Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do siedzenia?

15 grudnia 2024
Osoby poszukujące poduszki ortopedycznej do siedzenia szuka sposobów na poprawę komfortu w trakcie pracy. Jednak czy rzeczywiście poduszki do siedzenia są najlepszym rozwiązaniem? Należy pamiętać, że zdrowe siedzenie wymaga aktywnej pracy mięśni głębokich, które wspierają kręgosłup. To z kolei powoduje, że zbyt wygodne krzesła sprawiają, że ciało przestaje pracować, prowadząc do zaniku mięśni, co budzić może dolegliwości zdrowotne.

Poduszki na krzesła zazwyczaj działają krótkotrwale, a więc nie rozwiązują problemu w sposób kompleksowy. Co do zasady nie korygują pozycji miednicy, ale też nie wymuszają pracy mięśni. Alternatywne rozwiązania, takie jak korektory postawy lub specjalistyczne krzesła, przyniosą więc zdecydowanie lepsze rezultaty, bowiem wspierają zdrowie kręgosłupa bez negatywnych skutków ubocznych.

Działanie poduszek do siedzenia

Poduszki ortopedyczne przeznaczone specjalnie do siedzenia niekiedy zapewniają krótkotrwałą ulgę. Gdy jednak weźmie się pod uwagę dłuższą perspektywę, często są niewystarczające. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie poczucia komfortu, ale mało mówi się o tym, że zbyt wygodne podparcie prowadzi do zmniejszenia aktywności mięśni głębokich, co jest niezwykle ważne. Mięśnie te odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i jego prawidłowe ustawienie, dlatego nadmierna relaksacja może prowadzić do ich osłabienia.

Co więcej, tego rodzaju poduszki ortopedyczne rzadko wpływają na ustawienie miednicy, która powinna znajdować się w pozycji rozwartokątnej, aby odciążyć kręgosłup. Z tego powodu wiele osób, które korzystają z poduszek do siedzenia, nadal odczuwa dyskomfort po dłuższym czasue w tej pozycji. To rozwiązanie może być więc pomóc tymczasowo, ale nie zastąpi aktywnego siedzenia.

Korektor postawy przy siedzeniu

Specjaliści podkreślają, że korektory postawy, takie jak choćby amerykański Backjoy, to zdecydowanie lepsze od poduszek ortopedycznych rozwiązanie problemu. Ten niewielki przyrząd działa na zasadzie delikatnej korekcji ustawienia miednicy, zachęcając użytkownika do utrzymania zdrowej pozycji. Dzięki niemu aktywują się mięśnie głębokie, których zadaniem jest wspieranie kręgosłupa, co z kolei sprawia, że postawa osoby siedzącej staje się bardziej naturalna i stabilna.

Należy pamiętać, że korektor postawy z zasady nie zapewnia pełnego komfortu, ale właśnie to przy bólu lędźwi czyni go skutecznym rozwiązaniem. To bowie właśnie brak nadmiernej wygody zachęca mięśnie do pracy, co przeciwdziała ich zanikowi, a tym samym wzmacnia układ mięśniowy, czyniąc go silniejszym. Jest to proste, ale efektywne rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej.

Inne ergonomiczne rozwiązania

Osoby szukające zaawansowanych rozwiązań powinny rozważyć siedzenie na dmuchanej piłce wyposażonej w specjalną ergonomiczną nakładkę, która pozycjonuje biodra. Tego rodzaju miejsce do siedzenia dynamicznie wymusza utrzymywanie równowagi, co angażuje mięśnie głębokie brzucha i pleców. Nakładka na piłkę zapewnia też dużą stabilizację, zapobiegając przesuwaniu się piłki.

Innym ciekawym wyborem jest krzesło anatomiczne Seiza, które umożliwia siedzenie w sposób ergonomiczny, czyli z kątem rozwartym w obrębie miednicy. Takie ustawienie sprzyja naturalnemu wygięciu kręgosłupa mającemu kształt litery S. To dodatkowo odciąża dolną część pleców, a więc zmniejsza napięcie mięśniowe, niwelując dolegliwości. Krzesła tego typu są szczególnie polecane dla osób pracujących przy biurku, które chcą uniknąć bólu pleców.

Siedzenie to aktywność

Z całą pewnością zdrowe siedzenie nie powinno być całkowicie wygodne. Jest to wręcz kluczowa zasada, która często jest pomijana. Gdy krzesło lub siedzisko jest zbyt komfortowe, mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa przestają pracować. W ten sposób mięśnie głębokie osłabiają się i zanikają. Dlatego wybierajmy rozwiązania, które zachęcają do aktywnego siedzenia, a więc korektory postawy, piłki czy ergonomiczne krzesła.

Choć więc poduszki ortopedyczne mogą wydawać się atrakcyjne, to raczej nie są wystarczające, aby zadbać o zdrowie kręgosłupa w sposób kompleksowy. Lepiej postawić na alternatywy, które aktywują mięśnie głębokie, co wesprze prawidłową postawę. Kluczowym elementem zdrowego siedzenia jest aktywność, bo to dzięki niej mięśnie głębokie pozostają silne. Wybierając odpowiednie rozwiązania, inwestujesz w zdrowie i komfort na dłuższą metę.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Krzesło biurowe, krzesła ergonomiczne, meble dla graczy_2

FAQ: Poduszka ortopedyczna do siedzenia

Czy poduszka ortopedyczna do siedzenia pomaga?

Poduszka ortopedyczna może zapewnić tymczasową ulgę w bólu, ale nie jest uważana za długoterminowe rozwiązanie dla problemów z kręgosłupem. Na dłuższą metę warto wybrac inne rozwiązanie.

Czy siedzenie na poduszce ortopedycznej jest zdrowe?

Siedzenie na poduszce ortopedycznej może poprawić komfort, ale tylko na chwilę. Eksperci zalecają stosowanie rozwiązań opartych na ergonomii dla lepszego wsparcia kręgosłupa.

Jaka jest najlepsza poduszka do siedzenia?

Najlepszą poduszką do siedzenia jest taka poduszka, która pozwala na utrzymanie bioder w kącie rozwartym, a nie prostym. Wbrew pozorom, nie powinna ona dawać pełnego rozluźnienia, ale wymuszać pracę mięśni głębokich.

Jakie wybrać krzesło na chory kręgosłup?

Krzesło na chory kręgosłup powinno zmuszać mięśnie wokół kręgosłupa do pracy. Powinno ono posiadac regulowaną wysokość siedzenia, ale też kąt nasilenia siedziska. Ważne, aby biodra i miednica znajdowały się w optymalnym położeniu w stosunku do kręgosłupa. Obecnie najlepszym z krzeseł na kręgosłup jest anatomiczne krzesło biurowe Seiza.

Na co pomaga siedzenie na piłce?

Siedzenie na specjalnej piłce gimnastycznej może pomagać w utrzymaniu dobrej postury, angażując mięśnie brzucha i pleców, co jest korzystne dla zdrowia kręgosłupa. Warto jednak zadbać o specjalną nakładkę na piłkę, która pozwoli na zachowanie właściwych krzywizn i kątów poszczególnych części ciała.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...