Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak dobrać materac do wagi – czy to ma sens?

28 lipca 2021
Jak dobrać materac do wagi, dobór materaca do wagi, wybór materaca
Zastanawiasz się jak dobrać materac do wagi oraz czy twardości materaca powinny być sugerowane wagą ciała? Czy osoby postawne, o dużej wadze powinny spać na twardych materacach, natomiast szczupłe i lekkie na miękkich? Decydując się na materac nie powinieneś kierować się masą i budową ciała lecz aspektami takimi jak podparcie i dopasowanie do kształtu ciała, czy pozycja do snu.
Najlepszym materacem dla każdej osoby jest średnio twardy- dowiedz się dlaczego
W ostatnich latach bardzo często można było natknąć się na informację, że twardość materaca powinna być zależna od wagi użytkownika. Przekonanie to stało się bardzo popularne i jest obecnie bardzo często wykorzystywane w sprzedaży.

Jak dobrać materac do wagi – cała prawda


Według producentów osoby drobne o małej masie (50 kg- 60 kg) powinny spać na materacach miękkich. Z kolei dla osób otyłych, postawnych o dużej masie (powyżej 100 kg) polecane są materace twarde. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Szukając idealnego materaca dla siebie nie powinieneś kierować się wagą ciała, lecz aspektami takimi jak odpowiednie podparcie kręgosłupa, dopasowanie do kształtu ciała, pozycja w jakiej śpisz oraz komfort.
 

Kluczowy jest także wybór modelu materaca. Na rynku można znaleźć: materace piankowe, materace kieszeniowe, materace sprężynowe, materace lateksowe. Obecnie materace najlepszej jakości to materace piankowe.

Bardzo ważnym elementem jest także rodzaj zastosowanej pianki oraz ułożenie poszczególnych pianek w odpowiedniej kolejności. Jak dobrać materac do wagi, jaka powinna być twardość materaca? Jeżeli szukasz odpowiedniego materaca a boisz się, że okaże się zbyt miękki lub zbyt twardy, dowiedz się więcej z naszego artykułu!

twardosc materaca a waga

Do klasyfikacji twardości materacy służy skala, która wyróżnia oznaczenia od 1 do 10. Materace miękkie opisywane są symbolem 1 lub 2. Materace średnio miękkie- 3 i 4, natomiast średnio twarde 5, 6 i 7. Z kolei materace twarde to 8, 9 i 10.
 

1- 2 materac miękki

Materac o twardości 1 i 2 charakteryzuje bardzo dużą miękkością, przez co ciało zapada się przyjmując nieergonomiczna postawę. Tak bardzo miękkie materace występują na rynku niezwykle rzadko, ponieważ nie nadają się do spania.
 

3 i 4 materac miękki i średnio miękki

W tym przypadku, pianka jest miękka i ciało również ma tendencje do zapadania się i niewłaściwej postawy. Takie modele materacy nie gwarantują optymalnego podparcia kręgosłupa.
 

5- 6- 7 materac średnio twardy

Najczęściej występujący na rynku poziom twardości. Zapewnia optymalne uczucie komfortu, miękkości, przy czym ciało nie zapada się w materac. Kręgosłup jest prawidłowo podparty, dzięki czemu ciało odpoczywa i regeneruje się podczas snu.
 

8- 9-10 materac twardy

Śpiąc na materacu twardym, pianka w ogóle nie dopasowuje się do kształtu ciała, przez co użytkownik nie odczuwa żadnej miękkości. Zapewnia to niekorzystny rozkład ciężaru ciała. Jeszcze kilka lat temu ten typ był popularny szczególnie wśród osób o masie powyżej 100 kg, czy 110 kg i zalecany był u osób dużej wagi. Obecne badania wykazują, że nie jest to jednak właściwy wybór, ponieważ tego typu materac nie zapewnia podparcia żadnej osobie, ponieważ jest zbyt twardy! Zgodnie z przeznaczeniem materace twarde są przeznaczone dla osób śpiących na brzuchu. Jednak ta pozycja nie jest wskazana do snu dla zdrowia kręgosłupa (przeczytaj dlaczego warto oduczyć się spania na brzuchu)! Tego typu materace niezwykle rzadko pojawiają się w sprzedaż, ponieważ leżenie na takim materacu jest bardzo niekomfortowe.

