Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Poznaj częste mity o materacach!
TEKST Z SERII KRÓTKA PIŁKA, CZĘŚĆ 3

4 lipca 2023
Materace do sypialni, materac 200x90, wyposażenie sypialni
Zachęcamy do zapoznawania się z naszymi filmami z serii Krótka Piłka, jaka powstała w odpowiedzi na prośbę naszych klientów. Seria ta ma formę Q&A, w której odpowiadamy na pytania związane z wyborem materaca lub poduszki oraz procesem zakupowym. Zbiór pytań pochodzi bezpośrednio od klientów, a także osób kontaktujących się z nami w celu uzyskania porad od naszych specjalistów.

 

 

W trzecim odcinku serii szybko i konkretnie odpowiadamy pytania związane z wyborem materaca do spania. Mówimy o tym, ile powinien kosztować dobry materac, a także o najlepszych materacach. Poza tym wskazujemy na pianki poliuretanowe w materacu oraz rozprawiamy się z mitem rzekomego ważenia kości przy zakupie.
Ceny materacy, ile kosztuje materac 140x200, materace lateksowe

Ile powinien kosztować materac?

Pan Tomasz z Bydgoszczy zapytał nas, ile tak naprawdę powinien kosztować materac. Ma wątpliwości co do tego, jaki konkretnie rodzaj materaca jest najlepszy. Ktoś powiedział mu, że nie każda pianka jest pianką poliuretanową, co spowodowało, że zaczął zastanawiać się nad jej właściwościami. Wskazał nam na kilka opinii sprzedawców, z jakimi się spotkał.

Należy zauważyć, że pianki poliuretanowe to jedyny rodzaj istniejących na rynku pianek. Nie licząc pianek lateksowych powstających w procesie wulkanizacji. Te jednak trudno nazwać piankami, bowiem po zastygnięciu niekoniecznie ją przypominają. Poza tym jest to materiał, który szybko się starzeje i kruszeje, co zmniejsza jakiego jakość. Nadto lateks często powoduje alergie, a także je nasila.

Wracając do kwestii materaców piankowych, musimy mieć zawsze mieć z tyłu głowy, że każdy z nich wykonany jest z poliuretanu, ponieważ inne pianki nie istnieją. Podobnie zresztą jak nie istnieją pianki naturalne czy wykonane z samych olejów, ponieważ jest to fizycznie i chemicznie niemożliwe. Najpopularniejszy rozmiar, czyli materac 200x160, to  koszt rzędu 5000,00 PLN (~ 1100,00 EUR).
Dobór materaca do wagi, elektroniczna waga łazienkowa, sklep z materacami Gdańsk

Jak dobrać materac do wagi kości?

Pani Alina z Gdańska zapytała nas o to, jakie znaczenie ma waga kości, ponieważ tak jej powiedziano w jednym z trójmiejskich salonów sprzedaży materaców. Zaznaczyła przy tym, że sprzedawca nie potrafił w żaden sposób wyjaśnić, w jaki sposób waży kości i jak to wpływa na używanie materaca, ale upierał się, że to istotne. Już wcześniej inny klient z Katowic zgłaszał nam podobny problem.

W ocenie naszych specjalistów jest to nowa, a w swojej istocie całkowicie absurdalna metoda oszukiwania klientów. Wykorzystuje ona niski poziom wiedzy o materacach, jaki dominuje w Polsce. Zaproponowanie rzekomo innowacyjnej metody doboru materaca ma wyłącznie działanie psychologiczne, ponieważ pozwala wyróżniać się na rynku konkretnemu sklepowi.

Należy wskazać, że sprzedawcy ci najpewniej nie posiadają urządzena do pomiaru wagi kości. Na rynku są dostępne elektroniczne wagi, które dokonują szacunkowych obliczeń masy kości, mięśni czy tłuszczu, ale nie w zastosowaniu profesjonalnym. Poza tym nie ma to wpływu na wybór materaca. Stanowi to jedynie absurdalny wymysł zespołów marketingowych. Tylko i wyłącznie pozycja do spania ma znaczenie.
Pianka HR, materac z pianki HR, materace z pianką T

Czym różni się pianka T od pianki HR i jak sprawdzić materac?

Pan Piotr z Ostrowa Wielkopolskiego zadzwonił do nas z pytaniem o to, jak sprawdzić skład materaca. Zastanawiał się również, czym w sumie pianka T różni się od stosowanej przez nas pianki HR pod względem właściwości. Wyraził jednocześnie zdumienie i zażenowanie tym, co spotykało go w odwiedzanych sklepach z materacami, a przede wszystkim obłudą.

Na rynku dostrzegamy ogromny problem z ujawnianiem składu materaców, mimo że aktualnie obowiązujące prawo nakłada na sprzedawców taki obowiązek. Najczęściej nie podaje się żadnego z parametrów pianki, a ewentualnie tylko jego część. Tymczasem rzeczywiste różnice między piankami są kolosalne. Podstawową jest fakt, że pianka T ma niesprężyste i zamknięte komórki, a więc szybko pęka podczas normalnego używania. Tymczasem pianka HR jest w pełni elastyczna i otwartokomórkowa.

Musimy pamiętać, że zgodnie zgodnie z art. 546(1) §1 Kodeksu cywilnego sprzedawca materaca jest obowiązany udzielić nam jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji w języku polskim. Te muszą być wystarczające do prawidłowego i pełnego korzystania z materaca. Nieudzielenie informacji dotyczących pełnych parametrów pianek poliuretanowych, które składają się na wnętrze zakupionego materaca, stanowi poważne naruszenie tego obowiązku.

Niepodanie parametrów pianek poliuretanowych rozumiemy jako wprowadzenie konsumenta w błąd, a wobec tego naruszenie art. 25 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez niewskazanie istotnych cech towaru, co działa na szkodę konsumenta. Powinniśmy więc wspólnie zwalczać takie praktyki, walcząc z nieuczciwymi sprzedawcami materaców.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materace Trójmiasto, materac piankowy, prawa konsumenta

FAQ: Krótka Piłka (część 3)

Jaki materac powinna używać para o różnej wadze?

Waga nie ma znaczenia przy wyborze materaca. Osoby o różnej wadze powinny używać materaca Osaka Air, który doskonale podpiera ciała i kręgosłupy różnych osób. Wynika to z tego, że punkty kumulacji wagi rozkładają się na nim proporcjonalnie do powierzchni ciała. Tym samym ten materac stanowi idealne rozwiązanie dla pary o różnej wadze.

Jaka gęstość pianki w materacu jest najlepsza?

Najlepsza gęstość pierwszej warstwy materaca to około 35 kg/m3. W przypadku dobrego materaca wysokoelastycznego, powinna ona mieć parametr HR3520. Oznacza to, że jest to pianka wysokoelastyczna, której gęstość to 35 kg/m3, natomiast twardość wynosi 2,0 kPa. Gęstość pianki w materacu świadczy o jego żywotności, więc nie może być za niska. Jednak za wysoka spowoduje zaburzenie dynamiki pianki. Dlatego też uznaje się, że gęstości między 30 kg/m3 a 45 kg/m3 są najbardziej optymalne dla pianek otwartokomórkowych typu HR.

Jak sprawdzić gęstość pianki w materacu?

Gęstość pianki w materacu wskazuje na to, ile kilogramów danego rodzaju pianki znajduje w jednym metrze sześciennym piankowego bloku. Stanowi ona jeden z elementów pełnego parametru pianek poliuretanowych. Na pełen parametr składa się oznaczenie literowege (V, T lub HR), a następnie ciąg czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/3, a dwie kolejne twardość w kPa. Dopuszcza się też ciąg pięciu cyfr w przypadku, gdy twardość określa się w N. Oznaczenia literowe rozwija się natomiast tak, że V oznacza piankę termoelastyczną, HR oznacza piankę wysokoelastyczną, a T oznacza piankę tradycyjną z zamkniętymi komórkami. Zawsze należy żądać od sprzedawców pełnych parametrów pianek, bowiem każdy ich element ma ogromne znaczenie.

Czym w materacu różni się pianka HR35 od pianki T35?

Pianka HR35 to pianka wysokoelastyczna o otwartej strukturze komórek i gęstości 35kg/m3. Tymczasem pianka T35 to pianka tapicerska o zamkniętej strukturze komórek, ale także o gęstości 35 kg/m3. W obu przypadkach brakuje parametru twardości pianki, który określa się w N lub kPA. Różnice między nimi są kolosalne, bowiem otwarte komórki pianki zapewniają jej dynamikę i większą żywotność. Tymczasem pianki z zamkniętymi komórkami, jak pianka T35, szybko się wygniatają i są mało sprężyste. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy wybierać pianki HR.

Co oznacza pianka PU lub PUR w materacu?

Pianka PU, nazywana także PUR, to zwyczajna pianka poliuretanowa. Składać na to mogą się wszystkie trzy dostępne rodzaje pianek, jakie stosuje się do produkcji materaców, a więc pianka T (tradycyjna), pianka V (termoelastyczna) i pianka HR (wysokoelastyczna). W zależności od rodzaju, gęstości i twardości pianki, materac może być bardziej lub mniej sprężysty, a także zapewniać lepsze lub gorsze podparcie kręgosłupa.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej porad ekspertów: