Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Pozycja snu to sekret do lepszego zdrowia!

5 lipca 2024
Pozycja snu co oznacza, spanie na lewej stronie, zdrowie a sen
Rozważając drogę, którą idzie dzisiejszy świat, warto zwrócić uwagę na sen. Coraz bardziej intensywne tempo życia, które towarzyszy rozwiniętym cywilizacjom, wcale nie jest bowiem korzystne dla rozwoju ludzkości. W szczególności zaś zaniedbuje się kwestię snu, a to właśnie ona odpowiada za regenerację.

Z pomocą przychodzą liczne artykuły i badania, które  wskazują na potrzebę zwiększenia ilości snu. Jednak te rzadko kiedy dostarczają praktycznych wskazówek, jak poprawić jego jakość. Dlatego też warto posłuchać specjalistów takich jak mgr Mateusz Nesterok, który jest ekspertem w dziedzinie psychologii.
Pozycja do snu, wskazówki na temat snu, porady dotyczące spania

Jakie znaczenie ma postura podczas snu?

Postawa ciała podczas snu ma ogromny wpływ na jakość odpoczynku i regeneracji. Stąd też Nesterok, który ma bogatą wiedzę i doświadczenie w tej materii, podkreśla, że niewłaściwa postawa może prowadzić do licznych dolegliwości zdrowotnych, którym higiena snu może zapobiec. Niewłaściwe ułożenie ciała może powodować napięcia mięśniowe, problemy z krążeniem czy przewlekłe bóle kręgosłupa, a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nauka dowodzi, że odpowiednia pozycja snu, zwłaszcza u osób z problemami neurologicznymi, może znacząco poprawić stan zdrowia w trakcie spania. U osób zdrowych, właściwa postawa może działać profilaktycznie, a więc zapobiegać chorobom w przyszłości. Nesterok pracował z różnorodnymi grupami pacjentów, a w tym osobami po urazach mózgu czy udarach, co pozwoliło mu to zaobserwować i opisać.
Bezpieczna pozycja snu, znaczenie higieny snu, najzdrowsze spanie

Jak poprawić postawę podczas snu?

Nasz ekspert podkreśla, że jednym z kluczowych elementów poprawy postawy snu jest, rzecz jasna, wybór odpowiedniego materaca, który pozwoli na podparcie kręgosłupa. Ważny jest też wybór ergonomicznej poduszki, której kształt odpowiadać będzie anatomii ciała. Materac powinien zapewniać właściwą dynamikę, a dobrze zaprojektowana i dobrana poduszka powinna utrzymywać głowę i szyję w linii prostej z resztą ciała. Istotne jest, aby produkty te były dostosowane do potrzeb użytkownika, w czym chętnie pomogą nasi specjaliści.

Mateusz Nesterok rekomenduje też ćwiczenia na mięśnie, które poprawiają ich elastyczność i siłę, szczególnie wokół kręgosłupa. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna oraz stretching stosunkowo silnie wpływają na jakość snu, co umożliwia ciału lepszą regenerację podczas nocy. Psycholog podkreśla, że włączenie do codziennej rutyny ćwiczeń ukierunkowanych na wzmocnienie mięśni może złagodzić dyskomfort i zapobiegać dolegliwościom, jak choćby bólowi pleców.
punkty podparcia Osaka Air

Jakie są korzyści z poprawy postawy snu?

Poprawa swojej postawy podczas snu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim, redukuje ból szyi i pleców, co jest częstym problemem wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Właściwa postawa wspiera zdrowie kręgosłupa, co jest kluczowe dla profilaktyki jego chorób. Umożliwia także utrzymywanie dobrego samopoczucia, będąc ważnym aspektem zdrowia psychicznego.

Nesterok zwraca uwagę, że lepsza jakość snu wpływa także na ogólne samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. Osoby, które śpią w odpowiedniej pozycji, budzą się bardziej wypoczęte i gotowe do działania. Lepszy sen ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, bowiem redukuje stres i poprawia nastrój.
pozycja snu z partnerem

Co ma edukacja i świadomość do zdrowego snu?

Mateusz Nesterok to psycholog i zdrowia rehabilitacji, który współpracuje z ONSEN®, dzięki czemu nie tylko praktykuje, ale również szeroko edukuje na temat znaczenia postawy snu. Jako osoba bardzo zaangażowana w media społecznościowe, dzieli się swoją wiedzą nie tylko z szeroką publiką, ale też z przyszłymi pokoleniami lekarzy, psychologów czy fizjoterapeutów. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia higieny snu jako interwencji klinicznej.

Słusznie twierdzi on, że poprawa jakości snu przez właściwą postawę, to klucz do lepszego zdrowia. Wybór odpowiednich narzędzi do snu, które będą wspomagać regenerację, jak choćby funkcjonalnego materaca, to fundament do poprawy funkcjonowania biopsychospołecznego. Podkreśla przy tym, że również regularne ćwiczenia i edukacja przynoszą znaczące korzyści, co pozwala ludziom na uzyskanie pełnej regeneracji w trakcie snu.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac dla osób z problemami kręgosłupa, materace dla osób z bólem kręgosłupa, salon materacowy

FAQ: Pozycja snu

Jakie znaczenie ma pozycja podczas snu dla zdrowia?

Pozycja snu ma kluczowe znaczenie dla jakości odpoczynku i regeneracji. Niewłaściwa postawa w trakcie spania może prowadzić do napięć mięśniowych, problemów z krążeniem i przewlekłych bólów kręgosłupa. Wpływa to też na funkcjonowanie w ciągu dnia.

Jak mogę poprawić swoją postawę podczas snu?

Aby poprawić swoją postawę podczas snu, wybierz odpowiedni materac i ergonomiczną poduszkę. Utrzymuj kręgosłup w linii prostej i regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie rdzenia kręgowego.

Jakie są korzyści zdrowotne z poprawy postawy podczas snu?

Poprawa postawy podczas snu redukuje ból szyi i pleców, wspiera zdrowie kręgosłupa, poprawia ogólne samopoczucie oraz poziom energii. Wpływa też na zdrowie psychiczne, co z kolei ma przełożenie na aspekt społeczny.

Dlaczego warto inwestować w odpowiedni materac i poduszkę?

Odpowiedni materac i poduszka zapewniają właściwe podparcie kręgosłupa i głowy, co jest kluczowe dla zdrowego snu i zapobiegania problemom zdrowotnym.

Jakie ćwiczenia mogą pomóc w poprawie jakości snu?

W poprawie jakości snu pomaga regularna aktywność fizyczna, która nie musi być wyczynowa. Korzystny jest choćby stretching czy ćwiczenia wzmacniające mięśnie rdzenia, które pomagają utrzymać prawidłowe ułożenie kręgosłupa i poprawiają jakość snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej cennych i przydatnych porad ekspertów...