Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Za miękki materac – 5 dowodów na szkodliwość

28 lipca 2022
Za miękki materac kopia
Gdy weźmie się pod uwagę aspekt zdrowotny i komfort użytkowników materacy, łatwo dojść do jednego podstawowego wniosku – miękkie materace nie powinny istnieć. Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety.

Dlaczego materace miękkie materace nie mają racji bytu, a także jakie powodują szkody zdrowotne? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

1. Za miękki materac – pozycje do spania

Dzięki przeprowadzonym testom hotelowym, z których jednym z najpopularniejszych był test przeprowadzony w 2014 roku przez na zlecenie firmy Casper, dowiedziono jednoznacznie, że waga użytkowników nie ma żadnego znaczenia przy ocenie komfortu materaca, a w tym także jakości snu. Potwierdziło natomiast, że ocena ta ma bezpośredni związek z pozycją snu i twardością materaca, uzasadniając założenia amerykańskiej skali twardości materacy.
 
Jak wynika z założeń amerykańskiej skali twardości materaców, miękkie materace nie nadają dla osób śpiących w żaden pozycji – na boku, na brzuchu czy na plecach. W żadnym z tych przypadków nie pozwalają na odpowiednie podparcie kręgosłupa, zaś w każdej będą powodować dyskomfort spowodowany zapadaniem się. Wraz z tym dyskomfortem pojawiają się trudności takie jak choćby przegrzewanie czy znacznie utrudniona zmiana pozycji ciała.

 
Za miękki materac - skala twardości, tabela, twardość materaca, H1, H2, H3, H4, H5, co znaczy
Materacem o idealnej twardości jest taki, którego górna warstwę wykonano z pianki wysokoelastycznej typu HR, jaką jest pianka BluPur zastosowana w materacu Osaka Air. Twardość wynosząca 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców oraz jego wyjątkowe właściwości fizyczne powodują, że jest on materacem uniwersalnym, na którym wyśpi się prawie każdy – niezależnie od pozycji snu.

2. Za miękki materac – wpływ na kręgosłup

Posiadasz za miękki materac? Prawdopodobnie jesteś lub w przyszłości będziesz również posiadać liczne bonusy, które oferują miękkie materace. Jest to przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, a w konsekwencji dyskopatia. Szczególnie niebezpieczne jest używanie miękkiego materaca w pozycji snu na boku, wtedy bowiem niszczy się odcinek lędźwiowy kręgosłupa, powodując ból kręgosłupa lędźwiowego.
Gdy używasz za miękki materac, Twój organizm nie jest w stanie się zregenerować. Efektem jest pogarszający się zdrowia.
Podczas snu na miękkim materacu, plecy zapadają się, co przekłada się na stałe napięcie kręgosłupa, mięśni i ścięgien. Ciało w trakcie snu na za miękkim materacu nie odpoczywa, bowiem nie znajduje prawidłowego oparcia i nie znajduje się w fizjologicznej pozycji. Jednocześnie podejmuje ono próby utrzymania pozycji zdrowszej, co dzieje się całkowicie poza naszą świadomością. Stąd też częste dolegliwości bólowe, szczególnie kręgosłupa, szyi i kończyn.
Za miękki materac - lordoza, kifoza, skolioza, kręgosłup, ból krzyża, ból kręgosłupa, lędźwiowy, szyjny, piersiowy

3. Za miękki materac – w trakcie ciąży

Za miękki materac powoduje wykrzywienie kręgosłupa w łuk, co przekłada się na dodatkowe dolegliwości bólowe, szczególnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pozycja ta dodatkowo naciska na podbrzusze i brzuch. To zaś powoduje, że przyszła mama nie wysypia się i jest obolała, a rozwój płodu może być zaburzony.
 
Aby zapobiec dolegliwościom w ciąży, wybrać należy materac o idealnej twardości, który zapewni odpowiednie wsparcie dla ciała ciężarnej kobiety. Twardość takiego materaca powinna wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materacy. Pozwala ona na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa użytkowniczki, dając jednocześnie należyty wypoczynek niezależnie od pozycji snu czy wagi. Idealnym materacem dla kobiet w ciąży jest Osaka Air.

 

4. Za miękki materac – co to znaczy

Zgodnie ze stosowaną w Polsce skalą twardości materaców, na materacach miękkich, a więc oznaczanych jako H1, spać powinny wszystkie osoby ważące poniżej 60 kilogramów. Według absurdalnej skali opartej na wadze użytkowników, na miękkich materacach powinny spać zatem wszystkie dzieci, niemal wszyscy nastolatkowie i zdecydowana większość kobiet.
Za miękki materac - nastolatek, dziecko, dla nastolatka, dla dziecka, kobieta, twardość
Kręgosłupy młodych ludzi, a więc jeszcze się rozwijające, zasługują na należyte podparcie, na co na za miękkim materacu nie mają żadnych szans. Przez to rozwijają się w sposób patologiczny, powodując szereg dysfunkcji, do których zalicza się przede wszystkim skolioza, ale także zniesienie lordozy szyjnej. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do powstania kifozy szyjnej.

 


Także osoby starsze nie powinny z korzystać z za miękkiego materaca, bowiem prowadzi on do kompresji kręgosłupa. Nie sprzyja on także zachowaniu fizjologicznej pozycji kręgosłupa w trakcie snu. U seniorów korzystających ze zbyt miękkiego materaca częściej dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa, a w konsekwencji także do dyskopatii i innych jego schorzeń. Zdecydowanie nie jest to więc materac dla seniora, który powinien cechować się nadzwyczajnym poziomem komfortu.

5. Za miękki materac – wpływ na codzienne funkcjonowanie

Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu na za miękkim materacu, które – powtórzymy – nie powinny w ogóle być dostępne w sprzedaży, najczęściej powoduje budzenie się w nocy, bezsenność, a także nadmierną potliwość i efekt zasysania. Zaburza to fazy snu, czego efektem może być rozwinięcie się trudności natury psychicznej, w tym nawet depresji.
 
Osoby niewysypiające się cechują się znacznym rozdrażnieniem w ciągu dnia, a także nadmierną sennością czy zmniejszonym libido. Dodatkowo niewysypianie się ma wpływ na poziom hormonów i neuroprzekaźników, jak też ogólne funkcjonowanie organizmu. To zaś przekłada się na zmiany wyglądu skóry czy przybieranie na wadze.

 
Za miękki materac - visco, z pamięcią, zapada się, zasysa, termoelastyczny, drogi, zwrot

Za miękki materac – jaki w zamian

Zaufaj ekspertom od snu! Onsen stworzył materac o twardości idealnej – 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Jego górna warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR – BluPur. Zapewnia ona maksymalny komfort i niezrównaną jakość snu.
 
Materac Osaka Air objęty jest 15-letnią gwarancją, a dodatkowo możesz go – podobnie jak inne produkty Onsen – zwrócić w ciągu 100 dni od zakupu, otrzymując swoje pieniądze z powrotem!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Dobry materac, producent materaców, twardości materacy

FAQ: Za miękki materac

Czy spanie na miękkim materacu jest zdrowe?

Spanie na miękkim materacu jest niezdrowe. Za miękki materac powoduje szereg dolegliwości zdrowotnych. Nie istnieje pozycja snu, która pozwalałaby na prawidłowe ułożenie ludzkiego ciała podczas snu na miękkim materacu. Za uniwersalny uznaje się materac o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Czy materac powinien być miękki?

Materac nie może być za miękki. Powinien być średnio twardy, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla ciała człowieka, a przede wszystkim jego kręgosłupa. Uniwersalna twardość to około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Miękkie materace nie mają racji bytu, nie nadają się do spania dla człowieka, niezależnie od wagi i pozycji snu. Są one szkodliwe dla zdrowia i niekomfortowe, niekiedy też ich użytkowanie może być niebezpieczne.

Materac miękki czy twardy – który zdrowszy?

Twardość materaca zależna jest od tego, w jakiej pozycji śpisz. Nie wybiera się natomiast twardości materaca na podstawie wagi użytkownika. Amerykańskie badania dowiodły, że istnieje idealna, uniwersalna twardość materaca – 6,5 – którą posiadają materace marki Onsen.

Czy miękki materac jest dobry dla kręgosłupa?

Miękki materac powoduje brak wsparcia dla kręgosłupa i jego układanie się w nienaturalnych pozycjach, dodatkowo zwiększa napięcie mięśniowe. Tym samym powoduje szereg dolegliwości, których nie powodują materace średnio twarde. Najzdrowsze dla kręgosłupa są materace wykonane z pianki poliuretanowej typu BluPur.

Dla kogo nadaje się miękki materac?

Miękkie materace nie nadają się dla nikogo. Nie zapewniają optymalnego wsparcia dla ciała, a szczególnie kręgosłupa. Powodują natomiast, że podczas snu jest on napięty i układa się w nienaturalnej pozycji. Amerykańskie badania dowiodły, że istnieje idealna, uniwersalna twardość materaca – 6,5.
 

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie