Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jakie cechy powinien posiadać materac medyczny?

20 lutego 2022
Materac medyczny, materace na ból biodra, producent materaców, mata przeciwodleżynowa
Materac medyczny jest produktem specyficznym. Co do zasady, materac medyczny dedykuje się bowiem osobom, które chcą zadbać o odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, co przekłada się również na poprawienie jakości snu i krążenia krwi w jego trakcie. Tak naprawdę więc materac medyczny jest najlepszym wyborem dla każdego z nas.

Mimo tego po materac medyczny często sięgają osoby, które doznają bólu kręgosłupa lędźwiowego czy też bólu kręgosłupa szyjnego, a rzadziej osoby zdrowe. Zdarza się, że o materac medyczny pytają też osoby chore na miażdżycę, reumatyzm lub zakrzepicę żył, które chcą dodatkowo zapobiec odleżynom.

Zakupu nie utrudnia fakt, że nie każdy materac medyczny, jaki jest dostępny na rynku, posiada status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Dodatkowo większość sprzedawców notorycznie zastawia na nas pułapki, które skutkują tym, że kupno materaca staje się wyjątkowo trudne dla osób, które nie wiedzą, na co powinny zwracać uwagę.

Najczęściej materac medyczny kupuje się w stacjonarnym sklepie z materacami, choć materace online są zdecydowanie korzystniejsze cenowo. Szczególnie zaś w sytuacji, gdy kupujemy materac medyczny bezpośrednio od producenta materacy, który podchodzi do jego sprzedaży w empatyczny sposób.
Materac medyczny, matMaterac medyczny, materace online, producent materaców, mata przeciwodleżynowaerace na ból biodra, producent materaców, mata przeciwodleżynowa

Materac medyczny – budowa

Najlepsze materace medyczne zbudowane są warstwowo, zaś ich kolejność jest starannie przemyślana pod kątem funkcjonalności, co przekłada się na dobry projekt. Dlatego też jako materac medyczny najlepiej sprawdza się materac Osaka Air zbudowany zgodnie z filozofią design thinking.

Podstawową zasadą w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji jest, aby zapewnić sobie materac medyczny, który będzie materacem wysokoelastycznym posiadającym pierwszą warstwę wykonaną z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Dzięki niej materac medyczny pozwoli na odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Ta zasada dotyczy w szczególności osób z wszczepioną endoprotezą biodra, ale także zmagających się z dyskopatią lub innymi chorobami układu szkieletowo-kostnego.
 
Równie ważne jest, aby materac medyczny posiadał w drugiej warstwie piankę memory, czyli piankę termoelastyczną typu visco. Gwarantuje tomożliwość pełnego wykorzystania zalet. Dzięki takiej budowie materac medyczny  umożliwi odpowiednie konturowanie ciała podczas snu. W połączeniu z pierwszą warstwą, dają one najwyższy poziom komfortu, który w materacu medyczną ma ogromną wartość.
 
Optymalizacji właściwości memory foam w materacu dla seniora służy sprawny i dobrze zaprojektowany system wentylacji. Tu należy zaznaczyć, że cyrkulacja powietrza w materacu następuje wyłącznie poziomo, nie zaś pionowo. Dlatego też przy wyborze materaca medycznego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak zaprojektowano system odprowadzania ciepła i wilgoci na zewnątrz materaca. Najlepiej, aby składał się on z poprzecznych kanałów i siatki Aero 3D.
 
Ostatnią warstwą materaca medycznego powinna być jego baza. Dla zachowania odpowiedniej dynamiki i sprężystości, ale też utrzymywania materaca w miejscu, powinna ona mieć co najmniej 10 centymetrów wysokości. Nie należy więc zwracać zbytniej uwagi na materace nawierzchniowe czy popularne obecnie futony.
Materac medyczny, materace na ból biodra, materace piankowe

Materac medyczny – twardość

Optymalna twardość materaca medycznego powinna oscylować około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Używana w Polsce tabela sugeruje, że ma to być materac H3, czyli materac średnio twardy. Polski system nie jest jednak w żaden sposób wystandaryzowany, co powoduje, że materace medyczne oznaczane literowo, a więc na przykład jako H3, w rzeczywistości mogą się od siebie różnić. Stąd też Onsen Sleeping stosuje skalę liczbową opartą na międzynarodowych standardach.
Materac medyczny, odleżyny, miękkie materace, spanie z endoprotezą biodra
Materac medyczny, odleżyny, twarde materace, spanie z endoprotezą biodra
Dobór twardości materaca powinien odbywać się na podstawie pozycji do spania, a nie wagi. Dotyczy to nie tylko materaca medycznego, ale każdego materaca, jaki zamierzamy kupić. Zgodnie ze standardami:
  • dla osób śpiących na brzuchu najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 10;
  • dla osób śpiących na plecach najlepsze są materace o twardości od około 6 do około 7;
  • dla osób śpiących na boku najlepsze są materace o twardości od około 5 do około 7.
Jednocześnie przeprowadzone przez firmę Casper testy hotelowe, a także przez Onsen Sleeping badania w ramach procesu design thinking, dowiodły jednoznacznie, że przynajmniej 93% populacji ludzkiej wysypia się na materacu średnio twardym, którego twardość to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taki więc powinien być materac medyczny.
Materac medyczny, odleżyny, materace średnio twarde, spanie z endoprotezą biodra

Materac medyczny – wentylacja

Wentylacja materaca medycznego jest niezmiernie ważna ze względu na to, jaki czas na nim spędzamy oraz doznawane dolegliwości. Dlatego też należy wybrać materac medyczny, który posiada optymalny system wentylacyjny i dodatkowo wspomoże regulowanie temperatury ciała podczas snu, co zwiększy jakość snu, pozytywnie wpływając też na bezdech senny.
 
Zapewnieniu odpowiedniej wentylacji materaca medycznego służy innowacyjny system złożony ze starannie zaprojektowanych i wyprofilowanych kanałów wentylacyjnych połączonych z siatką 3D Aero. Taki system oferuje wyłącznie materac Osaka Air, który odprowadza wilgoć i temperaturę na zewnątrz materaca.
 
Bardzo ważne jest, aby materac medyczny nie posiadał pierwszej warstwy wykonanej z pianki termoelastycznej typu visco, która pod wpływem ciężaru ciała i temperatury zapada się. Efektem tego jest tworzenie przez nią struktury niemal nieprzepuszczającej powietrza, co całkowicie zaburza jego cyrkulację.
 
Odpowiednia wentylacja materaca medycznego pozwoli na naturalne zwiększenie komfortu, co w konsewkencji przełoży się na ilość snu głębokiego. Dzięki temu sen stanie się bardziej wydajny i przyniesie lepszy wypoczynek. Zmniejszy więc ryzyko występowania różnego rodzaju schorzeń, a w tym też bezsenności. W konsekwencji materac medyczny wyposażony w dobrze działający system wentylacji wspomoże procesy regeneracyjne organizmu.
Materac medyczny, wentylacja materaca, nocne poty, pianka memory, materac termoelastyczny

Materac medyczny – komfort

Komfort to w założeniu stan wygody, który w swojej istocie wyklucza występowanie negatywnych odczuć podczas użytkowania. Stąd też w przypadku materaca ortopedycznego bardzo ważne jest, aby był on rzeczywiście komfortowy. Nie powinien on bowiem pogłębiać już istniejących dolegliwości, a także być powodem tworzenia się nowych.

Temu zaś służy funkcjonalność. Jak zwykł mówić Steve Jobs, funkcjonalność danej rzeczy jest tożsama z jej designem. Dlatego też za najlepszy materac medyczny to materac Osaka Air wykonany w technologii design thinking zapewniającej mu najwyższą i funkcjonalność przekładającą się na optymalny komfort snu.

Onsen Sleeping posiada w swojej ofercie materac medyczny Osaka Air, którego warstwowa budowa zapewnia idealną wentylację, a także podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa na najwyższym poziomie. Jego struktura pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania, zaś uniwersalna twardość pozwala na jego używanie przez każdego potrzebującego człowieka.

Dodatkowo występuje on w wielu rozmiarach dopasowanych do najpopularniejszych szerokości łóżek w Polsce. W ofecie Onsen Sleeping znajdują się:
Nadto może być  on testowany aż przez 100 dni od doręczenia z gwarancją zwrotu pieniędzy. Jego rdzeń objęty jest aż 15 latami gwarancji producenta.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac medyczny, materace zdrowotne, producent materaców, sklep z materacami

FAQ: Materac medyczny

Co to jest materac medyczny?

Materac medyczny to w założeniu materac mający wspierać proces leczenia i rehabilitacji. Jego zadaniem jest też działać profilaktycznie w kwestii chorób kręgosłupa i układu szkieletowo-kostnego, ale też innego rodzaju schorzeń. Co do zasady materac medyczny powinien posiadać status wyrobu medycznego klasy pierwszej.

Jaki materac medyczny jest najlepszy dla osoby z endoprotezą biodra?

Najlepszy materac medyczny dla osoby z endoprotezą biodra to materac Osaka Air. Jest on wysokoelastycznym materacem medycznym wykonanym z warstw otwartokomórkowych pianek poliuretanowych typu HR wspartych w drugiej warstwie pianką termoelastyczną typu visco. Wyróżnia się on najwyższą jakością przy uczciwej cenie.

Jaki materac medyczny jest godny polecenia?

Materac medyczny godny polecenia to materac Osaka Air. Jest to wysokoelastyczny materac ortopedyczny wykonany z warstw otwartokomórkowych pianek poliuretanowych typu HR wspartych w drugiej warstwie pianką termoelastyczną typu visco. Cechuje go najwyższa jakość, a dodatkowo bardzo okazyjna cena.

Jaka powinna być twardość materaca medycznego?

Materac medyczny powinien posiadać twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Idealnym materacem medycznym jest więc średnio twardy materac piankowy zbudowany z optymalnie dobranych warstw. Przekłada się to na twardość H3 w polskiej skali, która bywa jednak różna w zależności od producenta.

Ile kosztuje dobry materac medyczny?

Dobry materac medyczny w najpopularniejszym rozmiarze 160x200 kosztuje niecałe 4000 złotych. Cena najlepszego materaca medycznego Osaka Air jest jednak zależna od wymiarów materaca, a także aktualnych promocji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: