem ciężaru ciała. Wynika to z powstawania na twardym materacu punktów kumulacji wagi, czyli obszarów, w których nasze ciała opierają się na powierzchni podporowej. Dodatkowo prostuje on kręgosłup, a więc nie wspiera jego naturalnych krzywizn.
Za twardy materac, ból pleców, ból kręgosłupa lędźwiowego, materac na kręgosłup, materac lateksowy, materac sprężynowy

Ból kręgosłupa lędźwiowego – leczenie

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego jest uzależnione od jego przyczyn. W większości przypadków da się przeprowadzić przynajmniej częściowe leczenie przyczynowe, a nie tylko leczenie objawowe. Połączenie leczenia ze zmianą stylu życia najczęściej daje trwałe efekty, które nie tylko niwelują ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale i poprawiają ogólne funkcjonowanie biopsychospołeczne. 
 
Jeśli ból kręgosłupa wynika ze zwyrodnienia krążka międzykręgowego i związanej z nim dyskopatii, powodzenie leczenia zależne jest od tego, w jakim stadium się ona znajduje. Większą szansę na powrót do zdrowia ma osoba, której krążek międzykręgowy jest jeszcze na etapie bulgingu czy protruzji. Zaś zdecydowanie mniejszą, jeśli znajduje się on w fazie ekstruzji. Leczenie w tym przypadku obejmuje przede wszystkim fizjoterapię, ale też akupunkturę i psychoedukację w zakresie zmiany nawyków. Osoby dotknięte sekwestracją krążka międzykręgowego mogą odzyska sprawność tylko częściowo. Często wymagają one interwencji chirurgicznej.

Ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany rwą kulszową minie wraz z usunięciem przyczyn, które ją spowodowały. Jednocześnie nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w tym przypadku konieczne jest również stosowanie ćwiczeń usprawniających zaleconych przez fizjoterapeutę.

W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, które wywołane są różnego rodzaju chorobami narządów wewnętrznych, należy niezwłocznie skonsultować się z odpowiednim lekarzem specjalistą i wdrożyć jego zalecenia. Niekiedy w takich sytuacjach istotnym jest, aby reagować jak najszybciej i nie bagatelizować objawów.

Niezależnie od przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego, należy zadbać o to, aby spędzać noce w komfortowych i zdrowych warunkach. Nasze ciała w trakcie snu znajdują się bowiem w stanie całkowitej nieświadomości, co w efekcie skutkuje koniecznością zapewnienia im optymalnego podłoża.

Jest to tym bardziej istotne, gdy zwrócimy uwagę na fakt, że na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia. U przeciętnego człowieka życie trwa zaś 25 915 dni, co w efekcie daje nam średnio 207 320 godzin snu. Znaczenie tych godzin jest kluczowe nie tylko dla walki z bólem kręgosłupa lędźwiowego, ale i bezpośrednio wpływa na jakość funkcjonowania człowieka w trakcie dnia.
Najlepszy materac, materace online, materac na ból pleców, ból kręgosłupa lędźwiowego, kręgi lędźwiowe

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jaki wybrać materac

Najlepszym materacem na ból kręgosłupa lędźwiowego jest materac średniotwardy. Najlepiej, aby był to materac z pianki wysokoelastycznej o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki materac zapewni bowiem najlepsze wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, a w tym jego odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdzi się także przy dyskopatii lędźwiowej, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Idealnym wyborem dla osób, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa lędźwiowego, jest wysokoelastyczny materac piankowy Osaka Air. Jest to produkt medyczny klasy pierwszej zaprojektowany przez zespół składający się z lekarzy, fizjoterapeutów i psychologa.

Dzięki wynikom przeprowadzonych badań, a także długiemu procesowi prototypizacji i testowania w przebiegu procesu design thinking, jego konstrukcja została dopasowana do naturalnych potrzeb człowieka, a w tym wsparcia naturalnych krzywizn kręgosłupa. Spełnia on dzięki temu wszelkie wskazania medyczne dla zachowania prawidłowej, fizjologicznej pozycji ciała podczas snu.

