Co to jest rwa barkowa?
Rwa barkowa to rodzaj bólu o charakterze korzeniowym. Najczęściej przyczyną rwy barkowej jest przepuklina krążka międzykręgowego, czyli dyskopatia. Coraz częściej jednak notuje się również inne przyczyny występowania rwy barkowej, jak choćby zmiany hormonalne, nowotwory uciskające na nerw, zespół górnego otworu klatki piersiowej czy choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa.
Jakie są objawy rwy barkowej?
Podstawowym objawem rwy barkowej jest palący lub piekący ból szyi, który narasta wraz z ruchem. Ból ten promieniuje od nerwu do łopatki, niekiedy też do przedniej części klatki piersiowej. Dodatkowo rwa barkowa może objawiać się bólami przedramienia i dłoni, jak też ich drętwieniem. Może prowadzić do zaburzeń czucia w kończynie górnej i jej niedowładu.
Jaką pozycję snu przyjąć przy rwie barkowej?
Przy rwie barkowej najlepiej jest spać na boku, jednocześnie zapewniając sobie dobrze dobraną poduszkę ortopedyczną będącą wyrobem medycznym klasy pierwszej. Dzięki temu kręgosłup otrzyma odpowiednie podparcie i w trakcie snu pozostanie w pozycji fizjologicznej. Borykając się z rwą barkową warto zadbać także o dobrze dobrany materac. Optymalną twardością materaca dla osób z rwą barkową jest twardość 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.
Jak zdiagnozować rwę barkową?
Do zdiagnozowania rwy barkowej należy wykonać jeden z dwóch testów. Oba wykonuje się przed lustrem, obserwując swoje ciało. Wykonuje się ruch tę samą stronę, po której znajduje się boląca kończyna. Należy utrzymać pozycję przez co najmniej 10 sekund. W drugim teście zaś dokonać należy zgięcia bocznego kręgosłupa i ręką znajdującą się po przeciwnej stronie nacisnąć czubek głowy w kierunku podłogi. Jeśli podczas testów objawy nasiliły się, prawdopodobnie jest to rwa barkowa.
Jak leczyć rwę barkową?
Leczenie rwy barkowej polega głównie na ćwiczeniach wzmacniającym mięśnie szyi, a także rozciągających je.