Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy to normalne, że materac żółknie?

10 października 2024
dlaczego materac żółknie, wygląd materaca, sklep z materacami
Specyfika produktu, jakim jest materac piankowy, na którym śpi się przecież każdej nocy, w naturalny sposób powoduje, że jest on narażony na wiele czynników, które mogą wpływać na jego żywotność. Te muszą mieć wpływ także na wygląd materaca, choć nie zawsze jest to zależne od sposobu użytkowania. W szczególności, gdy mówimy o żółknieciu materaca, które zauważa się najczęściej. Jest to bowiem normalne zjawisko wynikające z utleniania się pianki. Proces ten nie wpływa na funkcjonalność materaca, a także nie da się go uniknąć.

Co do zasady żółknięcie materaca jest efektem naturalnej reakcji chemicznej. Zachodzi on w każdym rodzaju pianki, choć w nieco inny sposób. Warto jest więc wiedzieć, z jakiego powodu materace żółkną oraz dlaczego nie powinno budzić to powodów do obaw, gdy Twój materac zmienia barwę na żółtą, o ile nie jest to spowodowane zabrudzeniem.
żółknący materac, kolorowe materace, spanie na materacu

Pianka, lateks i proces żółknięcia

Oczywiście to głównie materace z pianki są podatne na żółknięcie. Jest to niezależne od tego, z jakim rodzajem pianki mamy do czynienia. Żółknąć będzie pianka T, V i HR, czyli wszystkie rodzaje pianek poliuretanowych, bez wyjątku. Każda z nich bowiem podlega całkowicie naturalnemu procesowi utlenienia, wchodząc z nim w reakcję.

Utlenianie się pianki, czyli reakcja z tlenem obecnym w powietrzu, powoduje w konsewkencji to, że pianka poliuretanowa staje się żółta, tracąc swoją barwę. Żółknięciu pianek sprzyjają promienie UV, dlatego szybciej żółkną materace umieszczone w nasłonecznionych miejscach. Proces ten jest całkowicie normalny, nie zmieniając właściwości materaca.

Co ciekawe, także materace lateksowe podlegają podobnemu procesowi. Z czasem bowiem lateks kruszeje i zmienia kolor, co wynika ze schnięcia i utleniania. O ile zmiana koloru lateksu jest stosunkowo powolnym procesem, to jego kruszenie się obserwowane jest dość szybko. Zależnie od jakości materaca, może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat.
pianka z pamięcią kształtu, memory foam, struktura pianki

Różnice między piankami T, V i HR

Każdy typ pianki poliuretanowej ma inne właściwości, co wpływa na proces żółknięcia. Najszybciej żółknie pianka T, czyli tradycyjna pianka z zamkniętymi komórkami. Tę spotyka się w najtańszych materacach, co dodatkowo wiąże się z nich niską gęstością. Taka pianka szybciej reaguje na światło i powietrze, dlatego zmianę jej koloru zauważa się także szybciej.

Z kolei słynna pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu także żółknie, ale ma inną strukturę chemiczną. Stąd też proces żółknięcia pianki V następuje nieco wolniej. Jest to materiał nieco bardziej zaawansowany technologicznie, który reaguje na temperaturę i nacisk. Czyni ją to idealnym materiałem do drugiej warstwy materaca, aby zwiększyć jego komfort.

Bardziej odporna jest pianka wysokoelastyczna z otwartymi komórkami, która żółknieje najwolniej. Co do zasady pianka HR ma też wyższą gęstość i sprężystość. Jest ona bardziej odporna na zmianę koloru, ale z czasem też zmieni odcień. Pozostaje jednak też najbardziej trwałym rodzajem pianki, zachowując właściwości przez wiele lat.
najtańsze materace, tani materac do spania, ceny materacy

Żółknięcie materaca a jego jakość

Choć zmiana koloru materaca do spania może być w niektórych przypadkach wizualnie nieestetyczna, gdy pokrowiec na materac jest nie ma ona wpływu na jego funkcjonalność. Wysokiej jakości produkty, takie jak materac Osaka Air od polskiej marki ONSEN®, są zaprojektowane w taki sposób, aby mimo upływu czasu zapewniały optymalny komfort snu każdej nocy.

Zmiana koloru rdzenia materaca to efekt powierzchniowy i nie oznacza, że dobry materac traci swoje właściwości ergonomiczne i funkcjonalności, bowiem te nie ulegają zmianie. Stworzony przez nas najbardziej perfekcyjny materac Osaka Air jest wykonany z gęstej pianki HR, która zachowuje swoją elastyczność i przewiewność przez wiele lat.

Otwarcie mówimy, że pianki w materacu Osaka Air pod wpływem światła i temperatury też z czasem mogą zaczać zmieniać kolor, ale nie wpłynie to na jego działanie. Nadal będzie to bezczelnie perfekcyjny materac, który konturuje kształt ciała, a także zapewnia idealne podparcie przez wiele lat/ Dlatego nie ma powodów do obaw, bo nawet jeśli materac zżółknie w środku, nadal będziesz cieszyć się zdrowym snem.
Żółknięcie materaca nie powinno wpływać na jego jakość.
Naturalny proces, jakim jest żółknięcie materaca, związane jest bezpośrednio z ekspozycją materaca na światło i powietrze, co powoduje reakcje chemiczne. W żaden sposób nie powoduje to, że materac piankowy traci swoje właściwości. Po prostu z upływem czasu pianki zmieniają kolor, ale nadal zachowują swoje funkcje.

Jeśli szukasz perfekcyjnego materaca, który zapewni Ci komort snu na długie lata, postaw na funkcjonalny produkt. Takim jest materac Osaka Air, który stworzyliśmy we współpracy z renomowanymi ekspertami. Dzięki swojej niezwykle zaawansowanej konstrukcji i materiałom, nawet po wielu latach użytkowania zapewni Ci on wygodę i zdrowy sen bez żadnych kompromisów.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materac Osaka Air, ranking materacy, dobre materace 180x200

FAQ: Gdy materac żółknie...

Dlaczego materac robi się żółty?

Materace do spania, a zwłaszcza te wykonane z pianek poliuretanowych (T, HR lub V), mogą z czasem żółknąć. Bez znaczenia jest to, czy mamy do czynienia z pianką z pamięcią kształtu, wysokoelastyczną czy tradycyjną. Dzieje się tak głównie pod wpływem promieni UV i kontaktu z tlenem, co wywołuje naturalne reakcje chemiczne w materiałach użytych do produkcji materaca. Nie wpływa to na funkcjonalność materaca.

Czy żółknięcie materaca wynika ze złej higieny?

Żółknięcie pianki materaca nie zawsze świadczy o złej higienie. Pokrowiec materaca może zmieniać kolor z powodu brudu, wilgoci lub potu, co może być wynikiem niedostatecznej higieny. Natomiast żółknięcie samej pianki to naturalny proces i najczęściej nie oznacza, że materac jest brudny lub uszkodzony, ale po prostu zmienia swój kolor w wyniku utlenienia.

Czy żółta pianka jest gorsza?

Nie, co do zasady zmiana koloru pianki nie wpływa na jej jakość. Ważniejsze są parametry techniczne, takie jak rodzaj pianki oraz jej gęstość i twardość, które decydują o funkcjonalności i komforcie materaca.

Co wywołuje żółknięcie pianki poliuretanowej?

Żółknięcie pianki poliuretanowej, niezależnie od jej rodzaju (V, HR czy V), jest efektem działania promieni UV i tlenu. Wszystkie pianki poliuretanowe, które zawierają ugrupowania aromatyczne z izocyjanianu, żółkną pod wpływem światła słonecznego i powietrza. Nie powinno to wywoływać zmartwień, bowiem jest to proces nieszkodliwy i naturalny.

Jak przywrócić kolor materaca, który zżółknął?

Przywrócenie oryginalnego koloru materaca, który zżółknął, jest niemożliwe. Żółknięcie pianki w materacu to proces chemiczny, który nie wpływa na komfort ani właściwości użytkowe produktu, więc zmiana koloru nie powinna budzić niepokoju. Można jednak chronić materac przed szybkim żółknięciem przez unikanie bezpośredniego nasłonecznienia.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...