To provide services at the highest level, we use cookies. Using the website requires you to choose settings related to their storage on your device. If you want to know what each type of cookie is used for, click the Details button below.
Everything you need to know about memory foam mattresses28 sierpnia 2021 |
![]() |
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią kształtu mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie. Dowiesz się o nich dopiero w domu i zamiast cieszyć się z nowego materaca stanie się on Twoim nowym - nomen omen - koszmarem.
W tym artykule znajduje się bolesna prawda na temat materacy wykonanych w górnej warstwie z pianki z pamięcią. Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte spowodują, że decyzję o zakupie materaca podejmiesz świadomie i po prostu wybierzesz produkt, z którego będziesz w pełni zadowolony.
Pianka memory nazywana również pianką z pamięcią kształtu lub pianką leniwą to tak naprawdę otwartokomórkowa poliuratanowa pianka termoelastyczna. Oznaczana symbolem chemicznym V (z angielskiego Viscoelastic) znajduje zastosowanie w produkcji wielu przedmiotów.
Pierwotnie pianka memory została stworzona na potrzeby NASA, aby wyeliminować przeciążenia jakich doznawali astronauci podczas startu w przestrzeń kosmiczną. Po wygaśnięciu patentu, tak jak większość wynalazków stworzonych przez NASA - trafiła na rynek komercyjny. Jako pierwsi pianką memory zainteresowali się producenci branży samochodowej oraz właśnie branży materacowej.
Dziś materac z pianki memory możemy spotkać w każdym sklepie z materacami. Materace termoelastyczne znajdziesz również w każdym sklepie sprzedającym produkty poprzez strony internetowe (wysyłkowo).
To "efekt wow", który często wykorzystywany jest przez sprzedawców materacy. Najczęściej chcąc sprzedać materac z pianki memory sprzedawca poprosi Cię o naciśnięcie pianki i pokaże jak "magicznie" kształt Twojej ręki odcisnął się na piance. Możesz również spotkać sprzedawców, którzy na piankę visco będą upuszczać metalowe kuleczki, które nie odbiją się od jej powierzchni, co miałoby sugerować, że pianka z pamięcią jest lepsza od pianki wysokosprężystej, od której kulka się odbije.
Niektórzy sprzedawcy idą dalej i podczas prezentacji zapewniają, że to ich pianka z pamięcią jest najlepsza a pianka konkurencji zła, tylko że podczas tych prezentacji w miejsce pianki z pamięcią konkurencji umieszczają zwykłą pianke elastyczną, która podbija stalową piłeczkę wiele razy. Klient, który nie wie jak odróżnić pianki szybko przekonuje się do sprzedawcy i ufa przekazywanym reklamom.
Niestety powielane przez sprzedawców informacje o zaletach pianki memory doprowadziły do tego, że nikt nie zastanawia się jak ona naprawdę działa. W myśl starego przysłowia - kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą - niestety i tu się sprawdza.
Te wszystkie zagrywki marketingowe robią na Kliencie spore wrażenie i najczęściej nie zastanawia się on w ogóle, czy te właściwości pianki memory mają jakiekolwiek pozytywne zastosowanie. A przecież to, że coś jest nowe, ciekawe czy jak to mawia młodzież - "bajeranckie" wcale nie musi oznaczać, że jest dobre czy użyteczne.
Sprzedawca będzie zachwalał piankę z pamięcią słowami "Jest komfortowa i dopasowuje się do kształtu ciała, zmniejsza ilość punktów nacisku, przez co lepiej rozkłada ciężar ciała". No któżby nie chciał spać na piance, która jest komfortowa i niczym chmurka otacza nasze ciało? Przecież każdy z nas chce być zadowolony z zakupionego produktu i każdy z nas chce cieszyć się komfortem użytkowania.
Tyle tylko, że owa pianka zastosowana w górnej warstwie materaca, oprócz tych wspaniałych cech wymienionych powyżej powoduje, że trudno jest przez nią zmienić pozycję, ciało zaczyna się przegrzewać a w konsekwencji pocić.
Jeśli nie masz świadomości jak działa pianka memory i kupisz materac, który w swojej górnej warstwie posiada właśnie ten materiał - po powrocie do domu i przespaniu pierwszej nocy możesz być delikatnie mówiąc - średnio zadowolony. Już po kilku dniach użytkowania odkryjesz, że Twój nowy, wymarzony materac to bubel, który po prostu dałeś sobie wcisnąć. Problem będzie większy, jeśli takiego materaca nie będziesz już mógł zwrócić ani wymienić na inny.
Pod wpływem ciepła pianka memory mięknie a pod wpływem ciężaru ciała pianka memory ulega odkształceniu. Im wyższa temperatura i wyższy ucisk - tym to odkształcenie większe. W odróżnieniu od pianek wysokoelastycznych pianka termoelastyczna potrafi zgnieść się "prawie do zera". W efekcie kładąc się na materacu z pianką leniwą w górnej warstwie zaczynamy powoli się zapadać, zapadać i zapadać coraz bardziej.
Przyjemne otulanie materaca zamienia się w wrażenie uwięźnięcia - nasze ciało zostało zassane przez materac i gdy próbujemy zmienić pozycję okazuje się, że jest to bardzo trudne. Teraz wyobraź sobie, że zasypiasz na takim materacu. Przeciętnie w ciągu nocy zmieniasz pozycje kilkanaście razy.
W momencie, gdy materac zassie Twoje ciało aby wykonać jakikolwiek ruch będziesz zmuszony się przebudzić. Jakość Twojego snu drastycznie spadnie a rano wstaniesz niewyspany i zły. Liczne badania wskazują, że zaburzony sen przyczynia się do obniżenia nastroju, efektywności a nawet prowadzić może do bardzo poważnych chorób.
Podobnie sytuacja ma się właśnie w przypadku wstawania z takiego materaca z pianką memory u góry. Kto kiedykolwiek próbował wie, że czasem aby wstać z takiego materaca trzeba wręcz wykonać zamach nogami i z dużym impetem rozpędzić ciało, aby wyrwać się z "uścisku" materaca. Problemy z podniesieniem się z takiego materaca mogą mieć nawet osoby młode i zdrowe, jeśli więc jesteś osobą starszą a dodatkowo chorujesz na stawy lub kręgosłup - z pewnością będzie Ci naprawdę ciężko wstać z takiego materaca.
Powstało już zresztą wiele memów na ten temat, również wielu znakomitych komików zaczęło naśmiewać się z materaca z pianki memory (naszym zdaniem najlepiej ujął temat Dara O'Briain w swoim stand-upowym występie począwszy od minuty 53:38 występu aż do 55:12, gdzie opowiada jak sprzedawca w sklepie próbował go namówić do zakupu "łóżka NASA").
Jak świetnie punktuje, po chwili czasu czuje się zassany przez materac, nie może się poruszyć, niczym część elektroniczna przewożona do Singapuru w ciasnym pudełku. A gdy sprzedawca nie ustaje w swych agitacjach stwierdza, że nie jest dwunastolatkiem na którym słowo NASA robi wrażenie. Nie kupi materaca tylko dlatego, że "jest z NASA". Ponadto w jego sypialni nigdy nie było, nie ma i nie będzie tak wymagających warunków jak w przestrzeni kosmicznej, aby była konieczność stosowania tego typu produktu.
Materac memory to materac z pamięcią kształtu. Jego górna warstwa wykonana jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej typu visco. Materace te, choć cieszą się popularnością, są mniej komfortowe od materacy wysokoelastycznych.
Osobom dbającym o komfort i zdrowie odradza się kupno materaca memory. Wybrać należy materac, w którym pianka memory stanowi drugą warstwę, a jego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR.
Materac memory jest bardzo miękki. Przy pierwszej styczności sprawia wrażenie komfortowego. W rzeczywistości materac memory utrudnia zmiany pozycji poprzez zasysanie ciała oraz powoduje, że organizm przegrzewa się i poci. Często informacje o wadach materaca memory są ukrywane przez ich sprzedawców.
Materac memory nie zapewnia odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa, ponieważ zapada się pod wpływem ciężaru i ciepłoty ciała. Dodatkowo cechuje się małym poziomem wentylacji, co może wzmagać pocenie się w nocy.
Materac memory ma swoje zalety, ale nie jest to dobry produkt. Ze względu na nieprawidłowe podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, jego użytkowanie może nasilać trudności z kręgosłupem. Jednocześnie brak wentylacji powodować może nadmierne pocenie się w nocy.