Co jest przyczyną skoliozy?
W około 15% przypadków przyczyną skoliozy są zaburzenia kostnienia lub nieprawidłowa praca mięśni. Najczęściej wynikają one z przebiegu innych chorób, jak atrofii, dystrofii, stwardnienia rozsianego czy nowotworów. Przczyny skoliozy w 85% przypadków są idiopatyczne, a więc samoistne.
Jak leczyć skoliozę?
Leczenie skoliozy odbywa się przede wszystkim przez zabiegi fizjoterapeutyczne i zapewnienie odpowiednich warunków snu. Kluczowe przy leczeniu skoliozy jest dobranie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także materaca do spania. W przypadku zaawansowanej skoliozy konieczne może być leczenie operacyjne.
Czego nie można robić ze skoliozą?
Ze skoliozą zdecydowanie nie należy spać na twardym materacu, ani też na miękkim materacu. Powinno unikać się równieć niektórych ćwiczeń fizycznych, jak skoków, mostka czy przewrotów. Specjaliści zalecają również, aby ze skoliozą nie dźwigać ciężarów, nie maszerować zbyt długo i nie przebywać zbyt długo w pozycji stojącej.
W jakiej pozycji spać przy skoliozie?
Przy skoliozie warto jest spać na plecach. Ważne jest, aby spać na odpowiednio dobranej poduszce ortopedycznej, jak również na materacu o średniej twardości. Osoby ze skoliozą nie powinny spać na zbyt twardym materacu, jak również na za miękkim materacu. Dodatkowo powinien być to materac wysokoelastyczny pozwalający na swobodne poruszanie się i zmianę pozycji podczas snu.
Jaki materac wybrać na krzywy kręgosłup?
Na krzywy kręgosłup najlepiej jest wybrać materac wysokoelastyczny o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki materac w pierwszej warstwie wykonany jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś w drugiej z pianki termoelastycznej typu visco. Zapewnia on odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa. W przypadku krzywego kręgosłupa ważne jest bowiem, aby materac brał czynny udział w doprowadzaniu jego pozycji do możliwie najbardziej fizjologicznej.