Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy da się kupić materac na lata?

5 stycznia 2024
Trwały materac, wygodny sen, materace piankowe
Wybór materaca z odpowiednich materiałów ma istotny wpływ na jego żywotność. Chcąc kupić materac na lata, należy zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę podstawowym kryterium jego oceny są parametry pianek, które obejmują oznaczenia literowe i liczbowe, reprezentujące właściwości fizyczne. Dlatego przy zakupie materaca istotne jest uzyskanie szczegółowych informacji pozwalających dokonać świadomego wyboru opartego na solidnych danych.

Analizujemy trwałość materaców sprężynowych, szczególnie zwracając uwagę na problem związany z działaniem pamięci stali w przypadku ich rdzeni. Piszemy też o trwałości materaca lateksowego, ukazując cechy związane z jego użytkowaniem. W tym też potencjalne uczulenia czy brak przewiewności, co wpływa na ich jakość.
Wytrzymały materac, spokojny sen, materac z pianki

Trwałość materaca a rodzaj pianek

Trwałość materaca jest ściśle związana z rodzajem użytej pianki. Podstawowym kryterium oceny jest parametr pianki, którego oznaczenia dokonują ich producenci. Uniwersalny parametr pianki składa się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz następującego po nim ciągu czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry reprezentują gęstość w kg/m3, a dwie kolejne cyfry oznaczają twardość w kPa (kilopaskal). W przypadku określania przez producenta twardości w N (niuton), dopuszcza się również oznaczenie za pomocą ciągu pięciu cyfr, które jest coraz bardziej popularne.

Warto zapamiętać, że wyższa gęstość pianki przekłada się na jej twardłość. Nie ma jednak nic wspólnego z twardością pianki, którą oznacza inny parametr. Dlatego też podczas zakupu materaca należy żądać podania szczegółowego parametru, który pozwoli dokonać właściwego wyboru opartego na solidnych danych. Oczywiście również rodzaj pianki jest w tym parametrze istotny.

Największą trwałością cechują się pianki HR, czyli stosunkowo drogi rodzaj pianek, które mają otwarte komórki, co pozwala na cyrkulację powietrza. Powietrze może być z tej pianki usuwane przy nacisku, natomiast po wstaniu z materaca jest ono wtłaczane z powrotem do środka, dając odpowiednią dynamikę. Oczywiście również tutaj gęstość pianki to klucz do długiego życia materaca.

Unika się natomiast pianek T, które są zdecydowanie mniej trwałe. Te mają zamknięte komórki, co oznacza tyle, że wewnątrz pęcherzyków pianki zamknięte jest powietrze. Położenie się na niej spowoduje nacisk, który powoduje pękanie pęcherzyków, a w efekcie też zapadanie się materaca. Dlatego też pianki zamkniętokomórkowe są zdecydowanie odradzane, gdy zależy nam na zakupie materaca na lata, a nie na krótki okres czasu.
Masz prawo wiedzieć, jaki jest skład materaca!
Pamiętajmy też, że prawo do informacji jest kluczem do udanego zakupu. Nie tylko materaca, ale też każdego innego. Zgodnie z art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, brak wskazania konkretnych parametrów pianek poliuretanowych w materacu może być interpretowany jako celowe wprowadzenie konsumenta w błąd i dezorientację, co ma na celu osiągnięcie korzyści. Taka praktyka stanowi naruszenie zasad uczciwej konkurencji, bowiem powoduje brak jasnego wskazania istotnych cech materaca, co działa na szkodę nabywcy.

Kolejny aspekt prawny jest związany z art. 546 §1 Kodeksu cywilnego, który nakłada na sprzedawcę obowiązek udzielenia kupującemu potrzebnych wyjaśnień dotyczących stosunków prawnych i faktycznych związanych z zakupem rzeczy. Zatem uważa się za niedopuszczalne pozostawienie konsumenta w nieświadomości co do parametrów pianek lub innych materiałów stanowiących wnętrze zakupionego materaca. Jednocześnie uznaje się, że brak jasnych i zgodnych z prawdą informacji wprowadza nabywców w błąd oraz uniemożliwia im świadome i pełne korzystanie z zakupionego produktu.

Natomiast zgodnie z art. 5461 §1 Kodeksu cywilnego, jeżeli kupującym materac jest konsument, sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć przed zawarciem umowy jasne, zrozumiałe i nie wprowadzające w błąd informacje w języku polskim, konieczne do prawidłowego korzystania z nabytej rzeczy. Dlatego też niewłaściwe poinformowanie klienta o parametrach materaca traktowane jest jako ukrycie właściwości produktu, co sugeruje sprzeczność z prawem.

Musimy pamiętać też, że w kontekście art. 5461 §3 Kodeksu cywilnego, sprzedawca w sklepie stacjonarnym powinien zapewnić odpowiednie warunki umożliwiające konsumentowi dokonanie wyboru, a w tym również weryfikację jakości i funkcjonowania danego modelu materaca. Stąd też powszechny brak możliwości przetestowania materaca w warunkach zbliżonych do naturalnych w sklepie uznaje się za niedopełnienie tego obowiązku.
Materac sprężynowy, materace kieszeniowe, stalowe sprężyny

Żywotność materaców sprężynowych

Nadal spotkać można materace sprężynowe, które wybierają głównie osoby starsze. Te są bowiem przyzwyczajone do tego rodzaju materaców, jaki dominował przez dziesięciolecia na rynku. Skrywają one jednak pewne wątpliwe kwestie związane z trwałością, głównie wynikające z zastosowania stalowych sprężyn jako głównego elementu rdzenia takiego materaca. Kluczowym aspektem jest tutaj pamięć stali, która wpływa na zachowanie sprężyn.

Pisząc w skrócie, efekt pamięci kształtu występujący w stali powinien powodować jej powrót do pierwotnego kształtu. W rzeczywistości jednak stalowa sprężyna nie powraca w pełni do tej samej wysokości. Doświadczenia fizyczne dowodzą, że zgniecenie sprężyny skutkuje trwałym zmniejszeniem jej wysokości, choć o mikroskopijną wartość. Z czasem wgniecenie sprężyny w materacu będzie wyczuwalne, a następnie widoczne. I nie zmieni tego odwrócenie materaca na drugą stronę.

Większość dostępnych materaców sprężynowych pozostawia wiele do życzenia pod względem jakości. Nawet modele ze sprężynami kieszeniowymi rzadko spełniają racjonalne normy jakościowe. Umieszczone w oddzielnych kieszeniach stalowe sprężyny przez klejenie ze sobą kieszeni nie zapewniają odpowiedniej dynamiki i wsparcia dla kręgosłupa w jego anatomicznej pozycji. Ich użytkownicy notorycznie doświadczają dużego dyskomfortu podczas snu. Warto też mieć na uwadze, że z zasady takie materace wykazują skłonność do szybkiej degradacji.
Materac lateksowy, materace z lateksem, producenci materaców

Prawda o materacu lateksowym

Choć wcale nie są eco-friendly to ze względu na swoje rzekomo natualne pochodzenie materace lateksowe nadal cieszą się popytem. Warto jednak przyjrzeć się kluczowym aspektom związanym z właściwościami tego materiału. Choć bowiem naturalny lateks jest pozyskiwany z mleka kauczkowca, to produkcja lateksu wykorzystuje najczęściej szkodliwe substancje chemiczne. Powoduje to, że może być on hipotetycznie groźny dla zdrowia. Poza tym wiele osób nabywa alergię na lateks wyłącznie przez przebywanie w jego otoczeniu.

Inną cechą lateksu jest brak cyrkulacji powietrza, co wynika z jego struktury. Materiał ten sam w sobie nie przepuszcza powietrza, pozostając spójną masą. Można spotkać na rynku materace lateksowe, które mają wydrążone pionowe otwory. Te jednak wydają się pozbawione sensu,  co wynika z praw fizyki. Otóż bowiem ciepłe powietrze nie kieruje się w dół, ale w górę.

Nie będzie to też materac na lata, co także wynika z fizyki. Co do zasady lateks jest dynamiczny tylko wtedy, gdy ma odpowiednią wilgotność. Niestety jednak w miarę upływu czasu lateks schnie, tracąc tę właściwość. Obok tego wysychanie lateksu powoduje, że zaczyna on w naturalny sposób kruszeć, rozsiewając przy tym dokoła pył. Ten nawet przez dobry pokrowiec może się wydostawać, powodując uczulenia. Przede wszystkim jednak taki materac utraci swoją funkcjonalność.
Warstwy w materacu, pianka w materacach, materac 160x200

Cechy długowiecznego materaca

Wybór właściwego materaca, który będzie służył przez wiele lat, wymaga uwzględnienia kilku kluczowych cech, a w tym struktury i rodzaju użytych materiałów. Długowieczny, a przy tym wygodny materac, powinien być oczywiście warstwowy. To oznacza zastosowanie w nim różnych warstw materiałów o zróżnicowanych funkcjonalnościach. Taka konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia, co z kolei przekłada się na zwiększoną trwałość. Jest również bardziej elastyczny, co pozwala na lepsze dostosowanie.

Kluczowym elementem długowieczności materaca są pianki zastosowane do jego produkcji. Wybierając swój idealny materac, należy zwrócić uwagę na gęstość pianek, które tworzą jego rdzeń. Im wyższa gęstość pianek, tym dłużej sany materac utrzyma swoją pierwotną formę i właściwości. Pianki o wyższej gęstości są bardziej odporne na odkształcenia spowodowane regularnym użytkowaniem, co zwiększa żywotność materaca w znaczącym stopniu. Mowa jest tu oczywiście o piankach HR i V, bowiem z zasady należy unikać nietrwałych pianek T

Materac na lata składa się z rodzaju pianek, który zapewni dynamikę i trwałość. Muszą one zachować gęstość i twardość na właściwym poziomie, aby móc również dać także podparcie i wygodę na najwyższym poziomie. Warto zainwestować w materac, który spełni oczekiwania pod względem komfortu, ale również posłuży przez wiele lat, zachowując swoje właściwości.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, materac piankowy, producent materaców, sklep z materacami

FAQ: Materac na lata

Czy parametr pianki wpływa na trwałość materaca?

Tak, parametr pianki jest istotnym kryterium oceny trwałości materaca. Składa się z oznaczenia literowego (V, T lub HR) oraz czterocyfrowego ciągu lub pięciocyfrowego ciągu, gdzie dwie pierwsze cyfry reprezentują gęstość, a kolejne twardość. To oznaczenie literowe jest kluczem, bowiem oznacza rodzaj pianki. Natomiast im wyższa gęstość pianki, tym będzie ona trwalsza, a tym samym materac wytrzyma dłużej.

Dlaczego pianki HR są uważane za najtrwalsze, a pianki T są w materacach odradzane?

Pianki HR charakteryzują się otwartą strukturą komórek, umożliwiającą cyrkulację powietrza i powrót pianki do pierwotnego kształtu. Korzystnie wpływają też na dynamikę materaca. Tymczasem pianki T mają zamknięte komórki, które z powodu pękania są mniej trwałe. Prowadzi to do szybkiego zapadania się materaca.

Czy materac lateksowy jest trwały?

Choć sam lateks często pochodzi z naturalnego źródła, jakim jest mleczko kauczukowe, to jego produkcja zwykle wykorzystuje szkodliwe substancje chemiczne. Okazuje się, że bardziej trwałe i mniej szkodliwe często bywają materace z latekstu syntetycznego. Im więcej naturalnego lateksu znajduje się w materacu, tym większe jest ryzyko jego skruszenia, a więc także trwałość jest mniejsza.

Dlaczego otwory w materacach lateksowych nie poprawiają cyrkulacji powietrza?

Lateks nie przepuszcza powietrza ze względu na swoją strukturę. Pionowe otwory w materacach lateksowych uważa się za nieskuteczne, ponieważ ciepłe powietrze nie kieruje się w dół, ale w górę. Struktura lateksu najczęściej uniemożliwia naturalną cyrkulację powietrza, co wpływa na komfort snu, ale również zmniejsza jego żywotność.

Co świadczy o tym, że materac będzie wytrzymały?

Wytrzymałość materaca zazwyczaj jest determinowana przez kilka kluczowych czynników, z których warto się zorientować podczas wyboru produktu. Na pierwszym miejscu jest rodzaj użytych pianek, który ma istotne znaczenie. Materace oparte na wysokoelastycznych piankach HR charakteryzują się największą trwałością dzięki ich otwartej strukturze komórek, umożliwiającej efektywną cyrkulację powietrza. Kolejnym ważnym aspektem jest gęstość pianek, gdzie wyższa gęstość zazwyczaj przekłada się na dłuższą żywotność materaca. Dodatkowo istotną rolę odgrywa konstrukcja materaca.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: