Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Peptyd natriuretyczny – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

15 marca 2023
Peptyd natriuretyczny, NT-pro-BNP, BNP, ANP
Peptyd natriuretyczny, jeden z niewielu hormonów wydzielanych przez serce, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów peptydu natriuretycznego skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest peptyd natriuretyczny, lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar peptydu natriuretycznego, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Peptyd natriuretyczny, otyłość, niewydolność serca, choroba wieńcowa

Peptyd natriuretyczny – znaczenie

Peptyd natriuretyczny jest jednym z kluczowych hormonów regulujących funkcje układu sercowo-naczyniowego. Jest syntezowany głównie w komórkach mięśnia sercowego, a szczególnie w przedsionkach serca.  Peptyd natriuretyczny odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi ciśnienia krwi oraz homeostazy płynów ustrojowych.

Synteza peptydu natriuretycznego oparta jest na ściśle określonym szlaku metabolicznym. Proces ten rozpoczyna się od enzymatycznej konwersji prohormonu będącego prekursorem peptydu natriretycznego w aktywną postać tego hormonu. Jego uwalnianie zwiększa się w odpowiedzi na wzrost ciśnienia krwi oraz na rozciąganie przedsionków serca.

Norma peptydu natriuretycznego typu B we krwi u osób dorosłych wynosi poniżej 35 pg/ml dla BNP oraz poniżej 125 pg/ml dla NT-pro-BNP. U kobiet w ciąży normy te wynosić mogą poniżej 100 pg/ml dla BNP oraz poniżej 300 pg/ml dla NT-pro-BNP.
Nadciśnienie tętnicze, bradykardia, tachykardia, zakrzepica

Peptyd natriuretyczny – działanie

Peptyd natriuretyczny odgrywa istotną rolę w regulacji różnych procesów fizjologicznych. Jego działanie jest skomplikowane, przez co dotyczy różnych układów i narządów w ciele człowieka. Nadto ma działanie przeciwpłytkowe, przeciwzapalne i przeciwfibrotyczne. Peptyd natriuretyczny hamuje też proliferację komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co przyczynia się do utrzymania prawidłowej struktury naczyń i zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wpływa także na funkcję układu pokarmowego przez regulację motoryki jelit.

Działanie peptydu natriuretycznego dotyczy również regulowania ciśnienia krwi przez rozkurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia oporu naczyniowego oraz do obniżenia ciśnienia tętniczego. Jest to związane z jego zdolnością do zwiększania wydalania sodu i wody przez nerki, co prowadzi do zmniejszenia objętości krwi krążącej. Odgrywa tym samym rolę w kontroli równowagi płynów ustrojowych. Przez stymulację wydzielania moczu, peptyd natriuretyczny wpływa na usuwanie nadmiaru płynów z organizmu, co ma znaczenie w przypadku przeciążenia objętościowego i niewydolności serca oraz wszelkich innych stanów, w których dochodzi do zatrzymywania płynów.

Warto pamiętać, że stężenie peptydu natriuretycznego we krwi może być wykorzystane w diagnostyce różnych stanów chorobowych, takich jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy zatory płucne. Jego podwyższone stężenie we krwi może wskazywać na obciążenie serca  oraz nieprawidłową regulację ciśnienia krwi.
Miażdżyca, peptyd natriuretyczny, zaburzenia snu, materac dla chorego

Peptyd natriuretyczny – niedobór

Niedobór peptydu natriuretycznego może wiązać się z dolegliwościami ze strony mięśnia sercowego, w którym jest syntezowany. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru peptydu natriuretycznego to:
 • niewydolność serca;
 • choroba wieńcowa;
 • niewydolność nerek;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP);
 • niedoczynność tarczycy;
 • nadwaga lub otyłość;
 • nieprawidłowo zbilansowana dieta;
 • nieprawidłowa higiena snu.
Utrzymujące się niskie stężenie peptydu natriuretycznego we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru peptydu natriuretycznego to:
 • udar mózgu;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • migotanie przedsionków;
 • tachykardia;
 • bradykardia;
 • duszności;
 • obrzęki;
 • miażdżyca;
 • zakrzepica;
 • przewlekłe zapalenia w obrębie układu oddechowego;
 • zaburzenia funkcji poznawczych;
 • zaburzenia nastroju;
 • zaburzenia snu.
Choroba niedokrwienna serca, obrzęk płuc, zawał serca, zaburzenia rytmu serca

Peptyd natriuretyczny – nadmiar

Nadmiar peptydu natriuretycznego ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru peptydu natriuretycznego to:
 • niewydolność serca;
 • chorona niedokrwienna serca;
 • zawał serca;
 • nadciśnienie płucne;
 • zaburzenia rytmu serca.
Utrzymujące się wysokie stężenie peptydu natriuretycznego we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru peptydu natriuretycznego to:
 • niedociśnienie tętnicze;
 • nadmierne wydalanie sodu;
 • nadmierne wydalanie wody;
 • obrzęk płuc;
 • niedokrwistość;
 • zaburzenia snu.
Komfort snu, równowaga elektrolitowa, duża ilość moczu

Peptyd natriuretyczny – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar peptydu natriuretycznego. O ile bowiem peptyd natriuretyczny jest niezbędny w życiu i pełni on pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jego optymalnego poziomu. Nadmiar peptydu natriuretycznego może powodować wtórne zaburzenia snu związane bezpośrednio z oddziaływaniem psychosomatycznym zdrowia fizycznego na psychikę. Konsekwencją nadmiaru peptydu natriuretycznego bywa rozwinięcie się obrzęku płuc czy niedokrwistości, co może zagrażać życiu.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom peptydu natriuretycznego także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie peptydu natriuretycznego poniżej normy prowadzić może do tachykardii lub bradykardii, ale także szeregu innych chorób związanych bezpośrednio z układem krwionośnym i sercem.

Nie ma badań naukowych dotyczących bezpośredniego wpływu peptydu natriuretycznego na sen. Jednak jako hormon regulujący homeostazę płynów i ciśnienie krwi, musi on mieć pośredni wpływ również na sen. Wynika to z wpływu dolegliwości somatycznych na komfort i zdrowie ogólne. Jeśli ciało jest zdrow, to homeostaza płynów jest utrzymana, a sen jest bardziej wygodny i regenerujący.

Zachowaniu optymalnego poziomu peptydu natriuretycznego we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Peptyd natriuretyczny

Za co odpowiada peptyd natriuretyczny?

Peptyd natriuretyczny to hormon peptydowy wytwarzany głównie przez komórki mięśnia sercowego. Odpowiada on za regulację ciśnienia krwi i równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Istnieją trzy główne rodzaje tego hormonu: ANP (peptyd natriuretyczny typu A), BNP (peptyd natriuretyczny typu B) i CNP (peptyd natriuretyczny typu C).

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu peptydu natriuretycznego?

Niedobór lub niski poziom peptydu natriuretycznego może prowadzić do zaburzeń w regulacji ciśnienia krwi i równowagi wodno-elektrolitowej. Może to skutkować zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, zastoinowej niewydolności serca, zwiększonego obciążenia serca oraz pogorszeniem objawów związanych z niewydolnością serca. Wśród nich wymienić można głównie obrzęki, duszność i zmęczenie.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu peptydu natriuretycznego?

Nadmiar peptydu natriuretycznego może być związany z pewnymi chorobami serca, takimi jak niewydolność serca. W takim przypadku wysoki poziom peptydu natriuretycznego jest odpowiedzią kompensacyjną organizmu na obciążenie serca. Jednak nadmiar peptydu natriuretycznego może również prowadzić do schorzeń. Głównie takich jak rozszerzenie naczyń krwionośnych, spadek ciśnienia krwi, zwiększone oddawanie moczu oraz zaburzenia elektrolitowe.

Jak zwiększyć wydzielanie peptydu natriuretycznego?

Wydzielanie peptydu natriuretycznego jest stymulowane przez różne czynniki. Przykładem takiego czynnika jest rozciąganie mięśnia sercowego, które może nastąpić w przypadku zwiększonego obciążenia serca lub niewydolności serca. Leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) i antagonistów receptora angiotensyny (ARB) mogą również zwiększać wydzielanie peptydu natriuretycznego. W celu zwiększenia wydzielania peptydu natriuretycznego w kontekście leczenia chorób serca, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wdrożyć skuteczną terapię.

Jak zmniejszyć wydzielanie peptydu natriuretycznego?

W celu zmniejszenia wydzielania peptydu natriuretycznego i kontrolowania objawów związanych z jego nadmiarem, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, a przede wszystkim kardiologiem. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które może obejmować stosowanie leków, takich jak inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) lub antagonistów receptora angiotensyny (ARB). Te leki pomagają w regulacji równowagi hormonalnej i zmniejszeniu wydzielania peptydu natriuretycznego.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Meble ergonomiczne
[BANER-WZ]
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Poznaj najbardziej funkcjonalny materac piankowy Osaka Air oraz inne nasze produkty!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