dobor materaca do wagi

Jak dobrać materac do wagi – znaczenie masy ciała


Twardość materaca a waga to często poruszane zagadnienie. Aby dokładniej wyjaśnić Ci jak dobrać materac do wagi, omówimy to na trzech przykładach. Ze względu na masę ciała wyodrębnimy 3 przedziały:

  • Masa ciała do 60 kg
  • Masa ciała od 60 kg, przez 80 kg, aż do 100 kg
  • Masa ciała powyżej 100 kg
Jak dobrać materac do wagi – poniżej 60 kilogramów

Według niektórych producentów osoby o wadze do 60 kg powinny spać na materacu miękkim (1, 2, 3, 4). Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ śpiąc na plecach ciało zapada się w materac. Wówczas dochodzi do spłaszczenia fizjologicznej lordozy lędźwiowej, kręgosłup piersiowy jest ułożony w przygarbionej pozycji, a barki ustawione w tzw. protrakcji, czyli wysunięte do przodu. Zbyt miękki materac przyczynia się do przykurczy mięśni piersiowych oraz problemów z kręgosłupem lędźwiowym.
jaki materac do wagi do 60kg


Jak dobrać materac do wagi jeśli osoba, której waga nie przekracza 60 kg? Jeśli najczęściej śpi na boku, również powinna zrezygnować z materaca zbyt miękkiego. W tym przypadku ciało również zapada się, a w szczególności miednica. W konsekwencji kręgosłup ustawia się w bocznym skrzywieniu, a staw biodrowy na którym leżymy jest nadmiernie przywiedziony. Sen jest na pewno bardzo niekomfortowy i nieergonomiczny!

miekki materac dla lekkiej osoby
Wśród niektórych osób istnieje także przekonanie, że materac twardy jest zdrowy dla kręgosłupa. Nic bardziej mylnego! Leżąc na plecach na materacu zbyt twardym nawet jeśli jesteś bardzo szczupły to narażasz swoje ciało na nadmierny nacisk. Tworzą się tzw. punkty kumulacji wagi, a ciało najbardziej uciskane jest w rejonie miednicy i łopatek.
twardy materac dla lekkiej osoby
Z kolei w pozycji leżenia na boku najbardziej uciskany jest staw biodrowy i ramienny. A kręgosłup lędźwiowy jest nadmiernie wygięty w bok. Odpowiednio dobrany materac nie powinien powodować dyskomfortu, bólu i nadmiernego ucisku! Zbyt twardy model nie jest zatem polecany dla osób o wadze do 60 kg.
twardy materac dla szczuplej osoby
Jaką zatem najlepiej wybrać twardość? Osoby o wadze poniżej 60kg i szczupłej sylwetce zdecydowanie polecamy materac średniej twardości 6- 7. Należy wziąć pod uwagę, że ten typ twardości sprawdzi się w każdej pozycji podczas snu. Zarówno leżąc na boku, plecach, czy brzuchu, Twój kręgosłup jest optymalnie podparty. Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa są ergonomicznie ukształtowane, a materac doskonale dopasowuje się do jego kształtu. Ponadto, w pozycji na boku bark i biodro mogą delikatnie dopasować się do pianki, przy czym nie odczuwasz nadmiernego ucisku, ani zapadania się!

Jaka twardość materaca przy wadze 60-100 kg?

Jaki materac do wagi 60 - 100 kg? Jest to najczęstszy przedział wagowy użytkowników materacy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest także materac średniej twardości. Twardość materaca powinna zatem wynosić 6- 7. Kręgosłup jest optymalnie podparty, pianka dopasowuje się do kształtu ciała, a stawy nie są nadmiernie uciskane.
jaki materac dla wagi 60-100kg
W tym przypadku spanie na zbyt miękkim materacu lub zbyt twardym miałoby podobne konsekwencje jak u osób o wadze 50 kg, czy 60 kg. Z tymże w materacu miękkim ciało zapada się jeszcze bardziej i głębiej, zatem ustawienie kręgosłupa i barków jest zdecydowanie gorsze. Natomiast na materacu twardym ucisk na staw biodrowy, ramienny i miednice byłby zdecydowanie większy.

Jak dobrać materac do wagi – powyżej 100 kilogramów

Wybierając twardość materaca do wagi powyżej 100 kg, często doradza się materac twardy. Dlaczego jednak mamy pozbawiać osoby lepiej zbudowanej komfortu i optymalnego podparcia kręgosłupa?

W tym przypadku warto zastanowić się jak dobrać materac do wagi 100kg. W tym przypadku twardość materaca również powinna wynosić 6- 7, czyli średnio twardy. Kręgosłup jest prawidłowo podparty, a w pozycji leżenia na boku bark i biodro mogą delikatnie zapaść się w piankę. Dzięki temu nie pojawia się dyskomfort i ból w tych rejonach.


Dlaczego nie twardy i miękki materac? Ciało zachowuje się tutaj bardzo podobnie jak w poprzednich dwóch przypadkach. Leżąc na materacu zbyt miękkim zarówno w pozycji na boku, czy plecach ciało zapada się.

Ciężka osoba wcale nie powinna spać na twardym materacu
Z racji, że waga ciała jest duża zapada się zdecydowanie bardziej, niż u osób lżejszych. Zatem materac o twardości 1, 2, 3, 4 to nie najlepszy wybór dla cięższego użytkownika. Z kolei polecany materac twardy będzie powodować nadmierny ucisk na staw biodrowy, bark oraz miednicę. Ucisk będzie jeszcze większy, ponieważ ciężar ciała jest większy.

Jak dobrać materac do wagi – łóżko dla pary

Niektórzy zastanawiają się jak dobrać twardość materaca śpiąc z partnerem na jednym łóżku? Czy konieczne są dwie różne twardości materaca? Czy może istnieje model, który zapewni obojgu komfort i spokojny sen?
 

Załóżmy, że mężczyzna waży ok. 100 kg, natomiast śpiąca z nim kobieta o szczupłej budowie ok. 60 kg. Według większości producentów osoba lżejsza powinna spać na materacu miękkim, natomiast w tym przypadku mężczyzna na materacu twardym. Jak wcześniej wyjaśnialiśmy jest to oczywiście błędne podejście. Obydwoje mogą z powodzeniem wysypiać się na materacu średniej twardości!

Dobór materaca nie do wagi


W swojej górnej warstwie posiada piankę wysokoelastyczną Blupur, o strukturze otwartokomórkowej i dużej sprężystości. Bezpośrednio pod nią umieszczono piankę termoelastyczną visco, która ma zdolność do dopasowywania się do kształtu ciała.

Osoba o małej wadze ok. 60 kg lub mniej śpiąc na tym materacu uzyska optymalne podparcie kręgosłupa. Ciężar ciała prawdopodobnie spowoduje, że ciało dopasuje się głównie do dwóch pierwszych warstw materaca.
materac onsen osaka air
Bezpośrednio pod nimi znajduje się także pianka wysokoelastyczna HR3530, która jest odpowiedzialna za odpowiedni poziom elastyczności, podparcia i wspomaga proces wentylacji materaca dzięki poprzecznym kanałom. Bardzo wysoka gęstość 35kg/m3 gwarantuje wysoki poziom wytrzymałości, a wartość 30 oznacza idealnie dopasowaną twardość. Osoby o większej masie np. 100 kg śpiąc na Osaka Air uzyskają zatem dodatkowe podparcie i stabilizację, dzięki czemu sen będzie bardzo komfortowy.
dobieranie materaca do wagi
Taki układ pianek, czyli wysokoelastyczna u góry, a pod nią termoelastyczna zdecydowanie zapewnią osobom o szczupłej budowie ciała wystarczające podparcie kręgosłupa, stawów biodrowych, czy barków. Z kolei osoby cięższe korzystają z pozytywnych cech 3 warstwy materaca, również wysokoelastycznej.
W wielu materacach dostępnych w sklepie, producenci umieszczają w górnej warstwie, tej na której śpimy bezpośrednio piankę termoelastyczną visco. Jest to bardzo popularne, ponieważ pianka visco ma dużą zdolność do dopasowywania się do kształtu ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że ten typ pianki pozbawiony jest sprężystości i zachowuje się bardzo "leniwie".

Skutkiem tego jest brak odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Pianka termoelastyczna zapada się pod ciężarem ciała, a użytkownik zostaje uwięziony w zagłębieniu. Wówczas zmiana pozycji w czasie snu jest bardzo utrudniona i w rezultacie większość nocy spędza się w jednym ułożeniu ciała.
Unikaj materacy w których górna warstwa jest z pianki z pamięcią

Pianka termoelastyczna w górnej warstwie materaca a spanie na plecach

Kiedy ciało zapada się w piankę termoelastyczną, a leżymy na plecach - kręgosłup przyjmuje kształt litery "C". Z punktu widzenia ergonomii, kifoza piersiowa kręgosłupa zostaje nadmiernie pogłębiona, natomiast lordoza lędźwiowa spłaszczona.

Takie ustawienie sprzyja chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatii, często także wadom postawy u wielu osób.

Należy zwrócić uwagę także na to, że w tym ułożeniu również cierpią nasze barki, które są w tzw. protrakcji, czyli nadmiernym wysunięciu ku przodowi. Skutkuje to przykurczem mięśni piersiowych oraz nadmiernym rozciągnięciem mięśni stabilizujących łopatki tj. nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, obłego mniejszego.

Pod względem zapewnienia odpowiedniego podparcia i ułożenia ciała pianka termoelastyczna zachowuje się tak, jak byśmy spali na materacu zbyt miękkim.

Ponadto na takim materacu niezwykle trudno zmienić nam pozycję. Pianka termoelastyczna "zasysa" nas do środka materaca i każdy obrót jest utrudniony.
jak prawidlowo dobrac materac do wagi

Pianka termoelastyczna a spanie na boku

W pozycji leżenia na boku, bezpośrednio na piance termoelastycznej ciało zapadnie się dokładnie tak samo jak na bardzo miękkim materacu. Wówczas cierpi nadmiernie przywiedziony staw biodrowy oraz wygięty w łuk kręgosłup lędźwiowy.

 

Reasumując, niezależnie od tego, czy jesteś osobą szczupłą, czy dobrze zbudowaną wybierz materac o średniej twardości 6- 7, ponieważ ten typ w każdej pozycji snu zapewni optymalne podparcie i dopasowanie do ciała. Zwróć uwagę również na kolejność pianek.

W najwyższej warstwie powinna znajdować się pianka wysokoelastyczna, natomiast termoelastyczna tuż pod nią.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.

jak dobrac materac do wagi

FAQ: Jak dobrać materac do wagi

Czy miękki materac jest dobry?

Nie. Miękki materac powoduje opadanie ciała, co prowadzi do przywiedzenia biodra. Dodatkowo zapadanie się na miękkim materacu zmniejsza jego poziom wentylacji, a w efekcie wzmaga potliwość. Nie zapewnia on dobrego wsparcia dla ciała i podparcia kręgosłupa, a także spania w fizjologicznej pozycji.

Czy twardy materac jest zdrowszy?

Nie. Twardy materac nie zapewni odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. Podczas spania na twardym materacu powstają punkty kumulacji wagi, które nadmiernie pogłębiają lordozę w odcinku szyjnym kręgosłupa, jak też w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Jak dobrać materac do wagi?

Nie należy dobierać materaca do wagi. Waga nie ma żadnego znaczenia przy wyborze materaca. Znaczenie ma natomiast pozycja snu, stąd też materac należy dobierać do pozycji snu. Dla 93% populacji ludzkiej optymalny jest materac o twardości 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców.

Jaki twardy materac wybrać?

Optymalna twardość materaca dla niemal wszystkich z nas to 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Powinien być to materac wysokoelastyczny, który w pierwszej warstwie posiada piankę wysokoelastyczną typu HR, zaś w drugiej warstwie piankę termoelastyczną typu visco.

Jaki materac wybrać - twardy czy średnio twardy?

Zdecydowanie wybrać należy materac średnio twardy, czyli posiadający 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców. Taka twardość materaca odpowiada niemal całej populacji ludzkiej. Zapewnia ona idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Jednocześnie wykonany w innowacyjnej technologii materac Osaka Air gwarantuje pełen komfort przy zachowaniu optymalnego poziomu wentylacji.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...