Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pokonaj bezsenność na swoich warunkach!

22 maja 2022
Bezsenność, insomnia, problem ze spaniem
Bezsenność dotyka już około 30% dorosłych osób, a u 15% występuje chronicznie. W Polsce na bezsenność i innego rodzaju trudności ze snem skarży się już połowa populacji. Oznacza to, że przynajmniej połowa z nas, czytających ten artykuł, cierpi na bezsenność.

Dokoła nas bezustannie pojawiają się nowe metody na bezsenność i sposoby, które mają tej bezsenności zapobiec. Tymczasem niesprawdzone sposoby na bezsenność mogą jedynie pogłębić zaburzenia snu, zamiast w jakikolwiek sposób pomóc. Bezsenność, wbrew powszechnej opinii, to nie tylko trudności z zasypianiem. Niekiedy też z besennością myli się mioklonie przysenne lub inne parasomnie.

 

 

Na bezsenność cierpimy bowiem również wtedy, kiedy często wybudzamy się w nocy i nie możemy zasnąć ponownie. Co więcej, także wybudzanie się w nocy i problem z ponownym zaśnięciem to objaw, który składa się na obraz kliniczny bezsenności. Z bezsennością mamy do czynienia również wtedy, gdy sen nie daje wypoczynku, a po przespaniu nocy w dalszym ciągu odczuwamy zmęczenie.

Bezsenność to jeden z pierwszych kroków, które mogą doprowadzić do zaburzeń afektywnych, jak choćby depresji, ale też szeregu zaburzeń lękowych. Długofalowe skutki bezsenności stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem często okazuje się, że bezsenność wywołuje zły materac. W takim przypadku objawy bezsenności w takim przypadku zwalczyć można przez zakupienie odpowiedniego materaca. Ten natomiast nie może również być za miękkim materacem czy zbyt twardym materacem.
Bezsenność jest w ICD-11 oraz DSM-V kwalifikowana jako zaburzenie snu.
Zgodnie z klasyfikacją ICD-11 bezsenność chrarakteryzuje się trudnościami w zasypianiu lub utrzymywaniu snu, które utrzymują się mniej niż 3 miesiące, a poza tym występują mimo odpowiednich warunków snu, a w tym odpowiedniego mikroklimatu sypialni, czyli temperatury i nawilżenia, jak też mimo zachowania higieny snu. W tożsamy sposób bezsenność opisywana jest w DSM-V. 

Osoby z bezsennością doświadczają zmęczenia, drażliwości, gorzej koncentracji oraz obniżenia nastroju w ciągu dnia. Te objawy mogą wpływać negatywnie na codzienne obowiązki, a w tym na relacje społeczne, co wpływa na jakość życia. Poza tym długotrwała bezsenność może predysponować do wystąpienia innych dolegliwości, takich jak choroby serca czy zaburzenia psychiczne.

Jednocześnie wtedy, kiedy bezsenność występuje powyżej 3 miesięcy, diagnozowana jest bezsenność chroniczna. Bezsenność chroniczna oznacza, że trudności w zasypianiu lub utrzymywaniu snu są przewlekłe, a więc utrzymują się przez dłuższy czas, co może skutkować znacznym i trwałym wpływem na codzienne funkcjonowanie jednostki. Diagnoza bezsenności chronicznej wymaga także wykluczenia innych przyczyn zaburzeń snu.
Materac piankowy, materace 160x200, sklep z materacami

Jakie są skutki bezsenności?

Najbardziej widoczne i istotne skutki, jakie wywołuje bezsenność, to przede wszystkim: zmęczenie, rozdrażnienie, zmniejszona zdolność koncentracji, trudność z przyswajaniem nowych informacji. Często bezsenność wywołuje również osłabienie funkcji poznawczych, w tym przede wszystkim pamięci. Bezsenność w poważny sposób zakłóca więc nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne, wywołując również stany lękowe czy depresję.

Kiedy cierpimy z powodu bezsenności, szczególnie niebezpieczne są epizody mikrosnu, które mogą się pojawiać w jej przebiegu. Mikrosen, nazywany snem na jawie, polega na czasowym wyłączeniu części mózgu w wyniku przemęczenia. Kiedy przydarzy się to w momencie obsługiwania niebezpiecznego narzędzia czy prowadzenia samochodu, bezsenność może okazać się dla nas zabójcza.

Bezsenność powoduje również, że u osób na nią cierpiących zmniejsza się zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji. Poza tym bezsenność może skutkować szeregiem innych trudności w życiu każdego z nas, które trudno sklasyfikować ze względu na psychologiczne różnice indywidualne, a także różnorodność środowisk, w których się znajdujemy.
Bezsenność, insomnia, problemy ze snem
Natomiast długofalowo bezsenność przynosi poważne, trwałe zmiany zdrowotne. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim obniżenie odporności, ale też znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia otyłości, a więc choroby metabolicznej. Bezsenność zakłóca bowiem równowagę hormonalną, zwłaszcza w zakresie hormonów regulujących apetyt, takich jak leptyna i grelina. To prowadzi do wzrostu łaknienia, a więc także do zwiększenia spożycia kalorii, co powoduje wzrost masy ciała.

Poza tym bezsenność w formie przewlekłej jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Zaburzenia snu mogą wpływać na ciśnienie krwi, rytm serca i funkcje układu krążenia jako całości. Wpływa również bepośrednio na regulację poziomu glukozy we krwi, a także zmienia wrażliwość na insulinę, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Otyłość, zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne

Czym grozi niedobór snu?

Niedobór snu spowodowany bezsennością powoduje niekiedy nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia. Gdy mało śpimy, odczuwać możemy te same objawy, co przy bezsenności. Przede wszystkim jest to rozdrażenienie i kłopoty z pamięcią, a także trudności z koncentracją. Różnica polega na tym, że bezsenność to stan długotrwały, zaś niedobór snu jest przejściowa. Z reguły niedoboru snu doświadczają osoby, które muszą uczyć się lub pracować w nocy.

W chwili, kiedy konieczność zmniejszania ilości snu minie, osoba doświadczająca niedoboru snu może z ulgą położyć się w łóżku i zasnąć. Tego nie może powiedzieć o sobie osoba z bezsennością, która nie zaśnie nawet przy silnym zmęczeniu. Osoba ta może doświadczać frustracji, gdy mimo wyczerpania fizycznego i psychicznego, nie jest w stanie zasnąć. Bezsenność charakteryzuje się trudnościami w zasypianiu lub utrzymywaniu snu, które utrzymują się przez dłuższy czas, co sprawia, że mimo zmęczenia, sen staje się nieosiągalny.

Przewlekła bezsenność nadmienie pobudza współczulny układ nerwowy, co uniemożliwia zwyczajny sen. W normalnych warunkach zasypianie i utrzymanie snu jest regulowane przez równowagę między dwoma gałęziami autonomicznego układu nerwowego, a więc współczulnego i przywspółczulnego. Nadmierne pobudzenie zakłóca tę równowagę, a to utrudnia wejście w stan snu.
Jakość snu ma większe znaczenie, niż jego długość.
Ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na ilość snu, ale także przywiązywać duża wagę do jakości snu. Właściwie przechodzone fazy snu odgrywają kluczową rolę w regeneracji ciała i umysłu podczas nocy. Również indywidualne cechy, takie jak preferencje czasu snu i rytm dobowy, wpływają na jakość snu.

Te osoby, które nie odczuwają trudności z funkcjonowaniem i czują się w pełni wypoczęte po krótszym czasie snu, najprawdopodobniej nie cierpią na bezsenność. Z drugiej strony, jeśli ktoś śpi przez zalecane 7-9 godzin, a mimo tego odczuwa chroniczne zmęczenie, może cierpieć na inne schorzenia, co należy poddać badaniu.
Bezsenność, insomnia, niedobór snu

Jakie znamy przyczyny bezsenności?

Bezsenność ma często przyczynę w stresie i zwiększym napięciu emocjonalnym, a więc jest chorobą psychosomatyczną. Nadto bezsenność często jest elementem depresji, jak też innych zaburzeń nastroju, a także zaburzeń lękowych. U osób zmagających się z PTSD i innymi rodzajami traum, bezsenność występuje bardzo często. Jest ona też skutkiem przebiegającej od wieków rewolucji snu, która niszczy jego higienę.

Obok swojej natury psychologicznej, bezsenność może mieć swoją przyczynę także w schorzeniach somatycznych, a przede wszystkim w chorobach związanych z nieprawidłowym poziomem hormonów i neuroprzekaźników we krwi. Do somatycznych przyczyn bezsenności należy też bezdech senny, a niekiedy i chroniczny ból. Narażone na nią są  częściej osoby starsze i obłożenie chore, które posiadają choroby przewlekłe.

Poza tym bezsenność wywołują także niektóre substancje chemiczne, przede wszystkim leki stosowane w ADHD, ale także popularne produkty stosowane jako remedium na katar, jak pseudoefedryna, które zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa. Bezsenność wzbudzają też substancje psychoaktywne, jak choćby kofeina, teina, mateina czy alkohol. Nauka wskazuje, że bezsenność wzmaga także stosowanie narkotyków, a szczególnie stymulantów.

Ze zjawiskiem bezsenności możemy spotykać się też w przypadku wykonywania pracy zmianowej czy jet-lagu. Zmiana miejsca zamieszkania wynikająca z podróży czy przeprowadzki także wywołuje przejściową bezsenność. Najczęściej jednak bezsenność jest wynikiem nieprzestrzegania zasad składających się na higienę życia, a przede wszystkim tych wpływających na higienę snu, jak również wystawianie się na czynniki zaburzające sen.

Rozpowszechnione przekonanie o używaniu alkoholu, zwłaszcza wina, jako skutecznego środka na bezsenność jest kompletną bzdurą, która może w przyszłości mieć poważne konsekwencje związane ze zdrowiem. Faktycznie, alkohol może początkowo wydawać się środkiem, który pomaga zasnąć, ponieważ wywołuje uczucie relaksu i senności. Niemniej jednak, jego wpływ na sen jest krótkotrwały i powierzchowny, a docelowo rozwala strukturę snu.

W rzeczywistości bezsenność często wymaga pomocy lekarskiej połączonej w wielu przypadkach z terapią psychologiczną lub przynajmniej psychoedukacją. Dużą rolę w profilaktyce i leczeniu bezsenności odgrywa też to czy posiadamy materac o idealnych właściwościach, który jest w stanie zapewnić nam odpowiednią ilość snu niezbędną dla zachowania zdolności regeneracyjnych organizmu.
Depresja, zaburzenia lękowe, bezdech senny

Co jeszcze zaburza sen?

Przede wszystkim światło jest jednym z najpoważniejszych wrogów snu. Wywołuje ono bezsenność przez bezpośrednie pobudzanie mózgu. Tym samym warto jest, aby w walce z bezsennością, ale także w profilaktyce bezsenności, zainwestować w dobre żaluzje, rolety czy zasłony, które przyciemnią sypialnię. Te niewiele dają, jeśli posiadamy zły materac, o który również należy zadbać.

Osłonięcie się od źródła światła przy bezsenności to sprawa kluczowa nie tylko w zakresie światła przychodzacego z zewnątrz, ale także tego wydzielanego przez ekrany. Obecnie to głównie światło niebieskie, które emitowane jest przez telewizory, komputery czy smartfony, pobudza nasze mózgi do aktywności, co w konsekwencji powoduje bezsenność. Z tego też powodu lekarze i psychologowie zalecają, aby nie korzystać ze sprzętów elektronicznych przynajmniej 30 minut przed zaśnięciem.

Dużym błędem, kiedy cierpi się na bezsenność, jest picie wieczorem alkoholu czy napojów zawierających kofeinę, także w formie teiny zawartej w herbacie czy coraz bardziej popularnej mateiny zawartej w yerba mate. Przed snem należy więc unikać tego typu napojów. Borykając się z bezsennością, albo chcąc zadziałać profilaktycznie, warto jest przed snem skupić się na pełnym relaksie, w czym niebywale pomocny będzie najlepszy materac od ONSEN®.
Bezsenność, insomnia, wino na sen

W jaki sposób leczy się bezsenność?

Kiedy choruje się na przewlekłą formę bezsenności lub jej zaostrzoną formę, usuwa się czynniki zewnętrzne zaburzające sen. Ale nie zawsze to wystarcza, dlatego w trakcie eliminowania przyczyn bezsenności należy zwrócić uwagę także na czynniki wewnętrzne, jak choćby stres czy zaburzenia psychiczne. Jeśli istnieje podejrzenie, że bezsenność spowodowana jest stanem chorobowym, do jej wyleczenia niezbędna będzie diagnoza lekarska, która umożliwi leczenie przyczynowe.

Gdy bezsenność jest objawem wtórnym, mając swoje podłoże w depresji czy zaburzeniach lękowych, niezbędna do wyleczenia insomni staje się pomoc psychologa, a także psychiatry. Optymalnym jest ich wspólne działanie, bowiem psychiatra przez zalecenie leków nasennych jest w stanie zwalczyć objawy zaburzeń, które wywołują bezsenność. Psycholog w tym czasie podjąć może działania niewlujące przyczyny bezsenności leżące w psychice. Psychoedukacja w przebiegu bezsenności daje nam także wiedzę o tym, jak się wysypiać każdej nocy, co może być kluczowe.

Pomocna jest terapia poznawczo-behawioralna, której głównym celem w przypadku bezsenności jest zmiana nawyków i przekonań, jakie mogą ją wywoływać. Dodatkowo terapia poznawczo-behawioralna pozwala zwalczyć bezsenność przez eliminację negatywnych skojarzeń związanych z zasypianiem, a następnie budowanie właściwych skojarzeń. Przy budowaniu odpowiednich skojarzeń ze snem, istotne jest posiadanie w pełni komfortowego materaca wysokoelastycznego, którego rola w leczeniu bezsenności przez przyjemne skojarzenie okazuje się być wyjątkowo duża.

Kluczowe przy bezsenności jest to, aby przebywać w swoim łóżku tylko i wyłącznie w celu zaśnięcia, a więc jedynie wieczorem. Dodatkowo nie należy starać się zasnąć na siłę. Jeśli więc sen nie nadchodzi po około 20 minutach, lepiej jest wstać z łóżka i zrobić coś niewymagającego dużego wysiłku fizycznego. Pomocne jest słuchanie relaksującej muzyki. Dopiero wtedy, kiedy poczujesz senność, wróć do łóżka. Zwrócić uwagę należy jednak na to, że czas 20 minut na zaśnięcie dotyczy snu w optymalnych warunkach, a więc nie na za miękkim materacu czy też na zbyt twardym materacu, które mogą to zaburzyć.
Materac H3, materace H4, najtwardszy z materaców

Jak zapobiegać bezsenności?

Gdy dostrzegasz, że bezsenność stoi tuż za progiem, często wystarczyć może wdrożenie kilku prawidłowych nawyków. aby jej zapobiec. Zapobieganie bezsenności skupia się przede wszystkim na utrzymaniu regularnego rytmu okresów czuwania i snu. Co do zasady powinniśmy zasypiać wraz z zachodem Słońca, budzić się natomiast wraz ze wschodem Słońca. Najczęściej jest to jednak niemożliwe, lecz niekiedy wystarcza namiastka tego, jaką jest poranne wyjście na światło słoneczne.

Chcąc więc pokonać bezsenność i nie pozwolić jej na stałe zagościć w życiu, powinno się każdego poranka choćby na chwilę wyjść na balkon. Przy tym należy wyeliminować czynniki zaburzające sen, a w tym pozbyć się niefukcjonalnego materaca, w szczególności jeśli jest to materac z pamięcią kształtu, który może bezsenność wzmagać.


Jeśli tylko jest to możliwe, usuń komputer z sypialni. Nie tylko dlatego, że komputer emituje niebieskie światło, ale także dlatego, że jego widok przywodzi na myśl obowiązki i niezałatwione sprawy. Oprócz komputerów, warto rozważyć jest również usunięcie telewizorów czy smartfonów, które także je emitują. Warto ograniczyć korzystanie z tych urządzeń przed pójściem spać, ponieważ światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen.

Zadbaj o to, aby łóżko w sypialni było szczególnym miejscem przeznaczonym wyłącznie do snu i seksu, a nie innych czynności. Jeśli używasz łóżka do pracy lub nauki, mózg zacznie kojarzyć to miejsce z aktywnościami innymi niż sen. Skutkiem tego może być trudniejsze zasypianie, gdy nadchodzi wieczór. Oddzielając pracę od łóżka, pomagasz zminimalizować stres i napięcie związane z obowiązkami zawodowymi lub nauką. A to właśnie one są jednym z głównych czynników wpływających na jakość snu. Poza tym korzystanie z łóżka tylko do snu i seksu pomaga zwiększyć skuteczność snu. Mózg staje się bardziej skłonny do przechodzenia przez fazy snu, co wpływa na lepsze wypoczęcie.

Postaraj się, aby sypialnia była miejscem ciemnym, cichym i chłodnym. Zapewnij sobie właściwe zaciemnienie, aby ograniczyć wpływ światła z zewnątrz. Staraj się też dobrze wytłumić hałasy z zewnątrz, takie jak od ulicy czy sąsiadów. Jeśli nie możesz całkowicie wyeliminować hałasów, rozważ użycie zatyczek do uszu, aby zminimalizować zakłócenia. Pamiętaj też, że optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić od 18°C do 21°C.

Zainwestuj w najlepszy materac, który będzie funkcjonalny, wygodny i zdrowy. Ten dostarczy odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa, a przy tym będzie elastyczny, aby dopasować się do naturalnych krzywizn ciała. Poduszka również odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Wybierz więc poduszkę ortopedyczną posiadającą anatomiczny kształt, jaki pozwala dostarczyć odpowiedniego wsparcia dla szyi i głowy, a także utrzyma kręgosłup w neutralnej pozycji.
Materac piankowy, materace średnio twarde, producent materacy

Czy materac wpływa na bezsenność?

Kiedy dopada Cię bezsenność, to na czym śpisz, ma jeszcze większe znaczenie. Aby skutecznie wyleczyć bezsenność, przede wszystkim trzeba zadbać o higienę snu, na którą składają się najlepsze materace, a także specjalnie zaprojektowane i odlewane z form poduszki anatomiczne. Specjaliści zgadzają się, że najbardziej funkcjonalnyn matracem jest materac piankowy Osaka Air stworzony w długotrwałym i szczegółowym procesie design thinking, Zdecydowanie odradzają natomiast niekorzystne dla zdrowia materace sprężynowe, które mogą bezsenność wzmagać.

W funkcjonalnym materacu, takim jak materac Osaka Air, każda warstwa materaca pełni inną funkcję, a razem tworzą swoisty balans między komfortem a podparciem, tak istotnym dla naszych kręgosłupów. Jeśli więc insomnia staje się codziennością, najlepszą metodą jest zwalczenie jej przez zadbanie o komfort snu na odpowiednim materacu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, dobór materaca do wagi, rodzaje materaców

FAQ: Bezsenność

Co to jest bezsenność?

Bezsenność to niemożność zaśnięcia, spania nieprzewanym snem lub brak wypoczynku po obudzeniu. Rozpoznaje się bezsenność przejściową, ostrą lub przewlekłą. Zależnie od przyczyn i rodzaju bezsenności, leczenie insomni może być różne. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Co może być powodem bezsenności?

Powodem bezsenności często jest stres i zwiększone napięcie emocjonalne. Poza tym bezsenność pojawia się w przebiegu depresji, a także innych zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych. Dodatkowo bezsenność występuje u osób cierpiących z powodu PTSD. Notuje się też silny związek bezsenności ze stężeniem hormonów i neuroprzekaźników we krwi, a także chronicznym bólem i bezdechem sennym. U osób starszych bezsenność może być wynikiem obniżonego poziomu melatoniny.

Jak leczy się bezsenność?

Bezsenność leczy się zależnie od jej przyczyn. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę bezsenności. W wielu przypadkach bezsenność mija przy zmianie złych nawyków, a przede wszystkim przez zadbanie o prawidłową higienę snu wraz z komfortowym materacem.

Czy melatonina pomaga na bezsenność?

Melatonina pomaga na bezsenność u osób niewidomych i osób starszych. Stosowanie melatoniny zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Melatonina jest popularnym suplementem diety na bezsenność, jednak jest ona hormonem, przez co wpływa na cały układ hormonalny. Dlatego też warto korzystać z innych sposobów leczenia bezsenności.

Jaka poduszka na bezsenność jest najlepsza?

Najlepsza poduszka na bezsenność to poduszka ortopedyczna, która zapewni odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na bezsenność pomagają poduszki produkowane przez ONSEN®, a przede wszystkim Asana, Enso, Yoko i Hiro. Warto zwrócić uwagę na to, aby poduszka na bezsenność była wykonana z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR i odlewana w formach, nie zaś z nich wycinana.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...