Dzięki unikalnemu programowi pozwalającymi na zwrot materaca w ciągu 100 dni, każda osoba cierpiąca na ból kręgosłupa lędźwiowego ma szansę przetestować go bez żadnego ryzyka. Dodatkowo jest on objęty wynoszącą aż 15 lat gwarancją, a jego zakupu można dokonać również na raty.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac na ból kręgosłupa, ból krzyża, bóle w krzyżu, bolący pośladek, kamica nerkowa, materac piankowy, zwrot materaca

FAQ: Ból kręgosłupa lędźwiowego

Jakie są objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Podstawowym objawem bólu kręgosłupa lędźwiowego jest ból w obrębie pleców. Obok niego pojawia się jednak często także ból pośladków i kończyn dolnych. Dodatkowo wraz z bólem kręgosłupa lędźwiowego mogą nastąpić zaburzenia czucia i niedowłady mięśniowe w obrębie nóg, jak również ich drętwienie czy mrowienie. Poza tym ból kręgosłupa lędźwiowego wiąże się najczęściej ze zwiększonym napięciem mięśniowym wokół odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Jak długo może boleć kręgosłup lędźwiowy?

To, jak długo może boleć kręgosłup lędźwiowy, zależy od pierwotnej przyczyny tego bólu. Jeśli wynika on z nieprawidłowych warunków i nawyków snu, objawy powinny ustąpić po zmianie materaca i poduszki. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego spowodowany innymi czynnikami ustępuje po ustaniu tych czynników, a więc w wyniku wdrożonego leczenia przyczynowego i objawowego. Samo leczenie objawowe, a więc skupiające się wyłącznie na usunięciu bólu, nie ma najmniejszego sensu. Ten bowiem powróci po kilku dniach lub tygodniach, zaś za każdym razem może być większy.

Gdzie boli kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy boli w obrębie kręgosłupa na odcinku od dwunastego żebra do pośladków. Często jednak ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do kończyn dolnych, szczególnie w postaci przewlekłej.

Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Gdy boli kręgosłup lędźwiowy, należy przede wszystkim sprawdzić przyczynę pojawiającego się bólu i w ramach możliwości wdrożyć leczenie przyczynowe. Podstawowym krokiem przy bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest zmiana warunków snu i higieny snu. Wiąże się to ze zmianą materaca na taki, którego twardość jest optymalna dla kręgosłupa, a więc wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Warto dodatkowo zainwestować w odpowiednią poduszkę ortopedyczną i przyjmować fizjologiczne pozycje do spania.

Co najbardziej obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa najbardziej obciąża niefizjologiczna pozycja podczas snu, jak również długotrwałe stanie i siedzenie. Ludzki kręgosłup naturalnie przyzwyczajny jest do aktywności fizycznej, dlatego też odpowiednia ilość ruchu jest niezbędna do zachowania zdrowia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Kinga pisze:
Ja zaczęłam mieć problemy z oddychaniem i byłam już dość mocno przerażona. Na szczęście trafiłam do doktora Więcka, do ortopedy, który porobił różne badania i okazało się, że to od kręgosłupa. Teraz biorę tabletki i chodzę na fizjoterapię i jest o wiele lepiej.
Dodano: 4 lipca 2023, 18:27. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Dobry ortopeda to skarb! ;) Zachęcamy do czytania naszych wpisów, oglądania filmów i słuchania podcastów :)
Dodano: 6 lipca 2023, 14:27. Dodaj odpowiedź
RC pisze:
Artykuły bardzo pomocny, jednak błędy językowe w nim zawarte obniżają jego wartość narażając autora jak i Waszą stronę na śmieszność. Przykład: batatelizować .... Bez urazy :-)
Dodano: 15 listopada 2024, 00:44. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Dziękujemy za opinię, błąd jest naprawiony ;)
Dodano: 15 stycznia 2025, 09:35. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...