Na czym polega neurofeedback?
EEG biofeedback to trening mózgu, w którym elektrody EEG odczytują fale mózgowe pacjenta, a komputer w czasie rzeczywistym zamienia je na proste bodźce, jakimi są obraz lub dźwięk. Gdy aktywność neuronalna idzie w pożądanym kierunku, program nagradza pacjenta pozytywną animacją czy melodią. Dzięki tej nagrodzie mózg uczy się powtarzać korzystny wzorzec, wykorzystując własną plastyczność. Regularne sesje mogą więc trwale poprawić koncentrację, regulację emocji i sen.
Na co pomaga terapia biofeedback?
Terapia biofeedback pomaga na zaburzenia neurorozwojowe (zwłaszcza ADHD), stany lękowe i depresyjne, bezsenność czy migreny. Poza tym neurofeedback wspiera rehabilitację po udarach, a także optymalizuje działanie mózgu osób zdrowych. Sportowcy, muzycy czy menedżerowie używają EEG biofeedback, aby zwiększyć koncentrację, pamięć roboczą i odporność na stres.
Czym się różni biofeedback od neurofeedback?
Biofeedback to szeroka rodzina metod, która uczy świadomej kontroli dowolnych sygnałów fizjologicznych: od tętna (HRV biofeedback), przez napięcie mięśni (EMG biofeedback), po przewodnictwo skóry czy temperaturę palców. Neurofeedback (EEG biofeedback) jest jedną z tych metod, ale skupioną wyłącznie na aktywności elektrycznej mózgu. Zamiast mięśni czy pulsu, rejestruje ona fale EEG, a pacjent uczy się regulować pracę konkretnych obszarów mózgu. Każdy neurofeedback jest biofeedbackiem, lecz nie każdy biofeedback dotyczy mózgu.
Jakie są przeciwwskazania do biofeedbacku?
Terapia jest nieinwazyjna i uznawana za bezpieczną. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania względne i bezwzględne, dlatego zawsze decyzję o udziale w terapii biofeedback należy podjąć po konsultacji z lekarzem.
Czy biofeedback jest objęty refundacją NFZ?
W koszyku świadczeń gwarantowanych NFZ nie ma odrębnej pozycji wskazującej na terapię EEG biofeedback. Większość gabinetów prowadzi więc trening komercyjnie. Refundacja następuje jedynie w drodze wyjątku, w programach leczniczych czy w projektach z zewnętrznym finansowaniem. Co do zasady jednak pacjent finansuje tę terapię samodzielnie.