Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaka poduszka memory naprawdę pomoże na ból kręgosłupa?

6 lutego 2022
Poduszka memory, poduszki ortopedyczne, jaką poduszkę na kręgosłup wybrać, pianka z pamięcią kształtu
Poduszka memory jest jednym z popularnych rodzajów poduszek ortopedycznych, które z racji zwiększonej dbałości o zdrowie interesują coraz większą część społeczeństwa. Bardzo wielu ludzi po zakupie poduszki memory zraża się jednak do tego typu poduszek, uważając je za niekomfortowe i powodujące wiele dolegliwości.

Najczęściej osoby używające poduszki memory zgłaszają, że spowodowała ona zwiększenie siły i natężenia bólu kręgosłupa szyjnego. Obok tego wiele osób przy stosowaniu poduszki memory doznaje bólu głowy po przebudzeniu oraz innych dolegliwości będących wynikiem nieprawidłowego ułożenia głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa podczas snu.

Popularność poduszek memory jest następstwem utrzymującego się w świadomości społecznej zainteresowania memory foam, która forsowana jest w przekazach marketingowych jako najlepsze rozwiązanie wszystkich problemów. Tymczasem poduszka memory najczęściej nie jest odpowiednim produktem, zaś kluczową rolę przy tym odgrywa metoda produkcji samych pianek memory, jak również produktów końcowych.
Poduszki piankowe, poduszka memory, ból szyi, bolące barki, producent poduszek

Poduszka memory – pianki

Onsen Sleeping nie oferuje poduszek memory, bowiem w każdym przypadku nie dorównują one poduszkom ortopedycznym wykonanym z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Analizując rynek, jak rownież stosując memory foam jako drugą warstwę naszych materaców wysokoelastycznych, posiadamy jednak wiedzę o ich właściwościach i technologiach wytwarzania.

Nie powinno być tajemnicą, że poduszki memory produkowane są z pianek poliuretanowych, a konkretnie z pianek termoelastycznych typu visco. Te zaś zbudowane są przede wszystkich z dwóch składników będacych pochodnymi ropy naftowej, a mianowicie poliolu i izocyjanianu. Obok nich w poduszkach memory istotne jest także zastosowanie odpowiedniego rodzaju katalizatorów i inhibitorów.

To, jakie proporcje tych substancji zostana zastosowane w poduszce memory, wpływa bezpośrednio na jej właściwości fizyczne. Jednak kluczowe w produkcji pianki memory jest także również, czy została ona wyprodukowana metodą chemiczną czy też z wykorzystaniem metody pneumatycznej. Przełoży się to bowiem na dynamikę poduszki memory, a także jej zdolności do przepuszczania powietrza.

Rdzeń poduszki memory wykonany w metodzie chemicznej będzie cechować się zdecydowanie gorszą dynamiką, aniżeli wykonany z użyciem metody pneumatycznej. To zaś wpłynie na to, że poduszka memory wykonana z memory foam wyprodukowaną metodą chemiczną będzie zapadać się szybciej i głębiej, a także wolniej powracać do swojego pierwotnego kształtu.

Efektem zmniejszonej dynamiki oraz przepuszczalności powietrza poduszki memory jest przede wszystkim nieodpowiednie podparcie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. To zaś może wiązać się nie tylko z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, ale też insomnią czy przegrzewaniem się głowy podczas snu.
Poduszka memory, poduszki ortopedyczne, jaką poduszkę na kręgosłup wybrać, pianka z pamięcią kształtu

Poduszka memory – kształty

Poduszka memory jest oferowana przez sprzedawców w wielu kształtach. Większość z nich stanowi tradycyjna poduszka memory w kształcie fali czy mydła, którą notorycznie nazywa się poduszką ortopedyczną, korzystając z luk prawnych w tym zakresie.

W rzeczywistości kształty te w żaden sposób nie oddają naturalnych krzywizn kręgosłupa. Część tego rodzaju poduszek memory może spełniać swoją podstawową funkcję w przypadku spania na boku, jednak niemal żadna nie jest przeznaczona do spania na plecach. Są one bowiem do tego zbyt wysokie i nie posiadają odpowiedniego wyprofilowania na ramiona.

Spanie na poduszce memory, która jest nieprawidłowo dopasowana do fizjologicznego kształtu kręgosłupa, a tym samym nieopowiednio go podpiera, skutkować może zniesieniem lordozy szyjnej, a w skrajnych przypadkach również kifozą szyjną i innymi schorzeniami. Dlatego też przy wyborze poduszki memory należy zwrócić dużą uwagę na to, jaki posiada ona kształt. Raczej unikać należy natomiast kształtu fali czy mydła, a więc tych najbardziej popularnych.
Niewygodna poduszka, ból barków, poduszki memory, poduszka ortopedyczna

Poduszka memory – metody

Nadawanie kształtu poduszkom memory odbywać może się za pomocą dwóch podstawowych metod. Najpopulaniejszą z nich jest wycinanie ich z bloków pianek memory za pomocą napiętych żyłek lub nici, co gwarantuje szybką i tanią produkcję. Specyfika tego rodzaju produkcji uniemożliwia nadawanie im fizjologicznych kształtów, przede wszystkim przez brak możliwości uzyskiwania kątów ujemnych.

