Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Rodzaje materacy – praktyczny przewodnik

16 sierpnia 2021
Rodzaje materacy, rodzaje materaców, materac piankowy, materac lateksowy, materac sprężynowy
Sklepy oferują różne rodzaje materacy. Wybór jest tak szeroki, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Wszędzie pełno dziwnych nazw i z każdej strony mówią Ci, że potrzebujesz tego, tego, tego i właściwie każdego materaca na świecie. Każdy sklep oferuje liczne materace, rodzaje są różne, ale który jest najlepszy? Przygotowaliśmy mały przewodnik, który jak mamy nadzieję, pozwoli Ci znacznie sprawniej poruszać się po świecie materaców i wybrać dla siebie najlepszy rodzaj materaca do spania.

Rodzaje materacy – jakie istnieją?

Na rynku spotkać można różne rodzaje materacy. Istniejących rodzajów materacy jest znacznie więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy. Do najczęściej spotykanych rodzajów materacy należą:

Wśród rodzajów materacy często spotkać można też materace hybrydowe, które najczęściej są materacami sprężynowymi zawierającymi dodatkowe warstwy pianek poliuretanowych lub lateksu.

Również materace w obrębie tej listy mogą dzielić się na dodatkowe podkategorie. W tym przypadku rodzaje materacy określa się na podstawie tego, w jaki sposób są zbudowane.

Rodzaje materacy – materace sprężynowe


To najbardziej popularny rodzaj materaca. Kiedyś wszyscy mieli w domach materace sprężynowe i jesteśmy pewni, że wszyscy pamiętają jak się na nich śpi i jakie są główne wady sprężyn. Przez wiele lat sprężyny królowały w polskich domach i ludzie nie wyobrażali sobie kupienia innego materaca niż materac sprężynowy. Na szczęście zyskujemy coraz większą świadomość i otwieramy się na nowe możliwości.
materac sprezynowy
Zacznijmy od tego, co w takim materacu jest dobrego. Przede wszystkim materace sprężynowe są bardzo tanie i łatwo dostępne. Jeśli Ktoś dysponuje naprawdę bardzo niewielkim budżetem i musi koniecznie kupić materac bez czekania aż będzie go stać na lepszą opcję, to materac sprężynowy będzie dobrym wyborem. Tani materac sprężynowy nie najwyższej jakości można z łatwością kupić wszędzie.
Główna wada materaca sprężynowego to... sprężyny! Sprężyny nie są wcale najlepszym materiałem na materac, a ich popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny. Ale pociąga to za sobą kolejną wadę - niska cena wynika z niskiej jakości surowca.

Sprężyny bardzo szybko się niszczą, łamią się i materac traci swoją elastyczność. Tego typu materace posiadają zawsze jakąś warstwę pianki nad warstwą sprężyn, ale jest ona bardzo cienka, czasami sprężyny ją przebijają, a to może być wręcz niebezpieczne.
Materace sprężynowe są tanie i zwykle niewygodne.
Materace sprężynowe dzielimy na bonelowe i kieszeniowe. Różnią się one układem sprężyn wewnątrz materaca. Materace bonelowe charakteryzują się tym, że sprężyny w ich wnętrzu są ze sobą całkowicie połączone, tworzą wielką plątaninę drutu, która stanowi główny trzon materaca.

W przypadku materacy kieszeniowych, pojedyncze sprężyny są zamknięte w materiałowych kieszonkach. Pozwala to na częściową izolację ruchu. Czyli kiedy poddamy naciskowi część sprężyn, cała reszta pozostanie nieruchoma.

Niestety działa to jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Można robić spektakularne doświadczenia do których wykorzystuje się materace kieszeniowe, a właściwie same kieszonki ze sprężynami.

Na jednej sprężynie możemy postawić kieliszek z winem, a sprężynę obok nacisnąć i wino się nie wyleje. Działa to jednak tylko w teorii i zauważcie, że tego typu "eksperymenty" wykonywane są bezpośrednio na sprężynach. W praktyce cały materac kieszeniowy nie zachowałby się tak, bo warstwa pianki i pokrowiec i tak pociągnęłyby pozostałe sprężyny w dół.
materac kieszeniowy czy bonelowy

Rodzaje materacy – materace piankowe

Materace piankowe zyskują ostatnio coraz większą popularność. I jest to jak najbardziej słuszne. Pianka poliuretanowa to świetny materiał na materac. Pianki mają dużo rodzajów, niektóre dopasowują się do kształtu ciała, inne są bardziej elastyczne, są pianki twarde i miękkie, o różnej gęstości.

Wybór jest ogromny, ale najważniejsze jest to, by materac piankowy był odpowiednio zbudowany: z kilku rodzajów pianek ułożonych w odpowiedniej kolejności. A jakie są główne cechy materaców piankowych?
Zalety tych materacy to przede wszystkim niezwykły komfort spania. Wysokiej jakości pianka jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na zgniatanie i trudnym do uszkodzenia. Zachowuje swoje właściwości na wiele lat.

Mowa tutaj o dwóch rodzajach pianki poliuretanowej, są to pianka termoelastyczna czyli visco, i pianka wysokoelastyczna czyli HR. To z tych dwóch rodzajów pianek przede wszystkim powinny być produkowane materace piankowe.
Materace piankowe są najczęściej wybieranym rodzajem materaca w Polsce
Najważniejszą i najbardziej znaną cechą pianki termoelastycznej visco jest to, że materace z tej pianki dopasowują się do kształtu ciała. Zapewnia to komfort snu dla osób każdej budowy ciała. Jednak trzeba pamiętać, że materac musi być odpowiednio elastyczny żeby zapewnić najlepsze podparcie kręgosłupa. Materace piankowe zazwyczaj mają piankę visco w najwyższej warstwie materaca. Jednak jest to błąd. Ta pianka powinna być w drugiej od góry warstwie, tak by nie zapadać się nadmiernie, a jedynie delikatnie uginać pod naciskiem ciała osoby śpiącej.

To drugi rodzaj pianki poliuretanowej. Znajdziecie go także pod nazwą pianki wysokoelastycznej lub pianki wysokosprężystej. To najlepszy materiał na materac piankowy. Materace z pianki wysokoelastycznej są bardzo sprężyste, zapewniają wysoki komfort snu i dobrą wentylację, dzięki czemu zmniejszają potliwość ciała podczas snu. Ten rodzaj pianki zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien się znaleźć w najwyższej warstwie materaca piankowego, jak również w warstwach najniżej żeby zbudować solidną, stabilną podstawę.
rodzaje materacow materac piankowy


Materace piankowe miewają dwie zasadnicze wady: niewłaściwa budowa (kolejność pianek) i użycie nieodpowiedniej pianki niskiej jakości. Opisaliśmy już dwa rodzaje pianek poliuretanowych używanych w materacach. Została jeszcze pianka standardowa typu T.
 

Pianka typu T
 

Jest to najtańsza z pianek poliuretanowych. I niestety tu również niska cena pociąga za sobą niską jakość. Pianka typu T jest pianką poliuretanową używaną w najtańszych materacach, ale nie tylko. Niektóre duże firmy produkujące drogie materace, również z niej korzystają. Ta pianka przede wszystkim jest bardzo mało trwała. Łatwo się niszczy i wygniata. Już po kilku tygodniach używania zobaczysz na niej odgnieciony kształt twojego ciała w miejscu, gdzie zazwyczaj leżysz. Ta sama pianka bywa często używana jako górna warstwa materaca sprężynowego. Jest to zdecydowanie zły wybór, nie powinno się z tej pianki korzystać w materacu do spania.
 

Niewłaściwa struktura materaca
 

Niestety najczęściej obserwujemy piankę Visco położoną w najwyższej warstwie materaca. Przy pierwszej próbie wydaje się to być bardzo wygodne, jednak takie użycie pianki termoelastycznej pogarsza wentylację materaca. Pianka termoelatyczna Visco nie powinna znajdować się w górnej warstwie materaca, ponieważ ciało bardziej się poci podczas spania. W dodatku ciało zapada się w materac co utrudnia znacznie zmianę pozycji:

rodzaj materaca pianka termoelastyczna1

Materac poprawnie zbudowany po przekrojeniu powinien przypominać tort. Powinniśmy wyraźnie zobaczyć kilka różnych warstw pianek. Większość warstw powinna być z pianki poliuretanowej typu HR czyli wysokoelastycznej. Powinna się ona znaleźć w warstwie najwyższej oraz w warstwach dolnych.

Pianki na dole powinny być najtwardsze i najgęstsze i oba te parametry powinny spadać wraz z kolejnymi warstwami materaca. Na samej górze powinniśmy mieć dość miękką i stosunkowo mało gęstą piankę HR, zaraz pod nią piankę Visco, a dalej kolejne warstwy pianek HR o coraz większej twardości i gęstości.

Takie zastosowanie pianki Visco termoelastycznej w drugiej warstwie od góry sprawia, że materace świetnie dopasowują się do kształtu ciała, a jednocześnie ciało się na nich nie przegrzewa i łatwo jest na nich zmienić pozycję. Przykładem tak zbudowanego materaca jest nasz Materac Osaka Air:
rodzaje materaca najlepszy materac piankowy

Rodzaje materacy – materace lateksowe

Materace lateksowe są ostatnio popularnym trendem podobnie jak materace piankowe. Te dwa rodzaje materaców mają ze sobą dużo wspólnego, choć przy ogólnym rozrachunku to materac piankowy wygrywa. Nie mniej jednak warto omówić również wady i zalety materaców wykonanych z lateksu.
Materace lateksowe również dosyć dobrze(choć nie tak jak piankowe) dostosowują się do kształtu ciała. Są sprężyste i raczej wygodne. Nie mają zapachu i można je czyścić za pomocą parownicy. Z pewnością lepsze są materace lateksowe z naturalnego lateksu.

Robi się je z mleczka kauczukowego, które ulega spienieniu i tworzy swego rodzaju piankę lateksową o właściwościach podobnych do pianki visco. Jednak materace lateksowe nie pozostają bez wad.
Pierwszą i chyba największą wadą materacy lateksowych jest to, że mogą uczulać. I choć producenci robią wszystko, aby o tym nie wspominać - uczulenie na lateks niestety zdarza się i to wcale nie rzadko.

Praktyka pokazuje, że osób uczulonych na lateks jest najwięcej spośród ...pracowników służby zdrowia, czyli wśród tych, którzy kontakt z lateksem mają codziennie (lateksowe rękawiczki). Badania wskazują, że im dłuższa i częstsza ekspozycja na lateks, tym gorzej.

Dlatego jeśli jesteś "uczuleniowcem" nie polecamy wyboru materaca z lateksu, ponieważ nawet jeśli nie od razu, to z czasem może spowodować wystąpienie reakcji alergicznych.
Materace lateksowe mimo zapewnień producentów mogą uczulać!
Kolejną wadą materacy lateksowych jest fakt, że lateks ma tendencję do zalegania w nim pleśni, co również niekorzystnie wpłynie na Twoje zdrowie. Na końcu warto dodać, że rodzaje materacy lateksowych to wysoka półka cenowa, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Rodzaje materacy – jak dopasować

Jeśli mówimy o podparciu i komforcie to największe pole do popisu mamy w materacach piankowych. A to dlatego, że dobry producent może wytworzyć praktycznie każdy rodzaj pianki, z pełnym wachlarzem parametrów jej odbojności, elastyczności, komfortu i podporu.

Sterowanie procesem technologicznym jest więc w przypadku materacy piankowych nie tylko możliwe ale i szeroko wykorzystywane.
 

Tymczasem ani w przypadku materaców sprężynowych ani lateksowych nie możemy mieć tak dużego wpływu na właściwości materiału. Zarówno sprężyny jak i lateks mają swoje określone parametry, poza które nie jesteśmy w stanie wykroczyć.

Tak więc tylko dobrze skonstruowany materac piankowy o odpowiedniej twardości zapewnia optymalne podparcie, dopasowuje się do osoby na nim śpiącej, ma odpowiednie właściwości odbojności i sprężystości.
 

Kto z Państwa zna naszą ofertę doskonale wie, że mamy w niej wyłącznie produkty piankowe. I możecie sobie teraz pomyśleć, że zachwalamy to, co akurat sprzedajemy. Tyle tylko, że my zachwalamy to co sprzedajemy, bo ŚWIADOMIE wybraliśmy do produkcji tylko materac piankowy.

Jako producent mogliśmy bez problemu stworzyć materace kieszeniowe czy wykonane z lateksu, ale uznaliśmy, że z poziomu potrzeb Klienta na uwagę zasługują wyłącznie materace piankowe.
 

Bo to właśnie materace piankowe poprzez odpowiedni dobór grubości, kolejności i parametrów poszczególnych pianek są w stanie sprostać oczekiwaniom Klientów. Dlatego i tylko dlatego produkujemy wyłącznie materace piankowe.

Rodzaje materacy, rodzaje materaców, materac piankowy, materace online

Rodzaje materacy – który wybrać

Zapewne nie będziesz zaskoczony, że w naszej ocenie bezsprzecznym zwycięzcą jest oczywiście materac piankowy, ale oczywiście to do Ciebie należy finalny wybór. Bez względu jednak na to jaki materac wybierzesz pamiętaj, że na materacu musisz się wyspać aby wiedzieć, czy jest dla Ciebie odpowiedni.


Testowanie materaca w sklepie nie ma sensu, bo nigdy naprawdę nie usypiasz, kładziesz się w ubraniu i tylko na chwilę. Zakup materaca ma sens tylko wtedy, gdy możesz go przetestować w zaciszu własnej sypialni.


My oferujemy Ci taką możliwość. Każdy zakupiony u nas materac objęty jest 100-dniowym okresem testowym, podczas którego możesz ocenić, czy ma on odpowiednią elastyczność, komfort i twardość właśnie dla Ciebie.

Jeśli uznasz, że nie jest odpowiedni - możesz go zwrócić a my oddamy Tobie pieniądze. Jesteśmy pewni naszego produktu i nie obawiamy się przekazać Wam materaca do testowania na ponad 3 miesiące!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

Rodzaje materacy, rodzaje materaców, materac piankowy, materace online

FAQ: Rodzaje materacy

Jakie są rodzaje materacy?

Na polskim rynku dostępne są w zasadzie trzy rodzaje materacy. Najpopularniejsze i najbardziej komfortowe są materace piankowe, przy czym powinien być to materac wysokosprężysty. Najtańsze materace to materace sprężynowe. Trzeci rodzaj to materace lateksowe, które cechują się wysoką ceną, a ich jakość jest wątpliwa.

Jaki rodzaj materaca do spania wybrać?

Najlepszym rodzajem materaca do spania jest materac piankowy wykonany z kilku warstw pianek poliuretanowych. Komfortowy i zdrowy materac powinien posiadać pierwszą warstwę wykonaną z otwartokomórkowej pianki wysokosprężystej typu HR. Kolejną warstwę powinna stanowić pianka memory, zaś pod nią umieszcza się solidną i stabilną bazę.

Co to jest materac piankowy?

Materac piankowy to materac do spania wykonany z pianki poliuretanowej. Najlepsze materace piankowe wykonane są z pianki wysokosprężystej typu HR. Gorsze pod względem komfortu materace piankowe posiadają pierwszą warstwę wykonaną z pianki termoelastycznej typu visco.

Co to jest materac lateksowy?

Materac lateksowy to materac do spania wykonany z lateksu, czyli przetworzonego mleczka kauczukowego. Cechuje się on wysoką ceną, a do jego przygotowania najczęściej używane są formaldehydy, co może czynić go niebezpiecznym.

Co to jest materac sprężynowy?

Materac sprężynowy to materac do spania, który zawiera w środku sprężyny. Mogą być to sprężyny bonellowe lub sprężyny kieszeniowe, wtedy mówi się o materacu bonnellowym i materacu kieszeniowym. Są to najtańsze rodzaje materaców, które posiadają wiele wad mogących negatywnie wpływać na stan zdrowia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: