Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Materac jednoosobowy – jaki wybrać?

4 marca 2021
Materac jednoosobowy, materace jednoosobowe, materac do spania, materace do łóżka

Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Wiadomo, że na komfort snu zasługuje każdy – bez względu na wiek, sytuację życiową czy status związku.

Obecnie oferta materacy jednoosobowych na rynku jest tak ogromna, że aż przytłacza! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, żeby być zadowolonym z zakupu

Kiedy kupujesz materac jednoosobowy, możesz myśleć wyłącznie o swoich potrzebach, nie bojąc się protestów partnera i nie musząc godzić się na żaden kompromis. Wybierając rozmiar prawdopodobnie weźmiesz pod uwagę powierzchnię swojej sypialni, a także upodobania i styl życia.

Skończyły się czasy, kiedy pod pojęciem materaca jednoosobowego rozumiano wyłącznie materac 80x200 lub 90x200. Mimo wszystko, dobranie rozmiaru to chyba najłatwiejsza część całego procesu decyzyjnego. Wybrać trzeba jeszcze pozostałe cechy materaca, takie jak twardość oraz tworzywo, z którego materac został wykonany.

Tutaj oczywiście też powinieneś kierować się przede wszystkim własnym komfortem. Warto jednak wziąć pod uwagę opinie specjalistów z dziedziny ergonomii oraz medycyny snu, ponieważ w innym wypadku będziesz skazany na sprzedawcę w sklepie meblowym, który niekoniecznie doradza bezinteresownie.

Materac jednoosobowy, materace jednoosobowe, materac do spania, materace do łóżka

Materac jednoosobowy – twardość


Dobry materac jest ważnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie kręgosłupa. Wygoda to odczucie czysto subiektywne. Z badań naukowych wynika jednak, że najzdrowsze są materace o średniej twardości. Zbyt miękki materac powoduje, że biodra i barki zapadają się w nim, więc kręgosłup jest wówczas nieprawidłowo ustawiony, co może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości.

Nie warto jednak też popadać w skrajność i kupować bardzo twardego materaca, ponieważ wtedy cały ciężar ciała spoczywać będzie na biodrach i barkach, a w pozycji spania na plecach część lędźwiowa kręgosłupa nie będzie odpowiednio podparta.

Eksperci z wydziału naukowego hiszpańskiej Fundacji Kovacsa zauważyli, że właśnie materace oznaczone jako 6 lub 5 najlepiej łagodzą dolegliwości u pacjentów z przewlekłym, nieswoistym (niewynikającym ze zdiagnozowanych poważnych chorób czy niepełnosprawności) bólem pleców.

Pamiętaj, że powyższe oznaczenie odnosi się do skali twardości używanej w USA, gdzie 1 oznacza materac bardzo miękki, natomiast 10 - materac ekstremalnie twardy.

Twardość materaca 6 opowiada większości populacji. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy kupowany materac jednoosobowy ma docelowo służyć jako materac hotelowy lub materac dla gości.
skala twardosci materaca

Materac jednoosobowy – właściwości


Komfortowy materac powinien być bezpieczny dla zdrowia, oddychający, wygodny i łatwy w obsłudze. Dotyczy to każdego materaca. Omawiając właściwości poszczególnych tworzyw skupimy się tym razem na cechach mających szczególne znaczenie, gdy wybieramy materac dla jednej osoby.

Zdecydowanie odradzamy wybór materaca lateksowego. Zagadnieniu temu poświęciliśmy osobny artykuł: Dlaczego materac lateksowy nie jest dobrym wyborem? Lateks nie oddycha i nie przepuszcza powietrza, co czyni z niego fatalny materiał do produkcji materacy.

Poza tym, lateks naturalny jest przyczyną alergii, a lateks syntetyczny zawiera substancje szkodliwe. W kontekście wyboru materaca jednooosobowego znaczenie ma też jeszcze jedna jego cecha – waga. Materac lateksowy jest tak ciężki, że zmiana pościeli w pojedynkę może być nie lada wyzwaniem. Konia z rzędem, komu uda się to zrobić bez pomocy drugiej osoby!

Odradzamy materace sprężynowe, dlatego że są po prostu niewygodne. Nie chodzi tylko o ruch sprężyn (który teoretycznie jest bardziej uciążliwy, gdy na materacu śpi para), ale przede wszystkim o rozłożenie punktów ciężkości.

Polecamy materac piankowy, bo pianka poliuretanowa to najbezpieczniejsze i optymalne tworzywo do produkcji materacy. Spałeś kiedyś na takim i pamiętasz nieprzyjemne uczucie „zapadania się” oraz spocone plecy? Prawdopodobnie trafiłeś na materac, którego pierwszą warstwę stanowiła pianka z pamięcią. Tymczasem pianka piance nierówna.

W materacu Osaka Air znajdziecie elastyczną, sprężystą i przewiewną piankę BluPur jako pierwszą wartwę od góry. Dodatkowo, w naszym materacu zastosowaliśmy też kanały wentylacyjne i siatkę 3D Areo. Materac powinien posiadać dobrą wentylację, ponieważ przegrzewanie się zaburza cykl snu.

Odprowadzanie wilgoci i ciepła poza materac ma szczególne znaczenie, gdy pod pojęciem „materaca jednoosobowego” rozumiesz materac w jednym z dwóch najmniejszych rozmiarów 80x200 lub 90x200. W takim wypadku użytkownik nie ma przecież możliwości przesunąć się w nocy na tę część materaca, która pozostała przyjemnie chłodna i sucha.
Materac jednoosobowy, materace jednoosobowe, materac do spania, materace do łóżka

Materac jednoosobowy – o czym pamiętać


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jak szeroki powinien być materac dwuosobowy?” Podejdźmy do tematu zdroworozsądkowo: szerokość materaca powinna umożliwiać swobodną zmianę pozycji.

Wybierając materac powinieneś wziąć pod uwagę własne gabaryty, dostępną przestrzeń w sypialni i przede wszystkim – własne upodobania. Jeżeli twoja sypialnia ma ograniczony metraż, pamiętaj, że lepiej wybrać węższy materac dobrej jakości niż jakiś wymyślny rozkładany mebel „z funkcją spania”.


Jeśli zastanawiasz się, czy warto jest dla samego siebie kupić szerszy materac, to odpowiedź jest prosta - zdecydowanie warto! Najwyraźniej cenisz sobie komfortowy sen, a sypialnia jest twoim domowym „sanktuarium.

Według polskich standardów materace o szerokości do 120x200cm opisywane są jako materace pojedyncze, zaś wszystkie rozmiary powyżej tych parametrów to materace podwójne, ale przecież nikt nie zabroni Ci sypiać w pojedynkę na szerszym łóżku. Szerszy materac to dobry pomysł, gdy jesteś osobą często zmieniającą pozycję podczas snu albo gdy Twoim towarzyszem w łóżku jest zwierzak domowy.

Materac jednoosobowy – dobry dla nastolatka


Przyjmuje się, że materac o szerokości 80 cm jest wystarczająco szeroki dla bardzo szczupłej osoby lub nastolatka. Nie ulega wątpliwości, że lepiej wybrać taki materac do małego pokoju niż męczyć się na wersalce!

Z drugiej jednak strony, na materacu o szerokości 90 centymetrów śpi się na pewno trochę wygodniej. Poza tym, zastanawiając się jaki materac kupić dla nastolatka, warto myśleć przyszłościowo, żeby za rok czy dwa nie musieć kupować szerszego.

Materac o wymiarach 100x200 cm nie jest w tym wypadku żadną ekstrawagancją. Twoje nastoletnie dziecko o wiele bardziej wierci się przez sen niż osoba dorosła, więc na szerszym materacu może być mu wygodniej. Na koniec uczulamy na najważniejsze kryterium - zdanie samego zainteresowanego, czyli nastolatka.

Materac jednoosobowy, materace jednoosobowe, materac do spania, materace do łóżka

Materac jednoosobowy – dla dwóch osób

Odpowiedź na tak zadane pytanie znowu zależy od tego, jak zdefiniujemy materac jednoosobowy. Historie o wspólnym spaniu na materacu o wymiarach 100x200 potraktujmy jako anegdotki ze studenckiego życia.

Szanse na wygodne spanie na dwóch osób na materacu o szerokości 120 cm istnieją tylko wtedy, gdy są to osoby bardzo szczupłe.

Niewątpliwe dużo większy komfort spania parze zapewni materac 140x200. Co robić, jeśli „sto czterdziestka” nie zmieści się w żaden sposób w pokoju, a na materacu będą jednak czasem sypiać dwie osoby? Sprawdź, może zmieści się materac o szerokości np. 130 cm?

Zapraszamy do wypróbowania materaca Onsen Osaka Air

Materac jednoosobowy – bezpośrednio od producenta

Kupując materac bezpośrednio od producenta, zyskujesz nie tylko możliwość zamówienia nietypowego rozmiaru. Zdecydowaliśmy, że jedynym kanałem sprzedaży będzie nasz sklep internetowy, co pozwoliło nam ominąć cały łańcuch pośredników i zminializować tym samym liczne koszty, przekładające się zwykle na cene.

Dzięki tej redukcji nasz materac jest o wiele tańszy niż produkty tej samej klasy kupowane w dużych salonach meblowych. Oznacza to, że bez finansowych wyrzutów sumienia będziesz mógł pozwolić sobie na szerszy materac jednoosobowy, nawet na wymarzoną „sto czterdziestkę”.

Zakupy w sklepie internetowym pozwalają na wybranie produktu w spokoju, bez presji sprzedawcy. Oczywiście, zawsze służymy radą, gdy jej potrzebujesz, ale nie będziemy Ci stać nad głową, gdy leżysz na materacu i próbujesz się rozluźnić. Dajemy Ci możliwość zwrotu materaca po przetestowaniu go w domu.

Przymiarka w sklepie to za mało, żeby dokonać dobrego wyboru i możesz się bardzo rozczarować. Dlaczego? Kiedy śpisz Twoje ciało zachowuje się inaczej niż wtedy, kiedy tylko leżysz, zestresowany obecnością innych klientów i zajęty rozmowami ze sprzedawcą. Poza tym, na pewno nie sypiasz w jeansach ani w kurtce!

Dołóżmy do tego jeszcze fakt, że w domu używasz kołdry, której w sklepie nie ma, oraz własnej poduszki. Pamiętaj też, że Twoje ciało potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się do nowego materaca.

Nie musisz się martwić się, jak zorganizować dowiezienie materaca do domu. Firma kurierska dostarczy Twoją przesyłkę w najdalsze zakątki Polski. Materac zapakowany jest w sposób tak przemyślany, że jego rozpakowanie w pojedynkę jest bardzo proste.


Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac jednoosobowy, materace jednoosobowe, materac do spania, materace do łóżka

FAQ: Materac jednoosobowy

Jaki materac jednoosobowy wybrać?

Należy wybrać materac jednoosobowy, którego szerokość dopasowana będzie do wielkości posiadanej sypialni. Najczęściej wybierane materace jednoosobowe to materace 100x200 lub materac 120x200, lecz w przypadku posiadania większej sypialni dobrym wyborem jest też materac 140x200, a nawet materac 160x200. Twardość materaca jednoosobowego powinna wynosić 6,5 w amerykańskiej skali twardości materaców, co zapewni optymalne wsparcie ciała i podparcie kręgosłupa, a jednocześnie idealną dynamikę.

Jaki rozmiar materaca jednoosobowego jest najlepszy?

Najpopularniejszy rozmiar materaca jednoosobowego to 100x200. Osoby posiadające mniejsze sypialnie wybierają materace 90x200, lecz również szersze materace cieszą się powodzeniem. Szerokość materaca powinna być dopasowana do budowy ciała i posiadanego łóżka, a więc zależna jest też od metrażu sypialni.

Jaki materac będzie najlepszy dla singla?

Najlepszy dla singla będzie materac wysokoelastyczny, a więc taki, którego górna warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Szerokość materaca dla singla zależna jest od indywidualnych cech ciała osoby, która ma na nim spać, ale też wielkości posiadanej sypialni.

Jaka szerokość materaca jest idealna dla jednej osoby?

Idealna szerokość materaca dla jednej osoby wynosi 100 centymetrów. Nie jest to materac zbyt wąski, a jednocześnie zbyt szeroki. Często wybierane są też materace 90x200, zaś klienci posiadający większe sypialnie chętnie sięgają też po materac 120x200, a nawet materac 140x200.

Czym kierować się przy wyborze materaca jednoosobowego?

Przy wyborze materaca jednoosobowego należy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Materac jednoosobowy, oprócz odpowiedniego rozmiaru, powinien cechować się idealną wentylacją, a także dobrym podparciem ciała i wsparciem kręgosłupa. Najlepszą funkcjonalnością cechują się materace wysokoelastyczne, które wykonane są w pierwszej warstwie z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR, zaś w drugiej z termoelastycznej pianki typu visco.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...