Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Endoproteza biodra - jak poprawić jakość snu po operacji?

26 maja 2021
Endoproteza biodra, schemat endoprotezy biodra, staw biodrowy, endoproteza stawu biodrowego, sztuczne biodro

Należysz do grona osób posiadających endoprotezę stawu biodrowego? A może coraz częściej myślisz wszczepieniu endoprotezy biodra, ponieważ odczuwasz dolegliwości bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie?

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, zastanawiasz się na pewno, jak spać z endoprotezą biodra. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty, które dotyczą endoprotezoplastyki biodra i zasad zdrowego snu.


Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – budowa biodra

Zanim omówimy postępowanie po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, warto zapoznać się z samą budową stawu. Staw biodrowy, to jeden z największych stawów w ciele człowieka. Poza tym, że umożliwia lokomocję, dźwiga także ciężar ciała, zapewniając utrzymanie pionowej postawy. Wszczepienie endoprotezy biodra ma za zadanie funkcje te w jakimś stopniu przez nią przejąć.

 

Struktury tworzące staw biodrowy to panewka stawu biodrowego kości miedniczej oraz głowa kości udowej. Obie powierzchnie pokryte są chrząstką stawową, w założeniu zapewniającą płynny i elastyczny ruch w stawie.

Endoproteza biodra, budowa stawu biodrowego, jak zbudowane jest biodro, panewka kości miednicznej, głowa kości udowej, miednica

Mimo, że staw biodrowy charakteryzuje się dużą wytrzymałością, w dalszym ciągu wiele osób doświadcza jego dysfunkcji, czego konsekwencją jest endoproteza biodra. Wyniki badań przeprowadzonych przez American Academy of Orthopaedic Surgeons sugerują, że co dziesiąta osoba w starszym wieku przejdzie operację całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Skoro zabieg ten jest tak powszechny, a popularność endoprotezy biodra rośnie, warto wiedzieć jak postępować po operacji, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością - zarówno za dnia, jak i w nocy.

Jak spać po endoprotezie biodra, endoplastyka biodra, sztuczne biodro, alloplastyka

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – właściwości endoprotezy

Endoproteza stawu biodrowego to operacyjnie wszczepiony sztuczny staw biodrowy, który ma zastąpić zniszczone powierzchnie stawowe.

Wielu pacjentów określa endoprotezę biodra mianem sztucznego stawu czy sztucznego biodra. Możemy również spotkać się z nazewnictwem takim jak alloplastyka czy endoprotezoplastyka. I choć nie są to do końca synonimy, to w mowie potocznej wszystkie te nazwy oznaczają to samo – wszczepienie endoprotezy.

Większość pacjentów poddawanych wszczepieniu endoprotezy biodra jest w wieku od 50 lat do 80 lat. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu nie jest jednak sugerowana głównie wiekiem lecz rozpatrywana indywidualnie. Celem zabiegu jest przede wszystkim usprawnienie funkcji lokomocyjnych oraz zniesienie dolegliwości bólowych. Nie tylko w obrębie biodra, ale również pozostałych stawów.

 

Implantacja endoprotezy biodra polega na usunięciu elementów tworzących staw, które zastąpione zostają sztuczną panewką oraz trzpieniem zaopatrzonym w sztuczną głowę.

Endoproteza, sztuczne biodro, endoprotezoplastyka, biodro po zabiegu, operacja biodra

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – jak niszczy się staw

Aktualnie znanych jest wiele chorób, których destrukcyjny przebieg prowadzi do zniszczenia powierzchni stawu biodrowego, czego konsekwencją coraz częściej jest wszczepianie endoprotezy biodra. Spośród nich na pierwszym miejscu zdecydowanie należy ulokować chorobę zwyrodnieniową stawów.

Schorzenie to prowadzi do utraty chrząstki stawowej, jej niedostatecznej odbudowy oraz tworzenia się osteofitów, czyli wyrośli kostnych. Decyzja o przeprowadzeniu operacji wynika najczęściej z silnych i uporczywych dolegliwości bólowych oraz znacznego ograniczenia zakresu ruchu w stawie, który uniemożliwia jego lokomocję.

Zabieg wszczepienia endoprotezy biodra wykonuje się również u osób, które:

  • cierpią na choroby reumatyczne, jak reumatoidalne zapalenie stawów - w tym przypadku procesy zapalne odpowiadają za niszcenie się stawu;
  • przebyły chorobę Perthesa - w tym przypadku staw biodrowy zniekształca się w wyniku jałowej martwicy głowy kości udowej;
  • posiadają choroby prowadzące do utraty gęstości kości, jak na przykład osteoporozę.


Oczywiście na zabieg endoprotezoplastyki lekarze decydują się nie tylko w przypadku zmian degeneracyjnych stawu. Wszczepianie endoprotezy biodra jest aktualnie także złotym standardem postępowania w przypadku leczenia złamania szyjki kości udowej u osób w podeszłym wieku.

Szybkie i skuteczne wszczepienie sztucznego stawu w postaci endoprotezy biodra, umożliwia niemalże natychmiastowy powrót do sprawności. Pozbawienie osoby starszej możliwości lokomocji w bardzo krótkim czasie prowadzi do powikłań związanych z układem sercowo- naczyniowym, jak też oddechowym. Właśnie dlatego tak znamienny jest szybki powrót do aktywności.

W zależności od wieku i poziomu aktywności pacjenta stosuje się różne rodzaje endoprotezy biodra.

Medycyna wyróżnia przede wszystkim endoprotezy biodra cementowe, a także endoprotezy biodra bezcementowe. Wybór metody operacyjnej zależy przede wszystkim od poziomu aktywności pacjenta, jakości tkanki kostnej i wielu innych czynników.

Cementową endoprotezę biodra wszczepia się u pacjentów mało aktywnych, a więc mających zniszczoną strukturę stawu w znacznym stopniu. Odwrotnie jest w przypadku bezcementowej endoprotezy biodra - tę otrzymają pacjenci młodsi i aktywniejsi. U nich degeneracja stawu biodrowego nie jest jeszcze bowiem duża.

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – jak żyć po operacji

Większość osób, u których wszczepiono endoprotezę biodra, doświadcza radykalnego zmniejszenia dolegliwości bólowych, a także znacznej poprawy zdolności co wykonywania codziennych czynności. Co do zasady endoproteza biodra pozwala więc na lepsze funkcjonowanie. Nie zawsze tak się jednak dzieje.

O zdolnościach fizycznych pacjenta po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra decyduje głównie natychmiastowo podjęcia rehabilitacja. Zgodnie z koncepcją, jaką stworzył Wiktor Dega, rehabilitacja musi być bowiem możliwie wcześnie zapoczątkowana, najlepiej jeszcze w trakcie trwającego procesu leczenia.

W praktyce ćwiczenia usprawniające wprowadza się już pierwszego dnia po wszczepieniu endoprotezy biodra. Głównym celem rozpoczynanej wtedy kinezyterapii jest zwiększenie siły mięśniowej, a także zapobieganie powstawania przykurczy stawów oraz nauka poruszania się przy pomocy kul łokciowych.

Dużą uwagę w ciągu kolejnych dni przykłada się do przywrócenia funkcji, a także siły w kończynie, do której wszczepiona została endoproteza biodra. Tymczasem niewiele osób zwraca uwagę na to, jak zadbać o nogę w nocy, a także jaki materac wybrać, aby zniwelować ewentualne komplikacje.
 

Prawidłowo wszczepiona endoproteza biodra daje duże możliwości lokomocyjne. Mimo szybkiego powrotu do sprawności po zabiegu, należy przestrzegać odpowiednich zasad. W ciągu 4 pierwszych miesięcy po przebytej operacji należy zachować szczególną ostrożność.
 

 

Właśnie w tym okresie, postępując niewłaściwie, istnieje duże ryzyko zwichnięcia endoprotezy biodra. Stanowi ono jedno z najczęstszych powikłań pooperacyjnych. Polega na wypadnięciu głowy endoprotezy biodra z panewki i wymaga nastawienia w warunkach szpitalnych.

Wyniki badań opublikowanych w Deutsche Ärzteblatt International wykazały, że wskaźnik zwichnięć endoprotezy biodra u pacjentów sięga aż 28%.

Endoproteza biodra wymaga przestrzegania czterech bardzo ważnych, podstawowych zasad.

1. Nie zginaj zoperowanej nogi powyżej 90 stopni w biodrze

Pierwsza zasada po wszczepieniu endoprotezy biodra mówi, że nie wolno zginać nogi o więcej niż 90 stopni. Zasadę tę należy stosować w wielu codziennych czynnościach. Niezależnie od tego czy odpoczywamy na krześle, kanapie, fotelu czy łóżku, po wszczepieniu endoprotezy biodra musimy zadbać o to, aby nie siedzieć zbyt nisko. Wówczas nowiem kąt utworzony przez oś tułowia i uda byłby mniejszy niż 90 stopni.

Jak siedzieć z endoprotezą, siedzenie po endoprotezie biodra, wyginanie nogi z bolącym biodrem
Podobna zasada dotyczy korzystania z łazienki. W związku z tym posiadając endoprotezę biodra warto zaopatrzyć się w specjalną nakładkę podwyższającą na toaletę.

Zakaz nadmiernego zginania nogi, w którą wszczepiono endoproteztę biodra, dotyczy także wykonywania skłonów w innych celach. Przede wszystkim nie powinniśmy sznurować obuwia, podnosić nic z podłogi czy schylać się do dziecka. Pochylanie całego tułowia może bowiem uszkodzić endoprotezę biodra przez wykonywanie zbyt dużego zgięcia w operowanym biorze. Tego z całą stanowczością należy zaś unikać
Schylanie się przy endoprotezie biodra, pochylanie się z endoprotezą biodra
Aby prawidłowo i bezpiecznie sięgnąć w kierunku podłogi, kiedy posiadasz wszczepioną endoprotezę biodra, najlepiej stańmy na nieoperowanej nodze, a następnie wykonajmy skłon z równoczesnym odchyleniem i wyprostowaniem kończyny operowanej. W ten sposób zabezpieczamy operowany staw przed nadmiernym zgięciem, co niweluje zagrożenie uszkodzenia endoprotezy biodra.
Jak prawidłowo schylać się z endoprotezą, dobre sięganie przy endoprotezie biodra

2. Nie rotuj nogi zoperowanej do wewnątrz

Rotacja wewnętrzna nogi polega na skręceniu jej do środka, co przy posiadaniu endoprotezy biodra jest nad wyraz niebezpieczne. Podczas chodzenia z endoprotezą biodra powinniśmy starać się ustawiać stopę tak, aby była skierowana lekko do zewnątrz.

Mając endoprotezę biodra, musimy dodatkowo unikać kaczego kroku, który powoduje skręcanie stóp do środka. Efektem takiego ułożenia stóp - z uwagi na wymuszczenie rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym - może spowodować zwichnięcie endoprotezy biodra.
Jakich ruchów unikać po endoprotezie biodra, rotowanie nóg, kręcenie nogami, wyginanie kolan, endoprotezoplastyka

Biodro rotowane jest przy wielu różnego rodzaju ruchach, zaś każdy ruch po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra rodzi ryzyko uszkodzenia implantu. Jednym z nich jest obrót całego ciała w pozycji stojącej. Jeśli wykonujemy go tak, jak zwykle człowiek go wykonuje - czyli stajemy na jednej nodze i skręcamy tułów - to biodro rotuje się wewnętrznie. Dlatego też chcąc się obrócić z endoprotezą biodra, kończyny dolne powinniśmy skręcić jednocześnie z miednicą. Jednocześnie niedopuszczalne są skręty tułowia podczas stania wyłącznie na nodze operowanej.

Rotowanie nogi przy sztucznym biodrze, skręcanie kostki po endoprotezie, wykręcona noga z endoprotezą biodra

3. Unikaj przywiedzenia nóg, nie krzyżuj nóg

Trzecią zasadą, jaką należy stosować przy wszczepionej endoprotezie biodra, jest unikanie ruchu przywodzenia w operowanym stawie biodrowym. Przywodzenie nóg to ruch, w którym łączy się nogi lub zakłada się jedną nogę na drugą. Ten ruch bywa bardzo szkodliwy dla wszczepionej endoprotezy biodra, a konsekwencją może być jej zwichnięcie. Tym samym bezwzględnie nóg nie powinniśmy krzyżować.
Krzyżowanie nóg z endoprotezą biodra, przywodzenie nóg po endoprotezie biodra
O tej zasadzie w szczególności muszą pamiętać kobiety, ponieważ często to one zakładają nogę na nogę. Przy takim ułożeniu ciała dochodzi do nadmiernego przywiedzenia bioder, które może być niebezpieczne po operacji wszczepienia endoprotezy biodra. Nie ma tutaj znaczenia, którą nogę na którą zakładamy - zawsze przywiedzenie będzie zbyt duże.

Z powodu przywiedzenia nóg warto również zwrócić uwagę na to, jakie pozycje do spania przybieramy. Nie tylko, gdy jesteśmy po wszczepieniu sztucznego biodra, ale i na co dzień. Te bowiem mogą wpływać korzystnie na nasze ciała, ale także oddziaływać w sposób niekorzystny.
Siadanie z nogą na nogę, przywodzenie nóg, endoproteza biodra, jak siedzieć z endoprotezą

4. Unikaj noszenia ciężarów

Zbyt duże obciążenie wszczepionej endoprotezy biodra może zaburzyć prawidłowy proces implantacji. Oczywiście czas, w jakim należy unikać obciążania zależy w dużej mierze od stanu pacjenta, jednak przyjmuje się, że w pierwszym roku po operacji należy się wystrzegać podnoszenia ciężarów i przenoszenia dużych przedmiotów.
 
Gdy implantacja endoprotezy biodra przebiegła pomyślnie, po upływie tego okresu można stopniowo powrócić do obciążania kończyny.
Noszenie ciężarów po operacji biodra, dźwiganie z endoprotezą, implant w biodrze

O zakazie wykonywania niektórych ruchów należy pamiętać również w trakcie snu. W łóżku spędzamy bowiem około 1/3 swojego życia. Tym samym po operacji wszczepienia endoprotezy biodra tym bardziej istotne staje się to, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Jedną zaś z jego postawowych zasad jest zachowanie optymalnej higieny snu, a także odpowiedniej ilości snu.

W pierwszych miesiącach po endoprotezoplastyce zaleca się spanie na plecach w lekkim rozkroku i rotacji zewnętrznej. Między nogi warto włożyć lekką poduszkę lub klin, który zapobiegnie kierowaniu ich do wewnątrz. Poza tym spać powinniśmy na średnio twardym materacu wysokoelastycznym. Ten zapewni nam, że nie zapadniemy się do środka, a jednocześnie idealnie podpiera nasze ciała i zapewnia wsparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu sen stanie się komfortowy, a ciało będzie regenerować się szybciej, zmniejszając jednocześnie ryzyko uszkodzenia endprotezy biodra.

Jak spać po endoprotezie biodra, jak spać z endoprotezą biodra, wpływ endoprotezy biodra na sen

Najczęściej przybierane przez nas pozycje do spania to sen na plecach i sen na boku. Tylko kilka procent populacji ludzkiej wybiera szkodliwe dla zdrowia spanie na brzuchu. Przez pierwsze 4-5 miesięcy po wszczepieniu endoprotezy biodra należy spać na plecach, dopiero zaś po tym czasie można rozpocząć spanie na nieoperowanym boku.
 

Przy spaniu na boku należy mieć na uwadze to, iż w tej pozycji kończyny krzyżują się. Żeby nie dopuścić do takiego ułożenia, należy umieścić między kolanami małą poduszkę. Jej zadaniem jest wyrównanie poziomu między obiema kończynami, a miednicą. To w efekcie pozwoli na uchronienie endoprotezy biodra przed ewentualnym zwichnięciem. Poza tym istotne jest, aby zadbać o lekkie zgięcie w stawie biodrowym, podobnie jak w stawie kolanowym. Jego zadaniem jest zapewnienie rozluźnienia całego ciała.

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – komfort snu

Wyniki badań opublikowanych w International Orthopaedics wykazały, że przeprowadzenie endoprotezoplastyki stawu biodrowego poprawia jakość snu tylko o 50%. Warto zatem zastanowić się nad tym, w jaki sposób uzyskać pełen komfort spania, czyli poprawić je o kolejne 50%.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób z endoprotezą biodra, ale też dla wszystkich pozostałych osób, jest odpowiednio dobrany materac. Dobry materac pozwala nam cieszyć się najwyższym komfortem snu. Należy dokonać zatem wyboru materaca, który zapewni nam neutralne ustawienie stawów biodrowych.

Gdy posiadamy za miękki materac, nasze ciała zapadają się do niego i powodują przywiedzenie nóg, a tym samym przeciążenie w stawie biodrowym. W przypadku posiadania endoprotezy biodra może to doprowadzić do jej zwichnięcia lub obluzowania. Dodatkowo może on wzmagać dolegliwości bólowe.

Dobór odpowiedniego materaca przy endoprotezie biodra jest niezwykle istotny.
Za miękki materac jest niekorzystny, zarówno podczas spania na plecach, jak i spania na boku. W pozycji spania na boku, materac zapadnie się pod ciężarem ciała. Szczególnie wtedy, kiedy posiadamy materac z pamięcią kształtu. Skutkiem zapadania się będzie przywiedzenie nóg, co w konsekwencji zmieni pozycję endoprotezy biodra, co po jej wszczepieniu jest zakazane.
Za miękki materac, endoproteza biodra, przywiedzenie nóg, sztuczne biodro, materac po operacji, alloplastyka, endoplastyka, implant biodra
Podczas spania na miękkim materacu w pozycji na plecach, nasze biodra zginają się i przywodzą, a dodatkowo nogi rotują się do wewnątrz. Nasz tułów, który jest dużo cięższy od kończyn, zostaje zassany w materac, przez co biodra uginają się. Nogi zaś nie zapadają się tak mocno, przez co spychane są do środka. Stopy natomiast mają tendencję do łączenia się. Takiej sytuacji bezwzględnie należy unikać po operacji endoprotezoplastyki biodra.
Za miękki materac, endoproteza biodra, przywiedzenie nóg, sztuczne biodro, materac po operacji, alloplastyka, endoplastyka, implant biodra
Zbyt twardy materac także niekorzystnie wpływa na biodra w obu pozycjach snu. Może on powodować negatywne skutki zdrowotne u osób cieszących się pełnym zdrowiem, zaś jeszcze większe, kiedy posiadamy wszczepioną endoprotezę biodra.

Podczas spania na boku na twardym materacu jego powierzchnia bardzo silnie oddziałuje na biodro, na którym leżymy. Dodatkowo drugie biodro opada, a więc ulega zbyt dużemu przywiedzeniu. Konsekwencją spania na twardym materacu po endoprotezoplastyce biodra może być jej zwichnięcie.
Za twardy materac, endoproteza biodra, spanie po endoprotezie, ból nogi, bóle bioder
Spanie na twardym materacu w pozycji na plecach powoduje duży wyprost w stawie biodrowym. To zaś może naciągnąć świeżo zoperowane struktury, a w konsekwencji wywołać ból i dyskomfort. Pacjenci po alloplastyce biodra, którzy posiadali przed zabiegiem twardy materac, zgłaszają duże trudności z zasypianiem i utrzymaniem komfortowego snu w pozycji na plecach.
Za twardy materac, endoproteza biodra, spanie po endoprotezie, ból nogi, bóle bioder
Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego – twardość materaca

Wbrew rozpowszechnianym mitom, najlepszym wyborem po endoprotezie biodra jest materac z pianki wysokoelastycznej o twardości wynoszącej 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Zapewnia on właściwe podparcie dla kręgosłupa, a także dla kończyn dolnych.

Oferowany przez Onsen Sleeping idealny materac Osaka Air jest wyrobem medycznym klasy pierwszej, a jego projekt i budowa zostały przemyślane w procesie design thinking tak, aby zapewniać odpowiedni rozkład ciężaru ciała. Dzięki temu klienci Onsen Sleeping mają pewność, że podczas snu ustawienie ich stawów biodrowych będzie prawidłowe.

Spanie na nim w odpowiedniej pozycji ciała zmniejsza niemal do zera ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego. Mając pewność, że operowana kończyna ułożona jest w bezpiecznej pozycji, cieszyć możemy się spokojnym i komfortowym snem przez całą noc. Warunkiem dobrego snu jest właściwie dobrany materac.

Odpowiednie dobranie materaca wpływa korzystnie nie tylko na kończynę, w której posiadamy endoprotezę biodra, ale też na nogę nieoperowaną. Należy bowiem zważyć na to, że wszelkie zwyrodnienia czy reumatyczne zapalenie stawów to schorzenia ogólnoustrojowe. W efekcie rośnie prawdopodobieństwo, że drugi staw również ulegnie zniszczeniu.

Dobrze dobrany materac znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia innych części ciała wraz z postępowaniem choroby. Tym samym pomaga on zapobiegać dolegliwościom bólowym w drugim stawie biodrowym, ale też w stawach kolanowych czy kręgosłupie. Jeśli więc jesteśmy osobami z endoprotezą stawu biodrowego, powinniśmy zdecydować się na materac Osaka Air.

Najlepszy materac po endoprotezoplastyce, materace z endoprotezą biodra, materac piankowy, materac wysokoelastyczny

Oferowane przez Onsen Sleeping produkty spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Udział w ich projektowaniu metodą design thinking brali wybitni specjaliści posiadający szeroką wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii, fizjoterapii i psychologii. Dodatkowo dużą wagę przywiązujemy do jakości materiałów, z których są one zbudowane, jak też całego procesu technologicznego.

Najlepszy materac dla każdego, także osób z endoprotezą biodra, to materac Osaka Air. Nasi klienci mają możliwość testowania przez 100 dni, w trakcie których mogą dokonać jego zwrotu, otrzymując pełen zwrot pieniędzy. Jego zakup nie niesie za sobą żadnego ryzyka, a dodatkowo zapewnia pełen komfort i zadowolenie.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Najlepszy materac po endoprotezoplastyce, materace z endoprotezą biodra, materac piankowy, materac wysokoelastyczny

FAQ: Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego

Czy endoproteza biodra boli?

Ból po wszczepieniu endoprotezy biodra zależy głównie od stanu pacjenta i jego dostosowania do zaleceń lekarskich. Większy ból pojawiać będzie się także wtedy, gdy operowany był większy obszar. Dolegliwości bólowe mijają zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni.

Co robić po endoprotezie biodra?

Po wszczepieniu endoprotezy biodra należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich. Niezwłocznie rozpocząć trzeba również rehabilitację, a także zapewnić sobie materac dający odpowiednie wsparcie dla ciała i podparcie kręgosłupa.

Dlaczego biodro boli po endoprotezie?

Po wszczepieniu endoprotezy biodra boli ona głównie przez niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Po wszczepieniu endoprotezy biodra stanowczo nie wolno zginać go powyżej 90 stopni, rotować wewnętrznie biodra, przywodzić biodra i krzyżować nóg, a także nosić ciężarów przez około 12 miesięcy.

Jak długo chodzić o kulach po endoprotezie biodra?

Większość pacjentów chodzi o kuli nie dłużej niż 4 tygodnie. To, jak długo należy poruszać się o kulach po wszczepieniu endoprotezy biodra, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego implantu. Koniecznym jest, aby lekarz lub fizjoterapeuta wskazał, ile w indywidualnym przypadku ten czas powinien wynosić.

Ile działa endoproteza biodra?

Większość dostępnych endoprotez biodra działać powinna przez około 25 lat. W rzeczywistości tyle lat wytrzymuje tylko około 60% endoprotez biodra. Natomiast aż 95% endoprotez biodra wytrzymuje przynajmniej przez 10 lat. To, ile wytrzyma endoproteza biodra zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma bowiem stan tkanki kostnej, poziom aktywności i masa ciała pacjenta, a także stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych. Bardzo duże znaczenie ma również to, na jakim materacu śpimy.

Komentarze
Krystyna Bleszynska pisze:
Czy można uklęknąć na obydwa kolana? Pozdrawiam!
Dodano: 13 listopada 2022, 14:16. Dodaj odpowiedź
marian pisze:
rónież chcialbym wiedziec
Dodano: 7 lipca 2023, 15:17. Dodaj odpowiedź
Remek pisze:
Można po odrzuceniu kul, choć nie będzie to łatwe, szczególnie wstawanie z kolan. Trzeba zapewnić sobie punkt podparcia.
Dodano: 11 grudnia 2022, 05:01. Dodaj odpowiedź
Karol pisze:
Witam chciałem spytać ponieważ tydzień temu miałem wymianę całkowita biodra oczywiście ból rozumiem,ze musi jescze towarzyszyć ale zastanawiają mnie krwiaki na całym biodrze,czy to normalne ?
Dodano: 15 grudnia 2022, 16:28. Dodaj odpowiedź
ewka pisze:
Mam już trzecią w tej samej nodze.Wywróciłam się i złamałam.Po zabiegu żadnych dolegliwości. Gdy by mi pozwolono to poszła bym do domu na pieszo bez kul.Po 2,5 roku pojawił się ból i wymiana protezy.Było ok.Po siedmiu latach ból i wymiana.Tym razem to był koszmar.Myślałam że się nie pozbierać. Dostałam takiego doła, że myślałam że umieram.Przetrwałam.Teraz 3,5 roku jest ok.Wiek robi swoje.Pierwszą endoprotezę miałam w wieku 53,a trzecią w wieku 63 lat.Pozdrawiam.
Dodano: 15 stycznia 2023, 15:35. Dodaj odpowiedź
Mar pisze:
Mam pytanie i proszę o pomoc moja mam miała wstawioną endoprotezę po 3tygodniach przewróciła się i wstawili jej endoprotezę z drugiej strony oczywiście ze szpitala odebrała ją z odleżyną na pupie z Częściowa martwica jak układać taką osobę w łóżku bo na plecach raczej odpada proszę o pomoc
Dodano: 18 stycznia 2024, 01:24. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
W takim przypadku trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Dodano: 6 lutego 2024, 12:49. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak zdrowo żyć i funkcjonować...