Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Czy materac wyrównujący ma sens?

16 sierpnia 2021
materac wyrównujący, nakładki na materace, toppery z pianki
Często temat materaca wyrównującego pojawia się wtedy, gdy dotychczasowy materac jest już zużyty. Ma on poprawić komfort snu, ale zazwyczaj to tylko pobożne życzenia. Rzekomo bowiem materac wyrównujący ma wyrównać powierzchnię starego materaca, zastępując nowy zakup.

W praktyce materace wyrównujące nie są remedium na wszystko. W zasadzie nie są one w stanie zastąpić funkcjonalnego materaca, rzadko spełniając pokładane w nich oczekiwania. U części użytkowników topper na materac dodatkowo pogłębia istniejące problemy.
toppery na materace, zapadnięty materac, producent materaców

Sposób na zapadnięty materac

Chęć wyrównania zapadniętego materaca to główny powód, dla jakiego wiele osób decyduje się na materac wyrównujący, mający zniwelować odkształcenie. Jak bowiem wiadomo, posiadanie starego materaca, który stracił swoje pierwotne właściwości, jest bardzo często przyczyną bólu pleców i dyskomfortu, co wynika z niewłaściwego podparcia ciała.

Dlatego też idea materaca wyrównującego wydaje się kusząca. Położenie dodatkowej warstwy na stary materac ma poprawić jego komfort. Niestety materac wyrównujący w takiej sytuacji nie rozwiązuje problemu, a może go pogłębić. Zapadnięty materac nie zapewnia już bowiem odpowiedniego podparcia dla ciała, a topper szybko przybiera jego kształt. Oznacza to, że taki materac wyrównujący także zacznie się odkształcać, podążając za nierównościami starego materaca.
stare materace, odkształcony materac, wygniecenie materaca

Wsparcie i funkcjonalność

Kluczem do jakości snu jest podparcie ciała we właściwej pozycji. Jest to jeden z fundamentów higieny snu, na której każdemu powinno zależeć. Funkcjonalne materace, takie jak materac Osaka Air, są zaprojektowane tak, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała, co pozwoli zapewnić wsparcie dla kręgosłupa w każdej pozycji. Materac wyrównujący, ze względu na swoją stosunkowo małą wysokość, nie jest w stanie tego zapewnić.

Większość dostępnych nakładek na materace ma grubość rzędu 3-8 centymetrów, co pozwala delikatnie zwiększyć twardość materaca, ale nie zastąpi funkcjonalnego produktu. Takim będzie tylko pełnowymiarowy materac, którego projekt zakłada zaawansowany system podparcia. Brak właściwej elastyczności i sprężystości sprawia, że materac wyrównujący na ogół nie dostosowuje się do kształtu ciała w taki sposób, jak robią to dobre materace z pianek HR.
materac H3, materace średnio twarde, ranking materaców piankowych

Zalety materaców wyrównujących

Choć generalnie materac wyrównujący nie stanowi skutecznego rozwiązania dla zapadniętych czy odkształconych materaców, to jednak tego rodzaju topper na materac może mieć niekiedy zastosowanie. Jeśli bowiem Twój materac jest w dobrym stanie, ale wydaje się zbyt twardy lub zbyt miękki, to dodatkowa warstwa pianki może w pewien sposób złagodzić ten problem. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które nie daje pełnej funkcjonalności materaca.

Toppery nie są długoterminowym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na zdrowiu i wsparciu kręgosłupa. Należy wtedy rozważyć kupno wysokiej jakości materaca, nie podejmując prób naprawienia starego. Z natury bowiem naprawienie materaca nie jest możliwe, a położenie na nim dodatkowej warstwy z materaca wyrównującego niewiele zmieni.
twardy topper

Zamiast toppera wyrównującego

Choć w teorii materac wyrównujący wydaje się być atrakcyjnym rozwiąaniem, to jednak w praktyce niezwykle rzadko spełnia swoje zadanie. Położenie kolejnej warstwy na zapadnięty materac nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może go pogłębić. Topper nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dla ciała, a tym bardziej nie może przywrócić pozostałych funkcjonalności zużytego materaca, który utracił swoje pierwotne właściwości.

Jeśli zależy Ci na zdrowym i regenerującym śnie, zdecydowanie lepszym wyborem jest inwestycja w całkowicie nowy materac, który zagwarantuje optymalne wsparcie i komfort. Dlatego polska marka ONSEN®  stworzyła materac Osaka Air, który dzięki zaawansowanej konstrukcji wykorzystującej kilka warstw pianki HR dużej gęstości i najwyższej jakości, a także piankę V w drugiej warstwie, zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa i trwałość przez wiele lat.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
materac Osaka Air, materace 160x200, sklep z materacami

FAQ: Materac wyrównujący

Co to jest materac wyrównujący?

Materac wyrównujący to po prostu dodatkowa nakładka na materac, która teoretycznie ma na celu wyrównanie jego powierzchni. Niektórzy ludzie stosują ją, gdy obecny materac jest niewygodny, zdeformowany lub zbyt miękki. Tego rodzaju nakładka ma za zadanie poprawić komfort snu. Zazwyczaj jednak nie jest skuteczna i stanowi jedynie tymczasowe rozwiązanie.

Czy warto kupić materac wyrównujący?

Kupno toppera wyrównującego jest z zasady jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Zdecydowanie nie jest ono zalecane jako rozwiązanie ługoterminowe. Lepszym pomysłem jest wymiana starego, niewygodnego materaca na nowy materac, który ma odpowiednią funkcjonalność, a więc także o odpowiedniej twardości i jakości. Nakładka nie jest w stanie naprawić uszkodzeń wewnętrznych starego materaca, a w zamian jedynie maskuje problem.

Czy materace wyrównujące utwardzają zbyt miękki materac?

Materace wyrównujące mogą lekko zwiększyć twardość zbyt miękkiego materaca, ale nie są w stanie całkowicie rozwiązać tego problemu. Jeśli główną trudnością jest zbyt miękka powierzchnia materaca, bardziej opłacalną opcją będzie wymiana go na nowy model o odpowiedniej twardości, jak choćby na perfekcyjny materac Osaka Air, który łączy komfort i solidne podparcie.

Dlaczego materace wyrównujące nie działają?

Materace wyrównujące zazwyczaj nie spełniają oczekiwań, ponieważ nakładka nie jest w stanie naprawić głównych wad materaca, takich jak deformacje, brak podparcia czy nierówności. Nakładka działa jedynie na powierzchni materaca, nie poprawiając jego konstrukcji bazowej, przez co trudności ze snem mogą się utrzymywać.

Po czym poznać dobry materac do spania?

Dobry materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa, być przewiewny i dopasowany do potrzeb użytkownika. Zadaniem dobrego materaca jest rozwiązywanie problemów i spełnianie potrzeb, dlatego musi być on w pełni funkcjonalny. Ważne, aby był wykonany z materiałów wysokiej jakości. Jego projekt musi być jasny i klarowny, co pozwoli na ocenę jakości jeszcze przed zakupem. Warto, aby testować materac w domu, a nie w sklepie. Dobrze dobrany materac to inwestycja w komfort snu, zdrowie i długowieczność produktu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać idealny materac dla siebie...