Polnisch (PL)Deutsch (DE)Englisch (EN)
Produktinformationen: +48 509 940 633 | Bestellunterstützung: +48 512 999 218
0

Grecki bóg snu i polski bóg komfortu

10 listopada 2020
Hypnos, Morfeusz, Ikelos, Fobetor, Fantasos, grecki bóg snu, sen w Grecji, sen w starożytności, znaczenie snów,
Sen zajmował ważne miejsce w kulturze starożytnej Grecji. Świadczy o tym istnienie w mitologii boga snu – Hypnosa oraz jego trzech synów „odpowiedzialnych” za różne rodzaje marzeń 
sennych. 

Świadczy o nim istnienie w mitologii boga snu – Hypnosa oraz jego trzech synów „odpowiedzialnych” za różne rodzaje marzeń sennych.

Morfeusz o którym za pewne słyszeliście miał dwóch mniej lubianych braci - Ikelosa (występującego też pod imieniem Fobetor) oraz Fantasosa. Snem interesowali się starożytni medycy, kapłani oraz filozofowie.


Tak greckich bogów marzeń sennych opisywał w „Metamorfozach” Owidiusz:

Żaden Morfeuszowi nie wyrówna z braci.
On i ubiór i słowa zręcznie dobrać umie.
Tylko w ludzi się zmienia. — Jest inny w snów tłumie,
Który w postaci zwierza, ptaka, węża łudzi;
W niebie zwie się Icelos Fobetor u ludzi.
Trzeci, rzeczy nieżywych umie przyjąć postać;
Może ziemią, kamieniem, wodą, drzewem zostać;
Imię jego Fantazos. Ci królów komnaty,
Inni zwiedzają ludu ubogiego chaty.
Hypnos, Morfeusz, Ikelos, Fobetor, Fantasos, grecki bóg snu, sen w Grecji, sen w starożytności, znaczenie snów,

Grecki bóg snu – interpretacja snów

Do dzisiaj zachował się w całości jeden grecki sennik autorstwa żyjącego w II n.e. Artemidor z Daldis. Nosi tytuł „Rozważania o snach czyli Onejrokrytyka” i jest podręcznikiem dla zawodowych wykładaczy snów.

Autor dzieli sny na dwie główne kategorie: marzenia senne (enypnion) i sny prorocze (oneiros) O tych pierwszych pisze:

„Wiadomo, dlaczego zakochany śni o przedmiocie swych westchnień, człowiek przerażony o przyczynie lęku, cierpiący głód o posiłku, a spragniony o napoju; kto nasycił się jadłem ponad miarę, ten we śnie odnosi wrażenie, że wymiotuje albo ma duszności, ponieważ organizm nie może się uporać z obfitą strawą.

Zatem owe sny wynikają bezpośrednio z doznań przeżytych na jawie i nie stanowią zapowiedzi nadchodzących wydarzeń, a jedynie odbicie rzeczywistości.

W tej dziedzinie można rozróżnić sytuacje dotyczące wyłącznie ciała, wpływające tylko na duszę oraz takie, które odnoszą się do jednej i drugiej sfery; przykładem tej ostatniej możliwości jest sen zakochanego o przebywaniu z najdroższą albo wizja chorego, któremu się zdaje, że jest otoczony staranną opieką i czuwają nad nim lekarze.

Jeżeli śnimy o wymiotowaniu czy spaniu, jedzeniu lub piciu, przywidzenia dotyczą jedynie ciała. Sen o radości lub smutku odnosi się do sfery ducha. Z tych przykładów jasno wynika, że sny związane z ciałem wywołane są albo niedostatkiem, albo nadmiarem, zaś sny odnoszące się do sfery ducha mają źródło w lęku lub nadziei.”


Sny prorocze, czyli „kierujące myśli ku przyszłym zdarzeniom natomiast dzielą się na sny alegoryczne i teometryczne (łudząco przypominające rzeczywiste wydarzenia.).

W snach alegorycznych przedmioty i sytuacje mają symboliczne znaczenie, a „umysł odczytuje przyszłe zdarzenia dzięki określonym rzeczom i okolicznościom, które „pełnią funkcję znaków”. Oto przykład interpretacji snu proroczego:

Jeżeli człowiek śni, że wychodzi z łona rodzącej kobiety, można rozumieć tę wróżbę na kilka sposobów. Dla ubogiego to dobra przepowiednia; nie zabraknie mu pożywienia i czułej troski niczym noworodkowi.

Wyjątek stanowią ludzie żyjący z pracy rąk; nie znajdą zajęcia, bowiem noworodek leży bezczynnie, owinięty pieluszkami od stóp do głów. Nie może poruszać rękoma, a wiadomo, że kto ma sprawne ręce, ten dostanie pracę.

Dla bogatego to zapowiedź, że nie będzie rządził we własnym dornu i przyjdzie mu słuchać innych, bowiem małe dzieci podlegają władzy dorosłych i nie postępują wedle swego uznania.

Żonatemu z kobietą, która nie jest brzemienna sen o narodzinach wróży utratę połowicy, gdyż noworodek ani nie zawiera, ani nie konsumuje małżeństwa. Natomiast mężowi ciężarnej niewiasty urodzi się syn łudząco do niego podobny, jakby to ów mężczyzna przyszedł na świat ponownie.

Niewolnik zyska przychylność swego pana i nawet gdy zbłądzi, dostąpi przebaczenia; nie zostanie wyzwolony, ponieważ niemowlęta nie decydują o swym losie, nawet jeśli przyszły na świat wolne.Dla sportowc6w sen o narodzinach to początek niepowodzeń, bowiem noworodki nie potrafią chodzić i biegać, nie mają też sił do walki i nie mogą utrzymać się na nogach.

