Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jakie są skutki stosowania poduszki dla niemowląt?

20 stycznia 2024
Poduszki dla niemowląt, poduszka dla dzieci, łóżeczko dziecięce
Otwarcie mówimy, że poduszki dla niemowląt nie są bezpieczne. Co więcej, również standardowe poduszki ortopedyczne zalecamy używać tylko i wyłącznie osobom po 18 roku życia, których kręgosłupy są już wykształcone. U dzieci bowiem zdecydowanie nie powinno się ich stosować. W niektórych przypadkach anatomiczne poduszki stosować można u młodzieży, ale pod ścisłą kontrolą.

Niestety część rodziców niemowląt, szczególnie tych początkujących w nowej roli, nie zdaje sobie sprawy z naturalnych procesów, jakie przebiegają w ciele niemowlaka i dziecka. To zaś często wywołuje u nich zrozumiały strach, kiedy przypadkiem odkrywają, że główka ich dziecka jest lekko spłaszczona po długim leżeniu na plecach. Konsekwencją tych emocji bywa zakup poduszki na płaską główkę, która może dziecku zaszkodzić.

Rynek niezdrowych poduszek dla niemowląt jest w Polsce nadal popularny, mimo że zachodni świat dawno temu odszedł od tego typu produktów. Istnieje bowiem wiele wątpliwości co do tego, na ile i w czym mogłyby one pomóc. Jednocześnie wiele badań naukowych dowiodło, że tego rodzaju poduszki mogą być potencjalnie szkodliwe, a nawet śmiertelnie niebezpieczne.
Poduszka dla niemowlaka, poduszki dla dzieci, łóżka dziecięce

Płaska główka u niemowląt

Powszechnie używane określenie płaska główka u niemowląt odnosi się do sytuacji, gdy tył głowy dziecka lub cała jego czaszka ulega spłaszczeniu z powodu ciągłego przebywania w jednej pozycji. Jest to jednak naturalne zjawisko, które występuje w okresie niemowlęcym. Zazwyczaj nie stanowi nic nadzwyczajnego, a po czasie samoistnie mija.

Nieco bardziej płaska głowa u niemowlaka wynika z obecności w ich czaszkach ciemiączek, czyli jeszcze nieskostniałych połączeń jej poszczególnych elementów. Te elastyczne struktury łączą poszczególne kości czaszki dziecka, a ich obecność wynika z konieczności przejścia głowy dziecka przez kanał rodny w trakcie porodu.

Co do zasady ciemiączka u dzieci stopniowo się zasklepiają, a cały ten proces zwykle trwa do 18 miesiąca życia, czasami jednak może się przedłużyć. W związku z tym głowa niemowlęcia z natury pozostaje bardzo plastyczna. Tym samym jest podatna na różnego rodzaju deformacje nawet do dwóch lat po urodzeniu. Okres kształtowania się głowy dziecka wpisuje się w jego naturalny rozwój. 
Płaska główka u dziecka, płaskogłowie, asymetryczna głowa

Skuteczność poduszki na płaską główkę

Obecnie brak jest badań naukowych, które potwierdzałyby promowaną przez ich producentów skuteczność poduszek na płaską główkę. Warto zaznaczyć, że choć czasem spotykają się one z pozytywnymi opiniami rodziców, to wizualna poprawa wyglądu głowy dziecka wynika jedynie z naturalnego rozwoju dziecka, a nie z efektu stosowania poduszki.

Natomiast istnieją publikacje naukowców dowodzące, że poduszki kształtujące główkę niemowlaka są nieskuteczne. W dość obszernym przeglądzie badań naukowych obejmującym prawie 400 różnych publikacji naukowych związanych z plagiocefalią ułożeniową, uwzględniono również inne metody "leczenia" płaskiej główki u niemowląt, takie jak choćby pozycjonowanie, fizjoterapia czy kaski korygujące, które również część rodziców stosuje.

Wyniki przedstawione w tym przeglądzie badań naukowych jednoznacznie potwierdziły, że używanie poduszek dla niemowląt nie miało żadnego efektu, który byłby statystycznie istotny. Ich stosowanie w rzeczywistości nie poprawia wyglądu głowy niemowlęcia. Jednocześnie może niemowlęciu przynieść wiele szkód, które ujawnią się w przyszłości.
Poduszka dla niemowląt, materac dla niemowlaka, łóżeczka dziecięce

Stosowanie poduszek dla niemowląt

Stosowanie u niemowląt poduszek ortopedycznych może być potencjalnie niebezpieczne. Zaleca się, aby w pierwszych kilkunastu miesiącach życia zaleca się, aby dziecko spało na możliwie najbardziej płaskiej powierzchni, najlepiej na twardym materacu. Ten nadaje się dla niemowląt, bowiem naturalne krzywizny kręgosłupa jeszcze się u nich nie wykształciły. Natomiast wszelkiego rodzaju poduszki do spania są niepotrzebne i mogą stanowić ryzyko dla zdrowia malucha.

Unikajmy więc koców, poduszek czy kołder, ale również innych miękkich przedmiotów, a w tym także pluszowych maskotek, które mogą zasłonić twarz dziecka. Te bowiem utrudniają swobodne oddychanie, prowadząc do niedotlenienia. Niemowlę nie potrzebuje też specjalnych poduszek ortopedycznych, które mogą zakłócać dostęp do powietrza.

Specjalistyczne wyroby, jakimi są poduszki ortopedyczne, to rodzaj poduszek przeznaczony dla osób dorosłych z dolegliwościami kręgosłupa. Nadają się też dla tych, którzy chcą zadbać o zapobieganie chorobom kręgosłupa, bowiem działają profilaktycznie. Dla niemowląt zdecydowanie nie mają zastosowania, ponieważ ich kręgosłupy są w fazie kształtowania, przez co płaska powierzchnia jest dla nich najlepsza. Dlatego też inwestowanie w rzekome poduszki dla niemowląt jest pozbawione sensu.
Śmierć łóżeczkowa, SIDS, niedotlenienie niemowlaka, choroby niemowlaków

Poduszka dla dzieci a śmierć łóżeczkowa

Z wyników badań naukowych wywnioskować można, że stosowanie poduszek dla niemowląt zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. sudden infant death syndrome). Z tego powodu Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci spały wyłącznie w otoczeniu pozbawionym przedmiotów miękkich lub utrudniających przepływ powietrza, a zwłaszcza poduszek.

Aspektem tym zajęła się również Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich ściśle współpracująca w temacie bezpieczeństwa niemowląt z amerykańskim Narodowym Instytutem Dziecka i Rozwoju Człowieka. Na podstawie zebranych danych wydała ona następnie rekomendację naukową dotyczącą warunków snu niemowląt. Wynika z niej, że niemowlęta powinny spać wyłącznie na twardym i dopasowanym do łóżka materacu, bez poduszek, kołder czy klinów. Rownież bez wszelkich miękkich przedmiotów, jakie mogłyby przypominać poduszki.

Po kolejnych badaniach i analizach przypadków śmierci łóżeczkowej, wydano drugi artykuł naukowy, który jej dotyczył. Zaleca się, aby nie umieszczać w łóżku niemowlęcia żadnych przedmiotów, takich jak poduszki czy pluszaki. Są one zbędne dla dziecka, stanowiąc jedynie ozdobę dla rodziców. Głównie jednak tworzą potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa niemowlaka.
Badania dowodzą, że poduszki dla niemowląt zwiększają ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Obecnie już wiele badań naukowych potwierdziło, że pościel może być niebezpieczna dla niemowląt, nawet gdy znajduje się pod dzieckiem lub poza jego zasięgiem. Różnego rodzaju elementy pościeli, takie jak choćby poduszki, kołdry i koce, są najczęstszym powodem blokowania dróg oddechowych niemowląt, co prowadzi do uduszenia, które klasyfikuje się jako SIDS.

Chcąc potwierdzić informacje o poduszkach dla niemowląt, warto zapoznać się z niezwykle obszerną bazą artykułów naukowych, jakie dotyczą tego zjawiska:
 
Dowodzą one, że stosowanie poduszek dla niemowląt może zakłócać u dziecka oddychanie. Układ oddechowy niemowląt i małych dzieci jest inny niż u dorosłych, a same ich drogi oddechowe są wąskie. W efekcie poduszka pod głową zakłóca swobodny przepływ powietrza, co może prowadzić do niedotlenienia dziecka, którego konsekwencją może być śmierć.

Niemowlęta nie są w stanie samodzielnie zmienić pozycji ani zakomunikować dyskomfortu. Dlatego stosowanie poduszek i podobnych przedmiotów jest niezwykle ryzykowne, bowiem niedotlenienie może pozostawić trwałe uszkodzenia natury neurologicznej u dziecka. Wszystko wskazuje na to, że bardziej bezpieczne jest pozostawienie niemowlęcia w łóżeczku bez dodatkowych poduszek i pościeli, które mogą mu zaszkodzić.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace, materac dla dziecka, polski producent materaców

FAQ: Poduszki dla niemowląt

Czy asymetria główki dziecka się wyrówna?

Tak, asymetria główki dziecka powinna się wyrównać. Płaska główka u niemowląt to naturalne zjawisko związane z elastycznymi połączeniami w czaszce. Głowa dziecka kształtuje się stopniowo do 18 miesiąca życia, a zmiana pozycji snu oraz naprzemienne leżenie na brzuchu i boku pomaga zminimalizować tę asymetrię.

Czy niemowlę może spać na poduszce?

Nie, poduszki dla niemowląt, a zwłaszcza te ortopedyczne, są zbędne i mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Specjaliści zalecają, aby niemowlęta spały na płaskiej powierzchni, najlepiej na twardym materacu. Powinny spać one bez dodatkowych poduszek, co zapewnia odpowiednie wsparcie kręgosłupa i chroni przed śmiercią łóżeczkową.

Czy poduszka na płaską główkę naprawdę działa?

Nie, badania naukowe nie potwierdzają skuteczności poduszek na płaską główkę. Przegląd badań obejmujący prawie 400 publikacji naukowych wykazał, że stosowanie poduszek dla niemowląt nie miało żadnego statystycznie istotnego efektu poprawy wyglądu głowy niemowlęcia.

Czym grozi stosowanie poduszek u niemowląt?

Stosowanie poduszek u niemowląt może grozić różnymi zagrożeniami zdrowotnymi, a w tym zakłóceniem swobodnego przepływu powietrza, co może prowadzić do niedotlenienia. Badania wskazują na to, że poduszki dla niemowląt zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Dlaczego niemowlę powinno spać na płasko?

Niemowlę powinno spać na płaskiej i twardej powierzchni, ponieważ jego głowa i kręgosłup jest w fazie kształtowania, a elastyczne połączenia w czaszce jeszcze się zamykają. Poza tym takie ułożenie głowy pomaga mu oddychać, podczas gdy ugięcie jej w kierunku klatki piersiowej utrudnia dziecku oddychanie. Dodatkowe elementy są niepotrzebne i zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania...