Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Ból kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie

15 lutego 2023
Ból kręgosłupa szyjnego, szyja, kark, głowa, migrena, lordoza
Ból kręgosłupa szyjnego to powszechna dolegliwość bólowa, jaka dotyka wielu ludzi na całym świecie. Stanowi on bardzo uciążliwą trudność, który może znacząco wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne.

Poza tym ból kręgosłupa szyjnego może powodować ból i sztywność w okolicy szyi, barków i ramion, co często utrudnia wykonywanie podstawowych czynności w ciągu dnia. Może to prowadzić do ograniczenia aktywności, a nawet całkowitego braku ruchu, co z kolei wpływa negatywnie na całościowy obraz zdrowia organizmu.

Podobnie jak w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego, przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego są różne. Mogą to być przede wszystkim urazy, ale również zwyrodnienia kręgosłupa, infekcje lub choroby autoimmunologiczne. W zależności od przyczyny, leczenie bólu kręgosłupa szyjnego może opierać się na różnych metodach terapeutycznych, a przede wszystkim fizjoterapii.

Ważne jest również, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki snu, które pomogą w regeneracji organizmu. Odpowiednia pozycja do spania oraz wybór właściwego materaca i poduszki mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni szyi i kręgosłupa, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu.
Szumy w uszach, zaburzenia widzenia, migrena, brak koncentracji, poduszka

Ból kręgosłupa szyjnego – objawy

Zwykle ból kręgosłupa szyjnego to ból o charakterze przewlekłym, który nie pojawia się w sposób nagły. Może mieć różną intensywność. Odczuwa się go w kategoriach od delikatnego dyskomfortu do bólu silnego i uporczywego, który uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
 
Podstawowe objawy, które występują wraz z bólem kręgosłupa szyjnego to najczęściej:
  • bóle głowy;
  • zawroty głowy;
  • szumy uszne;
  • zaburzenia równowagi;
  • drętwienie kończyn górnych;
  • osłabienie mięśni szyi i ramion;
  • problemy z koncentracją i pamięcią.
Co do zasady, ból kręgosłupa szyjnego często staje się silniejszy przy ruchach głowy, a także podczas długiego przebywania w jednej pozycji. Szczególnie dotyczy to osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub dużą ilość czasu jeżdżą samochodem.
Przepuklina kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego, kręgozmyk

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny

Odcinek szyjny kręgosłupa może być źródłem bólu, który może mieć różnorodne powody. Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa szyjnego są dolegliwości krążka międzykręgowego, a zwłaszcza jego zwyrodnienie i przepuklina. Jest to spowodowane przeciążeniem kręgosłupa, lecz często także niewłaściwą postawą lub urazem. W takim przypadku ból pojawia się w okolicy szyi i może promieniować do ramion, głowy lub klatki piersiowej.
 

Inną przyczyną bólu kręgosłupa szyjnego może być również dyskopatia, która często występuje u osób o słabszej kondycji fizycznej, prowadzących siedzący tryb życia lub ze skoliozą. W wyniku dyskopatii, kręgi szyjne ulegają przemieszczeniu, co powoduje ucisk na nerwy i mięśnie szyi, prowadząc do bólu i sztywności.
 

Ból kręgosłupa szyjnego może również wynikać z urazu kręgosłupa, który doprowadził do złamań lub przemieszczeń kręgów. U wielu osób jest on wynikiem zwyrodnienia kręgosłupa, lecz spotyka się także rzadsze jego przyczyny. Należy do nich choćby zapalenie stawów kręgosłupa czy stawów barkowo-obojczykowych.

Bólu kręgosłupa szyjnego nie należy batatelizować niezależnie od jego przyczyny.

Jedną z podstawowych przyczyn bólu kręgosłupa szyjnego pozostaje spanie na nieprawidłowo dobranej poduszce. Poduszka, która jest zbyt gruba lub zbyt płaska, może powodować napięcie mięśniowe w okolicy szyi i barków, co prowadzi do ich sztywności i bólu. To samo dotyczy poduszek, które nie są odpowiednio wyprofilowane.
 