Przebywającemu na obczyźnie sen zapowiada powrót do kraju, by zaczął wszystko od początku jak nowo narodzony; poza tym świat jest wsp6lną ojczyzną wszystkich ludzi narodzonych z łona matki, toteż sen o przyjściu na świat zapowiada powrót do rodzinnego kraju.


A w jaki sposób Antemidor interpretował pojawiające się w snach obiekty (Domenę Fantazosa)? Oczywiście symbolicznie. Nas szczególnie zainteresuje jeden przedmiot:

Poduszka, łóżko i pościel symbolizują żonę śniącego oraz jego życie. Podobnie leżanka; jej nóżki oznaczają służbę domową, zewnętrzna rama z desek żonę, a konstrukcja wewnętrzna męża; część posłania znajdująca się w głowach symbolizuje synów, w nogach zaś c6rki. Znaczenie drewnianej ramy łoża, niezależnie od jej wysokości, pozostaje identyczne.

Grecki bóg snu – rozważania filozofów

Arystoteles w swoim dziele „ O wróżeniu ze snów” stwierdza, iż „ sny należy uznać za przypadkowe”. Wyznaje on pogląd, iż nawet uznawane za prorocze sny są „pochodzenia ludzkiego”. Związane są ze zjawiskami psychologicznymi jak percepcja, wyobraźnia oraz ze stanami fizjologicznymi. Do tych drugich zaliczał „czystość krwi” spożywane pokarmy, sposób poruszania się czy proces wydalania.

Zapoczątkowuje on proces dewaluacji snów, kontynuowany później przez Hipokratesa w pracy „O snach” czy Galena w dziele „O diagnozie przez sny” (Do poglądów starożytnych medyków dotyczących snu i snów jeszcze wrócimy). Na przeciwległym biegunie znajdują się jednak poglądy Pitagorasa, Heraklita oraz Platona. Uważali oni, iż sny są prawdziwe i rzeczywiście mogą być zsyłane przez bogów.

Grecki bóg snu – medycyna

Starożytni Grecy wierzyli w regenerującą moc snu i odpoczynku. Zadaniem Hypnosa było także usuwanie bólu cierpienie i smutku. W świątyniach stosowano nawet „terapię snem” – tak naprawdę wszystko wskazuje na to, że był to rodzaj „snu indukowanego” czyli tak naprawdę narkotycznego transu. Kilka traktatów Hipokratesa zgłębia medyczne znaczenie snu i snów jako objawów choroby.

Ojciec medycyny wykorzystuje sny jako prognostyczne i diagnostyczne oznaki normalnych lub nieprawidłowych stanów wewnętrznych. Jego zdaniem wyróżnić można dwa typy snów, te wysłane przez bogów i te wysłane przez duszę.

Dusza obserwuje ciało podczas snu i informuje o zbliżających się problemach, które objawiają się snami. Interpretując sny pacjentów, Hipokrates prognozował stan organizmu pacjenta, wpływ diety i ćwiczeń fizycznych oraz dostosowywał schemat leczenia, aby zapobiec pogłębieniu się choroby
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

FAQ: Grecki bóg snu

Jak nazywa się grecki bóg snu?

Grecki bóg snu to Hypnos. Stanowi on uosobienie snu. Hypnos był ojcem trzech braci będących bogami różnych rodzajów snów. Morfeusz to bóg odpowiadający za marzenia senne. Ikelos, zwany też Fobetorem, jest bogiem odpowiadającym za koszmary senne. Fantasos zaś odpowiada za sny surrealistyczne. Grecki bóg snu jest bratem bliźniakiem Tanatosa, który stanowi uosobienie śmierci.

Jak wygląda grecki bóg snu, Hypnos?

Grecki bóg snu, czyli Hypnos, jest uosobieniem snu. Przedstawiany jest jako mężczyzna z laską i rogiem, który mieszka w grocie na wyspie Lemnos. Jego rzeźby często przedstawiają skrzydła w miejscu uszu.

Jak wygląda grecki bóg marzeń sennych, Morfeusz?

Grecki bóg marzeń sennych, czyli Morfeusz, przedstawiany jest jako wysoki mężczyzna odziany w długi, czarny płaszcz. Jego twarz jest zmienna i mieniąca się, dlatego też trudno jest ją jednoznacznie określić. Z tego też powodu twarz Morfeusza była problematyczna dla starożytnych rzeźbiarzy.

Jak wygląda grecki bóg koszmarów sennych, Ikelos?

Grecki bóg koszmarów sennych, czyli Ikelos, zwany też Fobetorem, przedstawiany jest jako potwór. Niekiedy przedstawia się go też jako drapieżne zwierzę lub wywołujący negatywne skojarzenia obiekt nieożywiony.

Jak wygląda grecki bóg snów surrealistycznych, Fantasos?

Grecki bóg snów surrealistycznych, czyli Fantasos, przedstawiany jest jako postać posiadająca czarne skrzydła. Jego twarz w niektórych opracowaniach podobna jest do ptaka, może przypominać dziób.

Teilen
Newsletter - Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Ohne Ihre Zustimmung können wir Ihre E-Mail-Adresse nicht zum Abonnentenstamm des ONSEN®-Newsletters hinzufügen.
Vielen Dank, dass Sie sich der Abonnentengruppe des ONSEN®-Newsletters angeschlossen haben!
Kommentare
Es gab Fehler im Formular.
Vorname oder Spitzname *
E-mail Addresse (wird nicht sichtbar)
Telefonnummer (wird nicht sichtbar sein)
Kommentar *
Vielen Dank für das Hinzufügen eines Kommentars!
Mehr Wissenswertes, die Sie interessieren könnten...