Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak wybrać idealny materac według użytkowników?

4 czerwca 2022
Jak wybrać idealny materac - komfort, kręgosłup, pianka poliuretanowa
Mając już wiedzę na temat kupna materaca, bardzo często zastanawiamy się, jak wybrać idealny materac. Okazuje się, że wybranie idealnego materaca zazwyczaj najbardziej utrudniają nam sprzedawcy materaców, których prosimy o pomoc.

Tymczasem większość z nich nie ma pojęcia o tym, co sprzedaje i jakie parametry ma pianka poliuretanowa użyta do ich produkcji. Kiedy zapytamy ich o funkcjonalność danego materaca, bardzo rzadko są w stanie udzielić nam konkretnej odpowiedzi. Rzadko mają też pojęcie o tym, czym jest komfort i jakie czynniki na niego wpływają.

Jak się okazuje, możliwy jest wybór idealnego materaca dla co najmniej 93% populacji ludzkiej. Dowodzą temu przeprowadzone badania, ale także wieloletnie obserwacje rynku i doświadczenia odpowiedzialnych społecznie producentów. Te doskonale uzupełniają się z wiedzą fizjoterapeutyczną, psychologiczną i medyczną, a w efekcie pozwoliły określić cechy, jakie posiadać powinien idealny materac, na którym wyśpią się niemal wszyscy.
Idealny materac, materace online, producent materacy, sklep z materacami
Towarzystwo Lepszego Snu (ang. Better Sleep Council) będące częścią Międzynardowego Stowarzyszenia Produktów do Snu (ang. International Sleep Products Association) przeprowadziło w 2016 roku przełomowe badanie naukowe, którego wyniki odpowiadają na to, jak wybrać idealny materac.

Dzięki wynikom badania, stworzenie idealnego materaca stało się możliwe. Pokazało ono również, że aż 43% badanych deklarowało, że są bardzo zadowoleni ze swojego materaca, a mimo tego większość z nich deklarowała chęć wymiany materaca w najbliższym czasie, ponieważ zadowolenie to było tylko częściowe.

To wyniki tego badania były jednym z elementów, który Onsen Sleeping analizował w trakcie procesu design thinking, który został wykonany dla każdego z produktów. Dzięki temu stworzyliśmy materac wysokoelastyczny, który odpowiada na potrzeby ludzi, a nie sprzedawców. Jego powstanie pozwala na niezadawanie już sobie pytania, jak wybrać idealny materac. Wystarczy go kupić.

Dzięki uruchomieniu linii produkcyjnej opartej na europejskich produktach, oferowane przez Onsen Sleeping materace piankowe utrzymują korzystną cenę i mają bardzo niską marżę. Jednocześnie spełniają one najwyższe standardy i są wyrobami medycznymi klasy pierwszej, które zmieniają czas spędzany w łóżku w niezwykłe doświadczenie.
Dobry sen, najlepsze materace, producent materaców, sklepy z materacami, materac piankowy

Jak wybrać idealny materac – komfort

Z wyników omawianego badania wynika, że aż 83% konsumentów zamierza wymienić materac, kiedy nie zapewnia on dobrej jakości snu. Dla 73% powodem do wymiany materaca jest budzenie się z bólem pleców lub sztywnością mięśni. Zbyt miękki materac stanowi powód do jego wymiany dla 63% badanych, a zalecenie lekarskie dla 51% badanych. Co ciekawe, dla aż 41% badanych doświadczenie lepszego materaca w hotelu jest powodem do jego zmiany we własnej sypialni.
Miękki materac, miękkie materace, materac H1, materac H2
Miękki materac, miękkie materace, materac H1, materac H2
Myśląc o tym, jak wybrać idealny materac, zastanowić trzeba się nad tym, jak definiujemy komfort. Bowiem to od jego definicji zależy to, który w ostateczności materac wybierzemy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje definicja mówiąca, że do zapewnienia komfortu konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które mają właściwości poprawiające funkcjonowanie, a jednocześnie nie powodujące negatywnych odczuć. To właśnie przyświeca Onsen Sleeping od początku działalności.

Idealny materac musi zapewniać zatem pełnię pozytywnych doznań – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie dziwi więc, że komfort stanowi dla badanych podstawowy czynnik, którym kierują się przy wyborze materaca. Taką odpowiedź udzieliło bowiem aż 90% badanych!

Na komfort materaca według 81% badanych składa się prawidłowe podparcie pleców, a w tym przede wszystkim kręgosłupa. Jednocześnie 73% z nich wskazuje, że materac nie może powodować efektu tonięcia ciała w trakcie spania. To zaś ma ścisły związek z materiałami, z których wykonany jest dany rodzaj materaca, a szczególnie jego pierwszej warstwy.

Wbrew powszechnemu stanowisku czołowych producentów i wielu sprzedawców, prawidłowemu podparciu pleców nie sprzyja zastosowanie memory foam w pierwszej warstwie materaca. Ta bowiem reaguje na ciepło i ciężar ciała, w efekcie czego zapada się. Z tego też powodu materac visco nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia pleców, a także wywołuje trudności w zmianie pozycji do spania przez efekt tonięcia.
Materac memory, materace visco, pocenie się w nocy
To, z czego stworzony będzie dany materac, ma bezpośrednie przełożenie także na pozostałe czynniki, które składają się na komfort, który jest w trakcie snu wartością kluczową. Stąd też warto zwrócić uwagę na to, aby posiadać materac piankowy, nie zaś inny rodzaj materaca. Te bowiem nie są na ogół w stanie go zapewnić.

Aż 60% z badanych opowiedziało się bowiem za tym, że materac powinien zachowywać chłód, czyli nie nagrzewać się, a także cechować się stałą twardością. Temu sprzyja posiadanie materaca z siatką, który zapewni odpowiednią wentylację. W efekcie pozwoli on na usuwanie z wnętrza materaca ciepła, a także wilgoci.

Wentylacja jest znacznie utrudniona, gdy pierwszą warstwę materaca stanowi pianka memory, której parametry fizyczne nie pozwalają na odpowiednie przepuszczanie powietrza. Powoduje ona nieprzyjemny efekt tonięcia, w efekcie czego twardość materaca spada podczas jego użytkowania.

Dodatkowo materace z pamięcią kształtu nagrzewają się, ponieważ przy zetknięciu z temperaturą ciała pianka termoelastyczna typu visco traci swoje właściwości i powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła. Ten polega na absorbowaniu ciepła przez piankę, a następnie jej ponownym wydzielaniu w kierunku śpiącego człowieka.
Pianka memory, pianki poliuretanowe, visco, za miękki materac
Pianka HR, pianki poliuretanowe, średnio twardy materac
Dodatkowo aż 63% badanych opowiedziało się za tym, aby materace nie wydawały podczas użytkowania żadnych dźwięków. To, że klienci nie chcą, aby materac powodował hałas, na przykład skrzypiał czy piszczał, jest całkowicie naturalne. Tym zaś cechują się materace sprężynowe wszelkiego rodzaju. Ich cechą jest bowiem falowanie i tym samym dźwięków przy zmianie pozycji do spania, co ma bezpośrednie negatywne przełożenie na jakość snu.
 
Komfort dla około połowy respondentów oznacza też izolowanie ruchów, które pozwala na nieporuszanie drugą osobą śpiącą na materacu, kiedy sami się poruszamy. Przeciwdziałaniu temu zjawisku służy zaś znajomość konkretnych parametrów pianek poliuretanowych, dzięki czemu możliwe staje się ocenienie dynamiki konkretnego materaca.

Dla większości badanych istotne jest również to, aby materac dobrze konturował ciało. Dzięki temu bowiem jego użytkowanie staje się nie tylko wygodniejsze, ale też łatwiejsze. Zwiększa to również efektywność snu, a w konsekwencji ilość snu głębokiego, który służy regeneracji organizmu.

Dodatkowo większość z badanych opowiedziała się za tym, aby krawędzie materaca były odpowiednio twarde, co umożliwi siadanie na nim i znacznie ułatwi wstawanie z niego. Stąd też za miękkie materace nie cieszą się zbyt dużą popularnością. 
Boki materaca, sklep z materacami, jak wybrać materac idealny

Jak wybrać idealny materac – budowa

Konstrukcja materaca, a więc jego projekt i prawidłowe wykonanie każdej z warstw, stanowi dla świadomych konsumentów bardzo ważny aspekt. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać idealny materac, nie sposób te informacje zignorować.

Od budowy danego materaca zależy to, jak materac będzie zachowywał się w trakcie użytkowania. Aż 81% badanych konsumentów jako powód do zakupu nowego materaca wymieniło jego uginanie się po środku, zaś dla 76% powodem są niewygodne sprężyny. Natomiasy wydawanie dźwięków to powód do jego wymiany dla 61% konsumentów.

Dla 60% badanych bardzo ważna okazała się wysokiej jakości tkanina obiciowa, czyli pokrowiec na materac, podczas gdy często czołowi producenci stosują tanie materiały, mające na celu wyłącznie sprawiać wrażenie wysokiej jakości obić. Najczęściej jest to tylko tkanina pikowana z owatą i fizeliną.

W idealnym materacu Osaka Air zastosowana została tkanina o wielokierunkowej elastyczności, co pozwala na zapewnienie wygody i najwyższej jakości snu, a także znacznie zwiększa żywotność całego materaca.

Co ciekawe, tylko 51% badanych uważa, że materace dwustronne nie są dobrym wyborem. W istocie ich produkcja i sprzedaż jest kompletnie pozbawiona racjonalnych przesłanek. Nie tylko ze względu na to, że odwracanie materaca jest często niewygodne, ale też dlatego, iż odpowiednio wykonany materac obracania nie wymaga.

Wykonany z odpowiednich materiałów materac wysokoelastyczny utrzymuje swoje właściwości przez wiele lat niezależnie od tego, z której strony jest używany. Jednocześnie obrócenie materaca sprężynowego na drugą stronę w żaden sposób nie spowoduje, że wygniecione sprężyny w magiczny sposób się wydłużą.

Ułożenie warstw w materacach nie może być symetryczne, ale dobrane pod względem funkcjonalności każdej z nich. Stąd też budowę materaca porównać można z budową tortu. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać idealny materac, trzeba mieć to na szczególnej uwadze.
Materace online, warstwy materaca, najlepszy materac, producent materacy
Dla niemal około połowy badanych komfortowy materac powinien wykonany być z pianki poliuretanowej, co pokazuje rosnącą świadomość konsumencką w tym zakresie. Jest ona bowiem materiałem hipoalergicznym, zachowującym swoje właściwości przez nawet kilkadziesiąt lat.

Jest ona też tworzywem ekologicznym, bowiem może być użytkowana przez długi czas, a dodatkowo istnieją technologie pozwalające na jej recykling. Jej zastosowanie jest powszechne, bowiem znajdziemy ją nie tylko w materacach piankowych, ale też w niemal każdym innym rodzaju materaca, gdzie stosuje się ją w szczególności jako pierwszą i ostatnią warstwę.
Materac hipoalergiczny, jak spać z alergią, materace dla alergików

Jak wybrać idealny materac – Osaka Air

Gdy myślimy o tym, jak wybrać idealny materac, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby był on wykonany w odpowiedniej technologii. Temu służy metodologia design thinking, która pozwoliła na stworzenie materaca Osaka Air przy współpracy lekarzy, fizjoterapeutów i psychologa.

Z założenia materace powinny służyć nam nawet przez 15 lat. Dlatego też materac Osaka Air objęty jest aż 15-letnią gwarancją producenta. Dodatkowo posiada on status wyrobu medycznego klasy pierwszej, co dodatkowo świadczy o tym, iż jest on najlepszym materacem medycznym dostępnym na rynku.
Idealny materac znajduje się w Onsen Sleeping!
Onsen Sleeping jest pewien jakości swoich produktów i gwarantuje ich niezawodność. Dzięki temu wszystkie nasze produkty objęte są bezwarunkową gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku zwrotu zamówienia w ciągu 100 dni od doręczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Zwrot materaca, sklep z materacami, producent materaców

FAQ: Jak wybrać idealny materac?

Jak wybrać idealny materac na podstawie wagi?

Idealny materac należy wybrać na podstawie pozycji do spania, nie zaś wagi. Wybór materaca na podstawie wagi jest całkowicie pozbawiony sensu i nie znajduje naukowego uzasadnienia.

Jak wybrać idealny materac na ból pleców?

Idealny materac na ból pleców należy wybrać na podstawie jego funkcjonalności. Najlepszym materacem na ból pleców jest materac o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. W pierwszej warstwie materaca powinna być umieszczona otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR, zaś w drugiej pianka termoelastyczna typu visco.

Jak wybrać idealny materac do łóżka?

Idealny materac do łóżka należy wybrać na podstawie pozycji do spania. Przy wyborze idealnego materaca do łóżka powinno się brać pod uwagę jego twardość, wentylację i funkcjonalność. Kluczowe jest więc, aby idealny materac do łóżka był zbudowany z odpowiednich warstw ułożonych w odpowiedniej kolejności.

Który materac jest najwygodniejszy?

Najwygodniejszy jest materac wysokoelastyczny. W pierwszej warstwie najwygodniejszego materaca powinna znajdować się otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR, natomiast w drugiej pianka termoelastyczna typu visco. Twardość najwygodniejszego materaca wynosi 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Który sklep pozwala zwrócić materac?

Zwrot materaca w ciągu 100 dni od dnia jego doręczenia umożliwia Onsen Sleeping. Ten polski producent materaców i poduszek ortopedycznych gwarantuje zadowolenie ze swoich produktów, w związku z czym zakup i ewentualny zwrot nie są obarczone żadnym ryzykiem.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: