Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Dobry materac – jego 10 najważniejszych cech

20 czerwca 2022
Dobry materac, materace online, wybór materaca, ranking materacy
Wybór materaca, który będzie dobry dla naszego zdrowia fizycznego, jak też zdrowia psychicznego, stanowi w obecnym chaosie informacyjnym nie lada wyzwanie. Zalewające nas z każdej strony komunikaty marketingowe, rzekome promocje i manipulacje powodują, że konsumenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wybrać dobry materac i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
 
Niniejszy artykuł mówi o tym, czym cechuje się dobry materac i jakie są jego właściwości. Przyswojenie zawartej w nim eksperckiej wiedzy otwiera oczy na to, na co wielu sprzedawców spuszcza zasłonę milczenia.

1. Dobry materac – komfort

Komfort definiuje się jako subiektywne odczucie, którego podstawowym założeniem jest brak jakichkolwiek negatywnych odczuć w trakcie użytkowania produktu. Do jego realizacji niezbędne jest, aby spełniona została druga składowa – dobry projekt i zastosowanie do produkcji danej rzeczy odpowiednio dobranych materiałów. Tym właśnie cechować powinien się dobry materac i właśnie tym kierujemy się w Onsen.
 
Dobry materac pozwala na poprawę naszego funkcjonowania w perspektywie biopsychospołecznej, a więc w trzech sferach: biologicznej, psychicznej i społecznej. W tym celu musi zapewnić nam cały wachlarz pozytywnych doznań, idealnie wypełniać swoją funkcje. Jedną z podstaw komfortu jest odpowiednia twardość materaca. Ta idealna została określona na około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców i jest w zasadzie niezależna od pozycji snu, wagi użytkownika czy płci. Materacem o takiej twardości jest Osaka Air od Onsen.

 
Dobry materac - skala twardości, tabela twardości, materacy, materaców, materac

2. Dobry materac – funkcjonalność

Produkt niefunkcjonalny co do zasady nie nadaje się do użytku. Wybierając dobry materac należy więc skupić się na tym, aby wypełniał on swoją podstawową funkcję – dawał komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś zapewni nam wypoczynek i przełoży się na nasze codzienne funkcjonowanie.
 
Materac spełniający swoje funkcje musi cechować się odpowiednią konstrukcją, ta zaś przekłada się na jego właściwości. Dla zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności musi więc on być idealnie zaprojektowany, jak również wykonany z najwyższej jakości materiałów. Od tego zależy jak materac będzie zachowywał się w trakcie użytkowania. Wpływ na to ma nie tylko wnętrze materaca, ale każdy jego element, jak choćby tkanina obiciowa. W materacach Onsen stosujemy wysokiej jakości tkaniny o dwukierunkowej elastyczności, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania i najwyższą jakość snu, a także znacząco zwiększa żywotność całego materaca.
 
Warto zwrócić uwagę także na pokrowiec. Ten bowiem, nawet najładniej wyglądający i przepikowany, często nie posiada odpowiedniej elastyczności. Najbardziej popularne są bowiem pokrowce materaców, których górną warstwę tworzą tkaniny o gramaturze około 150 g/m2 przepikowane wraz z owatą o gramaturze około 150-200 g/m2 i sztywną fizeliną o gramaturze około 20-60 g/m2. To powoduje, że często ładnie wyglądający materac znacznie traci na swojej funkcjonalności z powodu nieelastycznego dwukierunkowo pokrowca.
Dobry materac - H3, H4, średnio twardy, kręgosłup szyjny, kręgosłup lędźwiowy

3. Dobry materac – podparcie ciała, wsparcie kręgosłupa

Komfortowy materac to dobry materac. Na poczucie komfortu tymczasem składa się wiele elementów. Jednym z kluczowych jest zapewnienie naszym ciałom prawidłowego podparcia pleców w trakcie snu. Jest to o tyle ważne, że w podczas spania znajdujemy się w stanie błogiej nieświadomości, zatem od tego, jak zachowywać będzie się nasze ciało – a przede wszystkim kręgosłup – zależy odpowiednie dobranie materaca i poduszki.
 
Dobry materac nie może powodować bólu kręgosłupa, sztywności mięśni czy jakichkolwiek innych dolegliwości przed zaśnięciem, w trakcie snu lub po przebudzeniu. Warto, aby wspomóc organizm przez wybór jednej z poduszek ortopedycznych, na przykład poduszki Asana przeznaczonej dla osób śpiących na plecach i boku.


 
Dobry materac - H3, H4, średnio twardy, kręgosłup, biodra

4. Dobry materac – zmiana pozycji

Wiele dostępnych na rynku materacy utrudnia zmianę pozycji snu przez nadmierne zapadanie się pod ciałem śpiącego człowieka czy też przez przenoszenie sił na pozostałe części materaca, co wywołuje jego falowanie.
 
Łatwość zmiany pozycji wymaga, aby materac cechował się odpowiednią dynamiką. Najwyższą spotkać można w materacach, których górną warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR. Dobrej jakości pianki poliuretanowe tego typu zapewniają rozkładanie się sił na wiele stron, również po skosie, co determinuje komfortowy sen i swobodne wykonywanie ruchów.

 
Dobry materac - wentylacja, komórki, spłaszczony, miękki

5. Dobry materac – wentylacja, cyrkulacja powietrza

Nikt z nas nie lubi pocić się w trakcie snu. Powoduje to duży dyskomfort i jednocześnie negatywnie wpływa na jakość snu, a także zdrowie. Dobry materac musi cechować się więc dobrą wentylacją. Tę zapewnia wyłącznie materac, którego górna warstwa wykonana jest z otwartokomórkowych pianek wysokosprężystych typu HR, przy czym istotne jest, aby weryfikować również ich gramaturę.
 
Dobrej wentylacji nie zapewniają materace, które posiadają górną warstwę wykonaną z pianki termoelastycznej z pamięcią, tzw. pianki visco. Te absorbują ciepło ciała, a następnie wydzielają je ponownie, tworząc efekt lustrzanego odbicia ciepła. W efekcie zaś ciało przegrzewa się i poci, co ma wyłącznie negatywne skutki.

 

6. Dobry materac – cichy materac

Sen podzielony jest na określone fazy, a w ich trakcie nasze organizmy regenerują się i pozwalają na zebranie sił na kolejny dzień. Zdecydowanie nie pomaga w tym piszczenie, skrzypienie czy wydawanie innych dźwięków, jakie najczęściej wydają materac sprężynowe, a wśród nich również materace kieszeniowe. Wynika to z faktu, że działające na takie materace siły – na przykład nacisku – rozkładają się wyłącznie w pionie.
 
Dobry materac nie jest więc materacem sprężynowym, ale wykonanym z pianki poliuretanowej typu HR. Co prawda materace sprężynowe również obłożone są piankami poliuretanowymi, jednak powszechnie stosuje się wyłącznie ich pojedynczą, bardzo cienką warstwę. Nadto rzadko są to pianki otwartokomórkowe i wysokoelastyczne, niemal zawsze zaś niskiej jakości pianki poliuretanowe typu T. To zaś powoduje, że ich właściwości nie zmieniają się, a dynamika pozostaje na bardzo niskim poziomie.

7. Dobry materac – nie wciąga

Materac nie może wciągać, a więc powodować efektu tonięcia ciała. Aby temu zapobiec, nie należy stosować w górnej warstwie materaca pianki termoelastycznej z pamięcią, tzw. pianki visco. Tego rodzaju pianka jest bardzo miękka i wrażliwa na temperaturę – zatrzymuje je i pochłania. Powoduje przez to efekt tonięcia przez zwyczajną reakcję na naturalną ciepłotę ciała, przez co śpiący człowiek zapada się wgłąb materaca i jest z każdej strony przez niego uciskany. Zimą zaś podłoże to może być nadmiernie twarde, co powoduje, że materac również staje się zbyt twardy. Tymczasem zmienność poziomu twardości materaca również wywołuje negatywne skutki zdrowotne i ujemnie wpływa na poziom jego komfortu.
 
Dla zapewnienia maksymalnego komfortu i prawidłowego podparcia pleców, istotne jest to, aby materac wykonany był w sposób przemyślany pod kątem użytkowania, nie zaś optymalizacji zysków czy marketingowego bełkotu. Warunek ten spełniają przede wszystkim otwartokomórkowe pianki wysokosprężyste typu HR. Materac taki konturuje ciało i zapewnia wysoką efektywność snu.
Dobry materac - pianka visco, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, kręgosłup, ból, zapadanie się, zasysanie, wciąganie

8. Dobry materac – pochodzenie, metody produkcji

Co do zasady pianki poliuretanowe nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia, zaś ich usunięcie z materaców jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście za bezpieczną piankę poliuretanową można uznać tylko taką, która spełnia wszelkie unijne i krajowe normy produkcyjne. Pewność co do spełniania tych norm możemy mieć wtedy, kiedy dana pianka poliuretanowa zostanie wyprodukowana na terenie Unii Europejskiej.
 
