Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Twardość materaca – tabela

16 czerwca 2022
Twardość materaca – tabela
Twardość materaców określana jest według dwóch różnych skali. Najpopularniejsza w Polsce skala twardości materaców opiera się na wartościach od H1 do H4, a coraz częściej także H5. Oparta jest na ona na wadze użytkowników, co stanowi podstawowy błąd i powoduje, iż pozbawiona ona jest najmniejszego sensu. Zdecydowanie lepszą, opartą na wiedzy naukowej skalą, jest amerykańska skala twardości materaców, którą oparto na pozycji snu,
 
Twardość materaca – tabela polska czy amerykańska? Jakie są między nimi różnice? Jakie istnieją twardości materaców? Na jakiej podstawie dobrać twardość swojego materaca? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Materac piankowy, materac wysokoelastyczny, pianka HR, pianka wysokoelastyczna, pianka poliuretanowa

Twardość materaca – tabela polska

Litera „H” w tej skali jest skrótem oznacza słowo „twardość” (ang. hardness), natomiast im wyższa cyfra po niej następuje, tym materac w założeniu ma być twardszy. Skala ta oparta jest na wadze użytkownika materaca, a dopasowanie konkretnego oznaczenia do konkretnej wagi bywa różne – w zależności od sklepu czy producenta. Najczęściej spotyka się podział od H1 do H4, który prezentuje się tak:
  • H1 dla materacy bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materacy średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materacy twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materacy bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
3_Skala twardości materaców H1-H4
Nie sposób znaleźć w świecie nauki wyników badań, które w akceptowalny sposób uzasadniałyby istnienie takiej skali. Istnienie tej skali dowodzi, że powszechny jest brak wiedzy sprzedawców materacy o tym, co ważne jest przy wyborze materaca, jak materac powinien zachowywać się pod śpiącym człowiekiem, a także jak śpiący człowiek powinien czuć się na materacu. Służy ona też częstej manipulacji przez stwarzanie pozoru dużego wyboru produktów. Nie daj się nabić w butelkę – nie kupuj u sprzedawców, którzy ją stosują!

Twardość materaca – tabela amerykańska

Całkowicie inne założenia co do metod doboru materaca przyjęto w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie przez powstanie przedsiębiorstw w formule start-up, jak choćby firmy Casper, zaczęto  zwracać większą uwagę na komfort klientów. Firmy te przeprowadzały badania konsumenckie, a w tym również testy hotelowe.
 
Amerykańska skala twardości materaca oparta jest na 10 częściach, które biorą pod uwagę przede wszystkim pozycję snu. Kształtuje się ona następująco:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 10;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7.
Twardość materaca - tabela, materac średnio twardy, materac H3, spanie na boku, spanie na plecach, spanie na brzuchu, materac piankowy, materac wysokoelastyczny
Przeprowadzone testy hotelowe, z których najpopularniejszy był test przeprowadzony w 2014 roku przez na zlecenie firmy Casper, udowodniono jednoznacznie, że waga użytkowników nie przekłada się na ocenę komfortu materaca, a w tym również jakości snu. Potwierdziło się natomiast, że oceny ta mają bezpośredni związek z pozycją snu i twardością materaca.
 
Niemal każdy wysypia się na materacu o twardości między 6,0 a 7,0 w skali amerykańskiej. Oznacza to, że istniej jeden materac idealny o uniwersalnej twardości. Na materacu Osaka Air o twardości 6,5 wysypia się prawie każdy!
Twardość materaca – tabela polska może zniszczyć Twoje zdrowie! Zapoznaj się z amerykańską tabelą twardości materaców.

Jaką wybrać twardość materaca?

Onsen podjął się zadania stworzenia materaca idealnego, na którym wyśpi się niemal każdy – bez względu na to czy śpi na plecach, na boku czy na brzuchu. Przez wiele miesięcy prowadziliśmy szeroko zakrojone konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin, projektując oraz wykonując prototypy różnych materaców i poduszek. Tak staliśmy się ekspertami od snu. Efektem naszej pracy jest stworzenie wyjątkowego, doskonałego materaca o idealnej twardości wynoszącej 6,5 – Osaka Air.
 
Już dziś możesz wypróbować materac zaprojektowany i wykonany przez ekspertów od zdrowego snu bez żadnego ryzyka! Kupując materac Osaka Air bezpośrednio od Onsen możesz zwrócić go aż do 100 dni po zakupie i otrzymać pełen zwrot pieniędzy, niezależnie od przyczyny zwrotu!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac piankowy, materac wysokoelastyczny, materac termoelastyczny, materac visco, materac z pamięcią kształtu, wentylacja materaca

FAQ: Twardość materaca

Co oznacza twardość materaca H3?

Twardość materaca H3 oznacza, że jest on materacem średnio twardym. W rzeczywistości jednak każdy materac H3 nie zawsze jest tak samo twardy jak pozostałe. Wynika to z faktu, że twardości materacy nie podlegają uniwersalizacji, w związku z czym każdy producent może określać je inaczej.

Czy materac H3 jest twardy?

Materac H3 w założeniu jest materacem średnio twardym. Twardość H3 powinna być tożsama z twardością 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Uznaje się, że materac H3 cechuje się twardością uniwersalną, a więc odpowiednią dla prawie każdego z nas.

Jaki materac wybrać - H2 czy H3?

Zdecydowanie należy wybrać materac H3, o ile jego twardość rzeczywiście odpowiada twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. H2 oznacza materac za miękki, który może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Materac średnio twardy, a więc H3, jest odpowiedni dla osób śpiących na boku i na plecach, a także dla większości osób śpiących na brzuchu. Tym samym twardość H3 jest najlepszą dla co najmniej 93% populacji.

Jaki materac wybrać - H3 czy H4?

Zdecydowanie należy wybrać materac H3, o ile jego twardość rzeczywiście odpowiada twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. H4 oznacza materac za twardy, który może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Materac średnio twardy, a więc H3, jest odpowiedni dla osób śpiących na boku i na plecach, a także dla większości osób śpiących na brzuchu. Tym samym twardość H3 jest najlepszą dla co najmniej 93% populacji.

Jaka twardość materaca jest najlepsza na chory kręgosłup?

Najlepsza twardość materaca na chory kręgosłup to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Odpowiada ona w założeniu twardości H3. Materac wysokoelastyczny o tej twardości zapewni odpowiednie wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, dając jednocześnie optymalny komfort snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...