Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poduszka ortopedyczna – jaką kupić?

28 grudnia 2020
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę
Poduszka ortopedyczna jest stosunkowo nowym produktem. Jeszcze kilkanaście lat temu większość z nas nie spała na poduszkach ortopedycznych, ale na tradycyjnych poduszkach wypełnionych pierzem czy też włóknami poliestrowymi lub poliamidowymi. Wcześniej zaś z poduszek nie korzystaliśmy w ogóle.
 
Pierwsza poduszka ortopedyczna pojawiła się w Polsce na początku XXI wieku. W rzeczywistości była to jednak tylko poduszka profilowana, która z prawdziwą poduszką ortopedyczną miała niewiele wspólnego. Mimo upływu lat, oferowane w polskich sklepach poduszki ortopedyczne w większości bardziej szkodzą, aniżeli pomagają.

Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim chęć zysku. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest bowiem skupić się na masowym imporcie z krajów azjatyckich, niż zadbać o projekt i ergonomiczne wykonanie poduszki ortopedycznej zgodnej z fizjologią człowieka.

Dlatego też nadal niełatwo znaleźć jest poduszkę ortopedyczną, która rzeczywiście posiada prozdrowotne właściwości, nie zaś wyłącznie chwytliwą nazwę. Jeszcze trudniej znaleźć jest inną poduszkę ortopedyczną niż słynna poduszka memory, która posiada więcej wad niż zalet.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę

Poduszka ortopedyczna – co to jest

Poduszka ortopedyczna to produkt bardzo osobliwy i wyjątkowy. Mianem poduszki ortopedycznej nazywa się bowiem bardzo wiele poduszek, których kształty nie odpowiadają fizjologicznej budowie ciała człowieka. Najczęściej materiał, z którego wykonana jest dana poduszka ortopedyczna, całkowicie nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, wyginając go w nienaturalny sposób.

Patologia na rynku poduszek ortopedycznych wyniika z faktu, że nie istnieją żadne oficjalne wytyczne co do tego, jak poduszka ortopedyczna powinna wyglądać i z czego powinna być wykonana. W efekcie bardzo wiele produktów sprzedawanych jako poduszki ortopedyczne nie tylko nie ma właściwości prozdrowotnych, ale przeciwnie - szkodzą one naszym kręgosłupom. 

Każda z oferowanych na rynku poduszek ortopedycznych w zupełnie inny sposób wpływa na kręgosłup. Mnogość oferowanych produktów powoduje, że producenci starają się na różne sposoby przekonywać konsumentów, że to akurat ich poduszka ortopedyczna jest tą właściwą.
Poduszka ortopedyczna, najlepsze poduszki, spłycona lordoza, zniesienie lordozy, ból szyji
Wyścig, jaki trwa na rynku poduszek ortopedycznych, prowadzi w bezpośredni sposób do tego, że bardzo niewielu producentów dba o to, aby zachować ich funkcjonalność. Tymczasem najważniejszą funkcją, jaką powinna posiadać poduszka ortopedyczna, ma być zapewnienie prawidłowego podparcia głowy i wsparcia kręgosłupa. Nie zaś wymyślny wygląd czy użycie do jej produkcji rzekomo innowacyjnego materiału.

Na rynku poduszek ortopedycznych dominuje trend idący w kierunku tworzenia produktów innych niż wszystkie i wyróżniających się. To zaś powoduje znaczące szkody dla konsumentów, bowiem wielu z nas dopiero po długim czasie zdaje sobie sprawę z tego, że zakupiona poduszka ortopedyczna w rzeczywistości ma z prawdziwą poduszką ortopedyczną niewiele wspólnego.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę

Poduszka ortopedyczna – chwyty marketingowe

Poduszka ortopedyczna nasączona olejkiem z kwiatów pomarańczy, wyciągiem z lawendy, sokiem z aloesu... Przykłady chwytów marketingowych stosowanych przez wielu producentów poduszek ortopedycznych można mnożyć. Pomysłowość ta skutkuje coraz częściej absurdalnymi dodatkami do pianek poliuretanowych i innych materiałów, z których są one wykonane.

W rzeczywistości zaś nie ma żadnych rzetelnych dowodów naukowych na to, że zakupiona przez nas poduszka ortopedyczna nasączona olejkiem czy zawierająca grafit będzie wykazywała dodatkowe właściwości. Wiele wskazuje zaś na to, że przeciwnie, bowiem z czasem olejek ten zwyczajnie zacznie gnić, a grafit jedynie daną poduszkę ortopedyczną zabarwi. Może ona więc, podobnie jak materace naturalne, stać się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów.
Poduszka ortopedyczna nasączana olejkami eterycznymi zazwyczaj nie posiada żadnych dodatkowych właściwości.
Bardzo popularna w Polsce jest poduszka ortopedyczna o kształcie mydła lub fal, które konsumenci postrzegają z jakiegoś powodu jako klasyczne i dopasowane do budowy kręgosłupa kształty. W rzeczywistości nie są one dopasowane do lordozy szyjnej, czyli naturalnie występującej krzywizny odcinka szyjnego kręgosłupa. Nadto nie posiadają one stosownych zagłębień na barki.

Dodatkowo są one często uznawane za naturalne, mimo że pianka poliuretanowa do takich nie należy. Choć jest ona najlepszym materiałem do tworzenia poduszek ortopedycznych, jej wytwarzanie jest całkowicie syntetyczne. Jej naturalność w ocenie producentów polega na przykład na dodaniu oleju sojowego w ilości od 3% do 10% całej masy.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę

Poduszka ortopedyczna – pianka termoelastyczna

Za największe nadużycie marketingowe uważamy wytwarzanie poduszki ortopedycznej z pianki termoelastycznej typu visco, czyli pianki z pamięcią kształtu. W rzeczywistości pianka memory, jak się ją powszechie nazywa, stała się popularna około 30 lat temu.Tymczasem przedstawia się ją jako materiał innowacyjny, nowoczesny.

W piewszej jej reklamie wykorzystano fakt, iż została ona wynaleziona przez NASA. Z uwagi na autorytet, jakim cieszy się NASA, wielu konsumentów uznało poduszkę ortopedyczną wykonaną w tej technologii za idealną. W rzeczywistości powstanie tego rodzaju pianki poliuretanowej miało całkowicie inne powody.
 
Pianka termoelastyczna jest pianką poliuretanową szczególnie wrażliwą na temperaturę i nacisk, co czyni ją bardzo złym materiałem do produkcji poduszki ortopedycznej. Powoduje to bowiem, że poduszka ortopedyczna wykonana z pianki visco będzie zapadać się pod wpływem ciężaru i ciepła głowy.

Dodatkowo w cieplejsze dni stanie się bardzo miękka, zaś w zimniejsze dni może być zbyt twarda. Nie zapewni więc ona jej odpowiedniego podparcia, a leżący na niej kręgosłup nie utrzyma się przez całą noc w fizjologicznej, zdrowej pozycji.
 
Dzięki ogromnym nakładom finansowym przeznaczonym na reklamę pianki termoelastycznej z pamięcią, informacje dotyczące jej rzekomo unikalnych właściwości, jakimi są odwzorowanie kształtu ciała i ograniczenia punktów ucisku, szybko obiegły świat. Wielu konsumentów poddało się zabiegom marketingowym i w dalszym ciągu nie dostrzega jej wad.

Poduszka ortopedyczna wykonana z pianki z pamięcią w zbudowana będzie z pianki poliuretanowej, która posiada otwartą strukturę komórek. Ta jest jednak utrzymana wyłącznie wtedy, gdy poduszka nie będzie używana. Kiedy bowiem pianka zacznie mięknąć pod wpływem temperatury, a ciężar ciała ją przygniecie, jej komórki zamykają się, a tym samym poduszka ortopedyczna zmienia swój kształt i uniemożliwia prawidłową wentylację.

Pianka termoelastyczna typu visco zastosowana w poduszce ortopedycznej powoduje więc, że nie przepuszcza ona powietrza. W konsekwencji przekłada się to na przegrzewanie się głowy i szyi, co wzmagać może nocne poty i wywoływać inne dolegliwości. Dodatkowo taka poduszka ortopedyczna nie utrzymuje swojego kształtu, przez co głowa zapada się niżej przez całą noc. To zaś wywołuje ból kręgosłupa szyjnego, a nadto innych odcinków kręgosłupa.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupaPoduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

Poduszka ortopedyczna – jaka najlepsza

Najlepsze wsparcie głowy i podparcie kręgosłupa zapewniają poduszki ortopedyczne, które utrzymują swój kształt przez całą noc. Te zaś wykonane są z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Tak stworzona poduszka ortopedyczna nie jest bowiem wrażliwa na nacisk i temperaturę, dzięki czemu nie deformuje się.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę
Przede wszystkim poduszka ortopedyczna powinna być odlewana z form przygotowanych na podstawie budowy ciała człowieka w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną. Najpopularniejsze poduszki ortopedyczne nie są fizjologiczne, ponieważ są wycinane z bloków, co uniemożliwia precyzję przy ich wykonaniu przez brak możliwości wykonania kątów ujemnych, czyli zagłębień na głowę czy wcięć na barki.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę
Szczególną uwagę należy przywiązać do poduszek ortopedycznych Onsen Sleeping wykonanych zgodnie z metodologią design thinking, które są produktami medycznymi klasy pierwszej. Ich kształt i materiał, z którego są wykonane, gwarantuje pełen komfort użytkowania, a jednocześnie idealne wsparcie głowy i podparcie kręgosłupa. Dodatkowo zapewniają one odpowiednią wentylację.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, zła poduszka, poduszki do spania, poduszka do spania, poduszka na lordozę, poduszka na kifozę, poduszka na skoliozę
Najlepsze spośród dostępnych na polskim rynku poduszki ortopedyczne to: Poduszka ortopedyczna może nie tylko wspomagać działanie organizmu wewnątrz, ale też dbać o skórę. Onsen Sleeping oferuje poszewki na poduszki ortopedyczne, które wykonane są z innowacyjnej tkaniny Skin+ działającej regenerująco, kojąco i nawilżająco. Zawdzięcza to ona probiotykom, które w sposób naturalny produkują karotenoidy będące jednymi z najlepszych przeciwutleniaczy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Pielęgnacja skóry, krem na zmarszczki, krem na dzień, krem na noc, regeneracja skóry,

FAQ: Poduszka ortopedyczna

Jaka poduszka ortopedyczna jest najlepsza?

Poduszka ortopedyczna Asana od Onsen Sleeping jest obecnie najlepszą dostępną na rynku poduszką ortopedyczną. Jest to poduszka wysokoelastyczna zapewniająca idealne wsparcie dla kręgosłupa podczas snu na boku i na plecach.

Jaka poduszka ortopedyczna pomoże na odcinek szyjny kręgosłupa?

Na odcinek szyjny kręgosłupa należy wybrać poduszkę, która będzie miała inną grubość do spania na boku i inną grubość do spania na plecach. Nikt z nas nie przesypia bowiem nocy wyłącznie w jednej pozycji. Takie właściwości mają poduszki ortopedyczne od Onsen Sleeping - Asana, Yoko i Hiro.

Jaka poduszka ortopedyczna jest dobra do spania na boku i na plecach?

Najlepszą poduszką ortopedyczną do spania na boku i na plecach jest poduszka ortopedyczna Asana zapewniająca najwyższy komfort snu. Jest ona wyrobem medycznym klasy pierwszej, a w procesie jej projektowania i testowania brali udział wybitni specjaliści.

Czy poduszka ortopedyczna może zaszkodzić?

Poduszka ortopedyczna może zaszkodzić przede wszystkim wtedy, gdy jest nią wyłącznie z nazw. Poduszki ortopedyczne od Onsen Sleeping nie tylko nie szkodzą, ale i pełnią bardzo ważne funkcje profilaktyczne.

Z czego powinna być wykonana poduszka ortopedyczna?

Poduszka ortopedyczna powinna być wykonana z pianki wysokoelastycznej typu HR. Należy unikać poduszek ortopedycznych wykonanych z uzyskiwanej metodą chemicnzą pianki termoelastycznej typu visco.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać poduszkę: