Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac z pamięcią kształtu – 5 tajemnic!

6 lipca 2022
Pakowanie materaca, materac w kartonie, zrolowany materac, materac rolowanie
Materac z pamięcią kształtu wykonany jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej z pamięcią, czyli pianki typu visco. Innymi słowy, materac z pamięcią kształtu jest tym samym produktem, co materac visco, a więc jest niefunkcjonalny i niekomfortowy, w konsekwencji zaś również niezdrowy.
Materac visco i materac z pamięcią kształtu to ten sam produkt!
Choć materac z pamięcią kształtu posiada oczywiste wady, które powodują, że nie jest on funkcjonalny, sprzedaż materaców tego typu nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Klienci dają się bowiem ponieść nieuczciwym praktykom sprzedaży, jakie stosuje wielu sprzedawców materaców.

Korzystając z tego, że często konsumenci nie wiedzą, jaki materac wybrać, większość sprzedawców oferuje w pierwszej kolejności właśnie materac z pamięcią kształtu. Często dopiero po kilku tygodniach przekonują się o tym, że jest to dla nich zły materac, który wywołuje lub pogłębia objawy chorobowe.
Materac z pamięcią kształtu, pianka z pamięcią kształtu, pianka memory, pianka visco, pianka termoelastyczna

1. Materac z pamięcią kształtu – brak komfortu

Jak dowodzą wyniki badań, konsumenci używający materac z pamięcią kształtu niżej oceniają komfort snu. Zdecydowana większość badanych (81%) jasno opowiedziała się za tym, że wybrany materac musi zapewniać wsparcie dla ich pleców oraz nie może powodować efektu tonięcia (73%). Materac nie może być więc zbyt miękki, ani zbyt twardy, ale musi być optymalny, czyli mieć twardość oscylującą między 6 a 7 w amerykańskiej skali twardości materaców. Należy przy tym mieć na uwadze jedno, kiedy patrzymy na twardość materaca – tabela polska nie jest miarodajna.

Materac z pamięcią kształtu ze względu na materiały, z których jest wykonany, jest za miękkim materacem, aby móc uznać go za komfortowy. Jak bowiem wiadomo, materac z pamięcią kształtu w swojej górnej warstwie zbudowany jest z pianki poliuretanowej z pamięcią kształtu typu visco. To zaś powoduje, że materac z pamięcią kształtu pod wpływem ciężaru i temperatury ciała opada. Wynika to z faktu, że tego rodzaju materiał to po prostu pianka termoelastyczna, która jest bardzo wrażliwa na zmianę temperatury.

Efektem spania na za miękkim materacu jest oczywiście zmniejszenie wygody i jakości snu, ale przede wszystkim nieodpowiednie podparcie kręgosłupa. Kupując materac z pamięcią kształtu trzeba liczyć się więc z tym, że może spowodować on poważne dolegliwości zdrowotne, zarówno w sferze biologicznej, jak i psychicznej. Może to też spowodować negatywne skutki w życiu społecznym, co wynikać będzie bezpośrednio z tego, że w konsekwencji zaburzy to naszą higienę snu.
Materac z pamięcią kształtu, pianka z pamięcią kształtu, pianka memory, pianka visco, pianka termoelastyczna
Należy zwrócić uwagę na to, że choć materac z pamięcią kształtu nie jest dobrym wyborem, również zbyt twardy materac posiada wiele wad. Warto zwrócić więc uwagę na materac o idealnej twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, jakim jest materac Osaka Air wykonany z otwartokomórkowej poliuretanowej pianki wysokoelastycznej typu HR.
Materac do łóżka - materac dla pary, gdzie kupić materac, jaki materac kupić

2. Materac z pamięcią kształtu – utrudniona zmiana pozycji

Materiał, z jakiego wykonany jest materac z pamięcią kształtu, czyli termoelastyczna pianka poliuretanowa typu visco, cechuje się opadaniem pod wpływem temperatury i ciężaru ciała. Powoduje to nie tylko zmniejszenie jego twardości, ale i zasysanie ciała do środka.
 
W odróżnieniu od materaca wykonanego z wysokosprężystych pianek poliuretanowych typu HR, materac z pamięcią kształtu nie kontruje ciała człowieka, ale wciąga go do środka. Śpiący człowiek zapada się więc w materac z pamięcią kształtu, będąc przez niego z każdej strony uciskanym.

 

 
Efekt zasysania człowieka do środka, jakim cechuje się materac z pamięcią kształtu, znacznie utrudnia zmianę pozycji do spania. To natomiast negatywnie przekłada się nie tylko na efektywność snu, ale i zdrowie ciała. Nie otrzymujemy bowiem odpowiedniego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa, co niekiedy czyni materac z pamięcią kształtu wręcz niebezpiecznym.
Materac z pamięcią kształtu, materac piankowy, materac z pianki poliuretanowej, pianka poliuretanowa, materace online, materac wentylacja, wentylacja materaca, materac temperatura, temperatura materaca, materac na lato, materac na zimę

3. Materac z pamięcią kształtu – wysoka temperatura

Zastosowanie poliuretanowej pianki termoelastycznej typu visco w materacach z pamięcią kształtu znacznie zmniejsza ich funkcjonalność w zakresie wentylacji. Pianki te są co prawda piankami otwartokomórkowymi, jednak pod wpływem ciężaru i temperatury ciała zgniatają się, co zmienia ich właściwości na zbliżone do zamkniętokomórkowych pianek poliuretanowych.
 
Materac z pamięcią kształtu, powoduje nie tylko efekt tonięcia, ale i efekt lustrzanego odbicia ciepła. Ten zaś polega na absorbowaniu ciepła ciała przez termoelastyczną piankę poliuretanową z pamięcią, a następnie jej oddawaniu z powrotem w stronę ciała. W konsekwencji materac z pamięcią kształtu powodować może nadmierną potliwość, a także przyczyniać się do występowania zaburzeń snu, w tym także bezsenności.

4. Materac z pamięcią kształtu – słaba dynamika

Słaba dynamika to jedna z podstawowych wad, jakie posiada materac z pamięcią kształtu. Pianka poliuretanowa z pamięcią typu visco nie jest bowiem w stanie zapewnić dobrej sprężystości, skoro stanowi piankę termoelastyczną, a więc reagującą na ciepło. Dodatkowo materac z pamięcią kształtu nie reaguje wyłącznie na ciepło ciała, ale też na temperaturę powietrza, przez co jego dynamika zmienna jest również w zależności od pory roku.
 
Materac z pamięcią kształtu posiada zatem słabą dynamikę wynikającą z materiału, z jakiego został wykonany. To zaś w efekcie powoduje, że siły działające na materac z pamięcią kształtu nie rozkładają się równomiernie na wiele stron. Tylko najwyższej jakości wysokoelastyczna pianka poliuretanowa typu HR użyta w materacu Osaka Air pozwala na rozkładanie się na ich rozkładanie się na wiele stron, również po skosie.

 
Materac dla rodziny, materac dla pary, materac dla małżeństwa, materac małżeński, materac 160x200

5. Materac z pamięcią kształtu – wysoka marża

Cena, za jaką oferuje się materac z pamięcią kształtu, często przewyższa ceny innych materacy. Jednocześnie powszechnie występujący brak transparentności co do struktury ceny wraz z notorycznym ukrywaniem rzeczywistych właściwości i cech jakościowych używanych do produkcji materaców materiałów, dają sprzedawcom możliwość windowania cen i stosowania horrendalnych marż.
 
Choć najczęściej nie warto zwracać uwagi na najtańsze materace, trudno jest zgodzić się z nieuczciwymi praktykami, które stosuje wielu sprzedawców materaców. Tymczasem bardzo często materac z pamięcią kształtu sprzedawany za 7200 złotych posiada rzeczywistą wartość rzędu około 800 złotych, zaś większa część jego ceny to marża, jaką narzuca na jego sprzedaż salon z materacami.
 
Wybierając nowy materac warto zwrócić uwagę na nasz artykuł mówiący o tym, jaki materac wybrać. W sposób obiektywny przedstawia on, jakie funkcje powinien posiadać dobry materac, który będzie jednocześnie w pełni komfortowym materacem.
Drogi materac, tani materac, cena materaca, materace ranking, najtańszy materac,

Materac z pamięcią kształtu – podsumowanie

Materac z pamięcią kształtu posiada cechy, które determinują fakt, iż w zasadzie dla nikogo nie jest to dobry materac. Cechy te powodują bowiem dyskomfort zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. Dodatkowo materac z pamięcią kształtu jest produktem stosunkowo drogim i mogącym pogorszyć nasze funkcjonowanie w perspektywie biopsychospołecznej. Kiedy więc zastanawiamy się, jaki wybrać materac, zdecydowanie nie powinniśmy brać pod go pod uwagę.

Choć wielu sprzedawców namawia nas na to, aby zakupić materac z pamięcią kształtu, zakup ten obarczony jest zazwyczaj dużym ryzykiem. Zwrot materaca zakupionego w stacjonarnym sklepie powszechnie jest uniemożliwiany lub znacznie utrudniany. Najczęściej podobnie zachowują się producenci i sprzedawcy oferujący materace online.

Skorzystaj z niecodziennej oferty od Onsen Sleeping – kup materac Osaka Air objęty 15-letnią gwarancją i gwarancją zwrotu środków w przypadku zwrotu materaca w ciągu 100 dni! Wypróbuj materac Osaka Air we własnej sypialni i przekonaj się, że żaden materac na polskim rynku mu nie dorównuje.
 
Idealnym dodatkiem do zakupionego materaca jest prześcieradło Skin+ wykonane z innowacyjnego materiału wzbogaconego o probiotyki Bacillus indicus PD01. Efekty jego zastosowanie porównywalne są z efektem, jaki uzyskuje się przez codzienne stosowanie kremu karotenoidowego.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Skóra podczas snu, krem na noc, poduszka ortopedyczna, Skin+, krem karotenoidowy, pielęgnacja skóry, wpływu snu na cerę, pielęgnacja cery

FAQ: Materac z pamięcią kształtu

Co to jest materac z pamięcią kształtu?

Materac z pamięcią kształtu to materac wykonany z poliuretanowej pianki termoelastycznej. Reaguje on na ciężar i temperaturę ciała oraz otoczenia. Z tego względu materac ten nie zapewnia odpowiedniego komfortu i nie jest polecany osobom dbającym o zdrowie.

Czy materac z pamięcią kształtu działa?

Materac z pamięcią działa – pianka termoelastyczna rzeczywiście zapamiętuje kształt ciała. Nie dopasowuje się jednak do niego przez konturowanie, ale zasysa je go środka. Powoduje też efekt lustrzanego odbicia ciepła, zwiększając tym temperaturę ciała i wzmagając potliwość.

Czy materac z pamięcią kształtu jest zdrowy?

Jeśli dbasz o zdrowie i komfort, materac z pamięcią kształtu nie jest dobrym wyborem. Nie zapewnia on odpowiedniego podparcia ciała, w tym przede wszystkim wsparcia kręgosłupa. Dodatkowo ogranicza zmianę pozycji snu i może wzmagać zaburzenia snu.

Czy materac z pamięcią kształtu jest wygodny?

Wygoda nie jest cechą, jaką może przypisać sobie materac z pamięcią kształtu. Przez materiał, z jakiego wykonuje się materace z pamięcią kształtu, są one zbyt miękkie i niekomfortowe.

Gdzie kupić niedrogi materac z pamięcią kształtu?

Cena, jaką sprzedawcy oferują za materac z pamięcią kształtu, zazwyczaj zawiera w sobie nawet kilkaset procent marży. Zamiast materaca z pamięcią kształtu, wybierz materac Osaka Air od polskiego producenta, którego zakup nie wiąże się z żadnym ryzkiem – masz aż 100 dni na zwrot!

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: