Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak ustawić łóżko w sypialni, aby spać wygodnie?

20 stycznia 2021
Jak ustawić łóżko w sypialni, mała sypialnia, wąska sypialnia, ustawienie łóżka według kierunków świata, ustawienie łóżka według kierunków świata, lóżko pod oknem, łóżko koło okna
Wielokrotnie pisaliśmy o sposobach na przekształcenie sypialni w prawdziwe sanktuarium snu. Wspominaliśmy o tym, jak ważny jest odpowiedni mikroklimat, który zapewniają w dużej mierze odpowiedni mikroklimat w sypialni. Wielokrotnie przypominaliśmy też o złotej „zasadzie trzech c” – w pomieszczeniu, w którym śpisz powinno być „cicho, ciemno i chłodno”. Wiele można osiągnąć operując światłem: chodzi nie tylko o wybór lamp i lampek nocnych, ale też o żaluzje, zasłony lub rolety.

Kluczowe dla komfortu spania jest oczywiście wygodne łóżko, a dokładniej wygodny materac. Najlepsze meble i inne sprzęty nie będą jednak dobrze pełnić swojej roli, gdy sypialnia będzie źle rozplanowana. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? 
jak ustawic lozko
Wokół ustawienia łóżka w sypialni narosło wiele mitów. Niektóre biorą się z pewnych kulturowych norm, inne po prostu z niewiedzy.

Katalogi wnętrzarskie też nie zawsze podpowiadają dobre rozwiązanie - niektóre aranżacje sypialni bardzo ładnie wyglądają na zdjęciach, ale wcale nie sprawią, że będziesz się wysypiać. Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? Jak zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i instynktem.

Jak ustawić łóżko w sypialni – pod oknem

Na zdjęciach łóżko ustawione obok okna z pięknym widokiem wygląda bardzo efektownie – zwłaszcza gdy narzuta komponuje się z zasłonami. My doradzamy jednak, byś unikał takiego ustawienia.

Nie chodzi tylko o zaczerpniętą z feng shui teorię o rozpraszaniu wewnętrznej energii. Przemawiają za tym także bardzo racjonalne przesłanki.

Po pierwsze: prawdopodobnie nie będziesz miał ochoty budzić się razem z czerwcowym słońcem, a żaluzje pozwalające uzyskać „efekt nocy” to spory wydatek.
czy powinno sie ustawiac lozko pod oknem
Po drugie: bliskość okna zazwyczaj oznacza większe natężenie hałasu. Po trzecie: pod oknem zazwyczaj umieszczane są kaloryfery. W sezonie grzewczym skutkuje to przegrzewaniem ciała i poceniem się. O tym, że zbyt wysoka temperatura w sypialni negatywnie wpływa na jakość snu, pisali wielokrotnie japońscy naukowcy

Jednak uchylenie lub rozszczelnienie okna też nie będzie dobrym pomysłem, gdyż grozi przeziębieniem. Chłodniejsze powietrze, jako że jest cięższe, opada w dół. Lodowaty podmuch owiewający mokrą od potu głowę, to niemal pewne zapalenie zatok.

Poza tym warto pamiętać, że zasłonięcie grzejnika wezgłowiem łóżka skutkować będzie jego mniejszą efektywnością i wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

Jak ustawić łóżko w sypialni – naprzeciwko drzwi

W dobrych hotelach często spotyka się łóżka ustawione wezgłowiem przy głównej ścianie dokładnie naprzeciw drzwi.

Wygląda to efektownie w folderach przeznaczonych dla gości – łóżko staje się centralnym meblem w pokoju, dzięki czemu wydaje się większe i bardziej luksusowe, niż jest naprawdę. Takie hotelowe ustawienie jednak wcale nie zapewnia spokojnego snu. Dlaczego?

Naukowcy z Monachium przyjrzeli się naszym sypialniom z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej. Doszli do wniosku, że ludzie tak samo jak pozostałe ssaki, instynktownie poszukują „bezpiecznego miejsca do spania”.

Czujemy się bezpiecznie, wtedy, gdy możemy z łóżka obserwować drzwi, ale sami nie jesteśmy widoczni, gdy drzwi zostaną otwarte z zewnątrz.

Zgodnie z przewidywaniami uczestnicy badania ustawiali łóżko w sposób, który jednocześnie pozwalał na umieszczenie łóżka jak najdalej od drzwi oraz umożliwiał obserwację drzwi z łóżka, ale sprawiał, że osoba śpiąca zostanie zasłonięta skrzydłem otwieranych drzwi. 

Jak ustawić łóżko w sypialni – naprzeciwko okna

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego co znajduje się za tym oknem. Jeśli zasypiając będziemy mieć widok na las lub ogród, pomysł jest dobry.

Gorzej, jeśli okno wychodzi na ruchliwą ulicę… Oprócz widoku ważna jest także strona świata – jeśli okno znajduje się od strony wschodniej, ponownie zadaj sobie pytanie, czy chcesz o każdej porze roku budzić się razem ze słońcem.
Lokalizacja łóżka zależy od wielu czynników fizycznych i psychologicznych.
Łóżko dla pary powinno być ustawione tak, aby dostęp do niego był z trzech stron, ponieważ ułatwi to sprawne i wygodne korzystanie z łóżka. Ograniczenie dostępu może skutkować tym, że para mająca różne rozkłady dnia lub dzienne plany, będzie się wzajemnie budzić oraz zachodzić sobie drogę.

Łóżko powinno być oczywiście ustawione w taki sposób, żeby nie blokowało dostępu do innych mebli, np. do szafy. O czym jeszcze warto pamiętać? Nie umieszczaj nad łóżkiem wiszącej szafki.

Nawet, jeśli użyte haki posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa i jesteś o tym całkowicie przekonany, podświadomie będziesz odczuwać zagrożenie. Jeżeli potrzebujesz w sypialni dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, pomyśl raczej o szufladach lub schowkach umieszczonych pod łóżkiem albo w ramie łóżka.

Weź pod uwagę specyfikę Twojego mieszkania. Na pewno nie jest dobrym pomysłem umieszczanie wezgłowia łóżka przy ścianie, w której przebiegają rury kanalizacyjne. Mogą one znacząco utrudnić spokojny sen i powodować wybudzenia oraz bezsenność.
jak ustawic lozko w sypialni

Jak ustawić łóżko w sypialni – mity


Większość mitów dotyczących ustawienia łóżka jest uwarunkowana kulturowo. Jeśli spotkałeś się kiedyś z poradą, żeby nie ustawiać łóżka nogami w stronę drzwi, u jej podstaw mogą leżeć europejskie zwyczaje pogrzebowe.

Ciało zmarłego wynoszono z izby „nogami do przodu”, nic więc dziwnego, że ludzie czuli opór, żeby odtwarzać to funeralne ustawienie we własnej sypialni.

Dokładnie z tych samych przyczyn mieszkańcy Dalekiego Wschodu unikają spania z głową skierowaną na północ. W tym rejonie świata panuje przekonanie, że dusza opuszcza ciało w kierunku północnym i w ten sposób układano też ciało na stosie pogrzebowym.

W krajach buddyjskich, ponadto, za wyjątkowo niegrzeczne uchodzi spanie z nogami skierowanymi w kierunku pomieszczeń, w których śpią inni ludzie (zwłaszcza starsi) lub w stronę domowego ołtarza.
Właściwa lokalizacja łóżka to taka, w której Ty czujesz się najbardziej komfortowo.
Spróbuj zaufać własnej intuicji, zamiast kierować się tylko modą. Sypialnia może oczywiście cieszyć oko na zdjęciu na Instagramie, ale jej podstawową funkcją jesti zapewnienie Ci komfortowego wypoczynku.

Jak ustawić łóżko w sypialni – kluczowa rola materaca


Podczas aranżowania sypialni nie zapominajmy, że to, gdzie stanie nasze łóżko to tylko jedna, w sumie mało istotna kwestia. Najważniejsze jest to, na czym będziesz lub będziecie spali. Stelaż łóżka to głównie kwestia estetyczna. Za to nad wyborem najlepszego materaca trzeba się dobrze zastanowić.

Na rynku materacowym znajdziecie mnóstwo rozwiązań technologicznych. Poczynając od najstarszych materacy sprężynowych a skończywszy na najdoskonalszych obecnie materacach piankowych wielowarstwowych.

Oprócz wyboru materiału, z jakiego ma być zrobiony materac - ważnym elementem jest również wybór odpowiedniej twardości materaca. W Polsce bardzo często używaną skalą twardości jest skala H1-H4, w którym najpopularniejszy jest model średnio twardy materaca, czyli H3 (popularna "ha trójka").

Niestety ta skala twardości odnosi się do wagi użytkownika, co jest kompletnym absurdem (według skali H1/H2/H3/H4 na materacu H1 czyli najbardziej miękkim powinna spać osoba bardzo lekka a na materacu H4, czyli najtwardszym powinna spać osoba o dużej wadze).

Dużo dokładniejszą skalą twardości jest skala stosowana na zachodzie, w której wyróżniamy 10 stopni twardości. Najlepszy materac piankowy w tej skali znajdzie się w przedziale 6-7, czyli będzie to materac o średniej twardości, odpowiedni do wszystkich trzech pozycji snu.
jaka powinna byc twardosc materaca
Taką właśnie twardość ma nasz materac Osaka Air. Jest to piankowy materac o średniej twardości, w 100% polskiej produkcji. Składa się z kilku warstw precyzyjnie dobranych pianek oraz unikalnego system wentylacji poprzez zastosowaną wewnątrz siatkę 3D.

W materacu Osaka Air znajdują się głównie pianki HR (wysokoelastyczne), ale jest w nim dodatkowo warstwa pianki z pamięcią (pianki termoelastycznej). Jednak w odróżnieniu od większości materacy dostępnych na rynku - materac Osaka Air posiada piankę termoelastyczną jako drugą warstwę od góry. Dzięki temu ciało nie zapada się w materac a ciało nie przegrzewa i nie poci.
jaki materac wybrac
Jako producent wychodzimy z założenia, że jak jakżdy produkt sypialniany - także i materac (jak i poduszka) muszą być przetestowane w zaciszu Państwa własnych sypialni. Dlatego wszystkie produkty Onsen objęte są 100 dniowym okresem testowym.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ: Jak ustawić łóżko w sypialni

Jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni?

Łóżko w sypialni należy ustawić tak, aby nie stało zbyt blisko drzwi. Należy unikać również ustawiania łóżka bepośrednio pod oknem. Wiele mitów związanych z ustawieniem łóżka w sypialni ma swoje pochodzenie w zamierzchłych tradycjach pogrzebowych i związana jest z dawnymi obrzędami pośmiertnymi.

Jaki materac do spania wybrać do sypialni?

Najlepszy materac do spania, jaki można umieścić w sypialni, to materac wysokoelastyczny. Cechuje się on tym, że jego pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś druga z pianki termoelastycznej typu visco. Dzięki takiej budowie zapewnia on maksymalny komfort snu przy odpowiednim poziomie wentylacji. Tak zbudowany materac do spania idealnie konturuje ciało, a także zapewnia optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa.

W którym kierunku ustawić głowę do spania?

Zgodnie z europejską tradycją, głowę do spania należy należy ustawić tak, aby była ona skierowana na północ. Takie ułożenie ciała ma związek z biegunami magnetycznymi. Głowę uznaje się za ładunek dodatni, zaś nogi za ładunek ujemny. Człowiek natomiast w tej tradycji stanowi baterię, która ma się odpowiednio naładować. Jednocześnie w tradycjach azjatyckich przyjmuje się całkowicie odwrotne założenie. Zgodnie z nimi spać należy z głową ustawioną w kierunku południowym, bowiem kierunek północny zarezerwowany jest dla stosów pogrzebowych.

Czy można ustawić łóżko pod oknem?

Najlepiej nie ustawiać łóżka pod oknem, ponieważ wiąże się to z ryzykiem przewiania lub przegrzania. Nie tylko ze względu na pogodę, ale też przez częste umieszczanie pod oknem kaloryferów. Dodatkowo ustawienie łóżka pod oknem może zaburzać sen z powodu wpadających przez nie promieni słonecznych. Reguła ta dotyczy przede wszystkim okien, które umieszczone są po stronie wschodniej.

Dlaczego nie powinno się spać nogami do drzwi?

Zgodnie ze staropolskimi obyczajami nie powinno spać się nogami do drzwi, ponieważ wywołuje to skojarzenia z wynoszeniem ludzkich zwłok nogami do przodu. W obecnych czasach spanie nogami do drzwi traktowane jest już inaczej i nie jest kojarzone ze zwyczajami pogrzebowymi. Można więc z całą stanowczością stwierdzić, że w spaniu nogami do drzwi nie ma nic złęgo.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak uzyskać zdrowy i komfortowy sen...