Drugą metodą produkcji jest odlewanie ich z form, które przygotowuje się zgodnie z projektem dopasowanym do fizjologicznych kształtów ciała człowieka. Jest to metoda, która nie pozwala na produkcję dużej ilości poduszek memory w tym samym czasie, jak również zdecydowanie droższa. Dodatkowo przygotowanie jednej formy do odlewu poduszki memory to dodatkowy koszt, który nierzadko przekracza nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

Co bardzo ważne, poduszki memory odlewane z form i produkowane z memory foam produkowanych metodą pneumatyczną stosuje tylko kilkunastu producentów w Europie. Prawdopodobnie jedyną firmą w Polsce, która produkuje poduszki memory w tej technologii jest spółka Dr Sapporo pochodząca z Torunia.

Niemal wszystkie poduszki memory dostępne w Polsce wyprodukowane są z pianki memory pozyskiwanej metodą chemiczną, a następnie wycinane w niefizjologiczne kształty. Choć koszt produkcji takiej poduszki memory wynosi średnio około 20 złotych, są one sprzedawane przez znane sklepy nawet za setki złotych. Dlatego też warto zanotować, że ceny poduszek memory na ogół nie przekładają się na ich jakość.
Niewygodna poduszka, ból barków, poduszki memory, poduszka ortopedyczna

Poduszka memory – inne możliwości

Poduszki memory cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na dezinformację, jaką większość producentów wykorzystuje w swoich materiałach reklamowych. W rzeczywistości jednak zdecydowanie lepszym wyborem są poduszki ortopedyczne wykonane z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Te bowiem posiadają optymalne parametry, które komfortowo i prawidłowo podpierają głowę, a także odcinek szyjny kręgosłupa.

Szczególne warte polecenia są poduszki ortopedyczne Onsen Sleeping, które wykonaliśmy zgodnie z metodyką design thinking, w której brali udział wybitni specjaliści, a w tym lekarze, psycholog i fizjoterapeuci. Są one produktami medycznymi klasy pierwszej, podobnie jak oferowane online materace, co dodatkowo potwierdza ich pozytywny wpływ na zdrowie.
 
Dodatkowo są one oferowane w wersji Skin+, która działa odżywczo na skórę dzięki zawartym w pokrowcu probiotykom produkującym naturalne karotenoidy.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Poduszka memory, poduszki ortopedyczne, jaką poduszkę na kręgosłup wybrać, pianka z pamięcią kształtu

FAQ: Poduszka memory

Co to jest poduszka memory?

Poduszka memory to rodzaj poduszki wyprodukowanej z pianki termoelastycznej typu visco. Stąd też poduszka memory jest poduszką piankową, posiadającą rdzeń z pianki poliuretanowej. Często poduszki memory przedstawia się jako poduszki ortopedyczne, mimo że prawie żadna z nich nie posiada właściwości prozdrowotnych.

Jak prać poduszkę memory?

Poduszkę memory należy prać zgodnie z zaleceniami producenta. Inaczej pierze się poduszkę memory wyprodukowaną metodą pneumatyczną, zaś zupełnie inaczej poduszkę memory wytworzoną metodą chemiczną. Co do zasady poduszka memory nie powinna być jednak prana, ale czyszczona.

Jak spać na poduszce memory?

Na poduszce memory należy spać na plecach lub na boku. Większość poduszek memory dostępnych w Polsce nie nadaje się do spania na plecach, ale wyłącznie do spania na boku. Stąd też należy zwrócić dużą uwagę na to, aby dokonać zakupu odpowiedniej poduszki memory, która pozwoli na utrzymanie kręgosłupa w neutralnej pozycji.


Jaka poduszka memory jest dobra dla śpiących na boku?

Najlepsze poduszki memory, które są odpowiednie do spania na boku, produkuje Dr Sapporo. Ta toruńska firma wytwarza poduszki memory wykonane z pianki termoelastycznej typu visco pozyskiwanej metodą pneumatyczną i odlewanej z form, co stanowi unikalne rozwiązanie. Warto jest także zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne produkowane przez Onsen Sleeping, które pozwalają na spanie na boku i na plecach.


Jaka poduszka memory jest dobra dla śpiących na plecach?

Najlepsze poduszki memory, które są odpowiednie do spania na plecach, produkuje Dr Sapporo. Ta toruńska firma wytwarza poduszki memory wykonane z pianki termoelastycznej typu visco pozyskiwanej metodą pneumatyczną i odlewanej z form, co stanowi unikalne rozwiązanie. Warto jest także zwrócić uwagę na poduszki ortopedyczne produkowane przez Onsen Sleeping, które pozwalają na spanie na plecach i na boku.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...