Aby uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego spowodowanego nieprawidłową poduszką, ważne jest wybranie poduszki z pianki wysokoelastycznej, która zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa szyjnego. Pod warunkiem, że została zaprojektowana tak, aby odpowiadać na fizjologiczną budowę człowieka.

Właściwa poduszka ortopedyczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby oraz zapewniać odpowiednie podparcie dla szyi i głowy. Ważne jest również, aby unikać spania na brzuchu, które niemal zawsze wywołuje nadmierne napięcie mięśniowe w okolicy szyi i barków.

Poduszka ortopedyczna, poduszki na ból szyi, kręgosłup, leczenie, rehabilitacja

Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie

To, jak leczyć ból kręgosłupa szyjnego, zależne jest przede wszystkim od jego pierwotnej przyczyny. Jeśli jest on wynikiem urazu szyi, przy pomocy lekarzy i fizjoterapeutów często jesteśmy w stanie podjąć skuteczne leczenie przyczynowe. Może ono opierać się na wielu technikach, a w tym choćby terapii manualnej.

Natomiast w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa, skupić należy się na leczeniu zachowawczym i objawowym, aby nie doprowadzić go pogorszenia się jego stanu. Podobnie, gdy ból kręgosłupa szyjnego spowodowany rwą barkową. W obu tych przypadkach konieczne jest również stosowanie ćwiczeń usprawniających zaleconych przez fizjoterapeutę.

Dochodzi też do rzadkich sytuacji, kiedy przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego są na tyle poważne, iż wymagają one interwencji chirurgicznej. W takim przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pooperacyjnych i jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Zgodnie z zaleceniami profesora Wiktora Degi, rehabilitacja ta powinna być wdrożona jak najszybciej, a najlepiej jeszcze na etapie leczenia.
 
Nie zważając na przyczynę bólu kręgosłupa szyjnego, należy także zadbać o higienę snu. Warunki w sypialni muszą zapewniać pełen komfort i zdrowie. Wynika to z faktu, że w trakcie spania znajdujemy się bowiem w stanie całkowitej nieświadomości, a więc nie kontrolujemy ruchów ciała, zaś mięśnie rozluźniają się. To w efekcie skutkuje koniecznością zapewnienia im optymalnego podłoża.
 
Musimy też mieć na uwadze, że na spaniu spędzamy średnio 1/3 życia. U przeciętnego człowieka życie trwa zaś 25 915 dni, co w efekcie daje nam średnio 207 320 godzin snu. Znaczenie tych godzin jest kluczowe nie tylko dla walki z bólem kręgosłupa szyjnego, ale i bezpośrednio wpływa na jakość funkcjonowania w trakcie dnia.
Poduszki ortopedyczne, poduszka na ból szyi, zniesiona lordoza, pogłębiona kifoza

Ból kręgosłupa szyjnego – jaki wybrać materac

Odpowiednim materacem dla osób, które doznają bólu kręgosłupa szyjnego jest odpowiednio wykonany materac średniotwardy. Jego twardość powinna wynosić około 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Optymalnym jest, aby był to materac z pianki wysokoelastycznej, który zapewni najlepsze wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

Idealny dla osób, które doznają bólu kręgosłupa szyjnego, jest uniwersalny materac Osaka Air. Ten model materaca, będącego jednocześnie wyrobem medycznym klasy pierwszej, zaprojektowany został tak, aby odpowiadał na maksymalną liczbę potrzeb użytkowników i rozwiązywał problemy, które zgłaszają.

Dzięki przeprowadzonym badaniom, a także długiemu procesowi prototypizacji i testowania w przebiegu procesu design thinking, jego konstrukcja została dopasowana do naturalnych potrzeb człowieka, a w tym wsparcia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Spełnia on dzięki temu wszelkie wskazania medyczne dla zachowania prawidłowej, fizjologicznej pozycji ciała podczas snu.

Tę samą metodologię zastosowaliśmy do stworzenia poduszek ortopedycznych, które stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób doznających bólu kręgosłupa szyjnego. Zostały one bowiem zaprojektowane tak, aby dopasowywały się do ciała człowieka przy optymalnym podparciu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zapewniają one odpowiednie podparcie dla szyi i głowy, dzięki czemu zmniejszają nacisk na punkty napięcia. Ich właściwa dynamika pozwala na zapewnienie komfortu przy odpowiedniej twardości. Budowa pianki otwartokomórkowej oraz elastyczna w wieku kierunkach poszewka na poduszkę, przynoszą zaś najlepszą cyrkulację

Unikalna możliwość zwrotu w ciągu 100 dni pozwala przetestować produkty marki ONSEN® bez żadnego ryzyka. Dzięki temu każda osoba cierpiąca na ból kręgosłupa może przekonać się o ich prozdrowotnych właściwościach. Dodatkowo są one objęte gwarancją, która wynosi nawet do 15 lat, a także możliwością zakupu poduszki i materaca na raty.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac na ból kręgosłupa, zniesienie lordozy szyjnej, najlepsza poduszka, ból ramion

FAQ: Ból kręgosłupa szyjnego

Jakie są objawy bólu kręgosłupa szyjnego?

Objawy bólu kręgosłupa szyjnego mogą obejmować również ból i sztywność szyi, a także ból promieniujący do ramion i pleców. Przy bólu kręgosłupa szyjnego notuje się także zawroty głowy, mrowienie w rękach, trudności w skupieniu uwagi oraz zaburzenia snu.

Jak długo może boleć kręgosłup szyjny?

Czas trwania bólu kręgosłupa szyjnego może być różny w zależności od przyczyny. W niektórych przypadkach ból kręgosłupa szyjnego może minąć po kilku dniach lub tygodniach. Są jednak sytuacje, kiedy utrzymuje się przez długi czas lub staje się przewlekły.

Gdzie boli kręgosłup szyjny?

Ból kręgosłupa szyjnego zwykle odczuwany jest w okolicy szyi, ale może również promieniować do ramion, pleców i klatki piersiowej. Niekiedy wywołuje on także bóle głowy, które mogą być zbliżone do migreny.

Co robić, gdy boli kręgosłup szyjny?

W przypadku bólu kręgosłupa szyjnego ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, a także zastanowić się nad właściwym materacem i poduszką ortopedyczną. Szczególnie ważne jest również, aby stosować się do zaleceń dotyczących zmiany stylu życia, takich jak zmiana pozycji podczas siedzenia i spania, unikanie przeciążania kręgosłupa oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi.

Co najbardziej obciąża odcinek szyjny kręgosłupa?

Odcinek szyjny kręgosłupa jest najbardziej obciążony podczas długotrwałej pracy przy komputerze lub podczas noszenia ciężkich przedmiotów. Złe nawyki postawy, takie jak garbienie się lub zgięcie głowy, również mogą wywoływać ból kręgosłupa szyjnego. Przede wszystkim jednak wpływ na niego mają nieprawidłowe produkty, na których śpimy, a więc materac i poduszka.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Mateusz pisze:
Jaka najlepsza poduszka od was na bóle w odcinku szyjnym?
Dodano: 25 października 2023, 15:27. Dodaj odpowiedź
Ekspert ONSEN® pisze:
Mamy cztery poduszki, które są pomocne na bóle odcinka szyjnego kręgosłupa - Yoko, Asana, Enso i Hiro. Należy dobrać poduszkę do swojego wzrostu, wagi, budowy ciała i twardości materaca. Prosimy zapoznać się z naszą instrukcją na stronie lub skontaktować się z nami, abyśmy pomogli w wybraniu najlepszej poduszki.
Dodano: 26 października 2023, 10:25. Dodaj odpowiedź
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: