Jaki materac powinna używać para o różnej wadze?
Waga nie ma znaczenia przy wyborze materaca. Osoby o różnej wadze powinny używać materaca Osaka Air, który doskonale podpiera ciała i kręgosłupy różnych osób. Wynika to z tego, że punkty kumulacji wagi rozkładają się na nim proporcjonalnie do powierzchni ciała. Tym samym ten materac stanowi idealne rozwiązanie dla pary o różnej wadze.
Jaka gęstość pianki w materacu jest najlepsza?
Najlepsza gęstość pierwszej warstwy materaca to około 35 kg/m3. W przypadku dobrego materaca wysokoelastycznego, powinna ona mieć parametr HR3520. Oznacza to, że jest to pianka wysokoelastyczna, której gęstość to 35 kg/m3, natomiast twardość wynosi 2,0 kPa. Gęstość pianki w materacu świadczy o jego żywotności, więc nie może być za niska. Jednak za wysoka spowoduje zaburzenie dynamiki pianki. Dlatego też uznaje się, że gęstości między 30 kg/m3 a 45 kg/m3 są najbardziej optymalne dla pianek otwartokomórkowych typu HR.
Jak sprawdzić gęstość pianki w materacu?
Gęstość pianki w materacu wskazuje na to, ile kilogramów danego rodzaju pianki znajduje w jednym metrze sześciennym piankowego bloku. Stanowi ona jeden z elementów pełnego parametru pianek poliuretanowych. Na pełen parametr składa się oznaczenie literowege (V, T lub HR), a następnie ciąg czterech cyfr, gdzie dwie pierwsze oznaczają gęstość w kg/3, a dwie kolejne twardość w kPa. Dopuszcza się też ciąg pięciu cyfr w przypadku, gdy twardość określa się w N. Oznaczenia literowe rozwija się natomiast tak, że V oznacza piankę termoelastyczną, HR oznacza piankę wysokoelastyczną, a T oznacza piankę tradycyjną z zamkniętymi komórkami. Zawsze należy żądać od sprzedawców pełnych parametrów pianek, bowiem każdy ich element ma ogromne znaczenie.
Czym w materacu różni się pianka HR35 od pianki T35?
Pianka HR35 to pianka wysokoelastyczna o otwartej strukturze komórek i gęstości 35kg/m3. Tymczasem pianka T35 to pianka tapicerska o zamkniętej strukturze komórek, ale także o gęstości 35 kg/m3. W obu przypadkach brakuje parametru twardości pianki, który określa się w N lub kPA. Różnice między nimi są kolosalne, bowiem otwarte komórki pianki zapewniają jej dynamikę i większą żywotność. Tymczasem pianki z zamkniętymi komórkami, jak pianka T35, szybko się wygniatają i są mało sprężyste. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy wybierać pianki HR.
Co oznacza pianka PU lub PUR w materacu?
Pianka PU, nazywana także PUR, to zwyczajna pianka poliuretanowa. Składać na to mogą się wszystkie trzy dostępne rodzaje pianek, jakie stosuje się do produkcji materaców, a więc pianka T (tradycyjna), pianka V (termoelastyczna) i pianka HR (wysokoelastyczna). W zależności od rodzaju, gęstości i twardości pianki, materac może być bardziej lub mniej sprężysty, a także zapewniać lepsze lub gorsze podparcie kręgosłupa.