Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy materac sprężynowy jest dla Ciebie?

4 listopada 2021
Materac sprężynowy, materace kieszeniowe, bezsenność
Wybór materaca ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i snu. Materac sprężynowy, mimo swojej popularności i pozornej opłacalności, przyczynia się do skrzypienia i niewłaściwego podparcia kręgosłupa oraz zakłóceń snu. Dlatego warto zastanowić się nad alternatywami, które dzięki swojej funkcjonalności zapewniają w pełni zdrowy i komfortowy sen, wspierając kręgosłup i ciało.

Poza tym materac sprężynowy ściąga fale elektromagnetyczne, przez co stanowi niezwykle ciekawe zagadnienie naukowe. Badania nad wpływem fal elektromagnetycznych na zdrowie i sen są nadal w toku, dlatego warto śledzić rozwój nauki w tej dziedzinie. Tymczasem jednak niektóre kraje, jak Wielka Brytania, noszą się z zamiarem wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży materaców sprężynowych.
Materace sprężynowe, materac hybrydowy, odleżyny

Skrzypienie materaca sprężynowego

Często budzisz się w nocy lub rano przez niezwykle irytujący dźwięk skrzypienia materaca sprężynowego? Dla wielu ludzi to żadna niespodzianka. Skrzypienie sprężyn w materacu to obecnie powszechny problem, który może bezpośrednio i niekorzystnie wpływać na jakość snu i komfort użytkowania. Skrzypienie jest często spowodowane zużytymi lub nieodpowiednio zamocowanymi sprężynami wewnątrz materaca, ale także ich niezwykle szybkim zużywaniem się sprężyn.

Na materacach sprężynowych nawet naturalne ruchy ciała, podobnie zresztą jak naturalna zmiana pozycji do spania, mogą powodować uciążliwe tarcie sprężyn o siebie lub  konstrukcję materaca, co prowadzi do charakterystycznego dźwięku skrzypienia. Nie tylko jest to denerwujące dla śpiącego, ale tak samo denerwujące bywa dla drugiej osoby, która go używa.

Warto pamiętać, że skrzypienie materaca nie tylko wpływa na nasze emocje, ale może zaburzać sen. Ciągłe skrzypienie może powodować częste przebudzenia w nocy, co prowadzi do złej jakości snu oraz poczucia zmęczenia w ciągu dnia. Skutkiem tego może być obniżenie koncentracji, spadek wydajności i ogólny dyskomfort. Jest to dla większości posiadaczy materaca sprężynowego bardzo denerwujące doświadczenie, którego woleliby uniknąć.

 


Skrzypienie dotyczy także materaca pocket, w tym również bliźniaczych dla nich materaców multipocket, które zawierają sprężyny. Te są osadzone najczęściej w fizelinowych kieszeniach, które z czasem po prostu wycierają się przez siły działające na materac. Wtedy sprężyny w materacu dotykają się bezpośrednio i skrzypią. Dodatkowo powstały pył z fizeliny tylko częściowo zatrzymuje się w materacu, a w pozostałej części może się z niego wysypywać i być wdychany, co jest dodatkową wadą.

Generalnie skrzypienie materaca sprężynowego to częsty problem, który może wpływać na jakość snu i ogólny komfort. Jeśli skrzypienie jest  nasilone, warto rozważyć inwestycję w funkcjonalny materac, które oferuje większą stabilność, a także eliminuje hałas. Pamiętaj, że zdrowy sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego warto zająć się tym problemem, aby cieszyć się spokojnym i nieskrępowanym spaniem.
Materac sprężynowy, materace pocket, higiena snu

Podparcie kręgosłupa na materacu sprężynowym

Oczywiste jest, że zdrowy sen odgrywa wręcz kluczową rolę w naszym zdrowiu i samopoczuciu. Jakość snu jest bezpośrednio związana z tym, jak funkcjonujemy w ciągu dnia, a jednym z czynników wpływających na jakość snu jest właściwy materac. Wybór odpowiedniego materaca, który zapewni właściwe podparcie kręgosłupa, może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie i komfort snu.

Wiele osób nadal wybiera materace sprężynowe, uważając je w dalszym ciągu za popularną i opłacalną opcję. Jednak warto przyjrzeć się bliżej, jak rzeczywiście wpływają na kręgosłup i tego konsekwencje. Jedną z głównych wad materaców sprężynowych jest to, że sprężyny nie pracują indywidualnie, co oznacza, że podczas snu nasze ciało nie jest odpowiednio podparte w różnych miejscach. To z kolei prowadzi do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa, powodując bóle pleców i dyskomfort.

Warto wspomnieć o efekcie przenoszenia ruchu na tego rodzaju podłożu. Materace sprężynowe, zwłaszcza te niższej jakości, mają niemożliwą do usunięcia właściwość przenoszenia ruchu partnera podczas snu. To może prowadzić do częstego budzenia się w nocy i zakłócania cyklu snu, co z kolei wpływa na ogólną jakość snu i regenerację.

Choć więc materac sprężynowy jest często uważany za bardziej opłacalną opcję, ich tanie materiały i konstrukcja w bardzo istotny sposób wpływają na trwałość i wytrzymałość, co w konsekwencji wymaga ich częstszej wymiany, a w dłuższej perspektywie nie jest tak opłacalne, jak mogłoby się wydawać. Sam koszt produkcji materaca sprężynowego rzadko przekracza 500 złotych (~ 125 euro), a sprzedawane są one nawet za 10 000 złotych (~ 2000 euro)

Materace sprężynowe, materac kieszeniowy, spanie na boku

Mit opłacalności materaca sprężynowego

Mit opłacalnościniskiej ceny materaca sprężynowego jest jednym z często spotykanych przekonań na rynku materaców. Konsumenci często nadal uważają, że tanie materace sprężynowe są bardziej opłacalne niż ich alternatywy. Warto przyjrzeć się bliżej temu szkodliwemu mitowi oraz zrozumieć, jakie czynniki faktycznie wpływają na koszty i wartość materaców sprężynowych.

Jednym z głównych powodów, dla których materace sprężynowe uchodzą za opłacalne, jest ich rzekomo dużo niższa cena w porównaniu z materacami wykonanymi z nowoczesnych materiałów, takich jak pianka HR. Nadto na pierwszy rzut oka wydają się być atrakcyjnym zakupem dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jednak w dłuższej perspektywie sytuacja zdecydowania odwraca się o 180 stopni.

Co do zasady materac sprężynowy ma tendencję do kilkukrotnie szybszego zużywania się w porównaniu z innymi materacami. Jego stalowe sprężyny mogą niezwykle szybko ulegać istotnym deformacjom i utracie elastyczności w wyniku codziennego użytkowania, co prowadzi do wygniecenia materaca. To natomiast z kolei przenosi się na utratę wsparcia dla kręgosłupa i obniżenie komfortu snu. Konieczność częstej wymiany materaca sprawia, że potencjalne oszczędności z zakupu tańszego materaca sprężynowego mogą zostać silnie zredukowane przez kolejne koszta.

Warto również zauważyć, że materace piankowe często oferują dłuższą gwarancję. Choć materace sprężynowe niekiedy mają na papierze nawet kilkadziesiąt lat gwarancji, to jej warunki w wielu przypadkach są nieprzyjazne i uniemożliwiają skorzystanie z niej. Ważnym aspektem jest to, że funkcjonalne materace wykonane z nowoczesnych materiałów, mogą oferować lepsze podparcie kręgosłupa i konturowanie ciała podczas snu. Dzięki temu sen staje się bardziej komfortowy, a ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów z kręgosłupem i bólami pleców jest znacznie zmniejszone.

Materac sprężynowy, materace multipocket, zdrowy sen

Materac, który ściąga fale elektromagnetyczne

Temat popularnego materaca sprężynowego, który przez swoją budowę odbiera fale elektromagnetyczne, jest interesującym zagadnieniem, które niewątpliwie wymaga szczególnej uwagi w kontekście zdrowia i snu. Pole elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne czy sieci Wi-Fi, jest obecne w naszym otoczeniu i tym samym stanowi element codziennego życia. Jednakże istnieją badania, które budzą ogromne kontrowersje dotyczące tego, czy rzeczywiście wszechobecne fale elektromagnetyczne wpływają na zdrowie i sen.

Warto podkreślić, że badania dotyczące wpływu fal elektromagnetycznych na sen są nadal prowadzone i nie dają jednoznacznych wyników. Istnieją już jednak dowody sugerujące, że długotrwałe narażenie na duże ilości fali elektromagnetycznych może mieć wpływ na sen i zdrowie, choć nie ma obecnie wystarczających danych, by potwierdzić czy wykluczyć te efekty w całej populacji. Trudno byłoby bowiem takie badania właściwie przeprowadzić, a także mogłyby wzbudzać wątpliwości natury etycznej.

Jak pokazują wyniki badań naukowych, fale elektromagnetyczne pochodzące przede wszystkim z materaców sprężynowych i sprzętów elektronicznych, mogą być związane ze wzrostem zachorowalności na nowotwory. Artykuł wprowadza interesującą perspektywę na wpływ materaców sprężynowych jako anten, które wzmacniają odbierają i wzmacniają różne fale elektromagnetyczne, a w pierwszej kolejności te znane z transmisji FM/TV. Według autorów artykułu naukowego, także ramy łóżek i stelaże, które są wykonane z metalu i mają długość odpowiadającą połowie długości fali transmitowanych sygnałów FM/TV, mogą rezonować i wzmacniać te fale elektromagnetyczne.

Podstawowym wnioskiem z badania jest, że podczas snu na materacach sprężynowych nasze ciała są przez całą noc narażone na wzmocnioną ekspozycję na silne fale elektromagnetyczne przez znaczną część życia, bo aż 1/3 jego całkowitej długości, którą przesypiamy. Autorzy wskazali, że maksymalna siła pola elektromagnetycznego rozwija się na około 75 centymetrach szerokości materaca, czyli niejako w samym środku ciała. Co więcej, w zależności od przyjmowanej pozycji snu, jedna strona ciała może być bardziej narażona na silniejsze pole w porównaniu z drugą stroną. Jak pokazują wyniki badań naukowych, może być to związane rozwojem nowotworu piersi na jednej ze stron.

Materace hybrydowe, materac multipocket, leczenie nowotworów

Zdrowa alternatywa dla materaca sprężynowego

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej, dlatego materaca sprężynowego warto unikać. Wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie dla jakości snu i wsparcia kręgosłupa. Dlatego funkcjonalne materace piankowe zdobywają coraz większą popularność jako zdrowa alternatywa dla materaców sprężynowych. Najciekawszym rozwiązaniem na rynku jest funkcjonalny materac Osaka Air, który oferuje cały wachlarz korzyści dla zdrowia i komfortu snu.

Głównym powodem, dla którego funkcjonalne materace są uważane za zdrowszą alternatywę, jest ich zdolność do doskonałego dopasowania się do kształtu ciała. Dlatego nasze materace Osaka Air wykonane są z elastycznego materiału, który aktywnie reaguje na nacisk ciała, aby następnie je odpowiednio konturować, umożliwiając także równomierne i ergonomiczne podparcie dla różnych jego części. To sprawia, że kręgosłup jest przez całą noc utrzymany w naturalnej pozycji anatomicznej, co wielu osobom pomaga w zmniejszeniu bólu pleców i napięcia mięśniowego.

Wyróżnia się on także zaawansowaną technologią wentylacji. Wyposażony jest w pianki zawierające system otwartych komórek, które zapewniają przez całą noc swobodny przepływ powietrza, utrzymując odpowiednią temperaturę. Dzięki temu materac Osaka Air jest wygodny w każdej temperaturze, co jest szczególnie istotne dla osób, które odczuwają dyskomfort w wyniku zbyt ciepłego lub zimnego spania.
Najlepszą alternatywą dla materaca sprężynowego są funkcjonalne materace piankowe.
Niezwykle istotnym atutem najbardziej funkcjonalnego na europejskim rynku materaca piankowego Osaka Air jest redukcja transferu ruchu. Oznacza to, że ruchy partnera w czasie snu nigdy nie wpływają na drugą osobę, co może poprawić jakość snu dla obojga użytkowników materaca.

Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowane materace piankowe są zdecydowanie bardziej trwałe niż tradycyjne materace sprężynowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wykorzystaniu nowoczesnych materiałów, funkcjonalne materace piankowe mogą utrzymać swoje właściwości przez długi okres, co przekłada się w konsekwencji na długotrwałą inwestycję w zdrowy sen.

Najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o zdrowiu jego użytkowników. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania, takie jak choćby zgodne z anatomią konturowanie kształtu ciała, ale także zaawansowana wentylacja czy unikalna i niezwykle wydajna redukcja transferu ruchu, sprawiają, że zapewnia on wyjątkowy komfort, a przy tym pozwala na odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Wybierając ten materac, inwestujemy w zdrowy sen i dobre samopoczucie, co ma kluczowe znaczenie dla naszej codziennej sprawności i zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac sprężynowy, materace do spania, producent materacy, zdrowy sen

FAQ: Materac sprężynowy

Czy materac sprężynowy jest dobry?

Nie, materac sprężynowy nie jest dobry z kilku podstawowych powodów. Po pierwsze, nie zapewnia odpowiedniego podparcia kręgosłupa, co może prowadzić do bólu pleców i problemów zdrowotnych. Po drugie, materace sprężynowe wydają dużo dźwięków, co może zakłócać sen i spowodować dyskomfort. Poza tym nie izolują one ruchów osób śpiących na jednym łóżku, co może prowadzić do nieprzyjemnych zakłóceń. Dodatkowo materace sprężynowe mogą odbierać fale elektromagnetyczne, a to stanowi problem dla osób, którym zależy na unikaniu tego promienowania.

Czy materac sprężynowy jest lepszy od lateksowego?

Nie, materac sprężynowy nie jest lepszy od lateksowego. Podobnie jak w przypadku materaca sprężynowego, materac lateksowy również nie zawsze zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa. Zazwyczaj nie wydaje natomiast dźwięków i ściąga fal elektromagnetycznych, co czyni go lepszym wyborem. Jednak materace lateksowe mają zdecydowanie mniejszą cyrkulację powietrza, gdy porównuje się je z materacami sprężynowymi. To zaś prowadzi do dyskomfortu. Lateks może też wywoływać uczulenie. Dlatego zamiast tych rodzajów materaców, specajaliśćie zalecają funkcjonalne materace wysokoelastyczne. Te zapewniają odpowiednie wsparcie, cyrkulację powietrza i minimalizują zakłócenia ruchu.

Skąd biorą się różne ceny materaca sprężynowego?

Różnice w cenach materaców sprężynowych najczęściej wynikają z praktyk sprzedażowych. Ten sam materac może być sprzedawany pod wieloma nazwami i w różnych cenach, zależnie od sklepu. Jest to częsta strategia, która ma na celu wprowadzenie klienta w błąd i skłonienie go do podjęcia decyzji pod wpływem sprzedawcy. Udział w niej biorą nieuczciwi producenci, którzy w ten sposób psują rynek materaców. W rzeczywistości sprężyny, ale również i kokos, który jest powszechnie stosowany w materacach sprężynowych, należą do tańszych materiałów. Wysokie ceny materaców sprężynowych wynikają zazwyczaj z dużych marż sprzedawców, którzy wykorzystują ich popularność i niewiedzę części klientów.

Czy materace kieszeniowe też są sprężynowe?

Tak, materace kieszeniowe są rodzajem materaców sprężynowych. Zawierają one sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach. Często kieszenie ze sprężynami są na górze i na dole materaca przyklejone do warstwy fizeliny, co czyni je jednolitym wkładem i oznacza, że nie pracują indywidualnie. W rezultacie, takie materace mają podobne same wady, co materace bonellowe, a w tym brak odpowiedniego wsparcia kręgosłupa i możliwość wydawania dźwięków. Jednak dynamika i żywotność materacy kieszeniowych są zazwyczaj nieco wyższe.

Czy materace pocket różnią się od sprężynowych?

Materace pocket to rodzaj materaców sprężynowych, w których duża liczba małych sprężyn jest umieszczona w oddzielnych kieszeniach. Podobnie jak w przypadku materaców kieszeniowych, kieszenie ze sprężynami są na dole i na górze sklejone z warstwą fizeliny. Nierzadko są przyklejone rownież bokami do siebie. To oznacza, że stanowią spójną całość i nie pracują indywidualnie. Stosunkowo szybko mogą się też wygniatać. Mają więc te same wady, co pozostałe materace sprężynowe, takie jak brak odpowiedniego wsparcia kręgosłupa i możliwość wydawania dźwięków. Jednak dynamika i żywotność materaców pocket zazwyczaj są delikatnie wyższe.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...