Jak informują nasi klienci, niewielu producentów jest w stanie przedstawić certyfikaty, które potwierdzają stosowanie przez nich europejskich produktów. Wielu producentów używa pianek poliuretanowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej i innych krajów, w których są one tańsze. Te zaś cechują się zdecydowanie niższą jakością, a często także długotrwałym wydzielaniem nieprzyjemnych gazów.
 
Przy wyborze materaca warto zażądać od producenta dokumentacji potwierdzającej pochodzenie używanych przez niego pianek poliuretanowych, a także zwracać uwagę na zapach zapakowanego materaca. Kluczową kwestią jest też ich gęstość i sprężystość.

9. Dobry materac – projekt, struktura

Nie tylko cebula i ogry mają warstwy. Także dobry materac cechuje się odpowiednio zaprojektowanymi i wykonanymi warstwami, które powinny przypominać tort. To jednocześnie dowodzi, że materace dwustronne są w zasadzie niefunkcjonalne i stanowią ciekawostkę, której używanie niekoniecznie dobrze skończy się dla zdrowia użytkownika.
 
Materac z odpowiednio ułożonymi warstwami gwarantuje nam dobrą jakość snu, jeśli nie są one ułożone symetrycznie od góry i od dołu, ale dobrane według optymalnego projektu biorącego pod uwagę każdy z czynników, jaki ma wpływ na dobry i efektywny sen. Jak i każdy tort ma swoje warstwy, tak i materac winien je posiadać. Powinny też one cechować się jak najwyższą jakością.

 
Dobry materac - idealny, Osaka Air, średnio twardy, poliuretanowy, piankowy, przekrój, schemat

10. Dobry materac – na zdrowie

Zbyt twardy materac, podobnie jak zbyt miękki materac negatywnie wpływają na stan zdrowia użytkowników, o czym wielokrotnie pisaliśmy już na naszym blogu. Jednocześnie, jak dowodzą badania, dobry materac pozwala poprawić stan zdrowia w wielu aspektach, w tym także może mieć działanie odchudzające i zwiększające popęd seksualny!
 
Dobry materac cechuje się więc idealną twardością, ale też dobrym wykonaniem. Do sprawdzenia materaca niezbędne jest jego testowanie przez przynajmniej około miesiąc, co w sklepach stacjonarnych jest niemalże niemożliwe. Warto więc zakupić materac online zwracając uwagę na szczegółowe warunki zwrotu.

 

Więcej niż dobry materac – Osaka Air

Aby wybrać dobry materac, należy wyposażyć się przede wszystkim w podstawową wiedzę związaną z budową wnętrza materaców, aby móc je dokładnie porównać. Warto znać również sztuczki stosowane przez wielu sprzedawców.
 
Onsen proponuje materac Osaka Air – stworzony przez ekspertów materac, który spełnia kryteria pozwalające uznać go nie tyle za dobry materac, co za materac idealny! Możesz się o tym przekonać w trakcie 100 dni testów z gwarancją zwrotu pieniędzy! Zapewnia on wyjątkowy komfort i fenomenalną jakość snu, co poświadczamy 15-letnią gwarancją.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Dobry materac - idealny, Osaka Air, średnio twardy, poliuretanowy, piankowy, kup, testuj, raty

FAQ: Dobry materac

Czym cechuje się dobry materac?

Dobry materac zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa i maksymalny komfort. Winien więc być wykonany z najwyższej jakości materiałów, być dobrze zaprojektowany i nie powodować żadnych negatywnych odczuć.

Czy materac piankowy jest dobry i bezpieczny?

Materace wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokosprężystych typu HR wyprodukowanych w Europie są produktami najwyższej jakości. Przed zakupem upewnij się, że producent posiada certyfikat pochodzenia stosowanych materiałów, a także sprawdź ich gęstość.

Zapadam się w materacu – czy to dobrze?

Nie! Materac nie może powodować efektu zasysania. Dobry materac konturuje ciało, ale do niego nie przylega. Daje tym samym dobrą wentylację i swobodę poruszania się.

Czy materac sprężynowy to dobry materac?

Materace sprężynowe posiadają wiele wad, które powodują, że nie są one dobrym wyborem w zasadzie dla nikogo. Najlepsze dla zdrowia i komfortu są materace wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokosprężystych typu HR, jak Osaka Air od Onsen.

Jak sprawdzić czy materac jest dobry?

Do sprawdzenia materaca potrzebujesz przynajmniej około miesiąca przespanych na nim nocy. Przed zakupem materaca warto więc upewnić się, że sklep oferuje bezwarunkowy zwrot pieniędzy w przypadku oddania materaca. W Onsen masz zawsze 100 dni na test i gwarancję zwrotu gotówki!

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: